Băsescu, despre decizia UDMR de a rupe protocolul cu PSD: Gaşca lui Kelemen Hunor s-a speriat de riscul că maghiarii oneşti nu le vor da votul pentru a intra în Parlamentul European

de MH     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2019, 18:12 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Hotnews
Fostul președinte Traian Băsescu spune că liderul UDMR, Kelemen Hunor, şi "gaşca lui" au anunţat îngheţarea relaţiilor cu PSD şi ALDE "în încercarea de a-i păcăli pe etnicii maghiari că s-au desprins de cârdăşia cu Dragnea, Vâlcov, Chiţoiu şi Tăriceanu", încercând astfel să-şi salveze rezultatul electoral de la europarlamentare.

Traian Băsescu spune că UDMR a luat decizia de a rupe protocolul cu PSD, cu trei zile înaintea europarlamentarelor, pentru că a intrat în panică.

"Compromisă de cârdăşia cu Budapesta şi dezavuată de cetăţenii români de etnie maghiară, gaşca lui Kelemen Hunor s-a speriat de riscul că maghiarii oneşti nu le vor da votul pentru a intra în Parlamentul European. Cu disperare, liderii UDMR, desprinşi de realităţile minorităţii pe care pretind ca o reprezintă, s-au agăţat de incidentul de la Valea Uzului şi au anunţat îngheţarea relaţiilor cu alinţa PSD-ALDE, pe care, contra cost (contra funcţii şi contracte) au sprijinit-o până acum fără rezerve în politica antinaţională pe care au dus-o", afirmă Traian Băsescu.

El consideră că, în realitate, Kelemen Hunor şi "gaşca lui" au anunţat îngheţarea relaţiilor cu PSD şi ALDE "în încercarea de a-i păcăli pe etnicii maghiari că s-au desprins de cârdăşia cu Dragnea, Vâlcov, Chiţoiu şi Tăriceanu, încercând astfel să-şi salveze rezultatul electoral de la europarlamentare".

"Eu sper că nu vor reuşi să-i mai păcălească încă o dată pe oneştii cetăţeni români de etnie maghiară", adaugă Băsescu.

Cu trei zile înainte de alegeri, UDMR întoarce spatele PSD-ALDE, după escaladarea scandalului legat de cimitirul de la Valea Uzului. Kelemen Hunor a precizat că, începând de joi, UDMR nu va mai susține nici o inițiativă sau măsură a Guvernului. De asemenea, a precizat el până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul de colaborare cu PSD-ALDE rămâne fără obiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















32208 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    trebuie sa recunoastem ca... (Joi, 23 mai 2019, 18:15)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    ...Basescu e de departe cel mai competent, inteligent si "to the point" politician din 89 incoace. Pacat ca nu a facut echipa buna cu cine trebuia. Oricum, cred ca si carcotasii anti-basisti pot recunoaste ca singurle lucruri mai durabile sicorecte s-au facut pe vremea lui (Justitia pe care toti acum o apara in strada, singurle cioturi de autorstrada incepute pe atunci, sistemul Funeriu de invatamant pe care toti il aplaudau la un moment dat). In rest? Praful si pulberea...
    • +2 (4 voturi)    
      nu exista (Vineri, 24 mai 2019, 11:44)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Nu exista "carcotasii anti-basisti ", este o perifraza complicate pentru a denumi altcumva pe adeptii Dracnea, pedeseristii si complicii lor!

      Cei ce sunt impotriva Presdintelui nu sunt carcostasi, ci slujitori ai Imperiului Raului.
    • +1 (1 vot)    
      Da, recunosc , dl. Basescu ... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 6:31)

      Marisol [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      da, in ciuda tuturor ..imperfectiunilor , e singurul pe care l-as trimite cu ochii inchisi sa reprezinte interesele Romaniei , in primul rind pentru ca INTELEGE despre ce vorbeste , din pacate restul e un fel de adunatura fara personalitate ...
  • +7 (7 voturi)    
    pai daca fac " politica antinaţională " (Joi, 23 mai 2019, 18:34)

    mnicku [utilizator]

    ce mai cauta in parlament ?

    desfiintat asa zis partidul iudereu si gata

    ce zici d-nu Presedinte, ? o faci si pe asta
  • -8 (12 voturi)    
    Poti sa fii erou national daca esti rasist (Joi, 23 mai 2019, 18:50)

    eucomentez [utilizator]

    Si uite cum rasismul devine subiect de campanie si toti coruptii sar la declaratii rasiste si jignitoare, pentru ca nu au nimic de zis pentru cetateni in afara de ura.
  • +5 (9 voturi)    
    Analiza corecta a dlui presedinte Basescu (Joi, 23 mai 2019, 19:18)

    animatron [utilizator]

    Cred ca este singura explicatie fiabila, restul sunt gogomanii si petarde provocatoare ale liderilor UDMR care spera sa se ajunga la niste emotii mari si negative intre romani si maghiari.

    Ca si dl Basescu si eu sper sa vad daca electorii maghiari se vor decide, prima oara in 30 de ani, sa dea o palma pe ceafa groasa a sefilor udemeristi care i-au dus de nas atata timp cu niste placute bilingve si vreo cateva scoli "in limba materna".

    Acel electorat, al romanilor de etnie maghiara, e la fel de captiv manipularii precum sutele de mii de asistati sociali din regiunile sarace ale Romaniei carora PSD-ul le spune ca raman fara ajutoare daca vine Opozitia la putere.

    In privinta acestui santaj de genul "doar noi va putem apara", UDMR-ul se comporta ca un fel de "aripa maghiarofona" a PSD-ului, acelasi apetit de minciuna, exagerari, santaj, negocieri dubioase, functii si sinecuri prin administratie, etc.
    • +1 (3 voturi)    
      Felictari! (Vineri, 24 mai 2019, 11:46)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Analisa este buna, dar felicitarile sunt pentru apelativul potrivit, in calitate de inginer tin la folosirea unei terminologii corecte!

      L-am votat pe primarul de Sibiu ca sa nu iasa Ponta, dar pentru noi, Presedinte a fost, este si va fi vesnic capitanul de nava, Comandantul inimilor noastre!
  • -1 (5 voturi)    
    Asta (Vineri, 24 mai 2019, 9:19)

    savatuf [utilizator]

    este de pe vremea cand semna PETROV
  • +2 (2 voturi)    
    si (Vineri, 24 mai 2019, 14:09)

    andrei1232000 [utilizator]

    dupa alegeri se vor da pe spate cu picioarele desfacute.