Mihai Sora: Nu ne va fi usor sa maturam mucurile de tigari, sa stergem guma de mestecat care ni s-a lipit de haine, de piele, de creier

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 ianuarie 2018, 19:31 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora
Foto: Luiza Palanciuc-Sora / Facebook
Filosoful Mihai Sora a scris, in prima zi a anului, pe pagina sa de Facebook, despre "imaginea acestei dimineti" in Bucuresti: "Nu ne va fi usor sa maturam mucurile de tigari, sa stergem guma de mestecat care ni s-a lipit de haine, de piele, de creier", a scris Mihai Sora.

Postarea integrala a lui Mihai Sora:

Imaginea acestei dimineti:

florile prinse in gardul Palatului Regal, tacute si triste; ele sunt resemnarea biologica cea mai fireasca, iar demnitatea acestei resemnari acopera - fara rest - demnitatea Regelui meu.

De cealalta parte a strazii, scena goala dupa HIT Revelion, mucuri de tigari, boxe care nu mai bubuie, ecranul mort al spectacolului, rotundurile negre ale gumei de mestecat din fata Ateneului Roman, domnul portocaliu care matura, matura...

 Bucuresti, capitala europeana, la ora 8 si 30 de minute, in prima zi a anului 2018.

Peste toate, cerul albastru si lumina Soarelui.

Dragii mei, daca e luni, incepem un an nou.

Nu ne va fi usor sa maturam mucurile de tigari, sa stergem guma de mestecat care ni s-a lipit de haine, de piele, de creier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2758 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    hei (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:39)

    john70 [utilizator]

    Asa cum te-ai lepadat si tu de comunismul pe care l-ai imbratisat cu drag cand erai tanar, se vor lepada si romanii de ciuma rosie.
  • -6 (12 voturi)    
    stalinistul lui Ana Pauker (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:49)

    demaGOCU [utilizator]

    se simte bine intre stalinisti.
    • -3 (9 voturi)    
      Nerusinatule (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:25)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ce-ai mai fi injurat tu pe Cioran sau pe Tutea...Dar pe vremea aia erai prematur.
  • 0 (8 voturi)    
    spala (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:50)

    Ilidia [utilizator]

    S-or spala ele, dar cu "guma lipita de creer"e mai complicat...
  • -11 (19 voturi)    
    deja e enervant (Luni, 1 ianuarie 2018, 21:55)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Respect alegerea monarhica a domnului dar paralela este bolnava.
    A fost petrecere de sfarsit de an ,in absolut toate capitalele este dezastru pe strazile adiacente evenimentelor ,sunt sigur ca mai mult decat in Bucuresti.
    Culmea ironiei ,promptitudinea celui in portocaliu care matura "la ora 8 si 30 de minute, in prima zi a anului 2018." nu este apreciata.
    Calitatea intelectualilor ma ingrijoreaza mai mult decat starea economiei.
  • +1 (9 voturi)    
    Ceea ce nu ne spune nimeni (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    E cum sa facem ca din aceasta ciocnire a civilizatiilor din Romania cei inculti si infractorii sa nu mai domneasca...sa incep eu, legi si stat de drept. In rest e o mocirla a porcilor ca pina si maimutele au ceva nobil.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu ne va fi ușor ... (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:37)

    AEV [utilizator]

    Nu ne va fi ușor, stimate maestre Șora, dar trebuie! Că nu ne va fi ușor o arată și postările care o preced pe a mea, toate soldate în minus (-) și vădind o gravă lipsă a respectului pe care l-ar fi meritat chiar și numai venerabila Dvs. vârstă!