MAE: Catherine Ashton nu vine la Reuniunea diplomatiei romane de la Bucuresti; nu ii permite agenda

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 30 august 2012, 19:51 Actualitate | Esenţial


Catherine Ashton, sefa diplomatiei UE
Foto: Comisia Europeana
Catherine Ashton, Inaltul Reprezentant al UE pentru Afaceri Externe si Politica de Securitate, nu va veni la Bucuresti, la Reuniunea diplomatiei romane de saptamana viitoare, participarea ei nefiind permisa de alte angajamente din agenda, precizeaza Ministerul Afacerilor Externe (MAE) pentru Mediafax.

Vizita oficialului la Bucuresti la inceputul lunii septembrie fusese anuntata in urma cu o luna de fostul ministru al Afacerilor Externe, Andrei Marga, care precizase ca a primit o confirmare a vizitei din partea acesteia.

"MAE a initiat demersuri pentru participarea Inaltului Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe si Politica de Securitate, Catherine Ashton, la Reuniunea Anuala a Diplomatiei Romane (RADR). Deoarece agenda oficiala a Inaltului Reprezentant prevedea, pentru acea perioada, angajamente si activitati stabilite anterior - inclusiv reuniunea sefilor de delegatii ale UE - participarea nu a putut fi realizata", se mentioneaza intr-o precizare transmisa joi de MAE la solicitarea Mediafax.

De asemenea, MAE evidentiaza ca "nu a existat o confirmare scrisa a participarii oficialului european la RADR, fiind exprimat doar un acord verbal de principiu".

Pe de alta parte, MAE mai mentioneaza ca desfasoara, in continuare, "discutii pentru perfectarea unei vizite in Romania a Inaltului Reprezentant, pentru o data care va fi stabilita de comun acord".

Fostul sef al diplomatiei, Andrei Marga, declarase in luna iulie ca a adresat invitatia de a veni la Bucuresti, la Reuniunea Diplomatiei, si ministrului francez de Externe, Laurent Fabius, adaugand ca si din partea acestuia a primit o confirmare a participarii.

MAE a informat vineri, 24 august, ca Fabius a anuntat inca din 3 august ca nu poate fi prezent in 3 septembrie la Bucuresti, fiind amanata astfel vizita pe care o convenise de principiu cu fostul ministru Marga.

La Reuniunea Diplomatiei care va avea loc saptamana viitoare, in perioada 3-4 septembrie, vor participa ca invitati speciali Lamberto Zannier, secretarul general OSCE, Grigol Vashadze, ministrul Afacerilor Externe al Georgiei, si Oleg Efrim, ministrul justitiei din Republica Moldova.

















4039 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Nu suna. Iesim noi din cand in cand (Joi, 30 august 2012, 20:03)

    Catch 22 [utilizator]

    Don't call us, we'll call you. Cam asa i se spune guvernului plagiatorilor.
    • +11 (13 voturi)    
      este evident. (Vineri, 31 august 2012, 8:10)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

      In agenda doamnei Ashton nu e loc pt. vizita la medic [de cate ori il vede pe Corlatean o apuca o voma violenta; la Marga era doar scarba fara voma]!
  • +40 (44 voturi)    
    Sigur (Joi, 30 august 2012, 20:04)

    Daniels22026 [utilizator]

    D-na Ashton nu poate veni la Bucuresti, dar nu pentru ca la conducerea Romaniei ar fi ajuns o uniune bau-bau. Nu. In nici un caz asta.

    Doamna Ashton nu poate veni intrucit are treaba, cumparaturi, de mers la cosmetica, la coafor, de plimbat ciinele si nepotii, de studiat vremea si mica publicitate, etc.
    • +1 (3 voturi)    
      prostie (Vineri, 31 august 2012, 9:45)

      nuculet [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Tu esti de la USL, nu? Ai impresia ca oamenii astia sunt pusi in functii asa, ca la noi, sa taie frunze la caini toata ziua. Asta denota increderea pe care o mai au institutiile europene in guvernul lui Tonta, doar ca o fac intr-un mod mai elegant, scuzandu-se.
  • +40 (40 voturi)    
    Deci (Joi, 30 august 2012, 20:06)

    Baba.Ana [utilizator]

    Deci, dupa cum banuia toata lumea, intalnirile de pe lista aia lunga enuntata de Marga, cu intalnirile si contactele sus-puse de "dupa 29 iulie" erau doar vorbe goale.

    Bine intreba un comentator la acea vreme: "oare ei sunt la curent?"
    • +14 (14 voturi)    
      Papa (Joi, 30 august 2012, 20:26)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Baba.Ana

      Totusi Papa, Papa cind vine? "cit de curind" ?! :-)
    • +1 (1 vot)    
      au totusi un invitat secret (Vineri, 31 august 2012, 9:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Baba.Ana

      serghei lavrov.
      din motive de securitate :))
  • +15 (15 voturi)    
    ce sa caute intr-o tara de primitivi ?! (Joi, 30 august 2012, 20:10)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    ce sa caute intr-o tara de primitivi ?!
    USLA nu a auzit de diplomatie
    Diplomatia USL e bâta şi scandalul !
  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 30 august 2012, 20:15)

    polonyca [anonim]

  • +17 (17 voturi)    
    Ingrijorare (Joi, 30 august 2012, 20:29)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Nu-s ingrijorat ca oficialii UE si de aiure (Rusia nu intra nici macar in aceasta ultima categorie) dau constant peste bot guvernarii USL. Sunt ingrijorat ca electorii USL nu se vindeca.
  • +16 (16 voturi)    
    Iliescu va iesi in fata.... (Joi, 30 august 2012, 20:32)

    egroeg5 [utilizator]

    sa spuna ca nu mai vine din comoditate.Nici vorba de vreo atitudine anti USL prin anularea conferintei PSE la Bucuresti sau a venirii Catherinei Ashton ,sefa diplomatiei UE.
  • +14 (14 voturi)    
    Desantul. (Joi, 30 august 2012, 20:36)

    CorvusCorax [utilizator]

    A inceput desantul planuit de Marga...
  • +16 (16 voturi)    
    Si ziceati ca (Joi, 30 august 2012, 20:38)

    Luk [utilizator]

    Basescu e ignorat, ocolit si vazut rau de cancelariile europene?!

    Antonescu zicea ca Basescu ne scoate din lumea civilizata?!

    Alo? USL? :))

    Ponta, trebuie sa te hotarasti daca vrei sa ai un viitor si dupa ce te debarca astia de la sefia partidulu!


    In ceea ce-l priveste pe Antonescu... el n-a avut niciodata un viitor, nu pierde mare lucru! Poate-l angajeaza Felix... tucalar la GRIVCO, dar nici asta-i nu-i sigur :))
  • +14 (14 voturi)    
    ei pot (Joi, 30 august 2012, 22:19)

    DlGoe [utilizator]

    Macar ei pot sa aleaga sa nu se compromita langa dl. Prim Plagiator Ponta asa cum din nenorocire o fac romanii si Romania.

    Nu uitati cine il sustine pe Prim Plagiator Ponta PNL si PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    la ce politicieni avem... (Joi, 30 august 2012, 22:29)

    jackalphonse [utilizator]

    ...nici nu este de mirare. prim ministru si presedinte care nu mai sunt alesi, rude cu tigani ""mondiali"" samd
  • -11 (15 voturi)    
    Ce pocitanie (Joi, 30 august 2012, 22:38)

    Bengescu [utilizator]

    Bună treabă au făcut liderii Consiliului găsit o pocitanie care să nu trezească prea mare interes să distragă interesul de la marele capitale. Apoi, normal că nu vine la București. Doar n-o să dea vestul politica externă a UE o zi în mâinile BUcureștiului. Păi poate Bucureștiul să plătească suma intereselor ce le reprezintă dama cu camelii chiar și numai 1 zi ?
  • +15 (15 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern! (Joi, 30 august 2012, 23:47)

    alin_cl [utilizator]

    Da, da...nu-i permite agenda. USL-ul e in corzi. In ritmul asta la toamna nu luati mai mult de 40%. A, si nu uitati: bagatii tare cu cea de-a treia suspendare. Ca si 40% e mult!
  • +14 (14 voturi)    
    Basescu e de vina (Vineri, 31 august 2012, 1:58)

    V.R. [utilizator]

    Ashton nu mai vine pentru ca nesimtitii de romani au stat acasa si nu au venit sa-l dea jos pe DictaChior! Acum sufera consecintele izolarii internationale!

    Ma rog, asta ar trebui sa fie versiunea oficiala A3...
  • +12 (12 voturi)    
    Da de ce sa vina? (Vineri, 31 august 2012, 4:42)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Hai sa ne imaginam situatia in revers:
    Barroso ar fi incercat sa-l suspende pe Von Rompuy din functia de presedinte al Uniunii Europene
    Disperat,Rompuy l-ar fi sunat pe Titus Corlateanu si l=ar fi implorat sa viziteze Bruxelles-ul si sa puna capat situatiei fara iesire in care se afla Uniunea Europeana
    Incurcat,Titus ar fi raspuns ca agenta incarcata nu-i permite sa se bage in ciorba altora
    Destul de ridicol
  • 0 (0 voturi)    
    deci a inceput izolarea.. (Vineri, 31 august 2012, 11:07)

    lucyan [utilizator]

    romaniei, usor, usor, suntem tinuti la respect...
    cine va plati toate astea? evident, poporul roman...
    socilaistii refuza sa vina la congres la bucuresti ca-si strica imaginea publica, acum oficialii europeni refuza sa participe la reuniunea diplomatiei, fondurile ne-au fost taiate, oare and o sa se trezeasca si ponta si ai lui haiduci si va face ceea ce trebuia de mult? adica sa-si dea demisia?
    cine sa mai aiba incredere intr-un mincinos care debiteaza numai minciuni si cu zambetul pe buze, va amintiti cum a salvat el romania la bruxelles cand basescu nu s-a prezentat la pe, fiindca din intamplare se gasea pe acolo si se facuse si de dois'pe si scaunul era gol, omite cu buna stiinta sa spuna ca ne-a terorizat cu declaratiile ca el va reprezenta romania, ca este investit de parlament, ca a calcat in picioare o decizie clara a cc care spunea ca nu are acest drept...
    cine sa mai aiba incredere intr-un plagiator care a schimbat comisiile de etica pana cand a gasit una care sa-i dea dreptate chiar daca doua comisii (una chiar de la facultatea unde a sustinut doctoratul) au anuntat ca a plagita, chiar daca presa straina a sustinut ca a plagiat, nefiind nevoie de o comisie tehnica sa constate ca a copiat cuvant cu cuvant 100 pagini din lucrare, sau mai multe...
    cine sa mai aiba incredere intr-o persoana care scrie in cv ca are masterat in catania si cand a fost prins cu minciuna sa spuna ca de fapt a gresit, a facut niste cursuri de 3 luni...
    cine sa mai aiba incredere intr-un om care nu-si respecta cuvantul dat, care una declara la bruxelles si una in tara, una declara si alta face, una declara la guvern si alta declara in calitate de presedinte usl? si lista poate continua la nesfarsit...
    domnule dottore, esti un om de nimic, jalnic, o rusine pentru romania, un exemplu prost pentru tinerii romani care se chinuie sa obtina o diploma si nu pot profesa din cauza unor oameni ca tine care isi cumpara titlurile si posturile...
  • 0 (0 voturi)    
    my first statement izzzz... (Vineri, 31 august 2012, 14:59)

    meddio [utilizator]

    dis political crisis... aaa... dont influens, dont influens da negocieisan uit IMF , UE, and da ... aaaa... or bank becoz , da gavarment has program, political program , has engeigiment , has vijan and da political crizis who i hop in da end of dis mont is finis , dont influens , dont ....aaaa , afect dis discasan.
  • +1 (1 vot)    
    ha, ha, ha... flit, flit.. si inca un flit.... (Vineri, 31 august 2012, 15:13)

    Inna100 [utilizator]

    din partea lumii civilizate .. pentru "marele si prea-cinstitul" super-diplomatul" , guvern usl.., desigur condus de "super inteligentul", "carismaticul" si desigur "ne-plagiatorul " victoras..