Familia Regala - la Savarsin de Craciun si Anul Nou

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 17:11 Actualitate | Esenţial


Domeniul regal Savarsin
Foto: www.familiaregala.ro
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, si ASR Principele Radu se vor afla, de Craciun si Anul Nou, la Savarsin, alaturi de toate cele patru surori ale Majestatii Sale, informeaza biroul de presa al Casei Regale intr-un comunicat transmis sambata si citat de Agerpres.

Familia Regala va participa, in dimineata zilei de 26 decembrie, la ora 11.00, la slujba din a doua zi de Craciun, la biserica ortodoxa din comuna, mentioneaza sursa citata.

"Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei si ASR Principele Radu se vor afla la Savarsin de Craciun si Anul Nou. Toate cele patru surori ale Majestatii Sale au dorit sa fie la castel, alaturi de Custodele Coroanei, in acest final de an marcat de marea suferinta a pierderii tatalui lor, Regele Mihai", precizeaza Casa Regala.

Familia Regala nu va putea primi colindatori la Castelul Regal, fiind perioada de doliu, exceptie facand Dubasii din Savarsin.

"Cu mare parere de rau, fiind in perioada de mare doliu, Familia Regala nu va putea primi, ca in anii precedenti, colindatorii la Castelul Regal. Singura exceptie vor fi Dubasii din Savarsin, care vor fi asteptati, ca in fiecare an, la ora 12.00, in ziua de Ajun (24 decembrie 2017), in piata cu fantana din incinta Satului Regal. Dubasii nu vor canta urarile stramosesti, ci vor pastra un moment de reculegere in memoria Majestatii Sale Defuncte Regele Mihai I, in prezenta Familiei Regale", mentioneaza Casa Regala.

La intrarea pe Domeniul Regal Savarsin, cartea de condoleante ramane in continuare deschisa, chiar si in zilele de Craciun, alaturi de portretul Regelui Mihai I si de o candela aprinsa, pana la implinirea celor 40 de zile de mare doliu, mai arata sursa citata.


Citeste mai multe despre   


















1592 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    mamma mia, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 17:37)

    victor L [utilizator]

    "Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei si ASR Principele Radu".
    Parlamentul carei tari le-a decernat asemenea titluri? ca Romania e Republica.
    • +5 (7 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:13)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Taticul.
    • +3 (7 voturi)    
      neah (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Au facut-o singuri, ad labam.

      Famiglia regala, poate.
  • +6 (10 voturi)    
    Margareta (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:01)

    ICosmin [utilizator]

    ...si Duda infiltrata. :))
    Eu zic sa ramana doar Margareta si Duda sa fie exilata. :))
  • +4 (4 voturi)    
    E adunare pe unitate? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 18:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ofiteri, subofiteri? Daca e ordin se executa, tov col. Radu
  • +1 (7 voturi)    
    Sincer... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:50)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... chiar mai intereseaza pe cineva stiri ca asta?

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu simt ca odata cu disparitia Regelui Mihai s-a terminat cu monarhia in România. Simt de asemenea ca, daca nu s-ar fi intâmplat ce s-a intâmplat cu Printul Nicolae... ar fi fost poate altfel. Dar asa... Alteta sa regala Duda?... hmmm.
  • 0 (6 voturi)    
    Familia regala? (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:56)

    tarantella [utilizator]

    Hai, sa admitem ca-i puteai zice si asa, cat timp a trait regele Mihai (in fond, si fostii presedinti sunt apelati cu "domnule presedinte", chiar daca nu mai e cazul). Dar acum, cine o mai fi regele-adjectiv?
    Partea amuzanta din stire e ca "toate cele patru surori ale Majestatii Sale au dorit sa fie la castel...in acest final de an". Inseamna ca se dau lupte grele intre mostenitori. Intrebarea e daca la dezbatere intra si avantajele pecuniare promise de Dragnea singurei familii "de utilitate publica" (intre 40 si 60 mil. euro anual).
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-mi place! (Duminică, 24 decembrie 2017, 9:55)

    asavreau [utilizator]

    ASR Radu sună ca dracu!Are Radu ăsta,de dudă,o mutră care nu prezintă veleități de alteță regală.Pur și simplu nu-mi prezintă încredere și nu mă înșel niciodată când spun asta despre cineva.Păcat de Margareta.Pare un suflet curat,luminos.Duda ăsta de Radu,prea se înghesuie în față.Dacă ar fi așteptat ca lucrurile să se desfășoare normal,poate ar fi câștigat simpatie.Așa,a distrus ideea de monarhie în România.