UPDATE Klaus Iohannis l-a eliberat din functie pe consilierul prezidential pentru securitate nationala George Scutaru/ SURSE: Scutaru nu va fi numit in functia de sef al SIE, ci a fost demis din functie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2015, 13:29 Actualitate | Esenţial


George Scutaru
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretul pentru eliberarea din functie a consilierului prezidential pentru securitate nationala Adrian-George Scutaru.

Tot vineri presedintele Iohannis l-a numit in functia de consilier prezidential pentru securitate nationala pe Ion Oprisor.

UPDATE Purtatoarea de cuvant a Administratiei Prezidentiale, Tatiana Niculescu Bran, a declarat pentru psnews.ro ca "George Scutaru a demisionat din motive personale".

George Scutaru (41 de ani) este deputat de Buzau in Parlamentul Romaniei din 2004 reales in 2008 si 2012, este vicepresedinte al Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala din Camera Deputatilor, Presedinte al Organizatiei PNL Buzau si membru in BPC al PNL. A fost ales deputat de Buzau in Parlamentul Romaniei, din partea Partidului National Liberal, doua mandate complete, in legislaturile 2004-2008 si 2008-2012. In mandatele 2008-2012 si 2012-2016 a fost ales deputat in colegiul uninominal 1 Buzau.

Intre anii 1993-1995 a fost redactor al sectiei "Politica Interna" la Agentia Mediafax , iar apoi, corespondent ProTV si Mediafax la Moscova (1995-1998). In perioada 1998-2001 a facut consultanta politica si de imagine, in calitate de consilier de imagine al presedintelui Aliantei pentru Romania, Teodor Melescanu.

In 2001 exercita functia de purtator de cuvant al acestei formatiuni politice, perioada in care a fost si membru in Biroul Executiv Central al ApR. In ianuarie 2002, in urma fuziunii dintre ApR si PNL, isi incepe activitatea in cadrul Partidului National Liberal, unde detine, pe rand, urmatoarele functii: Presedinte al Biroului Politic Teritorial PNL Buzau (2002); Vicepresedinte al Biroului Politic Teritorial PNL Buzau (2002-2010); Membru al Biroului Politic Central al PNL (2002-2009) Presedinte al Biroului Politic Teritorial PNL Buzau din 2010, membru al BPC al PNL (din 2011), lider al Grupului Parlamentar PNL (din 2013).

Este membru fondator al grupului Pro-America din Parlamentul Romaniei.

Generalul Ion Oprisor a fost secretarul Consiliului Suprem de Aparare a Tarii in mandatul presedintelui Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















42095 vizualizari

  • +2 (50 voturi)    
    Incompetenţă sau incompatibilitate? (Vineri, 6 martie 2015, 13:44)

    Kentt [utilizator]

    Acum se vede cât de bună e echipa lui Iohannis.
    Cum sunt lucrurile bine făcute de El şi ai Lui.
    • +47 (59 voturi)    
      Asta e Klaus! (Vineri, 6 martie 2015, 14:15)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Cand prostia se amesteca cu oportunismul, ajungi la lucruri prost facute!...Scutaru are scoala facuta la rusi, iar noi suntem in NATO. Mihalache e anti-american, si e seful Cancelariei Prezidentiale. Fa un lucru bun in trei luni, da-l afara si pe Mihalache!...
      • +23 (27 voturi)    
        un lucru bun , (Vineri, 6 martie 2015, 22:03)

        ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mai trebuie măturați , mahalache si muraru ; două lepre cocoțate in cârca lui Klaus .
        • +3 (3 voturi)    
          plusuri si minusuri... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:32)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui ionamaru

          Pe de alta parte se pare ca Mihalache l-a ajutat pe Iohannis sa ajunga presedinte, el pare ca a fost omul din spatele campaniei electorale... o fi bun sau rau dar cred ca Ioahannis ii datoreaza multe...
      • +13 (21 voturi)    
        atenție! (Vineri, 6 martie 2015, 22:07)

        barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        important este că nu s-a încăpățânat să-l țină acolo, că ce-ar zice lumea...
        • +8 (18 voturi)    
          păi, cum să ţii un spion? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 3:52)

          Kentt [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

          ar fi fost culmea să-l ţină după ce a aflat că e e spionul ruşilor
          deci eu nu cred că ar trebui lăudat Iohannis pentru că nu l-a mai păstrat
          e ca şi cum ai lăuda un bucătar că nu mai găteşte o bucată de carne după ce a aflat că e expirată
        • +4 (4 voturi)    
          corect...... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:30)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

          .....dar si mai important este faptul ca l-a luat consilier pe Oprisor, trecand peste jegosenia politicianista si alegand valoarea si experienta, mai ales ca acesta a fost secretarul Consiliului Suprem de Aparare a Tarii in mandatul presedintelui Traian Basescu.
          • +2 (4 voturi)    
            La luat consilier sau i s-a impus? (Duminică, 8 martie 2015, 1:45)

            mercedes [utilizator] i-a raspuns lui novator

            ... nu a catadisit sa-i stranga mana ca celorlalti. Secretomania pe care Maria Sa Iohannis o readuce in politica imi aminteste de epoca de aur a lui Ceausescu.
            • +1 (1 vot)    
              gestul lui Iohannis....... (Duminică, 8 martie 2015, 14:54)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

              .....de a-l evita pe generalul Oprisor, denota infumurare de taranoi iar daca acesta i-a fost impus, inseamna ca ....."cineva acolo sus ne iubeste" si ca indiferent de prostiile pe care "tacutul" le va face in materie de aparare a tarii, cineva il va corecta rapid.

              Suntem cu razboiul la granite, asa ca nu ne putem permite diletanti in materie de aparare. La tenis da.
        • +1 (1 vot)    
          Mai are sa se lamureasca ! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 21:38)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

          Concret dosarul " DADJ " !!!
    • +7 (7 voturi)    
      adevar vs minciuna (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:02)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      1. "George Scutaru a demisionat din motive personale".

      2. "George Scutaru a fost demis din functie"

      care este adevarul adevarat?
    • +2 (2 voturi)    
      E prima data (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:21)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      cand ti-am dat plus.
      Ca sa vezi ca nu am nimic cu tine in general,doar cu comentariile tale.
      Intr-adevar ar fi tare bine de stiut care din cele mai doua de mai sus au fost.Tind sa cred ca incompatibilitatea.
      Incompetenta ,in general, e foarte greu de probat.
      Mai ales in domenii dintr-astea oarecum secrete in care nu se prea vede ce faci.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 7 martie 2015, 12:45)

      Nunquam [anonim] i-a raspuns lui Kentt

      Cum se intampla de obicei , nu iti alegi chiar singur echipa de consilieri , in prima faza . Ai mici polite de platit , cum ar fi cred eu cazul individului asta si cazul lu` Mahalache.

      Urmeaza sa vedem cata curatenie isi face in anturaj Iohannis , anturaj care macar partial e motivat de alegeri . Deh , ai nevoie de un Mihalache sau de un Blaga intr-o campanie . Important e cat ii tii mai apoi pe langa tine .

      Btw , tanti mare scriitoare , comunicatoare a presedintelui , miscam si noi ceva ?
  • +44 (54 voturi)    
    PS (Vineri, 6 martie 2015, 13:46)

    Kentt [utilizator]

    Sau i-a spus şeful FBI lui Iohannis că Scutaru e omul ruşilor?
    • +40 (42 voturi)    
      Mda (Vineri, 6 martie 2015, 15:28)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      3 ani corespondent Mediafax la Moscova, probabil ca a fost racolat.
    • -10 (12 voturi)    
      si, (Vineri, 6 martie 2015, 17:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      de unde ar sti seful fbi despre scutaru ?

      daca herr klauz va face o alta surpriza, o numire la sie ? postul mai este vacant, inca.
  • +9 (39 voturi)    
    Scutaru merge la SIE? (Vineri, 6 martie 2015, 13:50)

    vali47 [utilizator]

    Altfel nu văd bine această //eliberare//.
    • +7 (19 voturi)    
      păi... (Vineri, 6 martie 2015, 14:36)

      ninel [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Răspuns corect!
  • +29 (39 voturi)    
    o schimbare intempestiva?! (Vineri, 6 martie 2015, 13:51)

    lili [anonim]

    Parca nu prea e pe stilul lui Johannis...
    Cam devreme....plus ca a luat un "basist"(!!!), probabil mai potrivit functiei !!
    Sper ca Johannis sa faca la fel cu toti politrucii de langa el...sa promoveze competenta si profesionalismul.
  • +50 (56 voturi)    
    Cam repede,dar..... (Vineri, 6 martie 2015, 13:52)

    gica43 [utilizator]

    ...asteptam cu mare interes sa-l ejecteze si pe "nepretuitul" Mahalache !!!
  • +5 (19 voturi)    
    Noul Director SIE ? (Vineri, 6 martie 2015, 13:56)

    catalinghe [anonim]

    Sa incercam un sondaj ? O predictie ? Intrebarea nu e cine va fi noul sef ai SIE, ci cand va fi numit ?! :) Ramane sa vedem ....
  • +23 (35 voturi)    
    hopa!! (Vineri, 6 martie 2015, 13:58)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Asa deodata eliberezi din functie un consilier cu atata greutate? Studiile alea pe la Moscova sau ceva legaturi cu niscaiva anchetati/urmariti penal sa fie cauza? Care e lucrul bine facut? Numirea sau eliberarea in/din functie a domnului respectiv ?
    • +1 (3 voturi)    
      ring (Vineri, 6 martie 2015, 14:55)

      gen [anonim] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      oare?
    • +12 (14 voturi)    
      care studii la Moscova? (Vineri, 6 martie 2015, 22:58)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      eu am citit altceva despre el
      icepand cu 2010 a facut pregatire "atlantista".
      daca adaugam ca a fost 3 ani corespondent la Moscova, deci a luat contact cu "spiritualitatea" rusa, plus ca a fost in anturajul lui Melescanu...ori se pregateste sa devina sef SIE ori i-a gasit CIA o "codita" FSB si l-a informat pe Klaus.
  • +13 (17 voturi)    
    consilier (Vineri, 6 martie 2015, 14:00)

    Titi [anonim]

    Spre deosebire de ministru,care are o sustinere politica si decide in concordanta cu politica guvernului,un consilier prezidential este un tehnician,profesionist in domeniul lui. Consilierul nu decide, el propune, iar decizia apartine celui care l-a numit (care poate sa tina seama sau nu de propunerea primita).
    • +15 (15 voturi)    
      .... (Vineri, 6 martie 2015, 16:57)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Titi

      Dar consilierii acestia sunt alesi tocmai pentru ca au expertiza in domeniul lor si presedintele, oricare ar fi el, se bazeaza pe ei. E foarte usor sa influentezi in calitate de consilier. Unu, se presupune ca presedintele are incredere in tine, doi, poti prezenta selectiv diverse detalii/informatii astfel incat sa-ti sustii propunerea.
    • +1 (1 vot)    
      consilier (Sâmbătă, 7 martie 2015, 16:11)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Titi

      Va multumesc pentru atentia dvs. Raspunsul meu la aprecierea pe care ati publicat-o : în mod normal,cel care decide, la un asemenea nivel,beneficiaza de mai multe surse de informare,asa ca "influenta" consilierului drepinde de
      capacitatea decidentului de a aprecia în mod obiectiv situatia şi de a decide în consecință. Vă doresc numai bine.
  • +13 (27 voturi)    
    no comment? (Vineri, 6 martie 2015, 14:24)

    anaerobik [anonim]

    Stirea asta fac parte din pauzele video de la CNN si Euronews "NO COMMENT"... Doamna Bran, de ce nu reveniti la scrisul cartilor? Cind presedintele nu are glanda comunicarii publice, seful departamentului de comunicare sau porta-vocea trebuie sa functioneze mai ceva ca suprarenalele, hipofiza, ovarele si tiroida la un loc!
    Ca sa nu spun ca un comunicat de acest fel fara explicatii e ca scuipatul intre ochi. Pe banii contribuabililor, informatia are un anume standard de completitudine. Pe banii din vinzarea unei case, dl presedinte poate comunica si vise erotice!
    • -2 (18 voturi)    
      Anaerobik, (Vineri, 6 martie 2015, 15:09)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui anaerobik

      chiar credeți că explicațiile pe care le-ați primit de la toți președinții de până acum erau conforme cu realitatea? Sau doriți măcar un gest de politețe?
      • -1 (5 voturi)    
        Chiar crezi ca omul intreaba "pe bune"? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:09)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Ce treaba are anaerobik cu motivele demisiei unui consilier din echipa lui Iohannis? Si daca are, sa il intrebe pe demisionar, nu pe doamna Bran si nici pe dl Iohannis. Demisia nici macar nu se motiveaza. Dar, daca omul a scris ca a demisionat din motive personale, pai pe el sa il intrebe lumea daca vrea informatii suplimentare, nu pe altcineva.

        Intreaba-l pe anaerobik cine erau consilierii lui Basescu. Habar nu are nici macar cum ii chema, nici citi au demisionat, nici citi au fost dati afara. Pentru ca nu l-a interesat.

        Dar, subit, si el si restul postacilor anti-Iohannis au ajuns sa se intereseze de originea oricarei scame de pe reverul lui Iohannis. Si totul le pute.

        Romani. D'aia verzi-verzi...
        • +1 (3 voturi)    
          Da, (Sâmbătă, 7 martie 2015, 14:39)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          asta am observat și eu și de aceea am reacționat. Domnul Iohannis e sub lupa presei care se bucură extraordinar când găsește un capăt de ață de care să se agate pentru ca să umple nesfârșite ore cu speculații și bârfe care să le aducă spectatori. Iar președintele acesta nu marșează deloc la genul acesta de comportament precum cei de dinaintea lui. Unde mai e mahalaua delicioasă aducătoare de rating când care mai de care se întrecea să interpreteze câte o zisă a câte unui politician? E jale, oameni buni! Trebuie să-l dăm pe brazdă și pe domnul Iohannis, să apară și el toată ziua pe sticlă și să ne dea material de bârfă, că altfel pierim.
          • 0 (0 voturi)    
            nu tineeee (Vineri, 17 iulie 2015, 21:02)

            anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

            Ei, asta mi-a placut! Ca a te zbengui zilnic pe feisbuc sau tuitar e de cel mai inalt bun gust!

            De-asta il copiaza Ponta pe Iohannis ca doar e un model de decenta....
  • +3 (19 voturi)    
    Lucreaza sloganul "lucrului bine facut"! (Vineri, 6 martie 2015, 14:59)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Johannis si-a incropit echipa cu ce-a avut la indemana! Are tot dreptul, pe parcurs, sa renunte daca omul nu este la inaltimea asteptarilor! In politica, ca in amor, nu conteaza cu cine ai facut-o, ci cat de bine!
  • +4 (28 voturi)    
    Elena Udrea denunt Florian Coldea (Vineri, 6 martie 2015, 15:06)

    MirceaIo [utilizator]

    De ce nu suntem informati cu privire la stadiul denuntului facut de Elena Udrea impotriva lui Florian Coldea? Va fi anchetat si chemat la DNA dl Coldea? Jurnalistul Dan Tapalaga respecta ordinele SRI? De ce dl Dan Tapalaga se intreba:" unde a gresit Elena Udrea"? si nu se intreba de ce cloaca securisto-comunista nu este nimicita? Al cui om este Eduard Hell(vig)? Care sunt scenariile viitoare pentru Romania si cine trage sforile. Dl. Tapalaga, dl. Cristoiu etc au raspunsuri la aceste intrebari, dar nu au primit ORDIN sa le sexprime?
    • +2 (12 voturi)    
      bune intrebari..... (Vineri, 6 martie 2015, 17:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      subscriu.
    • -6 (8 voturi)    
      Veti fi informati la timpul potrivit (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:27)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Deocamdata domnisoara Udrea trebuie bagata la curatat ceapa pentru urmatorii macar 20 de ani. Sa stim o treaba. Apoi, domnul marinar Basescu trebuie bagat si dumnealui acolo unde ii e locul. Tot asa, sa stim inca o treaba.

      Pe moment, astea sint prioritatile. Apoi, mai vedem. Ramineti pe receptie si nu mai bruiati.
  • +5 (13 voturi)    
    Dar de traseistii (Vineri, 6 martie 2015, 21:02)

    mopsu [utilizator]

    si fripturistii mahalake si kobea-mru cand are de gand dl Klaus sa le dea un sut in fund, afara? Sau le este dator si face si el ca ceilalti...
  • +7 (11 voturi)    
    Era clar (Vineri, 6 martie 2015, 21:33)

    Kentt [anonim]

    că povestea cu şefia SIE era o fumigenă pentru "damage control".
    Aşa se poate vedea cam cine au îndeplinit această misune aici, pe site-ul Hotnews.
  • +8 (14 voturi)    
    gura satului vs filosofia resurselor umane (Vineri, 6 martie 2015, 21:45)

    Iulia [anonim]

    D-le presedinte, daca v-ati dedica 10 min pe zi comentariilor de pe forumuri (pe articole), veti avea atat ,,pulsul'' diasporei pe care se pare ca, deja, l-ati pierdut, cat si sinceritatea unor opinii care ,,domina'' perceptia societatii romanesti. In mediul rural se spune ca, ,,ce stie satu', nu stie barbatu'''!
    Sunt multi care se exprima pe forumuri si care ii cunosc foarte, repet, FOARTE bine pe cei in discutie. Va spun cu sinceritate, cel putin 80% este o realitate, chiar daca e loc pentru orice pe forumuri!
    Mihalache, cand?
    • +1 (5 voturi)    
      Ba sa nu-si dedice nici o secunda! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 7:35)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      De unde stii tu care e ,,pulsul'' diasporei (pe care Iohannis l-ar fi pierdut)? Ai vorbit tu cu "ea"? Te-a votat cineva sa vorbesti in numele diasporei? Sondajele zic ca Iohannis a tot crescut de la alegeri. Tu despre ce vorbesti aici?

      "Sinceritatea unor opinii care ,,domina'' perceptia societatii romanesti" pe forumuri??? Pe ce te bazezi, madame, cind vorbesti de sinceritate? Pe aberatiile postacilor platiti care inunda cu propaganda lor site-urile mai populare facind de rusine pina si propaganda ceausista daca ne uitam la enormitatea minciunilor vinturate?

      Ai citit ce scriau postacii chiar pe hotnews despre ora de religie in scoli pina mai ieri cind s-a aflat ce vor de fapt romanii? 95% din comentarii erau urlete anticrestine. Si realitatea? S-a vazut - taman pe dos decit "sinceritatea unor opinii care ,,domina'' perceptia societatii romanesti" pe forumuri.

      Daca ar fi sa te iei dupa postacii "specializati" pe Ucraina, ai zice ca 95% din romani nu au dorinta mai arzatoare decit sa plece la razboi contra Rusiei. Si realitatea? O stii foarte bine, ca si tu tot postaca esti.

      Ai vrea tu ca Iohannis sa va citeasca si sa mai si creada ca citeste "opinii care ,,domina'' perceptia societatii romanesti".

      "Mihalache, cand"? Cind si daca o sa vrea soacra lui Iohannis. Iar "intelectualii" de renume mondial de la GDS sa mai ia o pauza de lectura de vreo 10 ani, ca 25 de ani au tot dat din gura si din pixuri.

      Ati pierdut. Obisnuiti-va cu ideea! Inclusiv cu aceea ca la alegerile viitoare Iohannis va obtine peste 80% din voturi.
  • -5 (9 voturi)    
    SIE scrie pe el (Vineri, 6 martie 2015, 22:45)

    freejack [utilizator]

    În anul 1998 a absolvit Universitatea București, Facultatea de Istorie, fiind licențiat în istorie, urmând, în cadrul aceleași facultăți, și cursurile masterului în relații internaționale (2001).

    Parcursul educațional și de perfecționare a continuat în 2006 cu absolvirea Colegiului Național de Apărare - seria XV, în 2010 - Colegiul NATO de la Roma - Cursul pentru generali, ofițeri de rang înalt și ambasadori (GFOAC 1/2010) și Colegiul Național de Informații - seria X. În anul 2011 a participat la o serie de seminarii și programe de perfecționare pe probleme de securitate: „Seminar pe probleme de securitate dedicat pentru oficiali români”, Centrul European pentru Studii de Securitate „George C. Marshall”, Garmish - Partenkirchen, Germany; Program organizat de Departamentul de Stat al SUA, „International Visitor Leadership Program on U.S. - European Security Issues”, SUA; „Curs pentru oficiali civili și militari pe probleme de securitate cibernetică (SES2/2011), Centrul European pentru Studii de Securitate „George C. Marshall” Garmish – Partenkirchen.
    • +15 (17 voturi)    
      PROTV/Mediafax? (Vineri, 6 martie 2015, 22:46)

      pix [anonim] i-a raspuns lui freejack

      Deci nu scrie nimic despre corespondentul de la Moscova?
      Deci mai intii 3 ani la Moscova, dupa care hop la NATO...hmmm
    • +15 (17 voturi)    
      ahh, inca ceva (Vineri, 6 martie 2015, 22:49)

      pix [anonim] i-a raspuns lui freejack

      imediat dupa ce s-a intors de la Moscova a fost consilierul domnului Melescanu...
  • +15 (17 voturi)    
    05.03.2015 Vizita FBI (Sâmbătă, 7 martie 2015, 1:14)

    MyGame [utilizator]

    05.03.2015 vizita FBI la Bucuresti. Intalnire cu Iohannis. 06.03.2015 G. Scutaru isi da demisia! Nu merge la SIE, nu cred ca vom mai auzi de el.
    • +3 (3 voturi)    
      Vizita FBI (Sâmbătă, 7 martie 2015, 7:28)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Corecta supozitie.
  • +3 (3 voturi)    
    demis? (Sâmbătă, 7 martie 2015, 6:30)

    verid [anonim]

    Motivul?VizitaFBI?
  • +3 (7 voturi)    
    Scutaru pe scut,Mihalache inca sub scut ?! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 8:12)

    Plagarus [utilizator]

    Schimbarea Preşedintelui nu înseamnă zdruncinarea sistemelor care au fost construite până acum !
    România dispune de niște servicii puternice, reformate la capitolul personal şi tehnică de colectare a informaţiei, aflate în rândul instituţiilor similare din ţările occidentale şi la standardele Alianţei Nord-Atlantice, dar capabile de o influență pe care statul n-o poate limita.
    Din pacate controlul parlamentar asupra serviciilor de informații este doar formal.
    Precedent cu Elvis Saftoiu “căciula mai mare decât putea să ducă capul domnului șef de serviciu secret” și că însăși numirea lui la SIE fusese o eroare.
    Integrarea în UE şi NATO,a scos România dintr-o zonă gri unde se puteau întâmpla multe derapaje şi a vârât-o într-o zonă de ceva mai mare predictibilitate, unde funcţionează garanţii suplimentare şi seturi de cereri suplimentare: e ca atunci când intri într-un club, trebuie să te comporţi ca membrii lui, ceea ce te îndeamnă să faci nişte eforturi speciale.
  • +6 (8 voturi)    
    Drum bun (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:16)

    CititorulComentator [utilizator]

    Catre Moscova dle Scutaru. Putin are nevoie de cozi de topor.

    Cealalta coada de topor, Mihalache, e urmatorul!
  • +5 (7 voturi)    
    urmeaza mihalache (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:36)

    chiuariu [utilizator]

    asteptam vizita kgb-ului (pardon, fsb) si demisia celuilalt gusat uns cu toate alifiile.
  • +5 (7 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 7 martie 2015, 9:59)

    Azra [utilizator]

    Are perioada 1993-95, petrecuta la Moscova, vreo tangenta cu FSB-ul?
    PS. Se pregateste M-RU
  • +3 (11 voturi)    
    optiunea lui Iohannis (Sâmbătă, 7 martie 2015, 10:04)

    bizar [anonim]

    Cand Scutaru a fost racolat in echipa de consilieri, Iohannis n-a stiut ca a fost la Moscova si apoi consilierul lui Melescanu ? A trebuit sa-l traga americanii de urechi? Foarte bine ca Iohannis se inconjoara de oameni fideli, dar trebuie sa tina cont ca interesele Romaniei sunt mai presus decat interesele personale si sa renunte la oameni care nu reprezinta garantii.
  • +4 (6 voturi)    
    Păi, nu e foarte greu de răspuns. (Sâmbătă, 7 martie 2015, 11:55)

    Kentt [utilizator]

    Iohannis A ŞTIUT că Scutaru a fost la Moscova şi că a fost consilierul lui Meleşcanu.
    Dar NU A ŞTIUT că a fost racolat de ruşi.
    Şi aici avem două variante: ori i-au spus serviciile româneşti, ori cele americane (vezi vizita şefului FBI) acest lucru abia acum, când urma, în virtutea funcţiei sale - de şef al Departamentului de Securitate Naţională - să aibă acces la informaţii ultrasecrete (şi ale NATO).
  • +1 (5 voturi)    
    Traim in plina societate de consum! (Sâmbătă, 7 martie 2015, 13:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa poata fce fata ritmului de crestere accelerata a necesarului de locuri de munca (populatia in lume cresacd galopant), economistii au conchis ca treubue sa se mareasca rata consului de produse.
    Aceasta crestere se obtine nu n umai prin aparitia unor produse mai sofisticate, mai performante, cu un design mai atractiv, ci si prin scurtarea duratei de viata a produsului, consumatorului sa apeleze mereu la noi produse.
    S-a dus de mult epoca produselor trainice, pe care cumparatirul le folosea toata viata, cu o intretinere minima. Au disparut, totodata, si cei care faceau asemenea intretineri, reabilitari ale produsului.
    Acum ne aflam in plina dezvoltare a 'societatii de consum', legea de baza fiind 'accelerarea permanenta a consumului, de produse de durabilitate cat mai redusa. Economistii sunt satisfacuti ca creste astfel numarul de noi locuri de munca, se tine sub control somajul.
    Intreprinzatorul producator este si el multumit fiindca este asigurata existenta firmei sale, chiar dezvoltarea acesteia.
    Aceasta scderea a calitatii produsului nu are ca urmare fireasca reducerea pretului de cost (cel de productie crescand), ci dimpotriva, bietul cumparator trebue sa plateasca mai mult pentru un produs cu viata mai scurta, amagitor de frumos.
    Dupa '89, a aparut in tara noastra o componenta aparte a 'societatii de consum', avand obisnuitele atributii si calitati ale acestui tip de socitate "modern" : scaderea calitatii, a performantelor, cresterea costului, etc.
    Aceasta noua componenta este societatea de consum a marfii 'politicianul'.
    Productia de politicieni creste neintrerupt, calitatea marfii scade, lasandu-se cale libera pentru noii aspiranti la locuri de munca profitabile.
    Marfa este din abundenta, dar de calitate din ce in ce mai proasta.
    Politicienii, consilierii de nivel "inalt" sunt exponenti de referinta ai societatii noastre de consum politic.
    Consilierii sunt schimbati de catre cei din fruntea tarii mai des decat isi schimba chilotii si sosetele.