Judecătorii Instanței Supreme ar putea da astăzi verdictul în dosarul lui Călin Popescu-Tăriceanu

de A.L.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 7:00 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Antena 3
Judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie ar putea pronunţa marţi sentinţa în dosarul în care preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, este judecat pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului, scrie Agerpres.

La ultimul termen de judecată, procurorii DNA au cerut o pedeapsă de trei de închisoare cu executare pentru Călin Popescu-Tăriceanu, susţinând, în faţa instanţei, că preşedintele Senatului, la fiecare ocazie, a făcut totală abstracţie de faptul că acuzaţiile sunt probate temeinic iar într-un "act de totală aroganţă" a venit cu tot felul de probe sau justificări pentru menţinerea propriei versiuni a relatărilor, ei considerând că acesta a avut "apărări puerile, nedemne de pregătirea superioară".  

De asemenea, anchetatorul a arătat că "obligaţia de a fi onest îi este total străină lui Călin Popescu-Tăriceanu". 

"Aşadar, apreciem că, dincolo de orice dubiu, rezultă săvârşirea faptei, astfel că cerem condamnarea sa la pedeapsa de trei ani de închisoare cu executare. Doar aşa se poate corecta comportamentul şi asigurarea rolului pedepsei. La stabilirea pedepsei şi cuantum aveţi în vedere complexitatea faptei şi impactul social produs de o astfel de faptă săvârşită de către un fost prim-ministru", a spus reprezentantul DNA.

La rândul său, avocatul lui Călin Popescu-Tăriceanu le-a cerut magistraţilor să excludă procesele-verbale emise în baza mandatelor pe siguranţă naţională din perioada 2008 - 2014, precizând că nu au ''relevanţă şi fundament''. 

Apărătorul a mai arătat că fapta de care este acuzat clientul său nu se bazează pe probe.  

Tot atunci, atât reprezentantul DNA, cât şi avocatul lui Călin Popescu-Tăriceanu au solicitat instanţei schimbarea încadrării juridice, şi anume, menţinerea doar a infracţiunii de mărturie mincinoasă şi eliminarea celei de favorizare a făptuitorului.  

În ultimul cuvânt, preşedintele Senatului a afirmat că acuzaţiile pe care i le aduc procurorii DNA "se bazează pe mistificări şi contradicţii grave".

"Toate declaraţiile pe care le-am făcut au fost făcute sincer, cu bună-credinţă. Mă consider nevinovat şi nu am dorit să îngreunez cercetarea penală sau tragerea la răspundere a inculpaţilor. Acuzaţiile se bazează pe mistificări şi contradicţii grave. (...) Am detaliat şi în ce a constat legătura cu Dan Andronic şi durata şi în ceea ce îl priveşte pe Tal Silberstein. Este un proces de intenţie şi se doreşte cu totul şi cu totul altceva decât scoaterea la lumină a adevărului. (...) Se fac foarte multe broderii şi supoziţii, care unele dintre ele nu se găsesc astăzi în rechizitoriu", a declarat Tăriceanu.  

Călin Popescu-Tăriceanu a fost trimis în judecată de DNA pe 7 iulie 2016 pentru mărturie mincinoasă şi favorizarea făptuitorului. 

Conform DNA, în cadrul actelor de cercetare privind retrocedarea nelegală a unei suprafeţe din pădurea Snagov şi a Fermei Băneasa, Tăriceanu a făcut, sub jurământ, la data de 15 aprilie 2016, declaraţii necorespunzătoare adevărului cu privire la aspecte esenţiale ale cauzei asupra cărora a fost întrebat şi nu a spus tot ce ştie în legătură cu împrejurări esenţiale, urmărind prin aceasta împiedicarea/îngreunarea tragerii la răspundere penală a inculpaţilor cercetaţi în dosarul trimis în judecată.



















4854 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ar putea...da' nu se poate... (Marţi, 22 mai 2018, 7:48)

    Cataleya [utilizator]

    Tariceanu ori va fi achitat
    ori va incepe sirul amanarilor.....
    Peste vreo 5 ani vom afla si sentinta definitiva.
    • +8 (8 voturi)    
      lol (Marţi, 22 mai 2018, 11:13)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      pentru fapta care va fi prescrisă în 3
  • +4 (6 voturi)    
    hai cu (Marţi, 22 mai 2018, 8:41)

    nahir [utilizator]

    "promovarea", ober sef la "beciul domnesc".
  • +12 (14 voturi)    
    Cu executare (Marţi, 22 mai 2018, 8:58)

    tavu [utilizator]

    pentru acest penal.
  • +9 (11 voturi)    
    Asteptam!! (Marţi, 22 mai 2018, 9:17)

    ABBV [utilizator]

    oferta justitiei cu bratari!!!
  • +15 (17 voturi)    
    O țară cu conducători infractori. (Marţi, 22 mai 2018, 9:25)

    asavreau [utilizator]

    Asta-i România!Cum să aibă alții,o părere bună despre noi ?Alegem în parlament și în funcții de administrație numai borfași!Când se fac dezvăluiri despre cineva,in
    loc de demisii și demnitate asistăm la un bâlci creat de gașca celui pus la stâlpul infamiei.Partidele,lipsite de doctrine,se comportă ca grupări mafiote.
  • +14 (16 voturi)    
    a (Marţi, 22 mai 2018, 9:25)

    adrian67 [utilizator]

    Hai Caline, macar 2 ani sa iei si tu. Te lasi mai prejos decat Dragnea?
  • +12 (14 voturi)    
    in care sa apara un cuvint : CU EXECUTARE!! (Marţi, 22 mai 2018, 9:26)

    mnicku [utilizator]

    altfel e apa de ploaie chiar si 100 de ani cu suspendare + munca in folosul nimanui
  • +8 (10 voturi)    
    La multi ani! (Marţi, 22 mai 2018, 9:34)

    entwickler [utilizator]

    Doamne ajuta!
  • +12 (14 voturi)    
    va lua cu suspendare, probabil 2 ani cu (Marţi, 22 mai 2018, 9:36)

    bancher [utilizator]

    suspendare. Este la prima abatere, nu ii pot da direct cu executare, mai ales ca fapta a fost fara violenta. Totusi, pentru Tariceanu va fi inceputul sfarsitului carierei politice (sau mai bine zis sfarsitul inceputului). Odata avand cazier va fi exact in situatia lui Dragnea, adica cu riscul iminent ca la al doilea dosar sa ia cu executare. Acest lucru este un stres, o apasare, il va face sa actioneze si sa comita greseli, lucru ce ii va grabi sfarsitul.
    • +7 (9 voturi)    
      daca-i da (Marţi, 22 mai 2018, 10:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cu suspendare, sa-i dea si 6 luni de munca in folosul comunitatii ( a nu se confunda cu functia de stat degeaba de la Senat) si daca refuza, urmeaza sa fie cu executare. La fel ca viceprimarul de la Cluj.
  • +9 (11 voturi)    
    achitare.. (Marţi, 22 mai 2018, 9:40)

    rochiri [utilizator]

    ..gata s-a terminat si cu justita...nu ca fost la parametri maximi dar incepuse sa mai miste. A venit Tudorel si a reformat totul.
    Mai are LCK cateva luni, asta daca nu cumva CCR-ul rescrie constitutia, si gata si anchetele.
    Sa se mai relaxeze si judecatorii ce atat bataie de cap.
    Udrea,Mazare , Ghita veniti mai inapoi ca e totul bine...
    Pe un mic si o bere iar furati invoie...4 ani!
  • +9 (11 voturi)    
    amenda penala (Marţi, 22 mai 2018, 9:42)

    nash pandelica [utilizator]

    sau, trei luni cu suspendare si munca in folosul comunitatii. :-)
    la maturat parcul !

    unul din cei mai profitori politrucieni, prins numai pe sperjur. o fi fost si sub juramant ?
  • +5 (7 voturi)    
    da (Marţi, 22 mai 2018, 9:57)

    dum_i [utilizator]

    nu o sa fie nicio sentinta.

    mafiotii conduc rromania
    • +3 (5 voturi)    
      Conduc si distrug (Marţi, 22 mai 2018, 11:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Fură tot. Jaf psd+alde+udmr
  • +4 (6 voturi)    
    in el mai rau caz, (Marţi, 22 mai 2018, 9:58)

    iodixit [utilizator]

    pentru ambele parti, va primi citeva zile cu suspendare, dar ma indoiesc ca in atare componenta a gastii de la iccj, va primi ceva mai mult de scuze pentri ca a fost deranjat de dna.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu pronunta (Marţi, 22 mai 2018, 9:59)

    Frank777 [utilizator]

    Se amana. Nu e momentul ca sa-i dea achitarea.E scandal si pica prost.Treaba e aranjata.
  • +9 (11 voturi)    
    Un mincinos (Marţi, 22 mai 2018, 10:03)

    blackarrow [utilizator]

    "Obligaţia de a fi onest îi este total străină lui Călin Popescu-Tăriceanu".
    Corect , vedem asta in fiecare zi , cu fiecare deschidere a gurii astuia se adanceste mocirla morala . Un adevarat mafiot fara scrupule , asta e tariceanu , si cand te gandesti ca creatura ne "politiceste" de atatia ani ...
  • +7 (11 voturi)    
    Trei intr-o saptamana (Marţi, 22 mai 2018, 10:52)

    ing.Orca [utilizator]

    Oameni buni, ganditi-va, poate fi saptamana luminata a poporului roman: azi 22.05.2018 condamnare cu executare pentru FAMILISTUL TRADITIONAL Calin Anton Popescu Tariceanu, tot azi 22.05.2018 macar o noapte la arest pentru KGB-istul Ion Iliescu, hotul care a furat idealurile celor care au iesit in Decembrie 1989, iar in 29.05.2018 verdict final, sper, condamnare cu executare pentru cel care vrea sa-si puna toata Romania pe PFA Dragnea, si pe noi, cati am mai ramas, sclavi pe plantatiile lui. Ziceti ca e doar un vis frumos...? Eu mai sper...!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu va ambalati (Marţi, 22 mai 2018, 11:41)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Daca primeste o pedeapsa, s-ar putea ca in cativa ani sa primeasca o suma compensatorie babana de la buget si un titlu de detinut politic. Ce mai: Maniu, Coposu, Cornea, Udrea, Mazare si Tariceanu. Dupa mintea lor si Hitler ar fi trebuit sa fie pe lista.
  • +1 (1 vot)    
    99% achitare (Marţi, 22 mai 2018, 12:18)

    programatoru [utilizator]

    ICCJ tocmai a albit saptamaniile trecute vreo 2 (ponta , sova si inca unul .. care-mi scapa acum), va continua trendul
  • +1 (1 vot)    
    99% achitare (Marţi, 22 mai 2018, 12:20)

    programatoru [utilizator]

    Grebla era cel de-la treilea achitat in ultimele saptamani
  • +1 (1 vot)    
    @Justitia (Marţi, 22 mai 2018, 12:29)

    John M. [utilizator]

    Pititi-i pe acesti banditi si natiunea asta va rasufla usurata de umilinta de a fi fost vreodata condusa de acesti impostori.
    Atat Mustafa de Gratia cat si Anton n-au decat sa-si ia banii si sa fuga in tari exotice cu iubitele lor, de unde speram sa nu mai auzim niciodata de ei.
  • +1 (1 vot)    
    la multi ani cu executare (Marţi, 22 mai 2018, 12:36)

    Ingwar [utilizator]

    ce cauta acest dinozaur la conducere daca are dosar penal ? sa-si da demisia in primul rind