Cioloș, despre asumarea răspunderii asupra bugetului: Poate nu există o majoritate parlamentară care să susțină guvernul și atunci apelează la acest instrument

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:50 Actualitate | Esenţial


Ciolos
Foto: Facebook
​Preşedintele reales al PLUS, Dacian Cioloş, a declarat, sâmbătă, că intenţia Guvernului de a trece Legea bugetului pentru anul viitor, prin asumarea răspunderii în Parlament, este o ”decizie curajoasă”, dar poate fi și rezultatul unei analize care arată că nu există o majoritate parlamentară care să susțină Cabinetul Orban.

"E o decizie curajoasă, dar poate să fie o decizie bazată pe analiza unei realităţi că în momentul de faţă nu există o majoritate în Parlament care să susţină acest Guvern şi atunci Guvernul are nevoie, pentru a trece anumite proiecte de lege importante pentru ceea ce urmează să fie făcut, de angajarea răspunderii", a susţinut Cioloş, citat de Agerpres.

El a adăugat că PLUS a încurajat Guvernul să folosească acest instrument. "Noi chiar am sugerat şi am încurajat Guvernul să folosească acest instrument pentru că trebuie să fie foarte clar. În perioada următoare sau se poate guverna şi atunci trebuie luate nişte măsuri de urgenţă pe care şi noi le susţinem, iar dacă nu se poate guverna, atunci trebuie să îndemnăm o majoritate din Parlament, care s-ar opune unor măsuri de reformă imediată, să meargă în faţa alegătorilor şi să relegitimăm un parlament în urma unor alegeri anticipate, ca să se poată guverna în România", a încheiat preşedintele PLUS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2817 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    Csolos ăsta, totuși, cine este? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:55)

    Tayen [utilizator]

    De unde vine și ce vrea?
    • +1 (1 vot)    
      Hehe (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 22:25)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Dancila, tu esti? :))
    • +1 (1 vot)    
      Ciolos este un fost Prim Ministru (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Tehnocrat care naiv fiind, fara sa stie, prin greselile pe care le-a facut in 2016, a fost folosit de mai smecherul Dragnea (+ KGB) ca o ,,Trambulina de Lansare" pentru a ataca Sistemul Statal si Social Romanesc dupa Alegeririle din Decembrie 2016.
      Ciolos de fapt seamana cu ,,Iedul cel Mare" din Povestea ,,Capra cu 3
      iezi" de Ion Creanga care s-a dus sa deschida usa Lupului Dragnea !.
      Dar spre diferenta de Basme in Naiva Politica Romaneasca se mai tot dau sanse in plus la tot felul de ,,iezi" si ,,miei" cum e si Ciolos in Politica !.
    • 0 (0 voturi)    
      E ăla de a fost agreat de PSD (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:34)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Ca prim ministru independent prin 2016 ...
    • 0 (0 voturi)    
      Iti zic eu (Duminică, 8 decembrie 2019, 0:01)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      E de pe Marte, un Reptilian LGBT facut artificial in laboratoarelel sorosiste finantate de multinationale si banci si adus in Romania cu Uber.

      Fortele oculte din spatele sau l-au inzestrat cu puteri paranormale, ca de exemple, cu un singur gand poate incanta fortele sale supranaturale si ar putea face un postac rusoid sa scrie intrebari imbecile cum ar fi "De unde vine și ce vrea? ".

      Stiu, chiar si eu ma tem de el, dar Statul asta Oblic, ne-a acaparat.
    • 0 (0 voturi)    
      Intreaba-ti sefii de la sputnik (Duminică, 8 decembrie 2019, 0:09)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      S-o gasi unul care sa stie...
  • -1 (1 vot)    
    E din Vaslui, vasluian de-al nostru ;) (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:49)

    Vasluianu [utilizator]

    Dacian e doar un nume de fatada, ca sa nu il cheme Istvan.
    Mai tiembelule mai :)