Judecatorul Cristi Danilet a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre alegerile din CSM

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 23:10 Actualitate | Esenţial


Cristi Danilet
Foto: HotNews.ro
Este alegerea unui procuror in fruntea CSM o chestiune ilegala, asa cum sustine ministrul justitiei, Mona Pivniceru, si cum acuza unele asociatii de magistrati? Care este miza atacurilor lansate impotriva procurorilor si ce ar insemna scoaterea lor din randul magistratilor si trecerea in subordinea puterii executive? De ce s-a ajuns la blocaj in alegerea vicepresedintelui CSM? Oana Schmidt Haineala a fost aleasa, vineri, presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, fiind primul procuror care ocupa aceasta pozitie. Judecatorul Cristi Danilet, membru CSM, a discutat online cu cititorii HotNews.ro.
  • Puneti intrebari prin formularul de comentarii de la finalul articolului
  • Nota Redactiei: Nu vor fi validate comentariile care nu contin intrebari si atacurile la persoana
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari

Adunarea Generala a judecatorilor din cadrul Judecatoriei Valcea a anuntat, luni, declansarea actiunii de revocare din functia de membru CSM a judecatorului Danilet pe motiv ca nu mai reprezinta interesele judecatorilor in Consiliu.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8575 vizualizari

  • sustinere (Luni, 7 ianuarie 2013, 23:54)

    pragmatism [utilizator]

    Dle Danilet, va rog sa ne explicati in detaliu procedura prin care se poate ajunge la punerea in practica, concret, a actiunii de revocare din functia de membru CSM??? Multa bafta! Va sustinem!!!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:09)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui pragmatism

      Membrii CSM sunt alesi de judecatori si de procurori. Conteaza numarul de voturi. Tot ei pot sa ii revoce,de data aceasta conteaza nr de instante si parchete. Trebuie majoritatea acestora. De la fiecare tr sa voteze pt revocare 2/3 din magistrati. In total pt mine e nevoie de revocare de catre 89 de Judecatorii din cele 176.
  • va rog sa nu va crispati fata de user name-ul meu (Marţi, 8 ianuarie 2013, 0:41)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Am citeva intrebari:
    1. De ce ar accepta un judecator membru in CSM sa fie condus (institutional) de un procuror? Exista motive obiective?
    2. Este justificata propunerea ca CSM-ul sa fie completat de avocati, astfel incit toti vectorii de drept sa fie reprezentati?
    3. Cum comentati ca, in ciuda eforturilor dvs. de a fi popular - comunicati pe blog, comunicate de presa, iesiri la rampa etc. etc. - parte din opinia publica, chiar parte din corpul judecatoresc nu va sint favorabile, ba va detesta? Unde credeti ca se greseste?
    4. In ce calitate ati colaborat cu ...Monica Macovei, desigur...
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:12)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      1.Presedintele CSM nu conduce pe ceilalti membri, ci institutia.
      2.In CSM sunt deja 2 avocati.
      3.Unii nu sunt obisnuiti cu atitudinea vocala de aparare a independentei justitiei. Cand lupta e la baioneta, nu poti sa fii domnisoara de pension.
      4. Am fost detasat la MJ in 2005-2007. Am fost consilier al ministrului si am raspuns de finalizarea strategiei de reforma a justitiei si legatura institutionala intre ministru si judecatori. Scrie in CV pe blogul meu http://cristidanilet.wordpress.com.
  • prourori si judecatori= agistrati (Marţi, 8 ianuarie 2013, 0:54)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    D-le judecator, considerati ca Asociatia Magistratilor din Romania si Asociatia Judecatorilor din Romania reprezinta interesele magistratilor, respectiv cele ale judecatorilor? Impresia generala pe care o lasa actiunile celor doua asociatii este ca nu reprezinta in niciun fel interesele celor mentionati ci doar anumite interese de natura politica sau ale unor cercuri restranse din randul magistratilor. Vi se pare normal ca aceste asociatii sa adopte puncte de vedere ca si cum ar avea sustinerea tuturor magistratilor? Vi se pare normal, moral, ca in conducerea acestor asociatii sa apara persoane ale caror soti, fosti magistrati, sunt trimisi in judecata pentru coruptie? Nu credeti ca actuala pozitie a procurorului de magistrat ar trebui intarita, in sensul ca procurorii sa nu fie doar independenti ci si inamovibili, la fel ca si judecatorii? Va multumesc!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:13)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Apreciez activitatea militanta a asociatiilor profesionale,dar nu oportunitatile si promovarea tensiunilor in spatiul public.
      As fi vrut sa vad reactii ale asociatiilor in vara trecuta,cand justitia a fost sub asediu. Au lipsit in totalitate.
  • nu mai inteleg nimic (Marţi, 8 ianuarie 2013, 3:43)

    camillus [utilizator]

    M-a bucurat mult evolutia CSM din ultimii ani, mai exact dupa alegerea ca membri ai grupului de reformisti din care faceti parte: independenta si incisivitatea dvs. in fata presiunilor politice asupra justitiei au parut sa le dea aripi si altor membri ai CSM precum Ghica & Haineala. Imi formasem o imagine destul de clara asupra acestei evolutii: grupul de dinozauri din categoria Barbulescu-Lupascu a fost inlocuit de oameni tineri competenti si demni, in care ne putem increde ca vor apara independenta castigata cu greu de sistemul judiciar in ultimii ani.

    Dupa ultimele zile, insa, recunosc ca nu mai inteleg mare lucru. Nu inteleg de ce dna Haineala nu si-a anuntat candidatura din timp, ci a continuat traditia candidaturilor-surpriza in ziua alegerilor; nu inteleg de unde a aparut schisma dintre dvs. si cei care v-au fost parteneri in grupul reformist pana acum (Dumbrava, Neacsu); nu inteleg care e problema in a avea un procuror ca presedinte al CSM; nu inteleg de ce s-a ajuns la treburi de genul semnatului buletinelor de vot; nu inteleg de ce dl Dumbrava acuza cuplul Ghica-Haineala de partizanat politic si se ia de presedinta ICCJ pentru ca a indraznit sa o voteze pe dna Haineala ca presedinte. Si mi-e teama ca victima acestei nebunii va fi tocmai independenta justitiei, pentru ca ministrul Pivniceru, anti-reformistii din AMR si altii vor adanci si se vor folosi din plin de aceasta schisma din grupul reformist. (Cel mai bun exemplu e chiar incercarea de revocare a dvs. din CSM.)

    Am dreptate sa ma tem de asta? Sau putem spera ca disputele fratricide absurde vor inceta in curand si CSM-ul isi va continua traiectoria remarcabila din ultimii doi ani?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:15)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui camillus

      Eu inca nu inteleg cine de ce anume este multumit: AMR spune ca de procurorul ales in conducerea CSM, UNJR de procedura netransparenta, unii membri CSM de omul ales.
      Politicienii vor profita de aceasta.
  • publicul e dezinformat zilnic de tv "de stiri" (Marţi, 8 ianuarie 2013, 4:18)

    Gryphus [utilizator]

    1. in ultimele zile am auzit vreo 2 judecatori care au spus in emisiuni TV ca procurorii NU pot fi alesi in functia de presedinte CSM desi sunt membri ai consiliului. puteti lamuri aceasta problema ?

    2. e posibil ca votul din CSM sa fie PUBLIC (in asa fel incat sa nu mai existe suspiciuni si acuzatii inutile) si sa candidati la functia de presedinte CSM?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:16)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gryphus

      1.Fals:legea da dreptul oricarui membru CSM sa fie ales in conducerea CSM.

      2. Votul este secret prin vointa Constitutiei. NU pot candida la presedintie. Poate anul viitor :)
  • usl vrea un ”nou”CSM.... (Marţi, 8 ianuarie 2013, 5:41)

    gica43 [utilizator]

    Buna ziuz ,domnule Danileț
    Dacă,așa cum cred și sper,sunteți bine intenționat in ceea ce priveste o justitie imparțială,aveți tot respectul meu și vă doresc succes.Intrebarea mea este:
    Aveți impresia că în ultima săptămână a fost lansată -prin ”prietenii usl”din justitie-o ofensivă totală contra CSM cu scopul de a-l dezbina și ”orienta”in direcția dorită ? Dacă da,ce veți face
    Vă mulțumesc.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:17)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui gica43

      Ofensiva a inceput asta vara. Acum se desavarseste...
  • numirea pentru PG si DNA (Marţi, 8 ianuarie 2013, 7:34)

    torna_fratre [utilizator]

    As dori sa stiu daca legea Macovei pentru propunerea sefilor la PG si DNA este constitutionala precum si art din Constitutie care aroga drepturi CSM,deasemenea,sa faca propuneri pentru aceste functii nu inseamna ca oricare din ele s-ar aplica ar fi valide?
    Nu inseamna ca atat propunerea din partea MJ precum si propunerea din partea CSM sunt legale?
    Va rog sa lamuriti acest aspect.
    Multumesc
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:18)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui torna_fratre

      Doar CCR poate spune ce e constitutional sau nu. Eu militez pentru un rol mai mare al CSM in procedura: poate sa avem aviz obligatoriu, nu consultativ.
  • Domnule Danilet (Marţi, 8 ianuarie 2013, 7:47)

    Clitemnestra [anonim]

    Cateva intrebari, domnule Danilet, sa ne facem si noi o idee despre resorturile linsajului la care sunteti supus.
    La primele doua intrebari va rog sa raspundeti doar cu DA sau NU, la cea de-a treia nu trebuie sa-mi raspundeti.
    1. Este adevarat ca Agitpropul de la Judecatoria Ramnicu Valcea, dl. jude Mateescu, este fiul primarului liberal de la Baile Govora?
    2. Este adevarat ca Agitpropul de la Curtea de Apel Cluj, dna jude Lupea, este colega /// pe la seminarii, conferinte,simpozioane, a doamnei Manda, secretar de stat al doamnei Mona?
    (editat de HN)
    P.S. Surpriza ingrozitoare a acestor zile nu sunt Dumbrava si Neacsu, ci dl. Serban. Foarte trist.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:20)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Clitemnestra

      1. Da.
      2. Da.
      Nu vad legatura.
  • Se doreste ? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 8:10)

    SRA [utilizator]

    Gruparea Monei Pivniceru din CSM: Horatiu Dumbrava, Adrian Neacsu, Serban Alexandru, Mircea Aron, Mona Lisa Neagoe, Marius Tudose
    doreste ca procurorii NU vor mai beneficia de statutul de magistrat, asa cum sunt acum, ci vor fi subordonati total ministrului Justitiei.

    Aceasta inseamna ca cei cu posibile condamnari ale unor lideri USL precum Dan Voiculescu, Relu Fenechiu, Liviu Dragnea si multi altii sa nu mai aiba loc.

    Intrebare :

    Inseamna ca aceasta"distinsa" Dna PIVNICERU joaca calul de bataie a USL si in acelasi timp potul mare de cateva milioane EURO a salva acei lideri a USL care sunt in atentia justitie si restul care au dosare in curs.

    Poate fi JUSTITIA independenta in aceste conditii in ROMANIA ???
    Doreste aceasta grupare o amnistie generala a HOTIEI ???
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:21)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui SRA

      Justitia este independenta acum: avem procurori independenti, avocati independenti, judecatori independenti. Si vrem sa ramana asa. Sper ca toti cetatenii onesti vor asta.
  • CSM (Marţi, 8 ianuarie 2013, 8:28)

    Anonim [anonim]

    Domnule Danilet,
    Credeti ca putem vorbi despre o incercare de dezbinare a sistemului pentru cresterea controlului politic asupra justitiei?
    Care sunt posibilitatile de care dispuneti pentru a atrage atentia opiniei publice in revendicarea independentei reale a justitiei?
    Va multumesc! Sunt convinsa ca intrigile marunte va vor spori interesul pentru a continua activitatea in CSM.
    Succes!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:23)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anonim

      Da, sunt convins.
      Populatia trebuie sa sustina din toate puterile justitia. Daca suntem sustinuti de voi, pastram impreuna statul de drept.
      Haideti sa ne implicam in dezbaterile pe revizuirea constitutiei. Acolo va fi batalia.
  • Diferenta independentei magistratilor (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:07)

    Mirela Suzana Rusu [anonim]

    Buna ziua domnule judecator Cristi Danilet!
    V-as ruga sa-mi explicati care este diferenta intre independenta judecatorilor si independenta judecatorilor si daca chiar exista aceasta diferenta. Subordonarea procurorilor magistrati fata de ministrul justitie le incalca independenta? Va intreb aceste lucruri deoarece chiar ministrul justitiei si U.N.J.R ne-au atras atentia asupra acestui aspect.
    Va multumesc.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:24)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mirela Suzana Rusu

      Instrumentele internationale la care suntem parte impun ca procurorii sa fie independenti. Daca vom avea procurori subordonati profesional si administrativ politicului, vom discuta in curand nu de dosare de coruptie, ci doar de cele de furturi.
  • Domnule Danilet (Marţi, 8 ianuarie 2013, 9:33)

    translativus [utilizator]

    Nu credeti ca CSM ar trebui sa abia o activitate sporita in Mass-Media pentru a explica rolul institutiei si legile in baza carora aceasta functioneaza ?
    Poate vi se pare hilara intrebarea dar observand noianul de informatii contradictorii, venite de la diverse "personalitati" si pe diferite canale media, se constata o mare confuzie in randul cetatenilor si de aceea consider ca informarea corecta, venita direct de la sursa, ar mai ridica ceata care ne invaluie.
    Sper ca "aripa reformatoare" sa castige batalia pentru justitie si va tin pumnii.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:25)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui translativus

      Cred, sunt convins. De asta militez eu in spatiul public.Sa stiti direct de la profesionisti ce si cum.
  • Constitutia Romaniei art.134 (Marţi, 8 ianuarie 2013, 10:24)

    gmt [anonim]

    Salve,
    1. Cum se face ca tocmai presedintele si nu CSM a sesizat prevederile art. 134 din constitutie?
    "(1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, cu excepţia celor stagiari, în condiţiile legii. " Se vede clar ca singura exceptie se refera la stagiari.
    2. Are de gand CSM sa faca contestatie la CCR?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:26)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui gmt

      Nu e cazul.
  • Particular (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:14)

    Constantin [anonim]

    Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari :
    1. Cand vor raspunde judecatorii material sau vor fi dati afara pentru solutii gresite sau cu rea vointa ?
    2. De ce nu se reduce timpul mare pentru unele procese ? in Austria parca durata maxima pentru un proces penal era de maxim doua luni si se da verdictul . In Romania se amina un proces de 20 de ori si se termina dupa 10 ani!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:27)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Constantin

      1. Material sper ca niciodata.
      2. Au inceput sa sa reduca simtitor in ultimii 2 ani. Inca nu avem suficient personal sa procesam totul mai repede.,
  • Domnule judecator , (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:18)

    furioasa [utilizator]

    Se pare ca dna. Mona este calul troian al justitiei romanesti ,iar dv., veriga nu slaba ci cea mai vocala .Asaltul asupra dv. a inceput .Trebuie sa va pregatiti apararea pentru a rezista, pentru a apara reduta. Cum preconizati sa actionati in continuare ? Va doresc din tot sufletul sa rezistati si sa castigati batalia pentru independenta justitiei.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:27)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui furioasa

      Promit sa nu ma schimb :)
  • intrebare (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:35)

    N. Stefanescu [anonim]

    Buna ziua,
    Credeti ca se pot face demersuri astfel incat procurorul/procurorii de caz impreuna cu judecatorul/judecatorii care au dat sentinta de condamnare intr-un dosar ce a fost respins la curti europene sa plateasca pentru aceste greseli astfel incat statul roman sa-si recupereze banii de despagubire catre condamnat/condamnati si daca este cazul cheltuielile de judecata aferente?
    Cand veti face asa ceva, sunt sigur ca toti romanii va vor recunoaste merite reale, restul sunt povesti de adormit copiii din care ne servesc zilnic politicienii incepand de la cele mai inal;te functii in stat si pana la ultimul politruc.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:28)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui N. Stefanescu

      Discutia e mult mai complexa.
  • intrebare (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:44)

    corvus coraX [utilizator]

    Domnule Dănileţ. Observ că antireformiştii au scos artileria grea încercând prin toate mijloacele să împiedice menţinerea unei echipe reformiste la conducerea CSM. În cazul în care se va ajunge la o criză (de exemplu, tabăra doamnei Pivniceru poate apela la boicotarea deciziilor CSM, fapt care ar duce la un blocaj instituţional), cum veţi proceda?

    vă mulţumesc
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:28)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui corvus coraX

      Numai magistratii care ne-au ales pot decide ce sa faca cu cei care nu isi indeplinesc atributiile.
  • Cum ati votat. (Marţi, 8 ianuarie 2013, 11:50)

    Integritate [anonim]

    D-le Danilet,
    (1) in proiectul cu care ati castigat alegerile, dar si in nenumarate alte ocazii ati sustinut permanent ca un membru CSM trebuie sa-si asume deschis si transparent votul, promitand ca nu va veti folosi de "privilegiul constituţional al secretului votului pentru a ne ascunde răspunderea individuală faţă de corpul judecătorilor în spatele hotărârilor anonime şi colective ale CSM." (am citat din declaratia de principii pe care ati semnat-o public;)
    (2) pe blogul dvs. dar si pe forumurile magistratilor ati facut permanent caz de renuntarea la secretul votului dvs., aratand sedinta de sedinta cum ati votat, si desecretizandu-va astfel buleteinele de vot.
    (3) potrivit propriilor dvs declaratii semnati toate buletinele de vot de cand sunteti in CSM, de asemenea (va citez) pentru "responsabilitate publica si di respect pentru colegii din instante".

    Pentru a demonta toate acuzele de ipocrizie sau fatarnicie va rog sa va faceti in mod transparent si public cunoscut votul din sedinta din 4 ianuriaie 2013. Cu cine ati votat d-le judecator?
    As aprecia un raspuns direct, barbatesc, fara ocolisuri si fara apel la retorici.
    Va multumesc.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:30)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Integritate

      Cu persoana care a iesit presedinte.
  • intrebare (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:11)

    M. LUCA [anonim]

    Buna ziua,
    1.Este adevarat ca magistrati sunt si procurorii, nu numai judecatorii? Daca sunt magistrati de ce nu sunt/ori sunt egali in drepturi, fiind reprezentanti in CSM, banuiesc, in regim proportional.
    2.Va apreciez si as dori ca prima dvs. preocupare in CSM ,sa fie celeritatea. Sunt direct interesata, am un proces ce putea fi judecat in cateva termene, sunt bolnava si ma plimba . . . la ''calendele grecesti''. Nu va mai spun ce erori sunt in sentinta, am studii juridice si sunt consternata. Am lucrat cu toate tribunalele din tara si sunt sigura ca numai din cauza volumului kafkian de lucru s-a intamplat asa ceva . . .Este incredibil, sa judeci mai mult de 50 de cauze ( si sute) intr-o singura sedinta; judecatorul e, si el, OM!
    Va sustin si va multumesc anticipat,
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:31)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui M. LUCA

      1. Da. Pt ca sunt mai putini. Noi 4500, ei 2700.
      2. Judecatorul e OM inainte de toate. Si de aceea trebuie sprijinit.
  • Incalcarea Constitutiei (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:15)

    mioan [anonim]

    Domnule Danilet,
    Este admisibil ca Ministrul Justitiei si unii judecatori care neaga dreptul constitutional al unui procuror din CSM sa fie ales Presedinte sa mai poata profesa. Oare nu au jurat ca respecta Constitutia. Oare daca au o problema de interpretare (ceea ce nu mi se pare posibil in acest caz) nu ar trebui sa apeleze la Curtea Constitutionala pentru a-i lumina, inainte de a se pronunta public.
    Anexez mai jos prevederile Constitutiei in acest caz:
    "Constitutia Romaniei
    Consiliul Superior al Magistraturii

    Rolul şi structura ARTICOLUL 133
    (1) Consiliul Superior al Magistraturii este garantul independenţei justiţiei.
    (2) Consiliul Superior al Magistraturii este alcătuit din 19 membri, din care:
    a) 14 sunt aleşi în adunările generale ale magistraţilor şi validaţi de Senat; aceştia fac parte din două secţii, una pentru judecători şi una ...pentru procurori; prima secţie este compusă din 9 judecători, iar cea de-a doua din 5 procurori;
    b) 2 reprezentanţi ai societăţii civile, specialişti în domeniul dreptului, care se bucură de înaltă reputaţie profesională şi morală, aleşi de Senat; aceştia participă numai la lucrările în plen;
    c) ministrul justiţiei, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

    (3) Preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii este ales pentru un mandat de un an, ce nu poate fi reînnoit, dintre magistraţii prevăzuţi la alineatul (2) litera a). "

    Deci Presedintele CSM poate fi ales din cei 14 (9 judecatori si 5 procurori).
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:31)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui mioan

      De acord cu normele invocate.
  • legitimitate si proceduri (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:26)

    lenn williams [anonim]

    este clar ca semnaturile de pe buletinele de vot indica persoanele pro USL.Intrebare:
    Este votul secret? s-a incalcat procedura prin aceste semnaturi?
    2.Are judecatoria Vilcea dreptul legal pentru a va revoca din functia in care ati fost numit ca membru CSM?
    3.Are legitimitate Uniunea Magistratilor cind contesta dreptul de a fi ales ca si presedinte CSM,un membru care este procuror? ce text de lege se poate invoca pentru sustinerea unei astfel de contestatii?
    Si nu uitati,nu sunteti singur...
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:32)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui lenn williams

      1. Votul este secret. Eu pot spune cum am votat doar eu, pt ceilalti nu am voie. De altfel, nici nu stiu.
      2. Da.
      3. Nu.

      Multumesc!
  • CSM (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:32)

    Daniel [anonim]

    Va stimez pentru curajul avut in fata a tot ce se petrece in zilele astea in justitia romana! Intrebarea mea este: In conditiile actuale a legii chiar poate CSM sa propuna sefii PG si DNA? Si daca da, se poate relua procedura de numire de la capat, fiind una onesta, corecta si transparenta? multumesc!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:33)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniel

      Legea actuala spune ca MJ propune, s.proc CSM avizeaza consultativ si Presedintele tarii decide.
  • quo vadis justitie romana (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:40)

    lupulsas [anonim]

    Se pare ca in justitzie s-a dat startul la Armagedon, lupta finala ptr. reinstaurarea comunismului. Va doresc succes shi va sfatuiesc sa lasatzi orgoliul de-o parte, de a lupta singur cu balaurul USL: ceretzi direct shi cat de des sprijinul Comisiei Europene, d-nei Reding!!!
    Am 2 intrebari:
    - ar fi legal sa devenitzi vice la CSM shi sa pastratzi actuala functzie la CC?
    - cum functioneaza "Inspectzia Judiciara" in cazul aparitziei unor abuzuri/gresheli evidente in deciziile unor instantze/judecatori? Se relativeaza in acest caz "independentza" magistratzilor? Cine poate decide asta?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:34)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui lupulsas

      1. Eu nu lucrez la CCR, ci numai in CSM. Pot fi vice sau nu, dar raman membru CSM pana in ian. 2017 sau pana la revocarea mea.
      2. Magistratii raspund disciplinar pt abaterile expres aratate in art. 99 din Legea 317 din 2004. Inspectia Judiciara face verificarile, iar noi sanctionam dacae cazul.
  • acuzatorul (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:42)

    cristian borolea [anonim]

    divide et impera. va reusi politicul sa incalece justitia?
    in acest context, sedinta csm din 04.01.2013, ar putea largi prapastia dintre judecatori si procurori? procurorii vor lupta pentru independenta lor? daca vor lupta, vor lupta singuri? ofensiva mi se pare la inceput...
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:36)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui cristian borolea

      avem nevoie de un puternic sprijin de la populatia sa pastram statutul actual al magistratilor si structura si atributiile CSM. de noi depinde ca justitia sa fie functionala, si de aceasta depinde statul de drept. Adica acela in care toti cetatenii sunt egali in fata legii si legea li se aplica in mod corect.
  • diferente procurori-judecatori (Marţi, 8 ianuarie 2013, 12:52)

    Glook [anonim]

    Ca judecator va simtiti nedreptatit sa aveti un presedinte CSM Procuror? De ce ar trebui sa existe o falie intre judecatori si procurori? Sau mai rau, un razboi judecatori-procurori?
    Un sistem de turnus: un an presedinte judecator, un an presedinte procuror (de exemplu incepe anul asta cu presedinte procuror, ca judecatori au tot fost) ar putea fi sustinut atat de judecatori cat si de procurori?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:37)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Glook

      1. Eu nu am nicio problema cu asta. In CSM noi nu mai exercitam functia de judecatori si procori, ci suntem membri cu stat de demnitar, dincolo de calitatea noastra de baza.
  • csm si politica (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:00)

    ionut [anonim]

    Buna ziua.

    1. Premierul Ponta a declarat despre dvs, d-le Danilet, ca sunteti mai rau ca un pedelist. Asadar, sunteti un pedelist mai rau, d-le Danilet? Sunteti basist, asa cum se zice despre dvs la a3?

    2. Ce se intampla in CSM este un razboi intre procurori si judecatori sau intre basisti si pesedisti?

    3. Ce inseamna a fi echidistant in opinia dvs?

    Multumesc.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:39)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui ionut

      1. Daca a sustine ferm independenta justitie in beneficiul cetatenilor onesti inseamna ca sunt mai tare ca cei enumerati de dvs, atunci da, sunt. Si sunt mandru de asta.
      2. Nu este niciun razboi, doar o tensiune fireascamai inainte de a lua decizii in situatii importante.
      3. Obiectiv, neutru, impartial.
  • Va sustin (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:06)

    Moldoveanu [anonim]

    Domnule Danilet nu te lasa intimidat de mafia din politica, justitie etc apara principiile statului de drept si cu siguranta romani te va aprecia. Te rog sa-mi raspunzi ce vei face in calitate de vicepresedinte(daca vei fi ales) pentru ca justitia sa nu functioneze ca in anii 200-2004
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:40)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Veti citi in proiectul meu care va fi facut public.
  • Intrebare (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:08)

    Cristi [anonim]

    Domnule Danilet,

    Aveti convingerea ca la nivelul CSM-ului exista o vointa majoritara ca reformele, independenta si eficienta justitiei sa fie sustinute si intarite?

    Dupa "manevrele" facute de unii din colegii d-voastra judecatori am indoieli in privinta angajamentului lor pentru agenda reformista.

    Succes in activitatea desfasurata in CSM.

    Cristi
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:40)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristi

      Vointa noastra este, situatia prezenta e oarecum tensionata. Sprijiniti si dvs CSM si justitia.
  • sustinerea independentei justitiei (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:09)

    cris [anonim]

    Eu nu inteleg ce se intampla in tara asta. Sunt convinsa ca sunt multi judecatori impartiali si corecti, neinregimentati politic care nu fac nimic sa raspunda atacurilor concentrate asupra dvs si a celor ce militeaza pentru independenta justitiei. La fel se intampla si in mediul universitar unde sunt numerosi profesori si doctori (care si-au castigat titlul prin munca) si nu fac nimic impotriva celor care nu au cauta printre ei. Nu inteleg de ce trebuie sa acceptam incompetenta si ne facem ca nu o vedem atunci cand ne impiedica sa progresam. Nu credeti ca judecatorii liberi pe care ii reprezentati in CSM ar trebui sa intreprinda si actiuni similare celor din judecatoriile de la Rm. Valcea si Cluj pentru a da un semnal de sustinere a independentei justitiei?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:41)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui cris

      Sunt pentru orice initiativa ce apartine democratiei participative.
  • Presiuni din partea politicului . (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:16)

    Ioana Cosmeanu [anonim]

    Dle Cristian Danilet , puteti sa spuneti daca ati fost supus la presiuni directe din partea politicului ? (stim ce fac televiziunile si media subordonate politicului) . Aveti suficienti sustinatori , verticali ca si dvs. pe care sa va bazati in aceasta LUPTA ? Va doresc sa reusiti si sa va impuneti !
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:43)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ioana Cosmeanu

      Direct nu. Dar mai conteaza?...
      In interior, multi. In exterior, din ce in ce mai multi.

      Dar nu pt mine e nevoie de sprijin, ci pentru ideile propagate de mine in spatiul public: democratie, stat de drept, independenta justitiei, CSM independent, ocrotirea drepturilor si libertatilor cetatenilor.
  • Nu putem apela la forurilor juridice europene (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:18)

    abel [utilizator]

    ... in cazul in care exista un abuz al ministrului Justitiei, al primului-ministru si Parlamentului asupra institutiilor Justitiei din Romania?Nu se pot trimite dosarele marilor corupti din Romania sa fie judecate intr-o institutie juridica euopeana care nu poate fi influentata de catre politicienii romani? De fapt ,suntem o tara a Uniunii Euopene.
    Sper sa deveniti vicepresedinte CSM.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:43)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui abel

      Comisia de la Venetia ne-a atentionat asupra derapajelor. Urmeaza Comisia Europeana in max. 2 saptamani,.
  • CSM (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:24)

    ion [anonim]

    buna ziua,
    1.cum se poate mari transparenta CSM-ului ca sa vedem si noi cine apara hotii.
    2.credeti ca veti ramane mereu incoruptibil-indiferent cine se afla la putere.
    Sunt profund scarbit de ce se intampla in justitie insa , respect foarte mult pe acei magistrati si procurori care dau dovada de curaj si doresc sa reformeze acest sistem prin eliminarea putregaiului si coruptilor.
    Sunt alaturi de dumneavoasta si celor care gandesc ca dumneavoastra.
    cu respect,
    un batran de 60 de ani
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:44)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui ion

      1.Avem maxim de transparenta.
      2. Doamne ajuta!

      Multumesc!
  • jos mafia din justitie ! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:35)

    Cami [anonim]

    Nu astept nici un raspuns, pentru ca mi-e ff clar ce se intimpla : Felix@co sunt din ce in ce mai speriati de posibila independenta totala a justitiei si si-au trimis artileria grea la inaintare. Mafia din justitie e in delir si actioneaza exact ca in filmele italiene. Un singur lucru vreau sa-i spun d-lui judecator Danielet : sa nu se lase nici pe mai departe intimidat ( l-am auzit vorbind si mi-a placut f mult), ca eu cred, ca Brussellul si Dep De Stat al SUA sint alaturi de dinsul, de d-na procuror Haineala, d-na jud Ghica si ceilalti reformisti din justitie si ii doresc mult succes in alegeri. Eu l-as propune la conducerea DNA, sa faca cuplu cu dnul Morar, daca este aleasa d-na jud Ghica, sau ca Procuror sef daca nu mai poate dnul Morar sa candideze. Nu stiu daca este posibil ! ? dar ar fi niste variante bune din punctul meu de vedere. E incurajator sa vezi ca se mai pot ridica si altii care sa-i urmeze d-lui Morar. Deci, mult succes d-le jud Cristi Danielet si dumnezeu sa aibe mila si de tara asta !
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:48)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cami

      Sunt f.multi judecatori si procurori onesti in sistem, care nu tolereaza coruptia colegilor.
      Dar si dvs, din afara trebuie sa luptati impotriva coruptiei: NU DATI MITA si DENUNTATI IMEDIAT ORICE CERERE DE LUARE DE MITA!
  • justitia sub asediu? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 13:58)

    Iulian Luca [anonim]

    "As fi vrut sa vad reactii ale asociatiilor in vara trecuta,cand justitia a fost sub asediu. Au lipsit in totalitate."
    - Va rog sa-mi dati cateva exemple de "justitie sub asediu".
    Niciodata nu am sa pot avea incredere in bunele intentii ale unui judecator tanar si lipsit de experienta.
    Un judecator ar trebui sa fie cat mai retras si nu sa devina persoana publica prin declaratii partinitoare, chiar daca el crede ca se intampla ceva grav cu atingere la independenta justitiei.
    - De cate ori ati impartit justitie in sala de judecata?
    Dati un exemplu de proces major la care ati deliberat o decizie corect din intreaga d-voastra cariera.
    Faptul ca ati fost langa un ministru trecator care are ceva "bube" comuniste nu va face in nici un fel mai experimentat si mai de luat in seama.
    - Numele unui judecator n-ar trebui sa-l aflu decat daca doamne fereste am de-a face cu un proces.
    - Daca aveti informatii, stiti cazuri reale si puteti ajuta la stoparea lor, va rog n-o mai faceti public. In breasla d-voastra ar trebui sa aveti parghii de comunicare ce nu implica media.
    Nu ar trebui sa ascultati de niciun presedinte vremelnic cu idei fixe si cu impresia de atotstiutor.
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:24)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iulian Luca

      1. Vedeti Raportul Comisiei de la Venetia.
      2. DIn 1998 pana in 2004, si din 2007 pana in 2010. . Dati un search pe google `cristi danilet taxa de poluare`
      3. opinia va apartine, nu vad relevanta.
      4. O fac, nu aveti dvs grija asta.
      5. De acord, nici nu o fac.
  • Cine nu-i cu Pivniceru, este impotriva Justitiei! (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:00)

    gristero [utilizator]

    Am inteles ca cine nu-i cu Pivniceru, se chiama ca este dusmanul Justitiei ! Oare aceasta d-na se crede Justitia insasi? Sa ne convinga si pe noi de "calitatile"reale( in domeniu) ale celor propusi de dinsa pentru sefia PG si DNA si sa ne explice de ce doreste dinsa sa scindeze lunea magistratilor.
    Se tot flutura ideea ca d-na Pivniceru nu-i afiliata politic, dar asta nu ascunde simpatiile ei pentru PNL -USL .Ele sint evidente precum evidenta-i si atitudinea ei partizana !
    Asa ca va rugam sa luptati impreuna cu toti colegii d-stra de buna credinta, impotriva cutumelor invechite, anacronice, represive, umilitoare si aservite politic la care , se vede clar, d-na Pivniceru nu renunta ! Eu, impreuna cu prietenii mei (noi facind parte din societatea civila ) va sintem alaturi si daca va fi nevoie, vom renunta la "pseudonimul" sub care comentam aici.
  • justitie (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:05)

    Cami [anonim]

    Dle Judecator Cristi Danilet, va asigur ca pe linga Brusselles, Dep De Stat si Presedinte, sunt alaturi de dvs si cei 15 - 20 % dintre romani, pentru care dl Cartarescu mai inseamna ceva. Mult succes la toata echipa reformista din CSM si din justitie in general ! ma intreb cum s-o fi pierdut pe drum d-nul Dumbrava ? parca faceati echipa cindva ?
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:25)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cami

      Fac echipa cu oricine respecta principiile statului de drept si are o viziune corecta asupra viitorului.
  • Fara subiect (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:05)

    mrd [anonim]

    Este oare intelept sa se dea puteri sporite CSM-ului (ca de ex. avizul in cazul sefilor DNA, parchet prin "interpretarea" diferita a constitutie) in cazul in care institutia pare in aceste zile atat de vulnerabila la influente/atacuri din sfera politicului?
    Oarecum rezultand din intrebarea anterioara: putem avea stat de drept daca, daca puterea institutiilor sale sta in niste conducatori numiti politic (a se vedea cazul ICR)?
    Va stimez, sper sa nu ma dezamagiti cum au facut ceilalti presupusi reformisti din CSM!
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:26)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui mrd

      Nu sunt singurul care tr. sa raspunda.

      Multumesc!
  • atacul din interiorul sistemului (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:10)

    aurel avasiloae [anonim]

    consider ca actiunile d tra se inscriu corect in cadrul apararii idependentei justitiei . Personal cred ca in acest moment justita are si o problema din interior determinata excusiv de factorii politici. actiunea judecatoriei Rm Vlacea dovedeste ca in sistemul justitiei sunt magistrati corupti .
    Sistemul se poate curata cu ajutorul magistratilor competenti cu inalt profesionalism . eu consider ca sistemul judecatoresc se poate apara de propii colegi corupti care sunt mai putini .
    • r (Marţi, 8 ianuarie 2013, 14:27)

      Cristi Danilet [hotnews.ro] i-a raspuns lui aurel avasiloae

      Actiunea Judecatoriei Rm.Valcea este legala. Doar ca nu este fundamentata pe fapte ale mele discutabile.
  • Se reiau alegerile pentru presedinte CSM? (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:18)

    LIVIU [anonim]

    1.Anumite posturi TV vehiculeaza ideea ca se vor relua alegerile pentru presedintia CSM, pentru a fi ales presedinte un judecator . Se poate asa ceva?
  • Criza de judecatori (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:35)

    LIVIU [anonim]

    NOTA: Am mai trimis, acum cateva minute, o intrebare. Nu stiu daca se mai poarta dialogul. Am trimis doar o intrebare pentru a vedea care este situatia. Vazand ca dialogul continua,mai pun o intrebare ( avand in vedere ca se pot pune doua intrebari de persoana).
    Intrebare.
    Se afirma, inclusiv de catre dvs. ca este lipsa de judecatori in sistem. Avand in vedere ca, in momentul de fata, sunt multi absolventi de cursuri superioare, care nu au serviciu, nu s-ar putea organiza niste cursuri de scurta durata ( sa zicem de 2 ani) pentru absolventii altor facultati,care au o experienta profesionala si o buna comportare sociala, in vederea calificarii ca judecatori sau procurori? Ma gandesc ca, daca au putut absolvi o facultate, pot asimila ,intensiv, si cunostinte juridice. Iar daca nu pot asimila, nu vor absolvi cursul !
  • Corina Dumitrescu (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:35)

    Razvan Orasanu [anonim]

    Domnule Danilet,

    As vrea sa aduc in discutie cateva subiecte, legate de dna Corina Dumitrescu, zisa StanDford:

    1. CSM-ul a anuntat o verificare a CV-ului doamnei in Mai. Puteti sa ne spuneti care sunt rezultatele acestei verificari si de ce nu au fost anuntate public in 7 luni de zile?
    2. minciuna dezonoranta pentru un membru CSM cu un laureat al premiului Nobel si cu decanul de la Stanford Law School in articolul la care mi-ati raspuns deja afecteaza sau nu afecteaza buna reputatie a doamnei, in sensul definit de lege?
    3. desemnarea in CSM de catre societatea civila a unei cu totul alte persoane decat prietena doamnei, admisa si ea de curand in institutie - articolul dnei Mungiu din Romania Libera este foarte elocvent in acest sens. Ce parere aveti dvs, ca om care va doriti sa fiti numarul 2 in institutie?
    4.In fine, vreau sa intreb despre fosta dvs colega, reprezentanta a ONG-urilor, care si-a dat demisia tot din cauza dnei Dumitrescu. Declaratia Georgianei Iorgulescu este mai jos. Este corecta aceasta declaratie? Si daca este corecta, de ce nu s-a solidarizat nimeni cu dna Iorgulescu?
    " Doamna Dumitrescu, desi ar trebuie sa fie reprezentantul societatii civile in CSM, desi, formal, a fost propusa de catre Consiliul stiintific al unei facultati de drept, Domnia Sa a afirmat ca, de fapt, propunerea i-a sosit din partea unui partid politic. Din aceasta perspectiva consider ca nu mai indeplineste conditiile de independenta cerute de cadrul constitutional si, in consecinta, nu mai poate reprezenta societatea civila in CSM"

    Multumesc.
  • Va sustin pe dumneavoastra si pe oricine e corect (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:39)

    woxnews [anonim]

    De ce credeti ca exista in justitie si in CSM oameni corupti , impartiali , influentabili ?
    E normal ca un ministru al justitiei sa fie o persoana partinitoare 100 % cu un grup de interese / partid politic?
    Care credeti ca ar fi cea mai buna metoda de alegere a ministrului Justitiei , ( eliminand numirea politica) ?
  • Mediul de afaceri (Marţi, 8 ianuarie 2013, 15:56)

    Ioana [anonim]

    Intr-o tara in care majoritatea oamenilor de afaceri s-au imbogatit prin afaceri cu statul mai sunt si cativa tineri care sustin un sistem de justitie corect! Pacat ca ei sunt foarte putini in acest sistem ! Investitorii straini se uita cu mare atentie la cum functioneza instantele de judecata dintr-o tara , si dupa aceea iau decizia potrivitaaceea de a investi sau nu in tara respectiva! Daca sistemul de justitie va fi distrus de doamna e Mona Pivniceru in sensul pierderii independentei magistratilor adio investitii straine! Ceea ce oamenii de la putere nu inteleg este ca Germania a atentionat statul roman ca va fi foarte atenta la aceste schimbari in justitie , dar nu conteaza daca unii au acum 70% din parlament cine-i mai poate oare impiedica sa faca ce vor?
  • separarea puterilor (Marţi, 8 ianuarie 2013, 16:17)

    DHondt [utilizator]

    Domnule judecator Cristi Danilet vi se pare normal ca Prim Ministrul Victor Ponta sa afirme ca judecatorul care are pe rol dosarul ICA in care domnul Voiculescu este inculpat a gresit???Cum ramane cu separarea puterilor in stat????Ce se va intampla daca justia va fi aservita puterii???
  • Ref. independenta justitiei (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 12:02)

    Traian Ciotea [anonim]

    Va felicit pentru curajul si devotamentul de care dati dovada in lupta pentru independenta justitiei. O intrebare retorica legata de Dna Pivniceru. Oare de ce dansa a abandonat inalta functie(bine platita si de inalta demnitate in stat) detinuta, pentru cea de ministru. Cred ca raspunsul il vom afla in acest an sau cel tarziu la inlaturarea domniei sale din functie. Am convingerea ca s-a negociat acest schimb cu o functie mult mai mare(la momentul respectiv) de reprezentare in afara granitelor tarii.
  • judecator (Miercuri, 9 ianuarie 2013, 16:06)

    jurist [anonim]

    de ce in Ro nu se practica sistemul ca in corpul judecatoresc sa fie selectati juristi , care au o vechime si o experienta substantiala intr-un anume domeniu al dreptului si care prezinta si un profil moral corespunzator calitatii de magistrat. Va supun acest aspect atentiei dv. intrucat instantele sunt pline de judecatori tineri, inclusiv la instantele superioare, chiar si la ICCJ au aparut judecatori tineri, desigur bine pregatiti, dar cred ca stiti ce spun oamenii, cum sa le faca dreptate un "copil" (scuze). Instatele au ramas fara oameni cu parul alb (exceptie CCR) , pt ca judecatorii care au implinit 50 de ani si ceva ai dorit sa profite de sistemul de pensii special si astfel instantele au ramas cu cei tineri ,care, aparent, nu furnizeaza incredere populatiei, nefiind "copti". Pe de alta parte sunt juristi care ani de zile au activat fie ca avocati, fie ca jurisconsulti si s-au specializat pe domenii - comercial, contencios, fiscal , munca. Intrebarea mea este interesata intrucat am 58 de ani si o practica indelungata ca jurisconsult, apoi ca avocat apoi de consilier juridic, apoi o functie de conducere intr-o directie juridica avand indelungata experienta in contencios adm. incat cred ca as face foarte bine fata functiei de judecator. Imi veti spune sa dau examen , dar asta ar insemna sa a ajung la judecatorie unde nu mi-as valorifica experinta dobandita din reprezentarea la instatele comerciale si de contencios adm plus as pierde si la salariu. cred ca as indeplini si calitatile morale necesare intrucat nu am rude sau afini de aceeeasi profesie sau in sistem. Fac aceasta referire intrucat in sistemul instantelor exista o increngatura de relatii de rudenie, de familie, de nasi, fini si afini, depsre care vad ca nimeni nu vorbeste. Intreb veti propune si sustine ca un anume numar de magistrati pe an sa fie selectati pe baza de candidaturi dintre juristii cu experienta - vechime de peste 15-20 ani provenind din alte sistem
  • egalitate (Joi, 10 ianuarie 2013, 20:47)

    justitiaru [utilizator]

    Bună ziua, d-le Danieleţ
    Sunt surprins de comentariile d-voastră cu privire la CSM, dar societatea civilă cu cât la sută este reprezentată în acest nucleu ?
    Consider că şi societatea civilă trebuie reprezentată în proporţie de 50%.
    Din capul locului de când a-ţi ieşit pe spaţiul public v-aţi făcut o antireclamă ca magistrat şi reprezentant al magistraturii în cel mai înalt for. Nu v-am apreciat şi nu vă apreciez meritele în domeniu, dar vă reţin atitudinea faţă de politicienii care nu v-au agreat. Nu-mi place această atitudine războinică şi nu o să aveţi succes pe această linie.
    Pentru mine este f. clar că acest CSM ar trebuii să se acupe nu doar ca să asigure privilegii magistraţilor ci şi să-i sancţioneze pe cei care dau decizii pe favoritisme.
    Nu aş mai vrea să aud justiţiabili "Am pierdut cu dreptatea în mână", iar omul când se plânge la acest for CSM să nu-i răspundă sau să nu intreprindă nimic în ceea cel priveşte. Este o falsă temă "Nimeni nu-i mai presus de lege"
    Nu am văzut şi nu am auzit ca un judecător sau un procuror să fi fost judecat pentru că ar fi aplicat greşit LEGEA.!
    Când şi cine este responsabil pentru această neâmplinire aşteptată de toţi cetăţenii acestei ţări ?
  • sustinerea noastra (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:14)

    ilie moromete [anonim]

    Reproduc raspunsul dv dat lui Anonim: Populatia trebuie sa sustina din toate puterile justitia. Daca suntem sustinuti de voi, pastram impreuna statul de drept.
    Haideti sa ne implicam in dezbaterile pe revizuirea constitutiei. Acolo va fi batalia.
    Doua intrebari:
    1. Cum putem sa va sustinem in fata atacului tot mai amplu la care sunteti supusi?
    2. Revizuirea Constitutiei va fi supusa dezbaterilor publice mult dupa ce batalia pentru Justitie se va fi terminat. Cum va mai ajuta si ne va mai ajuta acele dezbateri?
    Va doresc sa rezistati!