Teodor Melescanu: Avem prevazut in buget achizitionarea a 50 de masini; avem o serie speciala - Duster Diplomat

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:25 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Bugetul Ministerului de Externe a fost aprobat sambata, in cadrul Comisiilor reunite de buget-finante, ministrul Teodor Melescanu afirmand ca se doreste achizitionarea a 50 de autoturisme, existand o serie speciala, Duster Diplomat.

"Anul acesta avem prevazut in buget achizitionrea a 50 de masini. In afara masinilor de reprezentare, marea majoritate despre care vorbim le reprezinta cea mai buna masina din lume de teren, Dusterul. Avem o serie speciala, Duster Diplomat", a afirmat Teodor Melescanu, potrivit News.ro.

Ministrul a spus ca printre principalele preocupari ale MAE se numara dezvoltarea si imbunatatirea serviciilor de asistenta consulara pentru romanii care locuiesc in strainatate.

Melescanu a sustinut ca se are in vedere deschiderea de noi misiuni diplomatice. "E vorba de consulatele de la Bari, Stuttgart, Manchester, Miami, Salzburg, Frankfurt, Melbourne si Haifa", a completat ministrul de Externe.

Potrivit acestuia, printre prioritatile MAE se mai afla "particiarea la expozitia mondiala de la Astana din 2017 si o suplimentare ca urmare a adoptarii legii 1/2017 privind desfiintarea taxelor consulare, o suplimentare de 30 de milioane de la buget a fondurilor necesare pentru desfasurarea actiunilor de repatriere care se intampla in strainatate".

Teodor Melescanu a solicitat fonduri suplimentare si pentru modernizarea cladirilor ce apartin Ministerului de Externe. "As vrea sa stiti ca statul roman dispune in strainatate de 116 cladiri, proprietatea statului, care au sediile diplomtice si consulare, iar lucrarile de modernizare a acestora sunt stabilite la 11 milioane", a explicat Teodor Melescanu.

Bugetul Ministerului Afacerilor Externe este in valoare de 768.748.000 lei, o crestere de aproximativ 2,5% fata de bugetul executat anul trecut.

In cadrul dezbaterilor din Comisie s-au propus 21 de amendamente care vizau, printre altele, alocarea fondurilor necesare pentru repatrierea cetatenilor romani decedati in afara granitelor tarii, deschiderea unor birouri consulare si suplimentarea personalului consular, toate acestea fiind respinse.

De asemenea, parlamentarii din Comisie au adoptat si bugetul Ministerului delegat pentru Fonduri Europene.

"In acest buget de 14.370 lei credite bugetare si 89.500 lei credite de angajare avem prevazute si alte activitati care intra in directa coordonare a noastra, atat coordonarea interministeriala in pregatirea mandatelor pe domeniul afacerilor europene, dar si strategia Europa 2020 semestru european", a afirmat ministrul Ana Birchall.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4628 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Duster Drik (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:31)

    Rescator [utilizator]

    Pentru Excelenta Voastra s-ar potrivi mai bine un
    Duster Dric,vopsit in negru,cu patru faruri si radio
    "adio mama".
    • +12 (12 voturi)    
      ))))) (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:04)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ....
    • +4 (4 voturi)    
      dupa (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      cum se tine de microfon sa nu cada, cred ca nu mai are mult. ar trebui grabita achizitia. masina va trebui vopsita neaparat cu culoarea "negru psd" si inscriptionata cu "rapus miseleste de o.u.g. 13/2017".
    • +3 (3 voturi)    
      Are you in your right mind? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:56)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nu este nimeni sa-i spuna mascariciului si comunistoidului astuia ca tara arde si baba se piaptana.

      Da-i un crud in frunte sa se trezeasca!!! Dupa ce a facut mii de romani sa stea in ploaie la alegeri, vrea acum sa stam si zile intregi in strada si in zapada sa scapam de ordonanta lor?

      Pana cand ne-ai harazit Doamne sa stam cu fiarele astea comuniste?
      • +1 (1 vot)    
        I meant un ou crud sau o roshie moale (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:58)

        Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        I meant un ou crud sau o roshie fleshcaita in frunte!!!
  • +19 (19 voturi)    
    sugestie (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:35)

    Dedalus [utilizator]

    Duster Dragnea nu aveti?

    Pe bune, s-ar vinde rapid, publicitatea e ca si facuta....
  • +16 (16 voturi)    
    Asa (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:42)

    takada [utilizator]

    Asa,mos Teleaga,bagati mare: masini multe si umflate la pret,secretare,consilieri externi,platiti gras.

    Dar scoli si spitale,locuri de munca pentru tinerii sub 25 ani,sosele sau autostrazi,Cand?
  • +21 (23 voturi)    
    Hai diseara la Antipa (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:42)

    moima [utilizator]

    Sa te bagam in vitrina bai fosila stalinista!!!

    Tu cu toti tortionarii din GRU si MOSSAD cu care vreti sa ne distrugeti tara, sa ne scoateti din UE si din NATO si sa ne lipiti la RUSIA!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 februarie 2017, 1:26)

      [anonim] i-a raspuns lui moima

  • +5 (5 voturi)    
    Anacronicul asta-i cu Dusterul,alt penibil era.... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:53)

    Plagarus [utilizator]

    ...........caloriferele !
    Cea mai buna masina din lume si cele mai grozave calorifere,fac parte din promovarea facuta MAE ?
  • +2 (2 voturi)    
    Nea Mele, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. zi mata, Ceasca tot Dacia Diplomat iti dadea? Or matale, ca securist, aveai ceva mai special? SI mai zi cum e cu votul in strainatate, ca nu am priceput...
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:50)

    gayon [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:02)

    gayon [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:10)

      gayon [anonim] i-a raspuns lui gayon

  • +4 (4 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:19)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Ca nu va mai ajung, sta-v-ar in gat sa va stea. Dusterul normal nu e suficient? Sau voi sunteti mai presus de orice.
    Pentru probleme diplomatice luati limuzine, pentru plimbat secretarele e suficient Loganul de 9 mii de euro, jegosilor!
  • +1 (1 vot)    
    s-au rezolvat toate problemele (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 20:14)

    Ochiana [utilizator]

    Ambasadorii statelor UE si SUA striga ingrijorati, toate problemele cu ambasadele Romaniei peste hotare sunt rezovate , ICR-ul duduie de treaba si nu mai lipsesc decat aceste DUSTER diplomat sa fie ca cireasa de pe tort.
    In rest totul e bine si frumos in politica externa a Romaniei !
    Exact asta este prioritatea nr. 1 a Ministerului roman de externe !