Iohannis: Intenționez să-l promovez pe Radu Ioanid ambasador în Israel

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 13:30 Actualitate | Esenţial


Radu Ioanid
Foto: Hotnews
Președintele Klaus Iohannis a anunțat marți că intenționează să-l „promoveze” în funcția de ambasador în Israel pe Radu Ioanid, directorul Departamentului de Arhivă al Muzeului Holocaustului din Washington.

„(...) intenționez să îl promovez pe această poziție pe domnul Radu Ioanid, care va intra în procedurile diplomatice poate deja în această săptămână şi sperăm la începutul anului deja să avem ambasador al nostru în Israel”, a răspuns președintele, la întrebările presei.

România nu mai are ambasador în Israel de doi ani.

Radu Ioanid s-a născut în 11 iulie 1953 în România. A obținut diploma de Master în Sociologie (1976), acordată de Universitatea din București și titlul de Doctor în Filosofie (1983), acordat de Universitatea din Cluj.

A emigrat din România în martie 1987 și s-a stabilit în Statele Unite ale Americii. Este Doctor în Istorie (1995) la École des Hautes Études en Sciences Sociales din Paris.

Din decembrie 1990 până în septembrie 2000 a deținut diverse funcții manageriale și de cercetare la Muzeului Memorial al Holocaustului din Washington. A fost vice-președinte al Comisiei Internaționale pentru Studiul Holocaustului în România, prezidată de Elie Wiesel, în perioada octombrie 2003-noiembrie 2004. Din septembrie 2000 este director al "International Archival Programs Division" din cadrul Muzeului Holocaustului din Washington. (sursa - wikipedia)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6384 vizualizari

  • -6 (36 voturi)    
    E ca si cum (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:44)

    Kosmos [utilizator]

    Israelul si-ar impune omul ambasadorul din Romania in Israel.
    Nu inteleg. Un roman nu putea gasi?
  • -15 (25 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:49)

    s4rg0n [utilizator]

    Daca nu muta ambasada tot apa de ploaie este. De parca i-ar pasa lu Bibi pe cine trimite Johannis
  • +4 (18 voturi)    
    ambasador (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:00)

    horiav [utilizator]

    sa-l ia si pe Alexandru Florian cu el
  • -16 (26 voturi)    
    ambasador....promovat (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:00)

    nash pandelica [utilizator]

    radu ioanid este omul congresului mondial evreiesc, cum si muzeul.
    are un rang important in congresul mondial evreiesc, iar functia de director al muzeului holocaustului este de inalta onoare in evreime. ca pe klauz il luara gura pe dinainte, ma indoiesc. ca n'a vorbit. apriori, cu ioanid, iar ma indoiesc. deci, ioanid ar sta la ierusalim, pe banii contribuabilului roman. intre guvernul israelian si congresul mondial evreiesc au fost multe...neintelegeri, de'a lungul vremii. mai mult de orgollii, guvernul israelului fiind oarecum suspicios fata de pozitia de nr. unu in evreime, arogata de congresul mondial.
    e o nuca tare, un cartof fierbinte, mai repede, mutarea de o pohteste kaizaru klauz. mai ales daca bibi iese bazma curata. caci, bibi nu e prea ...aplecat fatza de congresul din america. bibi e un nationalst israelian.
    si sa nu uitam, santa klaus is coming to town....
    happy holydays !
    merry Christmas, happy Hanukkah and happy new year!!
    happy Kwanzaa ~~!!!
    • -3 (13 voturi)    
      misto abordare (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:44)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      insa nu-l prea-l vad pe klaun batand prea tare din palme.poate din calcaie...
      sa vezi in filozoful in stiinte sociale un vasnic soldat al Romaniei e dea dreptul prostesc.
      io zic ca marirea sa (ma rog,consilierii)arunca cu piatra in tufis,sa vada de unde sare iepurele
  • -3 (19 voturi)    
    care ar fi meritele care il recomanda (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:10)

    __alex__ [utilizator]

    pentru 'promovare'?
    Pare mai degraba ca altii l-au numit si Iohannis e doar executant.
  • +3 (9 voturi)    
    Un ambasador (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:12)

    dincannes [utilizator]

    … are rol si un mediator, deci intr-un eventual conflict diplomatic, pe cine va apara domnul Radu Ioanid ?
    Va jura credinta Romaniei?
    • -1 (1 vot)    
      Asta nu-i mare lucru, (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:29)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      amintiti-va de Pacepa: catemai jurămintele...
      • +2 (2 voturi)    
        Divagâm... (Marţi, 17 decembrie 2019, 20:01)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Pacepa a fost un tradator fata de Securitatea de atunci, dar ca roman, eu ii multumesc pentru sacrificiul personal facut.
        Antonescu n-a mai acceptat soldati evrei in primele linii ale frontului; mai toti dezertau…

        Comentariul meu despre Radu Ioanid este in acest sens…
        .
  • 0 (14 voturi)    
    S-au activat toate (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:00)

    soundtrack [utilizator]

    vuvuzelele rusnace!
    Foarte bine, d-le Iohannis ca numiti pe cine considerati dvs. ca merita!
    dancilele, dragnii si toti ciolacii bolshe se oftica pentru orice miscare a dreptei. ciolacu sa-si clarifice certificatul de inflacarat profitor al revolutiei!
    • -8 (8 voturi)    
      Dupa doi ani s-a trezit habaucul nostru (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:27)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      si-a scos iepurele din palarie, hocus-pocus, mai bine mai tarziu decat niciodata!
  • 0 (4 voturi)    
    da .. (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:18)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ....si cind intentionezi sa scoti ceilalti dobitoci imprastiati prin lume pe posturi calde de ambasadori / consuli ...
    Mihalache, Buje etc. ...sa dam doar niste exemple ...
  • -1 (3 voturi)    
    Si eu (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:52)

    Mihail. [utilizator]

    M-a sunat un prieten, si i-am spus ca intentionez sa ma plimb prin piata. Ca doar nu puteam sa-i spun ca m-a obligat nevasta-mea sa ma duc, ca sa iau cartofi.
    • 0 (0 voturi)    
      De-ar rămâne doar la (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:26)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      "intenție", zic și eu... ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    La T-A?! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 1:06)

    Namaste [utilizator]

    De festivalurile LGBTQ telaviviene, ce va face ?!