Avocatul Poporului cere explicații Poliției în legătură cu copilul șoferului cu plăcuțe anti-PSD, obligat să asiste la audierea tatălui

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2018, 17:12 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului solicită miercuri lămuriri Brigăzii Rutiere de Poliţie în legătură cu situaţia în care s-a aflat copilul minor al şoferului mașinii cu număr anti-PSD, care a asistat la audierea tatălui său de către poliție, invocând o eventuală încălcare a Constituției.  

”Avocatul Poporului solicită lămuriri Brigăzii Rutiere de Poliţie în legătură cu situaţia în care s-a aflat copilul minor al şoferului audiat de autorităţi după ce ar fi folosit numere de înmatriculare ofensatoare. Demersul Avocatului Poporului vizează posibila încălcare a art. 49 din Constituţia României privind protecţia copiilor şi a tinerilor”, se arată într-un comunicat de presă al instituției. 

În același timp, având în vedere prevederile Legii nr. 272/2004 privind protecţia drepturilor copilului, potrivit cărora respectarea şi promovarea cu prioritate a interesului superior al copilului este un principiu fundamental şi neechivoc, Avocatul Poporului a solicitat Brigăzii de Poliţie Rutieră să comunice în ce măsură instituţia, în situaţii similare, poate asigura asistenţă psihologică, hrană şi apă, dar şi un mediu propice pentru minori, în perioada cât aparţinătorii se află în incintă.

Avocatul Poporului a fost sesizat şi, totodată, a luat cunoştinţă din mass-media cu privire la faptul că, în data de 30 iulie 2018, conducătorul unui autovehicul cu numere de înmatriculare ofensatoare, a fost reţinut şi condus la sediul Brigăzii Rutiere de Poliţie, fiind însoţit de fiul său în vârstă de 8 ani. 


Astfel, minorul a fost nevoit să petreacă mai multe ore în sediul Brigăzii Rutiere de Poliţie şi chiar să asiste la audierea tatălui său.

Răzvan Ștefănescu, șoferul mașinii cu număr anti-PSD, declara săptămâna trecută, la sediul Brigăzii Rutiere, unde s-a prezentat cu avocatul său, că va depune o plângere penală, deoarece fiul său minor a fost pus în situația de a asista la audierea tatălui, care a durat câteva ore. 

Ce spune  articolul 49 din Constituție:

(1) Copiii şi tinerii se bucură de un regim special de protecţie şi de asistenţă în realizarea drepturilor lor. 
(2) Statul acordă alocaţii pentru copii şi ajutoare pentru îngrijirea copilului bolnav ori cu handicap. Alte forme de protecţie socială a copiilor şi a tinerilor se stabilesc prin lege. 
(3) Exploatarea minorilor, folosirea lor în activităţi care le-ar dăuna sănătăţii, moralităţii sau care le-ar pune în primejdie viaţa ori dezvoltarea normală sunt interzise. 
(4) Minorii sub vârsta de 15 ani nu pot fi angajaţi ca salariaţi.  
(5) Autorităţile publice au obligaţia să contribuie la asigurarea condiţiilor pentru participarea liberă a tinerilor la viaţa politică, socială, economică, culturală şi sportivă a ţării.

















5240 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    s-a trezit si Ciorbea (Miercuri, 8 august 2018, 17:22)

    nellino [utilizator]

    ca Internet Explorer: Browsers!!!
    • -11 (19 voturi)    
      deci trebuia sa taca? (Miercuri, 8 august 2018, 17:55)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      ?
  • +35 (35 voturi)    
    ciorbea, fa-te ca muncesti (Miercuri, 8 august 2018, 17:27)

    moka [utilizator]

    astia sigur vor sa matraseasca nishte capi de prin MAI
    • +2 (2 voturi)    
      Poate (Joi, 9 august 2018, 8:34)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui moka

      nu au pupat toti inelul la duamna Carmen Dan.... si se intrevad schimbari ...Corect Corect!!!
  • +19 (21 voturi)    
    Ce idiot! (Miercuri, 8 august 2018, 17:28)

    neagoe [utilizator]

    Circ ieftin, ca sa zica ca face ceva.

    Dar faptul ca unii cetatean al Romaniei i s-a suspendat permisul auto, i s-a distrus concediul pentru niste acuzatii care n-au existat, ce face avocatul mafiei psd?
  • +25 (25 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 8 august 2018, 17:28)

    XLXL [utilizator]

    s-a trezit si dumnealui ... ziceam c-o fi atipit ....
  • +24 (24 voturi)    
    dar la ordonanta 13 (Miercuri, 8 august 2018, 17:28)

    mmmircea [utilizator]

    la ordonanta 13 de ce nu s-a sesizat victoras ?
  • +18 (18 voturi)    
    Placutele (Miercuri, 8 august 2018, 17:29)

    omezu [utilizator]

    Mesajul de pe placute e valabil si pentru Ciorbea. Neata, avocat al borfasilor!
  • +17 (17 voturi)    
    .... (Miercuri, 8 august 2018, 17:33)

    tirolez [utilizator]

    Avocatul poporului exista! Si face si ceva pentru salariul urias. In perioada asta de concedii? Sa i se dea un spor.
  • +15 (15 voturi)    
    Este tot pe perfuzii psdiste !!! (Miercuri, 8 august 2018, 17:41)

    Plagarus [utilizator]

    Urmeaza sa faca si un sindicat prin diaspora ?
  • +16 (16 voturi)    
    Ia uite! (Miercuri, 8 august 2018, 17:44)

    mihnea2012 [utilizator]

    a iesit asta din baie!
    • +5 (5 voturi)    
      Stai linistit (Miercuri, 8 august 2018, 21:57)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Ca se intoarce repede la loc. Scaunul de Avocat al Popoului e moale.
  • +18 (18 voturi)    
    Dar pentru copiii din Galati lasati fara apa calda (Miercuri, 8 august 2018, 18:09)

    D-or [utilizator]

    de primarul PSD de ce nu s-a autosesizat Avocatul Poporului? In toamna trecuta s-a inregistrat cel mai mare numar de copii cu paduchi.

    Dar pentru oamenii care au murit de hipotermie in case in Galati asta-iarna?
  • +15 (15 voturi)    
    pentru ce-l platim pe afectatul asta (Miercuri, 8 august 2018, 18:15)

    Stapanu [utilizator]

    cu >40,000/ luna?!!!
    • +5 (5 voturi)    
      ei nu vad as (Joi, 9 august 2018, 1:14)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      ei sint premianii si li se cuvine. inteleg gresti definitia de a servi statul de drept si cetatenii. atunci cind o iei pe linga drum trebuie sa demisionezi sau sa avem pirghiile de a le arata usa si papucii. in rest vorbim de aparatul sugator de singe al poporului.
  • +14 (14 voturi)    
    Ok.. drepturile minorului.. (Miercuri, 8 august 2018, 18:16)

    gabone [utilizator]

    .. dar de drepturile respectivului sofer nimic? De la orice roman de buna-credinta pana la oficialii suedezi, toti au vazut ca omul avea actele si numerele in regula, mai putin militia care i-a facut dosar la comanda (evidenta) politica, i-a distrus moralul si concediul omului, l-au hartuit si pe el si pe copil ca apoi totul sa se inchida in liniste...

    Nimic despre tot acest abuz domnule Ciorbea? N-ati vazut nimic in neregula? Nimivc ce ar merita explicatii?
  • +15 (15 voturi)    
    Protectia copilului Teleorman ?????????? (Miercuri, 8 august 2018, 18:51)

    bal71 [utilizator]

    Bravo Ciorbea.
    Da cum ramane cu penalii psdalde si latrina3 in legatura cu ticalosia strigatoare la cer din cazul de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman(CAZUL PSDDRAGNEABOMBONICA)?
    Cum ramane cu latrina3 care apara si minte grosolan in favoarea lui dragnea si bombonica ?
    Cum ramane cu leprele porcine de la siteul LUJU(mint de ingheata apele, sunt cele mai ticaloase gunoaie posibile, pentru ca propaga la scara mare minciuna in apararea hotilor de tara), cum nu va revoltati ca DGASPC TELEORMAN, a fost capusata de psd, de ce nu puneti intrebari lui dragnea, si bombonica?, de ce nu vorbiti de copii si asa necajiti care colac peste pupaza au fost inca o data defavorizati de cuplul dragnea bombonica?
    Spe ca avocatul poporului poate spune si face ceva.
    Dar voi ?
    Cum e posibil sa fie la carma tarii astfel de cazaturi morale furcioase, cum e posibil ca posturi tv , latrina3 sa preamareasca si sa laude astfel de lepre?
    • +1 (1 vot)    
      nu e vina.. (Joi, 9 august 2018, 16:48)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui bal71

      acestui slugoi ca toate astea ( pe care le spui si sunt adevarate ) exista de ani de zile...poate intrebarile astea ar trebui puse poporului cu o mentalitate de rahat si plin de imbecili si hoti...leprele de la putere sunt acolo datorita VOTULUI majoritatii acelui popor si asta pt ca le semana...
  • +9 (9 voturi)    
    Ia uite , bre (Miercuri, 8 august 2018, 20:49)

    Arkantas [utilizator]

    Ca sa vezi .... s-a trezit adormirea Maicii Domnului...
    • +7 (7 voturi)    
      Victor Ciorbea (Miercuri, 8 august 2018, 21:57)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      Un Lazar al seculului 21.
  • +4 (4 voturi)    
    advocatu' boborului (Miercuri, 8 august 2018, 22:07)

    nash pandelica [utilizator]

    a vazut ca barcutza aia, fosta a lui dottore, acum a lui dracnea, a inceput sa ia apa, si acum o da cotita, icearca sa dreaga busuiocu, s'a trezit in democratie.
    in caz ca pleac'ai nostri, vin ai nostri...
  • +4 (4 voturi)    
    Ciorbea e corupt!!! (Joi, 9 august 2018, 8:31)

    MirceaIo [utilizator]

    Incearca sa mai faca capital de imagine dar raul a fost deja facut. Victor Ciorbea este un personaj corupt si santajabil!!!! cred ca ii place sa primesca bani pentru servicii!!!