Ambasada Danemarcei în România: Va fi o duminică fierbinte. Și după? Posibil să fie mai răcoare

de MH     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2019, 11:09 Actualitate | Esenţial


Danemarca
Foto: Facebook
Ambasada Danemarcei la București postează un mesaj inedit, în care spune că "va fi o duminică fierbinte”, dar după este "posibil să fie mai răcoare”. Luni, la o zi de la alegerile europarlamentare și referendumul pe tema justiției, instanța supremă este așteptată să pronunțe decizia definitivă în cazul liderului PSD, Liviu Dragnea, condamnat în primă instanță la trei ani și jumătate de închisoare în dosarul angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman.

Ambasada Danemarcei la București a postat, vineri pe Facebook un mesaj intitulat "Casual Friday": "Care-i prognoza? - Va fi o duminică fierbinte. - Şi după? - Posibil să fie mai răcoare".

Duminică au loc alegerile europarlamentare, iar românii sunt chemați să voteze și la referendumul pe tema justiției.


Ambasada Danemarcei este una dintre cele 12 reprezentanțe diplomatice care în 3 aprilie au transmis o scrisoare comună prin care cereau Guvernului de la București să se abțină de la modificări care ar slăbi statul de drept și capacitatea României de a lupta împotriva corupției. Statele semnatare se declarau profund îngrijorate de integritatea sistemului judiciar românesc, care a fost "zdruncinat de modificări imprevizibile ce nu întăresc eforturile României de a consolida progresul în materie de justiție". Acestea mai spuneau că ordonanțele de urgență pregătite pot avea un impact negativ asupra independenței justiției, ceea ce ar slăbi încrederea cetățenilor și a partenerilor români în sistemul judiciar, dar și în Guvernul României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















20184 vizualizari

  • -43 (61 voturi)    
    Ambasada Danemarca ref Romania (Vineri, 24 mai 2019, 11:34)

    CristianGuidea [anonim]

    Pai sa se duca ambasadorul nostru in Danemarca, Olanda, SUA si sa faca comentarii ref alegerile din tara respectiva! A doua zi declarat indezirabil si trimis acasuc! SLABICIUNE extraordinara a MAE in frunte cu dl Melescanu, basca Guvernul! Unde SG al Guvernului freaca berbunca! Absolut rusinos pt Guvern! MAE-ul ns a ajuns in decrepitudine! Cristian Guidea, fost director Senat, pesnsionat
    • +12 (30 voturi)    
      Cristi draga, (Vineri, 24 mai 2019, 12:15)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      se vede ca ai depasit granitele Romaniei doar la bulgai sau turci! Est rupt de realitatea din tarile democrate. Scrii doar sa le consumi timpul celor de la HN si al celor care citesc.
    • +16 (30 voturi)    
      nu este adevarat vierme propagandistic (Vineri, 24 mai 2019, 12:34)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      libertatea de exprimare vine in toate felurile.
      al 3 lea om in stat plus alti europarlamentari romani, au adus insulte si acuzatii grave unor politicieni straini.
      mai mult, minunata sectie speciala, i-a deschis dosar penal lui Frans Timmermans.
      Poftim libertati ale romaniei de care se bucura pesedistii.

      Deci tu MINTI doar ca sa influentezi opinia publica impotriva EU.
      Penibila incercare prietene.
    • +13 (25 voturi)    
      tovarase (Vineri, 24 mai 2019, 13:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      intr-o democratie glumele sunt permise
      eu stiu ca visezi la romania dinainte de 90 , dar totusi!
    • +4 (6 voturi)    
      Vaaaai (Sâmbătă, 25 mai 2019, 17:50)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      Sloganul populist preferat de Dragnea&Tariceanu: "Strainii si multinationalele ne fura tara"

      Asta in timp ce tot ei, cu mainile lor, dau legi pentru liber la furat si incearca sa puna cu botul pe labe justitia. Huo mincinosilor!

      Tara a fost furata nu de straini, ci de PROPRII politicieni corupti care s-au imbogatit in 30 de ani furand MILIARDE de EURO/USD din Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariile sunt despre VREME nu alegeri (Luni, 27 mai 2019, 9:19)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      n-ai intelestu nu despre alegeri sunt comentariile ci despre....RACOARE!!!!!


      #LaPuscarie!!!!
  • +22 (30 voturi)    
    Cum isi permit ? (Vineri, 24 mai 2019, 11:35)

    Martinezu [utilizator]

    sa rada de domnu Dragnea?
  • -27 (41 voturi)    
    Ce vot? (Vineri, 24 mai 2019, 11:40)

    Traian2015 [utilizator]

    Prea sfințitul, nervosul, încet incetinitul santa Klaus nu a a sinchisit sa introducă votul prin corespondență, chiar dacă 100% votul ăla era pentru el. Celălalt s a dat peste cap, a făcut câțiva morți sa voteze, a împrumutat o secretară pentru partid, ilegal dar na, riscă pușcăria pentru asta. Dar Santa, nimic. Toate ieșirile lui sunt niște mârâieli nervoase. Aroganță de Sibiu.
    • +14 (24 voturi)    
      Pai cine se ocupa de vot prin plic? (Vineri, 24 mai 2019, 12:12)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Nu Guvernul???
    • +21 (33 voturi)    
      Barosane, (Vineri, 24 mai 2019, 12:18)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      nu presedintele tarii introduce votul prin corespondenta, ci parlamentul (hotilor) da legea, care apropos (special pentru tine!) exista, insa putin stiu cum sa trimita un vot prin corespondenta. In plus, hatisul birocratic este atat de mare, incat multi au renuntat (si eu).
      Asa ca macane pe alt site.
      • -13 (21 voturi)    
        Atunci sa și de-a demisia (Vineri, 24 mai 2019, 15:40)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Nu sa fie agent electoral. Dacă pierde alegerile duminică, sa plece. Ne am saturat de președinte din opoziție.
        • +11 (21 voturi)    
          IQ sub nivelul marii.. (Vineri, 24 mai 2019, 17:01)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

          1. habar nu ai cine face legile;
          2. habar nu ai cine candideaza la alegerile de duminica;
          3. singura varianta fara opozitie este partidul unic;
          4. presedintele a fost ales de majoritatea romanilor (cine nu voteaza, nu conteaza). te-ai saturat de el? esti liber sa pleci. te asteapta fanii tai din Coreea de Nord cu bratele deschise.
      • -12 (18 voturi)    
        Vezi (Vineri, 24 mai 2019, 15:48)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Nu l am auzit pe Santa sa zică nimic. A uitat cum a ajuns președinte. El merită un contracandidat puternic precum Dragnea, nu un pisoi ca Pinta.
    • +19 (27 voturi)    
      alt mincinos de 2 ruble (Vineri, 24 mai 2019, 12:37)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Presedintele nu are (din pacate) aceasta atributie.
      Parlamenul trebuie sa voteze aceasta lege, si guvernul sa o aplice. Dar atat parlamentul cat si guvernul sunt infestate de corupti si idioti.
      Majoritatea de la PSD!
      • -9 (13 voturi)    
        Să tragă sforile (Vineri, 24 mai 2019, 15:49)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Sau să și de-a demisia.
    • +7 (13 voturi)    
      tovarase (Vineri, 24 mai 2019, 13:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      daca inlocuiesti "PSD cu Klaus" sa stii ca nu prinde, da?!
      ce ai spus tu a facut psdu!
    • +8 (10 voturi)    
      ești prost? (Vineri, 24 mai 2019, 14:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Nu președintele țării face modificări privind legea electorală. Ai auzit de Parlament?
  • +21 (31 voturi)    
    Asa sa fie (Vineri, 24 mai 2019, 11:45)

    CHS [utilizator]

    Cat mai multa racoare pentru sobolanul suprem.

    Multumim ambasadei Danemarcei pentru sustinerea statului de drept in Romania, in ciuda propriului nostru guvern.
  • +16 (22 voturi)    
    haha (Vineri, 24 mai 2019, 11:46)

    strategy [utilizator]

    subtil :))) like!
  • +13 (19 voturi)    
    NICE (Vineri, 24 mai 2019, 11:48)

    MirceaCS [utilizator]

    Skol!
  • -32 (44 voturi)    
    Hamlet (Vineri, 24 mai 2019, 11:49)

    vodatepes [utilizator]

    Something is rotten in the state of Denmark! Adicalea de cite ori deschideti gura pute rau domnilor de la ambasada. Nu o spun eu ci marele William Shakespeare. Iar la meteo vedeti ca multi s-au ars cu prognoza, sa nu faceti insolatie si sa va ia durerea de cap si frisoane de luni in colo.
    • +14 (24 voturi)    
      Tepusa, (Vineri, 24 mai 2019, 12:28)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ai perfecta dreptate! In Danemarca multe erau putrede in secolele XVI-XVII cand traia Shakespeare. Ei au avut timp sa elimine hotii si sa aiba o democratie reala, noi acum suntem in secolul XVI si ne luptam sa eliminam ciuma, de orice culoare o fi ea! Si ne mai ia cateva secole sa putem trai precum danezii. Fa-le o vizita, sa vezi cati asistati sociali au!
    • +11 (19 voturi)    
      deci (Vineri, 24 mai 2019, 13:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      1 - analogia este extrem de cretina....
      2 -tepes pedepsea hoti, nu le dorea eliberarea. esti cam ipocrit!
      • -17 (27 voturi)    
        ipocrit esti tu (Vineri, 24 mai 2019, 13:37)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ipocrit esti tu. Tepes nu a pedepsit pe nici un nevinovat. Tu si cu gasca voastra aveti metalitati legionaro fasciste. Suprimare adversarilor politici pe orice cale. In privinta analogie pot sa spun ca esti cretin tu. Nu cred ca ai auzit de Danemarca, de Hamlet sau William Shakespeare. Nu sunt echipe de fotbal sau jucatori de fotbal cretinule.
        • +7 (13 voturi)    
          Deci ... (Vineri, 24 mai 2019, 14:17)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          dupa tine, toti condamnatii pentru coruptie sunt nevinovati, desi nu-si pot justifica averile facute.
        • +4 (10 voturi)    
          Inlocuite adversari politici cu hoti (Vineri, 24 mai 2019, 14:23)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          Si formularea ta o sa aiba valoare de adevar!
        • +5 (11 voturi)    
          ahahaha (Vineri, 24 mai 2019, 14:49)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          1 - replica de gradinita AT MOST!
          2 - cate doctorate in drept ai de stii cine e vinovat si cine e nevinovat FARA sa vezi dosarele?! De nde stii tovarase ca e nevinovat?! Cu ce drept ataci o sentinta definitiva a justitiei?! Daca ai dovezi impartaseste-le, daca nu, ciocu mic!
          3 - inca o replica de copil de gradinita. Also eu am spus ca "analogia este cretina" nu "tu esti cretin"! Aparent nu ai cunostintele necesare pentru a vedea aceasta distingtie MAJORA!
          4 - am citit imblanzirea scorpiei, hamlet nu am citit pt ca nu-mi plac dramele! De Danemarca ce-i drept nu am auzit. E o tara din africa?! Vorbesc cumva chineza, ca eu asa stiam!
          5 - vezi ca eu nu te-am jignit tovarase postac. Cat despre citit vrei sa ne razboim in carti citite?! Nu te baga intr-un razboi pe care nu-l poti castiga!
          Se vede din limbajul folosit ca nu prea le ai cu cititul! Un om cult nu are nevoie sa jigneasca pentru a-si araat "superioritatea"sau "inteligenta" sau ma rog, macar daca o face, o face inteligent.
        • +3 (9 voturi)    
          Esti ridicol, postacule (Vineri, 24 mai 2019, 14:58)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          Nu imi dau seama cum te lasa HN sa postezi injuraturi, chiar daca n-ai alte moduri de exprimare.
          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +14 (28 voturi)    
    trolls (Vineri, 24 mai 2019, 11:54)

    Ademordna [utilizator]

    La ce sa te astepti de la niste vikingi decat la un masterclass in trolling.
    Sa le fie gura aurita, ma rog, tastatura.
  • +20 (26 voturi)    
    dar cum isi permit? (Vineri, 24 mai 2019, 12:38)

    un oarecare [utilizator]

    pentru perturbarea linistii publice, jandarmeria romana ar trebui sa invadeze si sa amendeze Danemarca!
    • -15 (21 voturi)    
      ba da destept esti (Vineri, 24 mai 2019, 13:33)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Ba da destept esti se vede modul de actiune a #rezist. Asa ati facut la guvern. Pe tine care ai un singur neuron care se si plictiseste afla ca ambasada e teritoriu strain iar jandarmeria nu are juristictie acolo. Asa pentru tine dar am uitat ca ai memorie de guvid si uiti in 3 secunde ce citesti
      • +6 (12 voturi)    
        tovarase (Vineri, 24 mai 2019, 14:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        creierasul tau stie si altceva inafara de jigniri?!
        Intr-o discutie civilizata nu se folosesc jigniri de pe maidan, ok?!
        Ca tot imi dadeai mie lectii despre Hamlet... Vezi ca daca ai cautat lectura pe wikipedia nu inseamna ca stii despre ce e vorba!
        Te dai cult, dar se vede din limbaj ca nu esti!
      • +1 (7 voturi)    
        Iar injuri, postacule (Vineri, 24 mai 2019, 15:00)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • -15 (21 voturi)    
    diplomatie!? (Vineri, 24 mai 2019, 13:13)

    gpavel [utilizator]

    in afara canoanelor diplomatice,oricum cu responsabili actuali ai politici externe nu-i de mirare!
    • +4 (12 voturi)    
      mama (Vineri, 24 mai 2019, 14:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      ce s-au aprins postacii psdisti
      lipsesc doar mazeta si cucuveaua mov
      sunt in concediu sapt asta?!
      • +2 (2 voturi)    
        pentru pesedisti (Duminică, 26 mai 2019, 16:02)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ramanerea la borcanul cu miere este o problema de viata si moarte!
        sunt paraziti, nu-si produc singuri mijloacele de trai!
  • -12 (26 voturi)    
    Poate... (Vineri, 24 mai 2019, 13:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    Poate ia PSD-ul 40% la alegeri, referendumul este invalidat si Dragnea achitat … sa vezi ce o sa mor de ras.

    De fapt in ordinea importantei o sa rad oricare dintre aste se vor intampla:
    1) PSD 40%
    2) Dragnea achitat
    3) Referendum invalidat.

    Cu cat mai multe, cu atat mai bine.
    • +5 (15 voturi)    
      Comuna Necsesti, Teleorman (Vineri, 24 mai 2019, 13:45)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      De acolo esti, nu? Fiecare cu distractia lui. Viata la tara e grea, trebuie traita din plin.
    • +4 (10 voturi)    
      La ce mafie (Vineri, 24 mai 2019, 13:58)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ne conduce, este o sansa mare sa ai dreptate! In acest caz, Romania nu va deveni o tara democrata, cu adevarat libera, nici in 500 de ani! Si peste 20 de ani, cei cu mentalitate ca a ta, vor trai si se vor bucura de lumea lor paralela, creata de un mafiot schizofrenic.
    • +3 (7 voturi)    
      Si cand ai ... (Vineri, 24 mai 2019, 14:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..sa mori de plans? Ai uitat cum te bateai cu caramida in piept pentru cinstitul tonta. Jalnice modele iti alegi... Pe masura caracterului tau.
    • +3 (7 voturi)    
      tu deja (Vineri, 24 mai 2019, 14:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai luat de bună propunerea chiparosului și-ai tras ceva canabis pe nas.
    • +1 (7 voturi)    
      "minte" de psdist (Vineri, 24 mai 2019, 14:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      1 - d c te bucuri?! Doar te bucuri de raul altora? Ai vre-un interes? Daca te bucuri de raul altora ce sa zic... am stabilit deja nivelul tau de IQ....
      2 - te bucuri ca un hot e achitat din cauza presiunii politice?! d c ?! Ce crezi ca o sa iasa bine din cauza asta?!
      3 - deci vrei sa nu fie justitie in romania?! d c ?!

      serios tu te-ai gandit la asta, sau esti doar unu cu un iq mai mic decat numarul de la pantof care este incapabil sa se bucure de realizarile proprii si atunci se bucura de supararea altora?!

      sau poate esti vreun baron local care are de castigat din legalizarea furtului?!

      deci te rog... lumineaza-ne!
    • +1 (1 vot)    
      ai dat-o-n gard! (Duminică, 26 mai 2019, 15:53)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cu tot partidul de infractori!
      teleormanul este pe locull 17 la prezenta!
      daca nu ies mortii pe seara la vot, dragnea isi face valiza pentru parnaie la noapte, daca nu si-a aranjat fuga din tara!
  • +6 (12 voturi)    
    am sampania pregatita acasa.... (Vineri, 24 mai 2019, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    la munca o sa cumparam :D
    • +1 (1 vot)    
      la psd s-a pus arpacasul la fiert! (Duminică, 26 mai 2019, 15:56)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .
  • +2 (8 voturi)    
    vis (Vineri, 24 mai 2019, 18:48)

    U_swamp [utilizator]

    In noaptea de 7 mai 1986, in plin comunism si ceausism, lumea a iesit pe strazi de bucurie...bucuria victoriei. Ce-ar fi, daca ar fi, duminica noaptea?
  • +2 (2 voturi)    
    doar azi nu este maine! (Duminică, 26 mai 2019, 15:51)

    Antenistontel [utilizator]

    cand dragnea va primi o mica parte din ceea ce merita!