Iohannis: În acest moment bugetul României nu își permite o reducere de TVA

de MH     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 13:39 Actualitate | Esenţial


TVA
Foto: Pixabay
Bugetul României nu își permite la acest moment o reducere de TVA, nefiind un lucru bun ca această taxă să scadă de azi pe mâine, spune președintele Klaus Iohannis, în contextul în care PSD a dat undă verde în comisii pentru reducerea TVA la 16%.

"În acest moment, bugetul României nu-și permite o reducere de TVA. În perspectivă, este posibil să discutam așa ceva, dacă lucrurile merg bine, dar de azi pe mâine să scădem TVA nu mi se pare un lucru bun", a declarat, marți, președintele Klaus Iohannis.

Propunerea legislativă privind reducerea nivelului cotei standard de TVA de la 19% la 16% de la 1 ianuarie 2020 a primit, marţi, raport favorabil din partea Comisiei pentru buget-finanţe a Camerei Deputaţilor. Decizia a fost impusă de majoritatea PSD din comisie. Astfel, 13 voturi au fost pentru, iar 2 împotrivă, acestea din urmă aparținând PNL și USR. Propunerea legislativă a fost făcută de cinci deputați PNL pe când partidul era în opoziție. PSD a blocat în vremea în care social-democrații erau la guvernare.

Proiectul aduce modificări Codului fiscal şi prevede, pe lângă reducerea nivelului cotei standard de TVA de la 19% la 16%, şi extinderea aplicării cotei reduse de TVA de 5%, faţă de cota redusă de 9%, pentru "livrarea de alimente destinate consumului uman şi animal, animale şi păsări vii din specii domestice, seminţe, plante şi ingrediente utilizate în prepararea alimentelor, produse utilizate pentru a completa sau înlocui alimentele".

Proiectul a fost adoptat de Senat în 21 octombrie, iar Camera Deputaţilor este for decizional. El a fost iniţiat de către cinci deputaţi PNL (Gabriel Andronache, Lucian-Ovidiu Heiuş, Sorin-Dan Moldovan, Nicolae Neagu, Florin Roman).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















846 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Și cum poți dezvolta economia!? (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:54)

    Tayen [utilizator]

    Printr-o impozitare mai mică! Doar așa pot apărea și dezvolta investițiile și, implicit, noi locuri de muncă aducătoare de bani la buget! Că voi ați angajat doar bugetari, adică cei ce papă bani, nu produc bani!
    Aaaa.... nu rămân bani de pensii „speciale” Ghinion! Nu vor mai fi bani de vouchere!? Iar ghinion!
    Mai restructurăm bugetari. 1/2 să fie restructurați, că sunt exagerat de mulți.
    • +1 (1 vot)    
      Apocalipsa asta trebuie sa inceteze! (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:20)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Apocalipsa asta, a TVA-ului redus trebuie sa inceteze!

      Sunt fan al lui Klownus, rezultatul vointei romanilor: Apocalipsa asta a TVA-ului redus la alimente si bunuri de stricta necesitate trebuie sa inceteze.

      TVA ZERO sau redus sa fie la ei, la americani, la canadieni; romanilor nu le trebuie, n-au votat pentru asta!
    • 0 (2 voturi)    
      Restructurarea poate ajuta criza fortei de munca (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Adica daca arunci 500000 de oameni in somaj, Nu mai este criza de forta de munca. Ar fi idela. Sustin ca tarie masurile astea de dreapta.
  • +2 (4 voturi)    
    Bank of China Sucursala Bucuresti din 16 dec (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:55)

    zizin [utilizator]

    Banca Chinei şi-a inaugurat sucursala în România

    Banca Chinei (Bank of China), a patra cea mai mare instituție bancară din lume, şi-a inaugurat luni sucursala în Bucureşti, România devenind astfel a 60-a dintre ţările şi regiunile pe care Banca Chinei le acoperă.

    Europa Centrală şi de Est a fost întotdeauna o piaţă deosebit de importantă pentru Banca Chinei, iar prin înfiinţarea sucursalei de la Bucureşti, banca își va îmbunătăți și mai mult capacitatea serviciilor băncii în această regiune, va lua inițiativa de a se integra în construcția „Centurii și Drumului”, va ghida activ firmele chineze spre a investi în această regiune și va susține cu fermitate întreprinderile locale pentru a explora piața chineză, construind astfel un pod financiar solid pentru cooperarea sino-română, a afirmat Liu Liange, preşedintele Consiliului de Administraţie al Băncii Chinei, la ceremonia de inaugurare care s-a desfăşurat la Palatul Parlamentului.

    La rândul său, Jiang Yu, ambasadorul Chinei la Bucureşti, a spus că înființarea sucursalei de la Bucureşti a Băncii Chinei va îmbogățit canalele de finanțare, va rupe în mod efectiv blocajul financiar al cooperării pragmatice între cele două țări și va ajuta la promovarea creșterii comerțului și a investițiilor între cele două părți.

    Potrivit domniei sale, mişcarea Băncii Chinei a marcat două recorduri noi: "Nu este numai prima bancă chineză care deschide o sucursală în România, este şi cea mai mare bancă străină care se stabileşte în această ţară".

    La eveniment, au vorbit din partea română preşedintele Senatului Teodor Meleşcanu, secretarul general al Guvernului Antonel Tănase și prim-viceguvernatorul BNR Florin Georgescu.

    Banca Chinei, înființată oficial în februarie 1912, este banca cu cea mai lungă operațiune continuă dintre băncile chineze.

    Cu activele sale de peste 2.730 de miliarde de euro, Banca Chinei se află pe locul patru din lume, clasată după celelalte 3 bănci chineze.

    sursa: https://www.facebook.com/xinhua.romania
    • 0 (0 voturi)    
      ce legatura are banca chinei cu cota de TVA? (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:21)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      huh...?
    • 0 (0 voturi)    
      Cumpără spațiu publicitar!! (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:25)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Și acolo le poți face câtă reclamă vrei, da!!!???
    • 0 (0 voturi)    
      o miscare tectonica de fond... (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:35)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ...trecuta aproape neobservata de media romaneasca.