Constanta: Soferul unui autoturism de teren a vandalizat un autobuz de calatori pe care il blocase in trafic

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2012, 15:44 Actualitate | Esenţial


Un autobuz al Regiei Autonome de Transport in Comun din Constanta (RATC) a fost vandalizat, vineri, de soferul unui autoturism de teren, dupa ce acesta a blocat in trafic mijlocul de transport in comun, transmite Agerpres. Politistii au afirmat ca soferul autobuzului si cel al masinii de teren s-ar fi sicanat in trafic dupa ce, intr-o intersectie, conducatorul autoturismului de teren nu i-a acordat prioritate mijlocului de transport in comun.

Reprezentanti ai Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Constanta au declarat ca autobuzul a fost urmarit si blocat in trafic de soferul agresiv.

Acesta si alte doua persoane din autoturismul de teren au coborat si au adresat injurii soferului RATC si au lovit autobuzul cu pumnii si cu picioarele, au rupt stergatoarele, oglinda laterala de pe partea soferului, grilajul radiatorului, si au spart parbrizul.

Politistii au reusit identificarea proprietarului autoturismului de teren, barbatul urmand sa fie audiat.

In urma cu doua saptamani, un tanar in varsta de 25 de ani a fost retinut de politistii din Constanta dupa ce, in timp ce se afla la volanul unei masini de teren pe o strada din oras, a coborat din autovehiculul pe care il conducea fara a avea permis si a batut cu o bata doi pietoni.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Constanta, Gelu Manolescu, a declarat atunci ca pietonii au fost luati la bataie dupa ce i-au reprosat soferului ca era sa ii loveasca cu masina, in timp ce acestia se deplasau pe marginea unei strazi dintr-un cartier din oras.

Victimele, doi tineri cu varsta de 23, respectiv, 26 de ani din comuna constanteana Baltagesti, au fost lovite de sofer cu pumnii si cu o bata de baseball.

Unul dintre pietoni a facut plangere penala impotriva conducatorului auto.

Agresorul a fost acuzat de tentativa de omor calificat, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice, precum si pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fara permis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11515 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    CT (Vineri, 2 martie 2012, 15:53)

    cmariusalin [utilizator]

    Numai smecheri prin Constanta se pare!
    Unde nu s-ar intalni o data toti intre ei,sa se injumatateasca...
    • +28 (34 voturi)    
      Patria lui Mazare (Vineri, 2 martie 2012, 16:33)

      bucurestean [anonim] i-a raspuns lui cmariusalin

      Ce poti sa le ceri astora din CT daca au primar pe individul ala?!!!
      • -15 (31 voturi)    
        Cum le stii tu pe toate ca un om mare... (Vineri, 2 martie 2012, 17:06)

        CT [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

        Mitica? Pe tine te reprezinta Oprescu
      • +17 (19 voturi)    
        Mazare batuta (Vineri, 2 martie 2012, 17:18)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

        Patria lui mazare batuta ! SS-isti de-ai lui mazare.
        • +2 (2 voturi)    
          nu stiu de ce ai primit minusuri! (Sâmbătă, 3 martie 2012, 10:18)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Adeevarul doare!
          Asa cum constantenii l-au ales si reales pe Mazare, cu barierele si palmierii lui, la fel noi miticii l-am votat pe Oparescu, cu cel mai luing carnat din lume si ceasurile aurite, si ne pregatim sa-l mai alegem o data, ca sa termine suspendata!
    • +22 (22 voturi)    
      Episod aproape identic (Vineri, 2 martie 2012, 16:48)

      Florin Cj [anonim] i-a raspuns lui cmariusalin

      Prima data cand am inceput sa citesc acest articol, ma gandeam ca este relatarea unui episod la care am luat si eu parte acu, vreo 2 ani la Cluj. Soferul autobuzului (in care eram eu si inca 20-25 persoane) nu a incetinit pentru a face loc unui "jeep" care dorea sa schimbe banda, a fost urmarit cu claxoane pana la prima interesectie semaforizata. Aici a blocat calea autobuzului, s-a dat jos si a inceput "show-ul" pumni si flegme trimise de jos in sus pe geamul soferului, injurii colorate, etc ... Asadar, nu e un caz izolat :)
    • +1 (1 vot)    
      se poate si invers ..... (Sâmbătă, 3 martie 2012, 8:29)

      taxi [anonim] i-a raspuns lui cmariusalin

      ca taximetrist am fost supus unui regim asemanator de catre... pietoni; mi-au vandalizat masina si clientii din masina [ un copil mic de 3 ani] au fost terorizati si insultati; a fost nevoie pur si simplu sa fug deoarece pietonii [2 colorati grasi] cred ca ne omorau fara nici o teama; totul se petrecea pe str. Moxa in vecinatatea Caii Victoriei si deci intr-o zona in care ra circualtie sau surpaveghere minima ....
  • +29 (31 voturi)    
    Constanta (Vineri, 2 martie 2012, 16:00)

    lupin [anonim]

    alt oras in care politia e "manjita"...
    • +20 (20 voturi)    
      sau doar foarte partial implicata ... din pacate (Vineri, 2 martie 2012, 16:14)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui lupin

      Atita timp cit isi permite ca in urma unui accident petrecut in mijlocul zilei sa faca dosare contrar depozitiilor tuturor martorilor ... I've been there myself.

      Dar banii nu au miros, nu-i asa ?
    • +2 (2 voturi)    
      romanul frate cu codru (Sâmbătă, 3 martie 2012, 6:26)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui lupin

      politistul cu infractorul
      si judcatorii cu mafiotii
  • +10 (18 voturi)    
    am avut si eu parte (Vineri, 2 martie 2012, 16:03)

    just me [anonim]

    Sun curios de ce politia din constanta nu ia la verificare masinile , iar soferii care au cutite sau bate sa li se faca dosar penal.
    In vara si eu am avut parte de un idiot din acesta care tot el mi-a taiat calea a venit la mine cu bata de baseball.
    Norocul lui a fost ca nu aveam pistolul la mine.
    Si din pacate vad ca este o mentalitate si o cultura acolo, in a fi violent in trafic.
    • +2 (14 voturi)    
      nu stiu ce sa zic (Vineri, 2 martie 2012, 16:34)

      msrp [anonim] i-a raspuns lui just me

      e vreo lege care sa nu te lase sa ai cutite sau bate in masina?

      altfel imi place de tine. sa le ia cutitele si bata alora dar mie sa imi lase pistolul
      • +3 (5 voturi)    
        Noroc (Vineri, 2 martie 2012, 16:50)

        Empire [anonim] i-a raspuns lui msrp

        Noroc ca n-avea karatele la el ca il rupea... :)
      • +7 (7 voturi)    
        da (Vineri, 2 martie 2012, 18:04)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        Batele si cutitele sunt arme albe, nu ai voie sa le tii in posesie in masina.
  • +13 (15 voturi)    
    Li s-a urcat mazarea la creier (Vineri, 2 martie 2012, 16:05)

    bogdan [anonim]

    Tot fiind zona de pescuit un dicton spune pestele de la cap se impute. Capul (capii ca sunt mai multi prin judet) e de mult imputit.
  • -2 (14 voturi)    
    In Constanta cine da tonul? (Vineri, 2 martie 2012, 16:06)

    capingura srl [anonim]

    Atitudinea de cocalar agresiv si gertoi este deja un fel de a fi acceptat in acest oras martir. Tonul il da zi de zi un jmecherash de Bucale pripasit pe malul marii, Mazarica streche mica. Asemenea evenimente se vor inmultii, sedeti binisor. Fac prinsoare ca ce trei martafoi vor scapa basma curata. Pristanda va juca precum ii zice din gurita martafoiul.
  • +11 (19 voturi)    
    Mda... (Vineri, 2 martie 2012, 16:13)

    George [anonim]

    Sunt convins ca parnaiasii astia, beizadele de uslasi, sunt fanii nazistului mafiot care conduce primaria Constanta. Adica ai tovarasului Mazare, ca s-o spun mai pe intelesul tuturor...
    Oare cine sunt cei care il mai voteaza pe cheguevaristul ala sinisrtu cu basca rosie de revolutionar?
    • -2 (16 voturi)    
      Craiova? Brasov? (Vineri, 2 martie 2012, 16:32)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui George

      Normal, PSD-ul e de vina. Mama lor de nenorociti!

      Cand a fost scandal in Craiova cine era de vina? Tot PSD-ul pt ca nu il lasa pe Solomon sa faca ce vrea?

      Cand sunt probleme cu impuscaturi si asasinate in Brasov cine e de vina? Tot PSD?
      • +5 (9 voturi)    
        la craiova erau raducanoii pedeseristi (Vineri, 2 martie 2012, 17:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

        care dadeau m...e la tot cartierul. Astia si alti pedeseristi mai marunti au facut din craiova ce este. Iar aici vorbin de cocalari manelisti, nu de jafuri la banci si case de schimb, ca la brasov.
        Dar in fisa postului de troll pedeserist intra minciuna si deformarea adevarului. Ecact ca la tv-urile antenagiului felix varanul.
        • 0 (2 voturi)    
          pai si atunci (Sâmbătă, 3 martie 2012, 11:51)

          vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          de ce nu spuneti de la inceput ca astia sunt cocalari manelisti si politizati orice are legatura cu vreun oras care e condus de un primar care nu e portocaliu?

          Sau asta e in fisa postului de troll pedelist? Ai uitat ca cei de la "Adevarul' i-au prins pe pedelisti ca umpleau forumurile cu comentarii sub nume diferite de la IP-ul din sediul lor? Aia sunt genii, nu? Neplatiti normal, sunt in slujba lor.

          Si ce adevar am deformat ? Ca la Craiova nu era scandal? Ca la Brasov ar fi probleme cu impuscaturile si cu asasinatele? Daca tu stii ca in spatele acestor actiuni sunt pesedisti ar trebui sa te duci la politie, dar nu o vei face pentru ca portocalii stiu doar sa spuna "stim noi ca asta se intampla, nu ne trebuie dovezi" asa cum face si TB.
    • -2 (16 voturi)    
      ??? (Vineri, 2 martie 2012, 16:34)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui George

      Acum ceva timp Cocos Junior omora un om pe DN1.. evident ca USL-ul ii daduse niste halucinogene ca sa o prinda pe Udrea la inghesuiala si sa o scoata din politica...
      • +5 (11 voturi)    
        Nelipsitul postac uslas mattei (Vineri, 2 martie 2012, 17:04)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Dumneata n-ai niciodata ceva mai bun de facut decat postacelile platite? La munca cu tine lepra uslasa!
        • +1 (5 voturi)    
          matei asta (Vineri, 2 martie 2012, 17:25)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Florin

          cosminr si mazeta altceva nu fac. Si mai sint si altii, legiune.
          • -1 (1 vot)    
            George si bec (Sâmbătă, 3 martie 2012, 9:09)

            tomaso [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            si voi la postat? Trageti tare cu "tovarasi" si "nazism", sigur Mazare e de vina..
    • +4 (6 voturi)    
      te rog (Vineri, 2 martie 2012, 17:31)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu incerca sa politizezi aceasta situatie. Pana la urma nici conteaza de la ce partid e tasu', pana la urma nici nu trebuie sa fie mare in partid, trebuie sa fie doar un gainar care a invartit niste afaceri ilegale. Si asta dovedeste, cum bine ziceau olandezi din nefericire, ca nu avem un stat de drept. E adevarat ca si in statele mai civilizate se intampla asemenea cazuri, dar atunci infractorul e un individ, sau copilul unui individ, cocotat foarte sus, de preferabil din guvern, sau macar in conducerea partidului care este la putere. Si nici atunci nu se stie daca scapa. Sta nu ar fi problema, deoarece nefiind multi, "deranjul" provocat nu poate fi mai mare. Problema la noi e, dupa cum spuneam, ca orice gainar, orice pulifrici care a furat un portofel e intangibil de politie orice ar face. Si asta e o problema, deoarece fiind multi, sansa sa te intalnesti cu unul e foarte mare. Plus ca in acest caz politia nu isi mai are rostul si nici justitia, si drept urmare acesta nu poate fi considerat un stat de drept.
      • 0 (0 voturi)    
        manea (aprox) (Sâmbătă, 3 martie 2012, 10:28)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui ictin

        "bautura si manele, vin baietii la distractie, vecinii fac reclamatie, dar eu am pile la Politie, in casa mea fac ce vreau, nu-mi pasa de vecini"! ce culoare politica are textul asta? mie imi suna a rrominism, nu a liberalism, crestin-democratie sau social democratie.
    • -1 (1 vot)    
      cand Baselu batea copii la Craiova (Sâmbătă, 3 martie 2012, 9:13)

      funier [anonim] i-a raspuns lui George

      tot Mazare era de vina?

      Si sa nu vii cu pixelu, instanta s-a pronuntat ca a lovit!
      • 0 (0 voturi)    
        Care instanta? (Duminică, 4 martie 2012, 0:38)

        curiosul [anonim] i-a raspuns lui funier

        despre ce instanta vorbesti?

        Patriciu cumva?
  • +5 (9 voturi)    
    Din ciclul............. (Vineri, 2 martie 2012, 16:15)

    samuraiu [anonim]

    Eterna si fascinanta Romanie:

    Bine ati venit in tara lui Mazare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    cosntant (Vineri, 2 martie 2012, 16:16)

    asterix [anonim]

    Aveti stiri cu sentinte in astfel de cazuri?
    • +3 (3 voturi)    
      alte stiri.. (Vineri, 2 martie 2012, 16:26)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui asterix

      ...exista si stiri cu sentinte dar ...sunt "suspendate "!
  • -13 (13 voturi)    
    atac autobuz.. (Vineri, 2 martie 2012, 16:17)

    ionica [anonim]

    ...si daca au dreptate cei cu auto de teren ? Daca acest autobuz a carat oameni la VOT ,ce mai aveti de zis?
    • +7 (7 voturi)    
      la ce??? (Vineri, 2 martie 2012, 16:34)

      je [anonim] i-a raspuns lui ionica

      la care vot mai ionica fara minte?la votul de acum 4 ani??l-a tinut minte 4 ani si l-a atacat acum.bv ionicaaaaa.in c-ta cand il ai edil sef pe mazarica prafuitul si pe nicusor obezul ,care incita mereu la violenta si la revolutii ce te poti astepta de la niste maimutze care s-au vazut la volanul unor masini mari si puternice.
    • +3 (3 voturi)    
      La care vot? (Vineri, 2 martie 2012, 16:34)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui ionica

      Esti inaintea sau in urma vremurilor dar in nici un caz realitatea nu te inconjoara.
      • +1 (1 vot)    
        Ba da (Vineri, 2 martie 2012, 23:50)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Il inconjoara realitatea tv :)
    • +3 (5 voturi)    
      e vorba de legea rutiera (Vineri, 2 martie 2012, 16:39)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ionica

      nu de cine era in autobuz..
  • +1 (11 voturi)    
    legea (Vineri, 2 martie 2012, 16:21)

    Calin [anonim]

    Revin cu comentariul de la articolul cu cel care a batut doi pietoni.Cateva degete taiate ar rezolva cheful de vandalizare.Apropo,unul dintre scandalagii nu era imbracat in kaki si cu o basca rosie ?
  • +6 (6 voturi)    
    Constanta (Vineri, 2 martie 2012, 16:32)

    ad [anonim]

    Orasul este plin de smecheri, care mai de care mai nervos..politia este sublima dar lipseste cu desavarsire.
    Langa Liceul International de Informatica pe Aleea Malinului un echipaj de Politie are mare grija cum se parcheaza....nu costa mult...50 RON. Aviz amatorilor.
  • +3 (9 voturi)    
    au plecat (Vineri, 2 martie 2012, 16:42)

    yolanda [anonim]

    aprox 3.5 milioane de romani au plecat din tara in ultimii 20 de ani. in marea lor majoritate bine educati SAU bine pregatiti profesional CU initiativa SI cat de cat harnici si seriosi, dornici sa faca parte dintr-o societate in care valorile morale si nivelul cultural AU VALOARE.
    au ramas cei pentru care varsta era un impediment, cei nepregatiti, cei lenesi, cei smecheri, cei fara initiativa.
    in majoritate. nu toti dar majoritatea asta e.
    asa ca nu ma mir cand citesc chestiid e genul asta...
    • 0 (4 voturi)    
      ai facut o statistica sau vb discutii?! (Vineri, 2 martie 2012, 17:04)

      eu [anonim] i-a raspuns lui yolanda

      eu zic ca marea majoritate a celor 3.5 mil de romani care au plecat nu sunt bine educati sau pregatiti profesional. marea majoritate sunt la munci de jos, necalificati. nu au plecat datorita valorii lor ci din alte cauze. exista ce-i drept si o categorie de oameni de valoare dar cred ca sunt foarte putin din astia 3.5 mil.

      pe de alta parte in tara nu au ramas doar lenesi, nepregatiti, smecheri etc... daca oamenii de bun simt sunt tacuti si trec neobservati nu inseamna ca cei lenesi, nepregatiti si smecheri sunt majoritari

      generalizarea e proasta... daca tu traiesti in alta tara si eu afirm despre cei plecati ca sunt toti niste capsunari presupun ca te-ai simti lezat/a. exact la fel simt si cei care sunt in tara si citesc randurile scrise de tine
      • 0 (0 voturi)    
        ar fi frumos (Vineri, 2 martie 2012, 17:46)

        rottel [anonim] i-a raspuns lui eu

        probabil ca iti doresti sa fie asa cum zici, cum de altfel ne dorim cu totii, dar nu ai dreptate, noi cei ce am ramas aici ne-am ales cu hotii...:)
        probabil ca tu ai o munca ,,de sus" fata de cei care au afara o munca ,,de jos"
        Munca e munca si atat. Faci ce poti si ce te pricepi mai bine. Si o faci UNDE consideri ca esti platit corect pentru ceea ce faci. Relativ la cei ce au plecat, e mult de discutat (cum de altfel si relativ la cei ce au plecat). Dar totusi remarc o eroare de logica in ceea ce spui: chiar daca nu toti cei 3.5 mil care au plecat sunt super calificati, la munca ,,de sus" sau oricum spui, ideea este ca cei mai multi care indeplinesc aceste criterii au plecat... In rest iti doresc sa ai parte de acei multi oameni extraordinari care ne poarta spre prosperitate, care au atitudine prompta pe forumuri, si nu de jegurile cu jeep de pe strazi...asta daca iesi din casa..
  • +5 (7 voturi)    
    Model antena3 (Vineri, 2 martie 2012, 17:58)

    omoni [utilizator]

    Tinerii au modele de viata la Antena 3- Badea, Gadea si, daca CNA-ul nu ii taxeaza exemplar, se vor inmulti.
    Modelul promovat de liderii USl, ajutati cu prisosinta de cele 2 televiziuni duce la alienare- eliminarea oricaror limite in comportament, lipsa empatiei, lipsa sentimentelor pozitive, aparitita sentimentelor revansarde, absenta responsabilitatilor, neconstientizarea sau refuzul luarii in seama a consecintelor faptelor lor.
    • -1 (1 vot)    
      model Basescu (Sâmbătă, 3 martie 2012, 9:10)

      George [anonim] i-a raspuns lui omoni

      cand presedintele bate copii....ce te poti astepta de la fanii lui?
    • 0 (0 voturi)    
      Model tabula rasa (Duminică, 4 martie 2012, 15:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui omoni

      Numai imbecilii se folosesc de orice incident ca sa loveasca in adversarii lor politici,

      Ti se pare ca ai cu ce te lauda in "tabara ta"?
  • +2 (4 voturi)    
    Orasul lui mazare (Sâmbătă, 3 martie 2012, 3:47)

    Florin [anonim]

    Nu e o greseala, am scris intentionat cu litera mica. Orasul ala e deja stapanit de mazare, nicusor constantinescu si altii ca ei, ca de-aia au asa tupeu. Pun pariu ca interlopu' scapa usor de tot... ca doar are prieteni la primarie, prefectura, etc.
    Pe cand stirea ca a fost arestat prefectul de Constanta? Ca motive sunt destule, la cate mizerii invarte. Imaginati-va extinderea caracatitei asteia in toata tara, cand (daca) vor ajunge astia sa o conduca. Ultimul stinge lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa faca parnaie (Sâmbătă, 3 martie 2012, 11:25)

    Bula Romanul [anonim]

    Atat de simplu.
  • 0 (0 voturi)    
    iata ce devenim...... (Sâmbătă, 3 martie 2012, 12:49)

    gigi n [anonim]

    Precis nu era cornel nistorescu ?-mai ales ca era si cu doua prietene de gen masculin.Nici mazare nu era?