Bugetarii vor avea încă două zile libere de sărbători: 24 și 31 decembrie

de DG     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2018, 13:27 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
​​Bugetarii vor beneficia de încă două zile libere de sărbători, respectiv 24 și 31 decembrie. Măsura va fi adoptată prin hotărâre de guvern în ședința de joi a Executivului, a anunțat premierul Viorica Dăncilă.

Dăncilă a mai spus că vor fi luate măsurile necesare pentru ca pensiile să fie plătite înaintea sărbătorilor.

Astfel, bugetarii vor avea liber șase zile: 24, 25, 26 de Crăciun și 31, 1 și 2 ianuarie de Anul Nou.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17833 vizualizari

  • +37 (53 voturi)    
    Totul .. (Joi, 13 decembrie 2018, 13:35)

    ccristian [utilizator]

    .. pentru bugetari!!! Sa nu se speteasca ...
    • +36 (50 voturi)    
      Confirmarea ca statul roman e inutil (Joi, 13 decembrie 2018, 14:02)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ccristian

      si poate fi abolit.
      • +26 (30 voturi)    
        ...si uitati-va in alta parte in timp ce ii scapam (Joi, 13 decembrie 2018, 14:15)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        de puscarie pe haiducii neamului.
        Toata lumea castoiga, uitati-va pe a3.
        • +12 (14 voturi)    
          Pardon, aia nu sunt haiduci. (Joi, 13 decembrie 2018, 14:36)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Sunt niste hoti ordinari, lasi si prefacuti, care au furat in egala masura de la toti.
  • +17 (31 voturi)    
    N-au destul concediu? (Joi, 13 decembrie 2018, 13:38)

    Andor74 [utilizator]

    Tot da zile libere in prostie.... Au si ei minim 21 zile de concediu de odihna, sa-si ia din alea daca vor sa stea acasa.
    • +8 (8 voturi)    
      21 ??? (Joi, 13 decembrie 2018, 14:03)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      20 e legea, au scos aia cu 21.
      • +8 (8 voturi)    
        365 de zile/an le-as da liber la bugetari (Joi, 13 decembrie 2018, 20:09)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        pe termen nelimitat...
    • -21 (25 voturi)    
      sunt cu recuperare prietene. (Joi, 13 decembrie 2018, 14:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      Numarul de zile libere ramane acelasi, doar ca se dau mai multe in dec si se vor recupera in ianuarie. Se vor munci 2 sambete.
      • +15 (15 voturi)    
        haha (Joi, 13 decembrie 2018, 15:30)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        stim ce se recupereaza
        • -11 (11 voturi)    
          asta e alta problema.. (Joi, 13 decembrie 2018, 16:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          teoretic ei trebuie sa munceasca 2 sambete sa recupereze aceste zile.
          Imi amintesc cazul unei politlinici din Buc....la ultima punte facuta de guvern, cand au auzit ca trebuie sa vina 2 sambete la serviciu ca sa recupereze, au renuntat la punte si au preferat sa munceasca normal.
      • +3 (3 voturi)    
        Am beneficiat o singura data de "recuperari" (Joi, 13 decembrie 2018, 15:41)

        Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Aveam de rezolvat acte pe la finantele publice si mi-am cerut liber cu o ora inainte de terminarea programului pentru a prinde orele de program la stat.
        Normal ca era coada, normal ca numarul meu de ordine pica dupa ora 16, dar... surpriza! Lucrau pana la 18.... randul mi-a venit pe la 16.30.
        Fara sa fie anuntat pe site-ul institutiei la loc vizibil ei aveau de "recuperat" Probabil ca era un anunt prin presa cum ca-si recupereaza ceva zile libere dar eu nu-l gasisem.
        Si nici n-am mai cautat ulterior sa vad daca intr-adevar se publica undeva orarul modificat ca urmare a "recuperarilor".
      • +4 (6 voturi)    
        Da' recuperat la cumparaturi saptamanale ... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:06)

        KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        .... in hypermarketuri.
        - "Sefu, merg si eu pana in colt la ..... (nume hypermarket).... vreo 8 ore."
        - Bine Gigel, da' condica ai semnat-o ?
        - Da, sefu'. Am muncit si am recuperat si in sambata asta .
      • +4 (6 voturi)    
        Am avut parte si eu (Joi, 13 decembrie 2018, 19:20)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        de recuperari sambata. Sarbatoarea de acasa se prelungea la servici.
  • +31 (33 voturi)    
    Bine bo$$ (Joi, 13 decembrie 2018, 13:50)

    stoenec1 [utilizator]

    Zile libere fara numar sa moara dusmanii de ciuda!!!
  • -20 (32 voturi)    
    bugetari (Joi, 13 decembrie 2018, 13:50)

    of of [utilizator]

    Învățământ: oricum era liber.
    Spitale: se asigură personalul necesar, ca în orice zi.
    Administrație: oricum nu venea mai nimeni în zilele acelea la impozite.
    Armată: personalul necesar va fi la post.

    Pe cine afectează aceste zile libere?
    • +29 (33 voturi)    
      Păi dacă nu afetctează pe nimeni ... (Joi, 13 decembrie 2018, 14:25)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ... de ce mai sunt angajați?
      • -11 (13 voturi)    
        pe 24 și 31? (Joi, 13 decembrie 2018, 15:23)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Problema e că sunt o grămadă de analiști, politicieni de opoziție sau de la putere care reușesc să ne dezbine și să ne întărâte unii contra altora.
        În România, ești de partea bună a baricadei dacă ești mereu contra bugetarilor (nu contează în ce privință), contra pensionarilor, contra celor cu venituri mici, contra celor de stânga etc.
        • +11 (11 voturi)    
          ...nedumerire... (Joi, 13 decembrie 2018, 15:47)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui of of

          De ce Dănciloaia și PSD&ALDE fac reguli cu beneficii doar pentru bugetari? Și angajații din privat lucrează tot 5 zile/săptămînă, și 8 ore/zi, sau nu ai aflat asta?
          • -7 (11 voturi)    
            Dacă ar da și pentru privați (Joi, 13 decembrie 2018, 16:42)

            of of [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

            ar sări toată lumea în sus că nu trebuie să intervină statul în ce face privatul,
            • 0 (0 voturi)    
              lasa ca pleaca si privatii.... (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:56)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui of of

              stiu patroni care de pe 24 inchid firma si o mai deschid pe 3 ianuarie
          • +1 (1 vot)    
            si cum ai vrea sa faca asta? (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:53)

            topwriter [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

            legal vorbind, cum ar putea face astea?
            • 0 (0 voturi)    
              ...egalitate în fața legii... (Vineri, 14 decembrie 2018, 19:35)

              baligosul [utilizator] i-a raspuns lui topwriter

              Toți angajații, indiferent că lucrează la stat sau în privat au teoretic aceleași drepturi...Angajații dintr-o benzinărie care lucrează 24 din 24, trebuie să aibă statutul angajaților de la stat unde se lucrează 24 din 24 !!! Ceilalți angajați care lucrează 5 zile pe săptămînă cîte 8 ore/zi...
    • +3 (7 voturi)    
      ministere, prefecturi, primarii, (Joi, 13 decembrie 2018, 14:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui of of

      administratia publica.
    • -4 (8 voturi)    
      presedinte? (Joi, 13 decembrie 2018, 15:11)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui of of

      deputati si senatori?
    • +10 (12 voturi)    
      Oricum nu muncesc mai deloc ..... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:08)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ..... sa fie injumatatiti ca numar, ca se le creasca eficienta.
      Ce zici de asta ?
      • -6 (8 voturi)    
        :) (Joi, 13 decembrie 2018, 16:58)

        Urangutanu [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        De acord! Dar sa le si mareasca salariul de trei ori!
      • +2 (10 voturi)    
        Voi judecați??? (Joi, 13 decembrie 2018, 19:12)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Sunt clase cu 35 de copii în București și voi vreți să înjumătățiți bugetarii?! Cum? Ca Thanos din Avengers, probabil:))
        Sau personalul medical, armata, judecătorii?
        Singurii care trebuie înjumătățiți sunt jandarmii și cei din administrație.
        Nu vedeți că politicienii învrăjbesc clasele sociale între ele ca să aibă ei de câștigat?
        • +1 (1 vot)    
          asa zic si eu, (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:57)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui of of

          doctori, profesori, asistente nu prea avem.
          In schimb sunt multi cei din prefecturi si primarii.
  • +2 (8 voturi)    
    Hai La Multi Ani (Joi, 13 decembrie 2018, 14:09)

    Zummm [utilizator]

    Si la mai mareeeee
  • -11 (21 voturi)    
    Lumina cunoasterii (Joi, 13 decembrie 2018, 14:39)

    Enoeth [utilizator]

    Oare cum se numesc cei ce vorbesc fara sa cunoasca subiectul ? Poate mincinosi, poate prosti, poate habarnisti. Din nefericire, sunt si asa-zisi "jurnalisti" care intra in aceasta categorie, precum Chireac, care face aceleasi comentarii, precum habarnistii de mai sus. Pentru lamurirea celor ce comenteaza aiurea, am sa precizez urmatoarele : ACESTE " ZILE LIBERE" la fel cu cele acordate anterior, numite "PUNTE", SUNT RECUPERATE ( DIN ZILELE DE CONCEDIU, sau ore efectuate in zilele de sambata, sau ore suplimentare la orele din zilele obisnuite) dupa cum hotarasc institutiile respective prin negociere cu sindicatele. Asa ca aceste barfe sunt mincinoase. Trebuie sa fii ticalos sa te faci de fiecare data ca nu intelegi cand se specifica :"cu recuperare". La noi de exemplu, aceste zile se opresc din concediu. Sau poate sunt ticalosi care nu vor sa avem nici concediu.
    • -10 (12 voturi)    
      corect (Joi, 13 decembrie 2018, 15:43)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      Ba invatati sa cititi un document. Spune clar la alin 2 din art 1 cum se vor recupera acele zile. Deci nu sunt libere habarnistilor. Si uite asa se mai baga o zanzanie in societatea romaneasca. Ba da ProSti sunteti.
  • -3 (13 voturi)    
    Minusuri (Joi, 13 decembrie 2018, 14:42)

    sfarleaza [utilizator]

    La cate minusuri vad date la comentarii corecte, iti dai seama de starea natiei de fripturisti si de ce P$D are votanti cu lopata...
    • +5 (9 voturi)    
      Cunosc bugetari (Joi, 13 decembrie 2018, 15:46)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Si stiu bine de tot, la prima mana, cum se zice, cum se fac aceste zile de "recuperare". Se duc la "lucru" la 9, beaua cafeaua pana la 10, ies la shopping, si pe la 12 pleaca acasa.
  • +13 (15 voturi)    
    hraneste masele de votanti (Joi, 13 decembrie 2018, 14:53)

    Kosmos [utilizator]

    Ma intreb astia de la stat merg la Viena cand au o problema medicala?
    • +10 (10 voturi)    
      Sigur, jegul din spitalele romanesti e pentru .... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:02)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      .... amarastenii de la privat.
      Timpu' trece, leafa (groasa) merge ..... trai nenica.
      Fraierii de la privat sa munceasca, ca sa ne faca noua c...ru mare.
  • +2 (14 voturi)    
    oricum n-ar fi lucrat nimic (Joi, 13 decembrie 2018, 15:12)

    stefan2008 [utilizator]

    deci de ce sa ne mai ascundem dupa deget... o facem oficiala.
  • +12 (16 voturi)    
    si asta (Joi, 13 decembrie 2018, 15:16)

    asadar... [utilizator]

    tot un fel de mita este. asta stie psd-u' cel mai bine.
    • +5 (7 voturi)    
      Au furat (Joi, 13 decembrie 2018, 15:54)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui asadar...

      Au furat dar ne-a dat și nouă câte ceva, ei măcar au mărit pensiile si salariile ... și uite așa ne întrebam cum de PSD a condus România timp de 22 de ani scurși de la 1989.
  • +9 (11 voturi)    
    cu atatea zile libere (Joi, 13 decembrie 2018, 15:26)

    tropotaru [utilizator]

    bugetarii vor fi tentati sa cheltuiasca si sa petreaca mai mult, de aceea ar trebui sa li se mai dea o prima salariala ca sa le mai treaca suferinta pricinuita fara voia lor.
  • -7 (13 voturi)    
    uni scriu pe aici cand ar trebui ...... (Joi, 13 decembrie 2018, 15:28)

    vodatepes [utilizator]

    Liber pe 24 si 31 dar cu recuperare baieti. De ce nu sunteti atenti? Sau stirea este asa trunchiata pentru a baga iar zanzanie in societate. Vedeti ca bugetari sunt si politisti si armata si pompieri si baieti de pe salvare si doctori. Asa ca aruncati cu noroi uni fara sa ganditi. Daca o sa fiti acacsa pe 31 spre 1 si o sa aveti nevoie de pompieri , politie sau salvare aia vor veni ca nu au liber ca voi. Profesori oricum sunt liberi ca sunt in vacanta . Mai bine vedeti ca liber au aia de la Senat si de la Camera deputatilor pana asa spre finele lui ianuarie 2019. pe aia nu ii vedeti baieti?
  • +6 (6 voturi)    
    o discriminare, o obișnuință (Joi, 13 decembrie 2018, 15:41)

    baligosul [utilizator]

    Pentru jnapanii de la guvernare, PSD&ALDE+UDMR și minorități, de azi sau de ieri,PNL cu susținere PSD prin 2004-2008, nu există decît bugetari cînd e vorba de inventarea de drepturi și privilegii, iar angajații din privat, pentru care se consolidează obligațiile, și sunt eliminați de la categoria ,,drepturi".
    Dacă ,,valul de jakete galbene" vine și pe la București, pe mine mă veți găsi pe la sediul ANAF, sector 3, din București.
  • -7 (15 voturi)    
    Legiferati odata chestiunile astea (Joi, 13 decembrie 2018, 16:16)

    latulipenoir [utilizator]

    In primul rand, pentru neavizati, bugetarii nu primesc pomana pentru ca recupereaza aceste zile . Niciun bugetar nu se bucura foarte tare ca primeste ( FARA SA CEARA) aceste punti, mai ales asa din scurt. Solutia cea mai corecta si de bun simt care poate fi legiferata, pentru a da o predictibilitate, este sa se spuna ca orice sarbatoare legala care pica sambata sau duminica se va acorda in zilele lucratoare ce urmeaza ( de ex . 30 noiembrie sf andrei si 1 dec 2019 pica sambata si duminica). In rest fara punti...pica marti asta e... Aceste punti ar fi ceva daca nu te-ar obliga sa recuperezi ( daca tot o dai da-o din suflet nu meschin) ca o compensatie pt sarbatorile care oricum pica sambata sau duminica si care NU se mai recupereaza. Cum ar fi prima zi de Pasti sau de Rusalii care e libera, e o porcarie ca astea pica oricum duminica. Sa dea si a treia zi de Pasti ca oricum si aia e la fel de mare ca sarbatoare. Presa poate face lobby pentru idea de a se acorda liber in rmatoarea zi lucratoare in cazul in care o sarb legala pica duminica sau sambata....ar beneficia toti angajatii... fara punti la impuse
    • +2 (2 voturi)    
      Minciuni (Vineri, 14 decembrie 2018, 0:41)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui latulipenoir

      Am copii la cresa si gradinita. Niciodata nu au fost recuperate zilele in care primaria sau guvernul le-a inchis pentru fieste.
      • +1 (1 vot)    
        a fost o ilgalitate facuta de directorul (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:58)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        gradinitei. Puteati sa le faceti reclamatie la minister.
  • -3 (17 voturi)    
    zile libere (Joi, 13 decembrie 2018, 16:19)

    bugetar123 [utilizator]

    zilele de 24 si 31 decembrie NU SUNT ZILE LIBERE, ACESTEA SE RECUPEREAZA, statul nu le da gratis bugetarilor NIMIK. Cititi cu atentie HG, nu mai scrieti aberatii
    • -8 (8 voturi)    
      cine sa citeasca? (Joi, 13 decembrie 2018, 16:34)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bugetar123

      postacii#?
      sau analfabetii functional?
    • +7 (9 voturi)    
      De la Lenin incoace s-a recuperat [prin lene (Joi, 13 decembrie 2018, 18:43)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bugetar123

      Si kileala, se stie exact cum se recupereaza, lasa ce scrie, faptele si realitatea is cu totul altceva.
  • -5 (7 voturi)    
    la HN (Joi, 13 decembrie 2018, 17:07)

    Mazeta [utilizator]

    argații lucrează 365 zile/an și pe bani puțini. Deci se poate!
    • +1 (1 vot)    
      Imi pot permite chiar sa lucrez pe gratis (Joi, 13 decembrie 2018, 18:58)

      tarabost [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar numai cateva decenii :).
  • +10 (12 voturi)    
    SA PLECĂM (Joi, 13 decembrie 2018, 17:21)

    ben10 [utilizator]

    toți din țara asta să rămână doar bugetarii și pensionarii
  • -5 (9 voturi)    
    Avantaje pentru privati (Joi, 13 decembrie 2018, 18:44)

    Popicaa [utilizator]

    Aceste punți aduc mai multe beneficii celor din privat. Având aceste zile libere bugetarii pleacă la munte, mare, se duc prin oraș la magazine, restaurante etc.
  • 0 (8 voturi)    
    Nu există zile libere (Joi, 13 decembrie 2018, 18:56)

    Popicaa [utilizator]

    Nu există zile libere gratuit la bugetari, astfel de zile se recuperează, tot timpul a fost așa.
    De multe ori chiar e deranjat sa recuperezi sâmbătă sau sa se prelungească programul pt a recupera orele alea.
    Nu se chiulește cum credeți voi.
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Popicaa

      Stiu si eu politlinici care au refuzat zilele libere ptr ca nu au vrut sa le recupereze sambata.
  • -4 (6 voturi)    
    soparlele bugetare... (Joi, 13 decembrie 2018, 19:47)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    mai bine ar sta acasa. la ce drac se mai duc la munca, oricum e o birocratie totala.
  • +2 (2 voturi)    
    suntem si putin ipocriti (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:46)

    topwriter [utilizator]

    hai mana sus cati munciti pe 24 si pe 31!
    cati dintre voi aveati programat fix atunci sa depuneti vreo hartie pe la vreo institutie sau sa ridicati vreun act?
    Dar daca sotul sau sotia ar lucra la stat? V-ar conveni la in ajunul Craciunului sa ajunga abia dupa amiza acasa?
    Cat despre Rev, imi inchipui ca fix de stat pana dimineata ar avea chef, daca a ajuns pe la 5 acasa, de la munca.

    Da, intru-totul de acord. Multe libere in cursul anului. dar sa nu fim ipocriti, nu prin astea 2 zile facem justitie sociala.