Povestea tristă a unui cerb vedetă în Câmpulung Moldovenesc, venit să moară printre oameni, după ce a fost împuşcat de braconieri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 octombrie 2019, 17:40 Actualitate | Esenţial


Cerbul ranit
Foto: Facebook/ Neculai-Marcel Flocea
Moartea dureroasă a unui cerb, la finalul acestei săptămâni, la Câmpulung Moldovenesc, în județul Suceava, a stârnit un val de tristețe și nemulțumire în rândul localnicilor, scrie Monitorul de Suceava. Animalul fusese rănit de braconieri şi, sleit de puteri, a coborât printre case, pentru a cere cumva ajutor oamenilor.

Monitorul de Suceava relatează că un cerb frumos, care de ani de zile devenise un fel de mascotă a orașului de la poalele Rarăului, fiind iubit de oamenii din zonele unde cobora din pădure, pentru a se hrăni cu fructe, legume și crenguțe din pomi, a venit pentru ultima oară printre cei care îl îndrăgeau, căutând scăpare. Animalul era grav rănit în spate, fiind cel mai probabil împușcat de un braconier, iar rana deschisă i s-a infectat. Slăbit de septicemie, cerbul a coborât în oraș, printre case, unde și-a dat ultima suflare.

Povestea tristă a cerbului a fost relatată, pe Facebook, de un profesor de la Facultatea de Silvicultură Suceava, Neculai Marcel Flocea:

„A trăit vreme de câţiva ani, în pădurea de la marginea din miazănoapte a Câmpulungului, un cerb frumos, curios şi curajos.
A fost la începuturi doar curios. S-a apropiat mai întâi de livezile şi grădinile oamenilor de la lizierã, apoi prinzând curaj a intrat in curţi şi, în toamnã, chiar şi în oraş mâncând merele căzute din merii din spatele blocului unde locuiesc. Seara târziu şi dimineaţa devreme, temător - parcă să nu deranjeze.
Primăvara mai gusta lalelele, spre vaga iritare a gospodinelor, mai rodea crengile pomilor fructiferi, legumele de pe straturi.
Începuse chiar să "socializeze" cu gazdele de ocazie, care nici nu-l mai alungau. Îi mai făceau poze, apărea pe fb, era o vedetă locală.
Nici de câini nu-i mai era teamă.
Avusese însă naivitatea sã se încreadă în oameni!
În toţi!
Doar că unii nu sunt şi nu pot fi oameni!
Nici măcar semeni ai animalelor de pradă!
Nici vânatori! Cu siguranţă! Căci un vânător autentic n-ar face, in ruptul capului, aşa ceva!
Doar braconieri mizeri!
Doar idioţi!

Mascota cartierului BTT a ieşit azi în plină zi, pentru ultima oară între case. Fusese împuşcat probabil cu câteva săptămâni în urmă, la vremea nuntitului, de către un... neom!
Rănit grav în spate, slăbit mai apoi de septicemie, a ieşit iar între case căutând siguranţa pe care i-o oferiseră mai înainte oamenii.
Ce o fi fost oare în sufletul lui de sălbăticiune rănită?
Ce durere fizică îngrozitoare!
Ce chin pe dânsul!

A ieşit acolo unde mai credea că are scăpare.
Tot între oameni, adică.
A fost însă prea târziu pentru el.

A fost odată un cerb prea încrezător în oameni!
A fost!
Pădurea, da, pădurea va număra un cerb mai puţin.
Oamenii de aici nu vor mai număra, deloc! ”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22965 vizualizari

  • +40 (48 voturi)    
    as interzice imediat vanatoarea... (Duminică, 20 octombrie 2019, 17:53)

    schroedinger [utilizator]

    Asa zis sportiva! Toti cretinii se inscriu intr-o asociatie si incep si impusca in stanga si dreapta.
    Toti cretinii astia ar trebui sa aiba acelasi tratament, adica lasati cu mainile goale in padure timp de 48 de ore si atunci sa le vedem vitejia!
    • -14 (32 voturi)    
      Deși nu îmi place vânătoarea (Duminică, 20 octombrie 2019, 18:53)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      și ideea de a ucide animale câteodată este necesară.

      O populație excesivă de căprioare poate distruge pădurile (în timpul iernii în special mănâncă coaja la copaci). Se observă în special în țarile unde prădătorii naturali lupii, urșii au dispărut. Nu e încă cazul la noi. La fel și cu porcii sălbatici.

      Nu am nimic cu vânatul "sportiv" atât timp cât este o cotă și este controlat. Aici se pare că a fost vorba de braconaj.
      • +15 (19 voturi)    
        de placere (Duminică, 20 octombrie 2019, 19:10)

        BlueX [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        daca tot iti faci asa ... grija de scoarta copacilor... avem, si noi voie tot asa SPORTIV sa ii impuscam pe toti cei care praduiesc padirle ??? nu doar scoarta ?????
        • +1 (13 voturi)    
          Un copac cu scoarța roasă (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:42)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

          moare rapid. Dacă e roasă circular e mort imediat, dacă e doar pe jumătate moare în timp. Contrar părerilor populare seva nu circulă prin trunchi ci prin stratul interior al scoarței.
          • +14 (16 voturi)    
            Nu iti fa griji (Luni, 21 octombrie 2019, 4:13)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

            N-ai tu atata populatie de ciute sa iti distruga padurile. Am colindat destul tara in lung siin lat si n-am vazut ce spui tu. De alte fiare tre sa te temi, aia care au impuscat cerbul, garantat taie si ilegal padure!!!
      • +3 (5 voturi)    
        Nu mai spune! (Luni, 21 octombrie 2019, 9:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Daca e sa ne luam dupa pricipiul tau, ar insemna sa ne apucam sa omoram si oameni din tarile suprapopulate, gen India si China. Si ei s-au inmultit peste masura, deci niste cote nu ar strica.
        Bineinteles ca este o aberatie, vanatoarea ar trebui interzisa.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai (Luni, 21 octombrie 2019, 11:15)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        "O populație excesivă de căprioare poate distruge pădurile" ... pai si lupii care tin populatia caprioarelor sub control cine i-a impuscat?

        Subscriu la ce zicea schrodinger, pe toti vanatorii cu pusca mare si ciocanitoare mica i-as lasa in mijlocul padurii cu o sulita de lemn si atat, sa vedem daca mai sunt viteji si atunci!
    • +15 (15 voturi)    
      e business (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:53)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Este turism vanatoresc si se practica pe bani multi si la negru.. Statul fiind acaparat de hoti nu este decat partaas la jaf
    • 0 (6 voturi)    
      Manipulare (Luni, 21 octombrie 2019, 14:17)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Voi ati vazut pozele cu cerbul?
      Aia nu e rana prin impuscare.
      Toata prostia asta lacrimogena, cu cerbul vedeta, e o fantezie literara.
      Daca era asa mare vedeta, imediat il ducea cineva la veterinar...
      Da se trezeste un prof din Suceava, cu ambitii literare, sa scrie despre un cerb din Campulung, cu citate din Paunescu.
      Bleah!
  • +13 (21 voturi)    
    Legile Romaniei (Duminică, 20 octombrie 2019, 17:54)

    termopan [utilizator]

    Polita: Ce cauta cerbu domne in sat? Cerbul e an padure unde sta ei an padure. Deci nimic, adica a murit aia e. Politia sparge seminte in continuare.

    Eu chiar cred ca pe viitor ne aparam singuri, jandearmii ne bate cand nu trebuie, politia sparge seminte si se plange ca e salar mic.

    Facem dracu militii civile si potere si ii prindem noi! Cu furci si coase spre democratie!!!!
  • +30 (36 voturi)    
    Cică vânătorii sunt bărbați... (Duminică, 20 octombrie 2019, 18:32)

    Lionheart [utilizator]

    Circulă un zvon, cică vânătorii sunt bărbați adevărați. Sunt niște rahați cu ochi, niște lașități ordinare. Dacă tot sunt așa bărbați, aș vrea să-i văd la vânătoare de urși înarmați doar cu un cuțit și atât. Nu cu puști cu lunetă, cu care împușcă animalele de la jumătate de km distanță.
    • -17 (25 voturi)    
      exista (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:23)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      exista vanatoare cu arcul la urs si la orice vanat. Ceea ce trebuie remarcat este ca un vanator care petrece multe zile in natura si nu ma refer la cabana sau la barul cu vedere spre pisc intelege natura mult mai bine decat orasenii care au opinii ferme dar nu inteleg efectiv nimic din ce inseamna natura. Daca-i scoti in natura nu sunt in stare sa vada nimic. Privesc si nu vad nimic. Sunt oameni care tind sa idealizeze natura. Care confera animalelor sentimente omenesti. Total rupti de subiect dar cu convingeri ferme.
      • +23 (23 voturi)    
        Serios? (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:52)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

        Ce aberezi, prietene? Adică nu poți merge în natură, chiar și mai multe zile, fără să vânezi? Cei care vânează au făcut o alegere. Nu i-a obligat nimeni să vâneze. Dar în schimb au texte, cu care să-și rațoinalizeze alegerile. Așa, ca tine.
        Da, de acord, există și excepții, când este necesar să împuști un animal sau chiar mai multe animale. Dar vânatul pentru trofee cum este? Să vă băgați trofeele adunate în trei litere, voinicilor!
        Și că tot ai pomenit de vânătoarea cu arcul... eu am spus de cuțit, să te duci la vânat doar cu un cuțit, șmechere, dacă te ține! Să te apropii de animal, să-l prinzi din urmă prin propriile puteri și apoi să vă bateți parte-n parte. Că dacă ar trage și ursul cu arcul după voi, nu v-aș mai vedea pe niciunul la vânătoare.
      • +21 (23 voturi)    
        Vânat sportiv?!? (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:55)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

        Cum vine asta cu vânatul sportiv, măi, vânătorule?Adică e un sport să omori animale, sau cum? Hai explică-mi,că eu nu pricep, sunt doar un orășean prost, care vede natura doar pe Discovery.
  • +13 (13 voturi)    
    Braconajul trebuie pedepsit mai aspru (Duminică, 20 octombrie 2019, 19:30)

    V. Istina [utilizator]

    Pana acum... e deseori doar un cuvant pe hartie, o lege goala, cata vreme la fel ca si furtul de lemne braconajul este politica de stat, prin protectia de sus a hotilor de lemne si a “vanatorilor” - tovarasi de afaceri si de pahar. Examenul de vanator la noi e o gluma de prost gust in comparatie cu un examen din Germania de pilda. Cand se va lua un examen de vanator la fel de greu ca un masterat pe bune iar la asta se adauga un an de practica vanatoreasca reala, protectia mediului, armament de specialitate, examen de tir la trei arme, examen juridic, cunoasterea detaliata si practica a florei si faunei, anatomie animala, agronomie elementara, tehnici de industrie alimentara si mai ales tehnici si etica vanatoreasca reala ... atunci o sa cam scada numarul de vanatori si cu asta inclusiv si cei care poseda arme.

    Cei mai multi dintre braconieri sunt “vanatori cu acte”, asa ca nu ar fi prea greu de prins, dar ... cum naiba daca se cunosc toti intre ei si mai si cumetri?
  • -12 (16 voturi)    
    Facultate de silvicultură la Suceava? (Duminică, 20 octombrie 2019, 19:37)

    prec [utilizator]

    De ce și de când? Ca ce chestie?
    • +3 (7 voturi)    
      pentru ca... (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:15)

      croi2001 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de aia si de multa vreme...
      • -1 (1 vot)    
        Hai și la Caracal. (Luni, 21 octombrie 2019, 13:36)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui croi2001

        Sau la Videle....
    • 0 (0 voturi)    
      invatamant superior la SV (Luni, 21 octombrie 2019, 18:13)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Invatamantul superior exista la Suceava din 1962, iar in Bucovina(Cernauti) de pe vremea austriecilor. De ce o facultate de silvicultura la Suceava? Poate din cauza ca acest judet are cea mai mare suprafata impadurita din Romania. Inainte de 1990 exista doar o singura astfel de facultate la Brasov, cu siguranat era nevoie de mai mult de atat. Si ce este cu aceasta atitudine fata de orasele mai mici? Unde sunt cele mai tari universitati din Anglia? Oxford si Cambridge, nu Londra sau Manchester.
  • +2 (4 voturi)    
    ...ca romanu ... (Duminică, 20 octombrie 2019, 20:48)

    Observatore [utilizator]

    ... nu-i nici unu ...
  • +10 (10 voturi)    
    In Suceava (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:09)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    acasa la baronul PNL ex PDL Gheorghe Flutur. Acolo se taie ilegal si paduri, in tr-o prostie fara margini (vezi reportajul Recorder)
    • -6 (8 voturi)    
      pardon (Luni, 21 octombrie 2019, 1:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui PlutoniumBoy

      Futur e "da dreapta, manca-tz-ash", deci nu poate fi acuzat de nimic
  • +10 (10 voturi)    
    ala nu e cerb, e poporul roman (Luni, 21 octombrie 2019, 1:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    pacat de el, f frumos exemplar. ar trebui sa ne mindrim cu astfel de specimene nu sa la vinam.
  • +4 (4 voturi)    
    timpul le scoate la lumină (Luni, 21 octombrie 2019, 9:23)

    clencix [utilizator]

    E de ajuns un singur ins să strice o comunitate, dacă acea comunitate nu știe să aibă în vedere pe fiecare dintre ai săi. Diformarea dinăuntru apare în tragedii la vedere. Cei ce se consideră incluși ușor fac vinovați pe cei excluși. Iar cei frumoși sunt cei mai neajutorați. Altfel n-ar mai fi frumoși.