(P)VIDEO Ce este binele?

de     Smile Media
Vineri, 21 decembrie 2012, 7:47 Actualitate | Esenţial


O intrebare simpla si extrem de complicata in acelasi timp: Ce este binele?
Foto: Smile Media
Binele este un cuvant banal. Il folosim de nenumarate ori pe zi, il consideram ceva firesc, dar atunci cand cineva ne intreaba "Ce este binele?", realizam ca e greu de dat o definitie. Binele este extrem de personal, dar in acelasi timp si un termen foarte general. I-am provocat pe Cristina Iordache (Client Service Daedalus), Catalin Stefanescu (Jurnalist), Vlad Mixich (Jurnalist) si Mugur Ciumageanu (Psiholog) sa ne spuna parerea lor despre "bine".

Video: Ce este binele?







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7751 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Raspuns (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 6:02)

    Jekyll [utilizator]

    Binele este ceva diferit pentru fiecare dintre oameni.
  • +2 (6 voturi)    
    Binele este vointa lui Dumnezeu! (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 22:03)

    Addtru [utilizator]

    Binele este voința lui Dumnezeu.
    Dumnezeu este criteriul suprem la Care se raportează binele, în sens moral.
    Dumnezeu este sursa Binelui.
    Dumnezeu este Binele personificat.
    • +1 (3 voturi)    
      gresit, binele nu este Dumnezeu (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:09)

      romann [utilizator] i-a raspuns lui Addtru

      Binele ca si raul sunt parte a naturii adamice pe care o mostenim, parte a pomului cunostinei binelui si raului din care au mancat Eva si Adam. Omul si-a pierdut inocenta in urma neascultarii de porunca lui Dumnezeu, depinzand de propriile decizii, alegerea intre ce crede el ca este bine sau rau. se pune intrebarea; Ce este Dumnezeu? Dumnezeu este Adevarul. Ce este Adevarul? Buna intrebare.
    • +3 (3 voturi)    
      binele este opusul raului (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:48)

      romann [utilizator] i-a raspuns lui Addtru

      binele si raul sunt parte a naturii umane, binele este partea pozitiva, cu binele convietuim impreuna, fara bine ne-am sfasia unii pe altii, ne-am devora; noroc ca avem legi care pedepsesc raul, frica de lege infraneaza raul a se manifeste prin noi
    • -2 (4 voturi)    
      intrebare divina (Duminică, 23 decembrie 2012, 15:55)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui Addtru

      Din cate stiu, Binele, este opusul Raului. In acest sens, Binele este sursa Raului. Si invers. Daca Dumnezeu este sursa Binelui, inseamna ca Dumnezeu poate fi politician personificat?
  • +1 (1 vot)    
    +- (Duminică, 23 decembrie 2012, 12:32)

    oo7 [utilizator]

    Binele e scopul si sursa.
  • +1 (5 voturi)    
    Bine si rau (Duminică, 23 decembrie 2012, 21:28)

    Cain [utilizator]

    Binele este de la Dumnezeu si este ceea ce ma cladeste, ma zideste; raul este de la diavol si este ceea ce ma distruge. Ex. mancarea cumpatata ma tine si ma zideste; lacomia pantecelui ma distruge. Un pahar de vin la masa ma cladeste, betia ma distruge. Viata de familie, intr-o familie normala, ma cladeste, curvasaria (mult promovata azi ca fiind o virtute) ma distruge. Chiar munca facuta asa cum se cuvine ma cladeste, dar munca nesabuita si care are la baza o forma de lacomie pana la urma ma distruge. Odihna ma cladeste, lenea ma distruge. Se pot da multe exemple. Am citat in aceste randuri, din meorie, pe parintele Galeriu, daca vi-l mai amintiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Binele autentic, (Duminică, 23 decembrie 2012, 23:18)

    cornel19 [utilizator]

    cu multele lui componente, empatia, educatia, inclusiv cea religioasa, samd, cred ca are osatura in respect, fata de cei din jur si fata de tine. In situatii grave/limita, binele poate fi brutal.
  • 0 (2 voturi)    
    prea multe definitii si vorbe intortocheate (Luni, 24 decembrie 2012, 10:09)

    aschie [utilizator]

    Binele este acel ceva ce fac pt mine dupa ce am constientizat si decis ca nu este un rau mascat. Binele este acel ceva ce il fac cuiva dupa ce am constientizat si decis ca nu vine in contradictie cu binele care mi-l doresc mie. De ex unul poate sa-mi ceara sa-i fac bine (asa cum vede si intelege el) adica sa ii dau peste si asta contravine cu conceptia mea de bine pt ca eu ma duc sa mi-l prind si nu il astept de la altul. Daca acel cineva imi zice: invata-ma sa-l prind, atunci cu draga inima. Binele pt mine si pt el sunt acelasi lucru.
  • 0 (2 voturi)    
    Angheluta spune foarte bine . . . (Marţi, 25 decembrie 2012, 9:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . intr-un cantec al sau ce inseamna binele:
    Viata e tare frumoasa
    Cand ai sanatate, bani
    Cand ai ce pune pe masa
    Si nu ai deloc dusmani.
  • 0 (0 voturi)    
    Binele... (Marţi, 25 decembrie 2012, 16:35)

    liviuga [utilizator]

    inseamna a aplica "regula de aur":"Tot ce vreti sa va faca voua oamenii,faceti-le voi la fel"[Matei 7:12]
    Un alt principiu ce ne-ajuta sa intelegem ce este binele:"Este mai multa fericire in a da decat in a primi."[Fapte 20:35]