Corneliu Dobritoiu: Majorarea pensiilor militare se va aplica si in cazul meu. Mi-a fost redusa pensia cu 75%

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2013, 16:10 Actualitate | Esenţial


Corneliu Dobritoiu
Foto: Agerpres
​Fostul ministru al Apararii Corneliu Dobritoiu a declarat ca va beneficia si el de initiativa legislativa pentru majorarea pensiilor militarilor, pe care a semnat-o, pentru ca in 2010 i-a fost redusa pensia cu 75%, numarandu-se intre cele circa 15.000 de persoane vizate de lege, informeaza Mediafax.

Senatorul PNL Corneliu Dobritoiu a fost intrebat, miercuri, daca se va numara intre beneficiarii legii prin care sunt majorate pensiile militarilor care au fost scazute in 2010.

"Si eu am primit cu maxima darnicie o reducere de 75% a pensiei. Ulterior, ea...altii si-au mai revenit, am facut toate demersurile necesare. Nu am mai solicitat recalcularea, pentru ca eu am lucrat numai intr-o singura institutie si nu am vrut sa ma supun umilintelor la care guvernantii respectivi au incercat sa ne supuna. Deci eu nu am solicitat nimic si nu am batut niciun drum si n-am batut la poarta niciunui comisariat militar", a declarat Dobritoiu.

Intrebat daca se va numara printre cei care vor beneficia de revenirea la cuantumul initial al pensiei si la ce cuantum se ridica pensia dinaintea reducerii, Dobritoiu a afirmat ca "nu e un secret, eu am iesit la pensie cu gradul de general cu trei stele si pensia mea era in jur de 4100 de lei", a declarat senatorul PNL.

Senatorul a precizat ca sumele pentru asigurarea fondurilor pentru majorarea pensiilor militarilor care au fost reduse pot fi deduse din sumele celor ale caror pensii au fost crescute fara justificare, dar si din sumele ramase disponibile ca urmare a decesului unor pensionari militari.

Dobritoiu a precizat ca circa 15.000 de persoane se numara intre beneficiarii legii, iar efortul bugetar s-ar ridica la aproximativ 5 milioane de euro pe an, la nivelul Ministerului Apararii, conform estimarii realizate in vara anului trecut.

"De atunci incoace lucrurile au...situatia a evoluat in sensul - cu tristete spun - ca multi dintre pensionari au trecut la cele sfinte, deci cu atat mai...Asta inseamna ca suma care trebui platita este mai mica decat cea evaluata de noi in vara", a mai sustinut fostul ministru al Apararii.

El a criticat, de asemenea, fosta guvernare a PDL din perioada in care Gabriel Oprea era ministru al Apararii.

"Domniile lor au redus totul la cifre, intre timp, dupa cum bine stiti, multi oameni au murit de inima rea, avand in vedere faptul ca Guvernul tarii pe care ei au slujit-o i-a calcat in picioare si astazi Senatul, in intelepciunea sa, a dat un vot majoritar si ma bucur cu aceasta ocazie ca, ma rog, colegii din opozitie si-au dat seama de erorile grave comise pe timpul pe care au asigurat guvernarea acestei tari si pe timpul in care au adoptat masuri absolut aberante", a mai sustinut Dobritoiu.

Amintim ca generalul maior in rezerva Corneliu Dobritoiu a fost pus sub urmarire penala de DNA pe data de 16 aprilie, in sarcina lui retinandu-se infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, sub forma participatiei improprii. Valoarea prejudiciului in dauna Ministerului Apararii Nationale este estimata la 1,2 milioane lei.

Corneliu Dobritoiu a confirmat, in aceeasi zi, ca procurorii au inceput urmarirea penala in cazul sau pentru ca ar fi influentat acordarea sau obtinerea unor foloase in dosarul privind atribuirea de locuinte de serviciu unor cadre militare.

"Sunt putin surprins ca dupa patru ani de zile, neaparand alte chestiuni la dosar, alte fapte... Dar ma rog (...) e o chestie lunga, acolo. Ceva de genul acesta: ca as fi influentat acordarea sau obtinerea unor foloase si asa mai departe. Deci, nimic. (...) Probabil ca sunt unele persoane care au interese directe sa nu cumva sa ajung la Ministerul Apararii si din cauza asta trebuie deschis un dosar penal care poate fi solutionat in 20 de ani si sa blocheze accesul... Nu stiu de ce se tem, pentru ca eu am aparat legea si acolo", a afirmat Dobritoiu.

Pe 12 aprilie, surse citate de Mediafax declarau ca procurorii militari de la Directia Nationala Anticoruptie (DNA) au inceput urmarirea penala pe numele generalului in rezerva Traian Pigui, suspectat de abuz in serviciu in legatura cu modul in care ar fi avizat mai multe solicitari privind atribuirea de locuinte unor cadre militare.Potrivit surselor citate, procurorii militari anticoruptie verifica in acest dosar daca si fostul ministru al Apararii Corneliu Dobritoiu ar fi beneficiat astfel de o locuinta.

Plenul Senatului a adoptat, miercuri, in unanimitate, proiectul de lege prin care sunt majorate pensiile militare care au fost reduse in luna decembrie 2010, masura fiind aplicata doar in cazul celor care au obtinut sume mai mici dupa recalcularea sau revizuirea pensiilor.

Proiectul de lege initiat de mai multi parlamentari ai PNL si PSD, intre care Corneliu Dobritoiu si Gabriel Oprea, urmeaza sa fie supus votului final in Camera Deputatilor.


Potrivit actului normativ, adoptat de Senat, masura de majorare a pensiilor militare la nivelul din 2010 ar urma sa fie aplicata din luna urmatoare intrarii in vigoare a legii, cu toate ca Guvernul a sustinut ca data de intrare in vigoare 1 ianuarie 2014.

Pentru a putea beneficia de majorarea pensiilor, militarii care au inregistrat o reducere a acestor venituri trebuie sa adreseze Casei de Pensii o solicitare pentru emiterea unei decizii de revizuire.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3080 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    :) (Miercuri, 22 mai 2013, 16:25)

    Razvan12 [utilizator]

    Daca taceai...
    • +13 (13 voturi)    
      ce bine ca a venit USL!!! (Miercuri, 22 mai 2013, 17:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Razvan12

      urmeaza maine inca o lege pentru 'reintregirea' cu 175% a tuturor pensiilor si salariilor!! Uraaaaa!...
      de unde? cum de unde? de la imprimeria statului.. ca sunt doar niste bucati de hartie (plastic) un pic mai colorate..

      fraier Boc.. ar fi putut si el sa rezolve problema in 2009 printr-o inflatie cu 2 cifre. in loc sa readuca pensiile la nivelul din 2007, ar fi putut sa le dubleze din nou, cum a facut si tariceanu.. probabil el s-o fi gandit la aia 3-4 milioane care muncesc cinsitit si ar fi fost loviti de inflatie. mai bine nu se gandea ca nici ei nu au inteles si nu au apreciat gestul.
  • +13 (13 voturi)    
    mos Teaca (Miercuri, 22 mai 2013, 16:40)

    mos ion roata [utilizator]

    pentru ce fapte are pensie? Nu mai e rentabila agentia imobiliara?
  • +14 (14 voturi)    
    imi dau lacrimile (Miercuri, 22 mai 2013, 16:46)

    antitot [utilizator]

    Sau in traducere "sa mori tu",acum vrei sa-ti plangem de mila.
    Nu sunteti altceva decat niste profitori pe spatele platitorilor de taxe din ce in ce mai putini.
    Un pensionar care a muncit 45 de ani si are pensie de 1000 lei ce sa mai zica.
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 22 mai 2013, 16:48)

    GigiBanosu [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    CE ATI SLUJIT ? (Miercuri, 22 mai 2013, 16:50)

    marianos [utilizator]

    ce tara ati slujit ? ati fost in Armata lui Ceusescu si Iliescu avand soldatii in termen ca slugi.
    Cei ce au SLUJIT TARA sunt soldati si gradatii (incluzand ofiterii) care au participat la Primul si al 2-lea Razboi Mondial si in ultmul timp , cei ce sunt si au fost in Kosovo , Afganistant sau aiurea ptr a indeplini obligatiile Romaniei
    Voi ati fost la serviciu asa cum ma duc eu la fabrica unde lucrez
    am simtit pe pielea mea cum ati slujit voi tara
    • 0 (0 voturi)    
      Blestemul prostiei si ipocriziei (Marţi, 25 martie 2014, 16:31)

      DrakhNegru [utilizator] i-a raspuns lui marianos

      A fi soldat - ofiter- roman in toate vremurile a presupus o suma de sacrificii pe care tu si toti ceilalti ipocriti de aici nici nu stiu ce inseamna. Pe langa faptul ca tu, lucrator in fabrica ai max.12 clase, daca le ai si pe acelea nu meriti nici macar sa te compari cu unul dintre ei.

      Vorbiti de pensiile militarilor dar de lucrurile la care au fost obligati sa renunte o viata intreaga, nu stiti sa vorbiti?
      Cata vreme nu aveti nici cea mai vaga idee, ce presupune viata unui soldat sau a unui ofiter, va rog frumos sa va abtineti de la comentariile voastre ridicole.

      De salariile nesimtite pe care si le dau ei politicienii de mucava, prime de sarbatori, s.a.m.d nu vedeti. Au luat 500.000 euro de la pensionarii militari, dar arunca zeci de milioane si chiar sute in contracte cu licitatii masluite.

      Ironia sortii ar face astfel incat voi toti ce stati si aruncati cu pietre ( asa cum au fost buni sau rai) in militarii romani, pentru ipocrizia si prostia voastra, va sa vina un Boc care sa va taie si voua amaratele de pensii pe motiv ca nu ii place cum au fost calculate - a se citi: pentru cateva fonduri in contracte preferentiale cu slujitorii PDL- si sa crape inima in voi , ca dupa o viata de sacrificii si de munca, vine un imbecil sa va recalculeze drepturile ignorand o lege clara ce a functionat zeci de ani si ignorand deciziile judecatoresti in favoarea pensionarilor sau sa inventeze noi legi pentru a justifica infractiunea si genocidul impotriva militarilor pensionati.

      Pentru decesul fiecarui pensionar militar, de la data primei recalculari ar trebui cate un cap de acuzare pentru omor din culpa pentru intreaga administratie: de la prim-ministrul puscariabil BOC, la rand toti ministrii, pana la ultimul angajat al casei de pensii. Pe umerii vostri atarna moartea prematura a acestor oameni printre care si tatal meu.

      In tara asta ar trebui sa avem o lege care sa trateze clar din punct de vedere penal timpul petrecut in functie publica = timp in puscarie.
  • +15 (15 voturi)    
    ce merite au acesti mos teaca ? (Miercuri, 22 mai 2013, 17:04)

    Tzepe [utilizator]

    In vreme ce un medic/profesor/inginer iese la pensie cu cca. 1500 lei, un colonel are 40 milioane (caz concret).
    Pt. ce merite au acesti ofiteri (care au hingherit soldatii in termen la constructiile "maretului carmaci" sau au alergat cu tancurile tinerii in dec. `89 la Inter) pensii de 2-3 ori mai mari decat altii cu pregatire universitara ?
    In ce teatre de lupta si-a riscat viata acest Dobritoiu ?
    • +8 (8 voturi)    
      ce-ai mai 40 milione , poate 80-90 milioane (Miercuri, 22 mai 2013, 17:09)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      ia mai cauta ce pensii de lux au unii din astia
    • +5 (5 voturi)    
      teatre de lupta? (Miercuri, 22 mai 2013, 22:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Au dormit in bocanci. A fost suficient pentru niste pensii speciale.
  • +15 (15 voturi)    
    nimic suspect? (Miercuri, 22 mai 2013, 17:05)

    lucadd [utilizator]

    Nici un conflict de interese? Semnez un act care imi restituie 75% din pensie ?
    Curat murdar coane Dobritoiule, mare luptator pentru glia romaneasca ii fi fost si matale in tinerete !
  • +13 (13 voturi)    
    eu l-as da afara (Miercuri, 22 mai 2013, 17:20)

    John7ro [utilizator]

    nu stiu...am asa o presimtire ca il va alerga dna-ul si pe el...tocmai din cauza asta!

    Rusine domnule...ai o pensie mare pe spinarea celor ce au muncit zeci de ani.
    Dumneata nu ai muncit...doar ai fost la servici.
    Cei care au muncit in armata au fost soldatii simpli sau cei care au participat la lupte, razboaie...ale noastre sau nu!
  • +4 (4 voturi)    
    CU CAT ???? (Miercuri, 22 mai 2013, 18:12)

    yde [utilizator]

    de la ce nivel s-a redus cu 75% ?
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 22 mai 2013, 20:54)

    melcul_naravas [utilizator]

    Cand am citit stirea sata, un singur cuvant mi-a venit sa strig: H..U..O......!
  • +5 (5 voturi)    
    Hainul Boc (Miercuri, 22 mai 2013, 21:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Boc a redus pensiile mari astfel ca acestea sa nu depaseasca 30 de milioane.
    Daca, in urma acelei reduceri, pensia lui Dobritoiu a fost redusa cu 75%, inseamna ca pensia initiala era de 120 milioane. Este de inteles ca unii dintre generalii afectati de reducere au suferit un atac de cord fatal.
    Toti generalii au aparat tarisoara , riscandu-si viata, pe intregul parcurs al vietii lor.
    Acest sacrificiu suprem trebue sa fie rasplatit si prin pensii de min. 129 milioane
  • +3 (3 voturi)    
    contributivitatea, singurul criteriu legal (Miercuri, 22 mai 2013, 23:40)

    Vdtot [utilizator]

    Sa sustiii ca... "...Mi-a fost redusa pensia cu 75%... pensia mea era in jur de 4100 de lei...Ulterior, ea...altii si-au mai revenit, am facut toate demersurile necesare...". Observati balbaiala "...ea....altii si-au mai revenit...". Cat "si-a revenit" dle. Dobritoiu si, mai ales, de la ce suma, de la 1075 lei? Contati (si) pe sumele "...ramase disponibile ca urmare a decesului unor pensionari militari...". Da ce, a fost cumva vreo molima, de contati pe aceste sume? Din 2011, de cand s-a aplicat noua lege a pensiilor, cati din cei cu pensii de peste 3000 lei, au decedat, ca sa datii, fuga, fuguta, sa "le luati banii"...?
    Daca se respecta principiul contributivitatii, este o cerinta fireasca, insa stim bine ca nu este asa, ca nu se respecta, caz in care o nedreptate, o incalcare a Legii nr.19/2001 cat si o incalcare a principiului de echitatate. In cele din urma, daca majorarea se face fara sa se respecte principiul contributivitatii, al cotizarii la fondul de pensii, inseamna ca banii se aloca din alte surse (sa fim serioasi, sa lasam decedatii ...) caz in care, DECE credeti dle. Dobritoiu ca aveti dreptul sa primiti "revenirea la pensia..." din banii contribuabillilor?
  • +4 (4 voturi)    
    Mos Teaca cu tupeu !!! (Joi, 23 mai 2013, 1:26)

    andreesanu [utilizator]

    Onoarea cinstea nu se mai predau in armata pe vremea comunistilor asa ca mos Teaca tupeistul dupa ce-a facut armata de rahat acu mai pofteste sa fie si recompensat ,tupeu de tupeu !!!
    Nesimtirea lui trebuie sa dea de gindit cuiva si chiar retrogradat din gradul de general.