VIDEO Incident violent în Delta Dunării. O barcă cu turiști, agresată de „teribilişti de bani gata”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2019, 17:41 Actualitate | Esenţial


Incident in Delta Dunarii
Foto: captura facebook
Un incident violent a avut loc în Delta Dunării, pe un canal ce duce către lacul Trei Iezere, relatează pe Facebook conducătorul unei bărci care transporta turiști din Germania. Acesta a publicat o înregistrare video în care se vede cum o altă șalupă înconjoară barca și trece în viteză, în timp ce un bărbat aruncă spre persoana care filmează cu un pahar de sticlă ce s-a spart și l-a tăiat. Poliția din Tulcea a fost sesizată și anunță că a întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat de 43 de ani din Argeș.

„La data de 10.05.2019, polițiștii IPJ Tulcea au fost sesizați prin plângere depusă de un bărbat, de 44 de ani, din localitatea Maliuc, la sediul Postului de Poliție Maliuc, despre faptul că în cursul aceleiași zile, în zona Mila 23, în timp ce se afla într-o ambarcațiune cu turiști străini, a fost agresat de o persoană necunoscută, aflată într-o altă ambarcațiune. În urma agresiunii, reclamantul a fost rănit”, transmit polițiștii.

„ În baza sesizării și activităților desfășurate imediat de polițiști, a fost identificată persoana implicată, fiind vorba de un bărbat de 43 ani din jud. Argeș. În cauză s-a întocmit dosar penal, în care se continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe”, mai transmite IPJ Tulcea.

Persoana rănită a filmat incidentul și a postat pe Facebook în detaliu cum a avut loc:



Ieri spre seara iesim la o plimbare cu salupa spre lacul Trei Iezere cu un grup de ornitologi din Germania. Aproape de intrarea in lac apare o barca rapida condusa aparent de niste “baietasi” turmentati care accelereaza si trec pe langa noi in tromba provocand un val de un metru ce aproape ne-a zburat de pe scaune.

Am facut semn sa opreasca dar nici vorba, conducatorul a intors barca si a revenit in tromba injurand si tachinandu-ne iar dupa cateva schimburi de urari s-au intors si au facut o noua runda in jurul barcii spre stupefierea nemtilor. Eu am inceput sa filmez iar restul puteti vedea in filmarea si pozele postate mai jos. Unul din ocupantii barcii a aruncat cu un pahar de sticla lovindu-ma direct in ochi. La impact paharul s-a spart producandu-mi mai multe taieturi din care doua destul de adanci. Clientii mei au ramas stupefiati la vederea sangelui care tasnea din fata mea crezand ca am pierdut un ochi.

Acum ramane sa vedem ce stabilesc autoritatile dar din pacate acest incident nu este unul singular. De ani de zile nimeni nu face nimic in privinta teribilistilor de bani gata sau a celor ce considera Delta Dunarii ca un taram al nimanui unde nu exista lege, reguli sau bun simt.

In Romania lui 2019 inca domneste legea lui -”Ba tu stii cine sunt eu?” - “Ba saracilor” si “Ba eu am bani si fac ce vreau”. Problema este ca nimeni, dar absolut nimeni nu ia nicio masura pentru a combate aceste derapaje care in scurt timp vor duce la probleme si mai serioase in Delta Dunarii.

Deja prezenta miilor de barci rapide ce vantura apele rezervatiei are un impact semnificativ asupra mediului in tot ansamblul lui dar in combinatie cu nesimtirea, lipsa de educatie si nerespectarea legii va duce la transformarea acestui mic paradis intr-un parc de aventura in care adrenalina data de motoarele de mare putere va fi singura atractie.

Eu spun ca a sosit momentul sa luam atitudine si sa punem putin piciorul in prag pentru ca altfel ne taiem craca de sub picioare. As dori sa vad si eu macar o clarificare a legii care permite accesul pe teritoriul rezervatiei, sa vad ca cineva se gandeste mai departe de ziua de maine.

As dori sa vad macar o autorizatie de acces in Delta Dunarii suspendata din cauza nerespectarii vitezei sau lipsei de respect pentru natura dar speranta cred ca este deja moarta.

Delta este vazuta de autoritati doar ca o vaca de muls, un teren de joaca si de impresionat “bastanii” cand vin la pescuit sau o sursa de peste si icre cu care sa se unga rotitele de la Bucuresti pentru a continua cu distrugerea lenta a acesteia”.

















32673 vizualizari

  • +49 (53 voturi)    
    probabil beizadelele unor baroni (Sâmbătă, 11 mai 2019, 17:46)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    asta e Romania balcanica. De asta pleaca lumea in tari civilizate. Sa scaoe de beizadele, baroni, manelisti si interlopi..
    • +24 (26 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 11 mai 2019, 19:18)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Beizadele sunt peste tot. DIferenta e ca in alte parti nu sunt tratati preferential de oamenii legii.
  • +28 (28 voturi)    
    Simplu (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:04)

    ipolitic [utilizator]

    Un OUG care baga ambarcatiunile rapide la fondul cinegetic. Emise niste autorizatii de tip D(vanatoare in grup mare cu gonaci) si problema se rezolva. Dar pana atunci, politia sa aiba dreptul sa recolteze niste exemplare din aceasta specie.
  • +22 (26 voturi)    
    Romania este o tara frumoasa (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:19)

    quietguy58 [utilizator]

    Romania este o tara frumoasa.
    Cunoasteti continuarea....
    • +4 (20 voturi)    
      si... (Sâmbătă, 11 mai 2019, 19:03)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      locuita de un popor de ra-at.....
  • -16 (50 voturi)    
    Gunoaie regățene. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:26)

    prec [utilizator]

    De asta încep ardelenii să se gândească la autonmie, că nu se mai poate cu acest jivine balcanice.
    • +9 (17 voturi)    
      gunoaiele generalizeaza (Sâmbătă, 11 mai 2019, 21:14)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui prec

      eu sunt ardelean dar tu cred ca esti un rusniac sau revizionist care infuzeaza ura si ranchiuna antiromaneasca.
      • -13 (15 voturi)    
        Ești vinitură, nu ardelean. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:00)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui 1A

        Nu-i același lucru.
      • +8 (14 voturi)    
        și eu (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:01)

        diu1so [utilizator] i-a raspuns lui 1A

        și eu sunt ardelean, nu cunosc pe nimeni să se gândească la „autonomie” :)
        • +7 (7 voturi)    
          Corect (Duminică, 12 mai 2019, 9:56)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

          Tatal meu e ardelean, rudele si prietenii din copilarie de acolo sunt cei mai buni romani si cei mai patrioti oameni pe care ii cunosc...
    • -6 (18 voturi)    
      Gunoaiele regatene (Sâmbătă, 11 mai 2019, 21:33)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      au trecut Carpatii si v-au scos de sub cizma ungureasca. Asa ca mai usor cu penele la palarie.
  • +24 (28 voturi)    
    In tara lui dragnea infractorul ?? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Niciodata ...
  • +37 (37 voturi)    
    De ce nu se publica numele cocalarului? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:29)

    Alui [utilizator]

    Cine e?
    • +1 (1 vot)    
      Nu e voie... (Luni, 13 mai 2019, 1:20)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ... ca GDPR, ca prezumtia de nevinovatie, ca una, ca alta...
      Eh, o amenda penala de 500 de lei si gata, ce mare smecherie...
  • +20 (46 voturi)    
    din pacate (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:54)

    csan [utilizator]

    tot sudul tarii este plin de cocalari. Rasuna manelele pe toate drumurile, nu poti avea liniste in casa ta de manelistii pe care nimeni nu-i deranjeaza. Asta este tara lui dragnea. Toti infractorii au dreptul la viata . Noi cei care nu suportam mitocania si petrecerile mai mult decat zgomotoase nu avem loc in tara asta. Tara lui dragnea si a infractorilor lui.
    • +15 (19 voturi)    
      Sunt ardelean (Sâmbătă, 11 mai 2019, 21:20)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui csan

      , traiesc in Bucuresti si am fost de curand intr-un sat din jud Brasov. Cel pe care l-am vizitat se plangea de faptul ca la o pensiune mai jos se baga manele si muzica tare tot timpul.
      Intr-un sat de langa Cluj unde am locuit o vreme se bagau manele saptamanal la petreceri de tineri.

      Hai sa nu mai generalizam aiurea doar pentru a satisface niste frustrari personale sau sabloane cu care ni s-a spalat creierul in comunism.
      • -13 (19 voturi)    
        Turiștii din regat (Sâmbătă, 11 mai 2019, 23:15)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui 1A

        sau viniturile ca tine ascultau manele. Oricum, bine-ai făcut că te-ai întors în țigănia natală.
        • +7 (9 voturi)    
          ti-au placut abuzurile austro-ungare? (Duminică, 12 mai 2019, 10:10)

          1A [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Avand in vedere exprimarea de tuta cred ca tu si familia sunteti chiar din tiganiile P$D iste.
          Infractori iesiti pe forum la bagat zazanie promoscovita / viktorhorbanista.
  • -9 (17 voturi)    
    Cocalaria (Sâmbătă, 11 mai 2019, 21:48)

    gigiduru_ [utilizator]

    Pe vremuri se chema Valahia.
    Iar apoi, cand s-a unit cu Transilvania s-a chemat Romania, pentru ~100 ani.
  • +15 (15 voturi)    
    Din pacate .. (Sâmbătă, 11 mai 2019, 22:01)

    Alius [utilizator]

    . exemplul in Romania este ca daca ai bani, poti face orice: poti schimba legi care sa-ti convina, poti da vina pe "nedreptatile din sistemul de justitie", poti "sta" in inchisoare, dar de fapt ai voie la iesiri fara numar, poti avea inchisoarea ta privata in care gardienii iti fac manichiura, poti "scrie" carti, fara sa stii sa citesti etc..
    Fac si ei ce vad la latrine si voteaza cu borfasii pe care ii vad toata ziua la TV, borfasi care, pentru multi "romani", sunt un exemplu de reusita in viata.
  • +11 (13 voturi)    
    o sa fie si mai rau (Duminică, 12 mai 2019, 0:22)

    Coco Whistle [utilizator]

    imi pare bine ca nu a fost lovit in ochi, in rest...vai de noi ce va urma.
    • +5 (5 voturi)    
      dacă... (Duminică, 12 mai 2019, 11:19)

      iaurtica [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      nu ieşim la vot! Sistemul trebuie bine zgâlţâit să mai pice hoţii, cocalarii şi maneliştii.
  • +5 (5 voturi)    
    Delta Dunarii (Duminică, 12 mai 2019, 1:30)

    Cris1305 [utilizator]

    Niste nenorociti de derbedei, fii de imbogatiti peste noapte din ciordeala/furt ordinar, o Politie locala total incompetenta (sau mana in mana cu ciorditorii locali), coroborat cu baraje artificiale din copaci doborati pe bratele mici ale Deltei pentru CIORDEALA de peste, si reteaua de desfacere unde este? Un guvernator al Deltei ticalosit de sistemul politic si cel local...Delta a devenit o CLOACA a neamului romanesc, o rusine ordinara de degenerati nenorociti (a propos, populatia locala se ma si incruciseaza intre rude, cunosc problema...mergeti la Mila 23 si nu numai...) un guvern caruia nu-i pasa de ultima bogatie naturala a Romaniei...niste nenorociti. Acum niste ani am fost in Delta Irakului de langa Basrah...o superbitate!!
  • +4 (4 voturi)    
    Peștele de la cap se-mpute (Duminică, 12 mai 2019, 17:40)

    Ceilalti [utilizator]

    ... daca tot este vorba despre un incident in Deltă.
    Atâta timp cât acceptăm sa fim conduși de infractori, infractorii vor face legea. Punct