Clasa pregatitoare, atacata in instanta. Curtea de Apel Bucuresti judeca pe 29 februarie cererea parintilor de suspendare a ordinului privind inscrierea in clasa pregatitoare

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2012, 12:07 Actualitate | Esenţial


80 de parinti au depus in instanta cereri de suspendare si de anulare a ordinului Ministrului Educatiei privind inscrierea in clasa pregatitoare si in clasa I. Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a amanat, vineri, pentru 29 februarie, judecarea acestor cereri, informeaza Agerpres.

Mihai Radu, avocatul parintilor, a declarat ca Ministerul Educatiei trebuia sa consulte societatea civila inainte de a da un asemenea ordin. Potrivit acestuia, ordinul prevede "o metodologie greoaie" si "reduce dreptul parintilor de a alege scoala copilului".

"Din punctul de vedere al Ministerului si al Guvernului a existat o problema cu procedura, in sensul ca nu ar fi fost indeplinita procedura de citare. Reprezentantul Ministerului Educatiei nu a fost pregatit pentru astazi (24 februarie - n.red.), in ciuda faptului ca joi au fost pregatiti cu declaratii oferite media in acest subiect. Acest ordin prevede o metodologie greoaie si reduce practic dreptul parintilor de a alege scoala copilului. Sunt 80 de parinti care au atacat ordinul pana in acest moment", a declarat Radu Mihai, citat de Agerpres.

Sectia de contencios administrativ fiscal a CAB va lua in discutie pe 29 februarie, la ora 15,00, cererea parintilor de suspendare, in prima etapa, a ordinului Ministerului.

Metodologia clasei pregatitoare aprobata prin ordin de ministru
Metodologie_clasa_pregatitoare


Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti din Preuniversitar nu a dat in judecata MECTS

Mihaela Guna, presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti din Invatamantul Preuniversitar, a declarat pentru Agerpres ca federatia pe care o conduce nu a luat decizia sa actioneze in judecata Ministerul Educatiei pentru metodologia privind inscrierea in clasa pregatitoare si in clasa I.

,,Parintii care vor sa dea in judecata MECTS nu fac parte din federatia noastra sau, chiar daca sunt afiliati la federatie, nu aceasta este decizia noastra. Moral, sustinem orice om care isi cere drepturile in limitele legii. Daca decizia lor este sa dea in judecata MECTS, au toata sustinerea noastra morala. Nici pe noi nu ne multumeste aceasta metodologie de inscriere a copiilor in clasa pregatitoare pentru ca are mai multe lacune", a declarat Guna.

Aceasta sustine ca prin acest ordin "este incalcat dreptul de a alege scoala la care vrei sa invete copilul. Asa cum si actul medical, il poti alege si scoala trebuie sa ai posibilitatea sa o alegi".

,,Aceasta arondare de scoala de care apartii nu face altceva decat sa incurajeze non-calitatea pentru ca o scoala ramane in functiune atata timp cat are finantare. Finantarea urmeaza elevul si arondandu-i un numar de elevi scolii respective face ca aceasta sa ramana in functiune. Nu vor mai fi motivati nici cei care vor sa creasca calitatea actului educational pentru ca toate scolile sunt privite la fel. Implicit numarul de clase ar fi trebuie stabilit dupa ce se facea etapa de inscriere si sa se stabileasca care scoli vor primi sau nu", a continuat Guna, citata de Agerpres.

Daniel Funeriu: Copiii pot fi inscrisi in orice scoala, politicienii care "sareau peste rand", deranjati

Amintim ca miercuri, 22 februarie, fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu, cel care a lansat clasa pregatitoare, explica faptul ca parintii pot sa-si inscrie copiii in clasa pregatitoare si in clasa I la orice scoala doresc. Noile reglementari probabil ca ii deranjeaza pe directorii scolilor slabe si pe unii politicieni obisnuiti sa sara peste rand printr-un telefon dat unde trebuie, a declarat Daniel Funeriu, citat de Mediafax. Fostul ministru al Educatiei a explicat ca au aparut unele comentarii prin care i s-a reprosat ca prin ordinul privind inscrierea in clasa pregatitoare si in clasa I copiii sunt "legati de glie", respectiv obligati sa se inscrie la scoala la care este arondata locuinta.

"Vreau sa fiu extrem de clar: prin procedura de inscriere la clasa pregatitoare si la clasa I parintii pot sa-si inscrie copiii la orice scoala doresc. Desigur, in acelasi timp este asigurat accesul fiecarui copil la scoala din proximitatea casei, daca parintii doresc si solicita acest lucru. Este un principiu de baza al Legii educatiei ca banii urmeaza elevul. Politicienii care sustin sau cred contrariul nu au citit nici ordinul, nici brosura distribuita tuturor parintilor, nici presa si nici nu au sunat la telverde. Diferenta fata de anii trecuti este ca procesul este mult mai bine organizat si mult mai transparent. Parintii nu mai trebuie sa mearga cu dosarul la 10 scoli si nu se mai pot rezolva anumite cazuri prin pile si spaga. Ministerul nu trebuie sa cedeze la interferente politice legate de inscrierea la scoala si sa continue campania de comunicare minutioasa", a declarat Daniel Funeriu, in prezent consilier prezidential, informeaza sursa citata.

Potrivit acestuia, "este posibil ca acest lucru sa-i deranjeze pe directorii scolilor slabe, care ar ramane cu un numar mic de elevi, si acesti directori sa-i dezinformeze pe parintii care nu au accesat informatiile. De asemenea, s-ar putea sa fie deranjati unii politicieni care erau obisnuiti sa sara peste rand printr-un telefon dat unde trebuie, pentru ca acum copilul lor va fi tratat exact ca si copilul oricarui roman. Calculatorul nu este sensibil la pile! Sunt semnale ca si unii directori ai unor scoli cautate sunt nemultumiti pentru ca nu mai pot face trafic cu locurile la inscriere, si chiar presa a relatat in trecut astfel de ilegalitati. Atata timp cat lucrurile sunt in interesul elevilor eu cred ca este o masura corecta".

In ce priveste situatia din Capitala, Funeriu a precizat ca "in Bucuresti, cam 50 la suta dintre parinti vor sa-si dea copiii la alta scoala decat cea de arondare, iar din informatiile mele vor fi putine cazurile in care un elev va ajunge la alta scoala decat cea pe care o doreste. Parintii trebuie sa stie ca nu are rost sa se inregistreze flotant aproape de o scoala sau sa faca astfel de acrobatii administrative, pentru ca ele nu sunt nici legale, nici utile. Trebuie doar respectata procedura, care este in interesul copiilor".

Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5058 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti (Vineri, 24 februarie 2012, 12:18)

    Anonim [anonim]

    Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti de ce nu a dat in judecata Ministerul sau de ce nu este acum alaturi (nu doar moral)? Ale cui interese apara?
    • +4 (4 voturi)    
      federatia ? (Vineri, 24 februarie 2012, 12:47)

      math [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Aceasta "doamna" s-a trezit cu un post caldut si daca tot apare la TV de ce sa lase pe altii. Organizatie sterila de tip one man show gen parvulescu.

      Daca ai o problema punctuala nu te ajuta cu nimic, chiar dimpotriva. "Sediul" este la o scoala. Doar o afacere damboviteana.

      Cat despre inscrieri este numai o campanie murdara de sorginte politica. pana acum nu era acelasi lucru ? Nu erau scoli unde doreau 300 de copii (de fapt parinti) sa vina ?

      3000 Euro vi se pare exagerat ? Ei bine, poate erau cazuri rare dar au existat ! Deci problema a existat intotdeauna, acum se incearca o reglementare dar va fi greu cu romanul nostru. Ce vei face cu cele 200 de familii (sau mamici care iau copilul in intretinere...??!!)
      toti cu mutatie/flotant langa Muzeul Taranului ?

      Este din acelasi ciclu: Legea la romani.
      • +1 (1 vot)    
        MASKIROVKA!!! (Vineri, 24 februarie 2012, 17:55)

        precaut [anonim] i-a raspuns lui math

        se incearca prin intermediul a 80 de parinti (din 125 000 de copii) sa se TRANTEASCA in intregime LEN! Blocand clasa 0, se blocheaza ciclul gimnazial, etc. Nu se vede mana PSD si PNL (Abramburica+Marga)??????
  • 0 (18 voturi)    
    Parinti exagerati. (Vineri, 24 februarie 2012, 12:23)

    CCC [anonim]

    Mersul la scoala este un lucru bun pentru copii. In absolut orice situatie. Mi se par absolut exagerate temerile parintilor si vorbesc in calitate de parinte de copil in clasa I.
    • 0 (12 voturi)    
      exagerati? (Vineri, 24 februarie 2012, 12:48)

      costache [anonim] i-a raspuns lui CCC

      Nimeni nu a spus ca a merge la scoala nu e un lucru bun. Tu ai un copil de 7 ani (clasa 1) si "ai noroc". Eu am un copil de 6 ani "am ghinion" caci inca nu stiu:
      -> ce va "invata" exact copilul meu in clasa 0 si care e diferenta efectiva fata de vechea "grupa pregatitoare" din ciclul pre-scolar?
      -> cu ce invatator va studia? Invatatorii inca nu sunt stiuti si vad ca nimeni nu ridica aceasta problema! Mai mult, nu toti invatatorii au calificare de educator, care este obligatorie pt. clasa 0 conform legii. Cum vor obtine acesti oameni calificarea de educator? Cand vor face cursurile, vor da examenele si vor efectua si practica pedagogica?
      -> care sunt dotarile oferite de scoala, specifice varstei? (vad ca toata lumea vorbeste de mobiliere si jucarii dar nimeni nu pomeneste un cuvant despre grupurile sanitare!!)
      • +2 (14 voturi)    
        intrebari stupide (Vineri, 24 februarie 2012, 13:17)

        einstein [anonim] i-a raspuns lui costache

        "ce va "invata" exact copilul meu in clasa 0 ?"
        o sa inceapa cu teoria relativitatii, esti multumit?:)

        "care e diferenta efectiva fata de vechea "grupa pregatitoare" din ciclul pre-scolar"?
        Ciclul prescolar NU face parte din invatamantul obligatoriu, de 10 ani. Scoala da. Tu poti sa-ti tii copilul pana la 15 ani la gradinita dar dupa aceea el are DREPTUL (garantat de tratate internationale) la educatie , adica la cei minim 10 ani de scoala. Dar in cazul asta ii vei face pe banii tai pt ca statul nu e obligat sa-ti tina odraselele gratis prin scoli pana la adanci batranete.

        "- cu ce invatator va studia?"
        Numele profesorul de mate pe care o sa-l aiba copilul la liceu peste vreo 10 ani nu vrei sa-l afli d'acu? ca poate iti foloseste.

        "-care sunt dotarile scolii?"
        banci cu totul si cu totul de aur, tablouri de Picasso pe perete, home cinema, piscina incalzita etc. Ii ajunge odraslei ca sa invete sa tina creionul in mana sau mai are nevoie si de altceva?
        • 0 (2 voturi)    
          Dai niste explicatii parsive ! (Vineri, 24 februarie 2012, 21:53)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui einstein

          Problema Invatatorilor pusa de costache este normala ! Poti sa afirmi sau sa sustii cu fermitate ca invatamantul roman are invatatori
          BINE PREGATITI ? Daca da ;esti foarte rau informat ,sau faci parte dintre INVATATORI CARE AU DOAR O DIPLOMA SI ATAT ! DAR HABAR NU AU CEI ACEA PEDAGOGIE !
      • +3 (9 voturi)    
        exagerari (Vineri, 24 februarie 2012, 14:53)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui costache

        Copilul tau va invata in clasa zero o programa mai evoluata decat au invatat copiii mei in grupa pregatitoare. Te-ai uitat vreodata pe programa de grupa pregatitoare? Te-ai uitat vreodata pe programa de grupa mare? Mie mi se pare ca sunteti parinti ahtiati dupa control, care vreti sa stiti totul in fiecare minut. Copilul tau nu va invata sa faca derivate sau integrale, va invata probabil sa tina un creion in mana si sa inceapa sa se exprime coerent. Va invata sa nu se bata cu alti copii, si sa stea linistit in banca mai mult de 15 minute. In chestiunea invatatorilor, da-mi voie sa spun ca nici la clasa I nu esti sigur pana in ultimul moment cu ce invatator va studia copilul tau. Indiferent de spaga. Cat despre gradi, chiar sunt curioasa daca ai ales o anumita educatoare, pentru ca asa ceva nu se poate. Si atunci de unde aceste pretentii? Cat despre grupurile sanitare, la varsta de 6 ani, un copil trebuie sa fie apt sa foloseasca o baie normala. E suficient de inalt si de indemanatic pentru asa ceva. Cazurile particulare sunt putine, si nu cred ca trebuie dat ministerul in judecata pt asa ceva. Ati putea cu aceeasi bani, sa faceti altceva, sa va duceti la scoala si sa montati un grup sanitar pentru copiii mici, pe baza de voluntariat. Da' e mai simplu ca carcotesti pe net :(.
    • -2 (6 voturi)    
      nu neaparat (Vineri, 24 februarie 2012, 12:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui CCC

      Vorbesti in calitate de parinite de copil de 5 ani sau de copil de 7 ani sau aproape 7 ani ?

      Pentru ca pe mine ca parinte de copil de 5 ani - nu ma incanta ideea de a-l trimite de la o gradinita buna unde e un mediu controlat si unde sunt numai copii de varsta lui, intr-o scoala unde sunt elevi de 14 ani sau chiar mai mari in cazul scolilor cu licee, unde se imbrancesc, se bat si se injura, in bai se fumeaza si asa mai departe. Pur si simplu imi dau seama ca nu e pregatit sa treaca la asa ceva de la 5 ani.

      Ce poate face la grupa pregatitoare la scoala ar putea face foarte bine sau mai bine si la gradinita, nu inteleg de ce nu e optional lucrul acesta.
      • +3 (5 voturi)    
        copii de 5 ani & alegerea invatatoarei (Vineri, 24 februarie 2012, 13:27)

        anca [anonim] i-a raspuns lui adi

        Copilul de 5 ani poti sa il tii la gradinita. Doar daca parintele vrea neaparat se face evaluarea si va putea incepe pregatitoarea.
        Partea cu alegerea invatatorului iar e cu dus-intors. Stiu ca doare, si eu am copil de aproape 5 ani, dar nu poate fiecare sa isi aleaga invatatoarea - e absolut imposibil - ca sa nu zic si total incorect.
        Eu astept sa vad cum va fi organizarea, daca va fi totul gata la timp sau nu. Si la anul o sa vad unde o sa inscriu copilul. Nu e normal sistemul de pana acum cu mita peste mita si atentii peste atentii
      • +3 (7 voturi)    
        hmmm (Vineri, 24 februarie 2012, 14:56)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui adi

        Am vizitat cateva scoli anul asta, in nici una, clasele primare nu studiau in acelasi timp cu clase secundare. Teama ta ca vor fi cu copii mult mai mari e exagerata. In alta ordine de idei, un copil de 5 ani ar trebui tinut la grupa mare, de ce ai vrea sa-l trimiti la scoala daca oricum ti-e teama ca nu e pregatit? Daca vrei un mediu controlat, exista scoli particulare, sunt convinsa ca gasesti cateva destul de bune.
  • +2 (12 voturi)    
    Mai nou.... (Vineri, 24 februarie 2012, 12:29)

    Cataleya [utilizator]

    ,,,totul trebuie discutat in prealabil cu societatile civile, cu ONG-urile cu administratorii de bloc , cu clubul femeilor urate, cu organizatia croitoreselor...samd )))
    • -1 (5 voturi)    
      corect! (Vineri, 24 februarie 2012, 16:04)

      marko [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ce atatea discutii, dom'le? Sa dea ce legi ii taie capu', ca doar ei stiu cel mai bine! Ce interes are societatea civila, ca doara nu despre copiii lor e vorba.

      Eu chiar as propune caConstitutia sa devina un act secretizat. De ce sa stie fiecare ce drepturi are? La ce folos??...
  • +6 (14 voturi)    
    No offence... (Vineri, 24 februarie 2012, 12:38)

    Andrei [anonim]

    dar cine sunt aceste asociatii de parinti? Ca eu unul sunt parinte da nu am auzit de asa ceva, Si tata este parinte si e pensionar. O fi si el membru intr-o asemenea asociatie? Nu va suparati doamnelor si domnilor din aceste asazise asociatii dar sunteti penibili. Sut vreo 3 parinti frustrati care nu au ce face decit sa-si bibileasca odraslele si cica sunt asociatie de parinti si cum nu au de lucru s-au gindit ei ca ar fi bine sa dea in judecata Ministerul Educatiei ca sa nu isi trimita pruncii la scoala. Doamnelor si domnilor. IN Romania, inca mai este democratie, desii multi cred ca nu realizeaza asta. Daca nu iti place sistemul nu te tine nimeni cu forta in el. Puteti sa va bucurati de cel mai mare beneficiu al democratiei cu spunea John Howard, primul ministru al Australiei. Libertatea de a pleca cind vreti si unde vreti. Nu va obliga nimeni sa va educati copii in Romania si sa stati in tara ale carei legi le sfidati si nu le respectati. Cred ca biciul a stat prea mult in cui. Doamne ajuta!
    • -7 (11 voturi)    
      nu crezi (Vineri, 24 februarie 2012, 13:04)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ca esti absurd ? Daca maine se da o lege ca toti barbati sa fie castrati ce faci ? O accepti sau dai jos biciul din cui ? Ai facut o analogie total aiurea, nu ai pus problema copiilor de 6 ani care vor invata in scoli unde grupurile sanitare nu sunt de exemplu configurate pentru varsta lor , sau tie iti este indiferent in ce conditii invata odrasla ta ? Nu ai pus problema ca , conform ordinului MEC invatatorii de la clasa 0 trebuie sa aiba si pregatire de educator nu doar de pedagog , sau iti este indiferent cine iti educa copilul ? Si mai sunt multe de discutat.
      • +8 (10 voturi)    
        Stimate....doamna sau domn, (Vineri, 24 februarie 2012, 14:33)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

        Cred ca prima regula a acestui forum este sa vorbim civilizat. Adica sa nu ne tragem de bracinari. Ca nu am facut armata impreuna nici nu am mincat din aceeasi farfurie in facultate. Cind am fost soim al patriei, la camin erau 3 grupe. Aia mica, aia mijlocie si aia mare. Si era dupa aceea un an pregatitor. Copii mergeau majoritatea de la 6 ani in clasa I. Eu am facut 6 ani cu o luna de zile inainte sa inceapa clasa I. Si nu am avut deloc de suferit ca m-am dus de la 6 ani la scoala. Dimpotriva. Faptul ca grupurile sanitare nu sunt configurate pentru virsta lor nu mi se pare o chestiune relevanta. Acasa aveti WC-ul configurat pentru copil sau mergeti cu el la baie? Cind mergeti la bunici la tara si WC-ul este in fundul gradinii si e iarna, WC-ul este configurat pentru copil? Am senzatia ca incercam sa ne supraprotejam odraslele si sa facem mare caz de ceva ce nu e cazul. Legat de educatia copilului aceasta va apartine in calitate de parinte ( anii aia carora noi le spunem cei 7 ani de acasa). Legat de instructia scolara a copilului si aici intervin institutiile de invatamint, eu vreau ca la 6 ani cind o sa imi mearga la scoala copilul sa stie saluta, sa fie respecutos, sa stie sa ceara voie la baie, sa manince fara sa dea pe jos si sa nu urle, sa nu se trinteasca pe jos, sa intelega ca atunci cind e NU este NU si cind e DA este DA. Sa fie adaptat unei vieti in comunitate, asta imi doresc eu pentru copilul meu de la aceasta clasa pregatitoare si de la institutiile de invatamint. Sa mi-l instruiasca nu sa mi-l educe. Conform noii legi, aveti sansa sa va implicati nu doar in educatia copilului dumneavoastra ci si in instruirea lui, coborind biciul din cui si intrebind managementul scolii ce au facut cu bani, cum i-au folosit, care sunt programele de invatamint si implicindu-va activ in viata scolara a copilului dumneavoastra. Va doresc multe impliniri si succes. Doamne ajuta!
        • 0 (0 voturi)    
          esti (Vineri, 2 martie 2012, 11:56)

          kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          aiurea. Unde vezi tu ca nu am vorbit civilizat ?
  • +11 (13 voturi)    
    Am vazut ieri un reportaj... (Vineri, 24 februarie 2012, 12:38)

    Cataleya [utilizator]

    ...in care cativa parinti bucuresteni erau revoltati ca, chipurile, n-ar avea voie sa isi inscrie copiii la o scoala din alt sector, alt cartier, daca ei considera ca scoala de-acolo e mult mai buna decat cea care se afla in apropierea lor.
    Si bineinteles , parintii erau foarte revoltati.
    Bineinteles ca n-a tinut nimni cont de exeplicatiile date de inspectoratul scolar, care le-a spus foarte clar ca absolut nimeni nu interzice nimanui sa-si dea copilul la ce scoala doreste.
    Insa, daca acea scoala, nu are decat 500 de locuri, degeaba vor 10.000 de bucuresteni sa-si inscrie odraslele la acea scoala.
    Si este cat se poate de logic ca primii beneficiari ai acelei scoli sa fie copiii care locuiesc in acea zona, iar daca raman locuri libere, pot fi inscrisi si copii din alte sectoare sau cartiere.
    Adica ce si-au imaginat acei parinti revoltati?
    Ca eu, care locuiesc la 100 m de scoala respectiva, sa nu pot sa-mi inscriu copilul la acea scoala din cauza ca locul este ocupat de un copil care locuieste la 5km, in celalalt capat al Bucurestiului?
    Sau iar se ajunge la "pile si relatii"?
    Ai bani, iti bagi copilul la ce scoala vrei.
    N-ai bani, iti trimiti copilul undeva la marginea Bucurestiului, pt ca doar acolo mai sunt locuri?

    Cam anapoda....
    • -6 (8 voturi)    
      tu ai citit metodologia? (Vineri, 24 februarie 2012, 13:05)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Pe scurt, ea zice asa:
      - numarul de locuri in scoala se stabileste in functie de numarul de copii din circumscriptie
      - copiii din alta zone se pot inscrie la scoala respectiva numai in a doua faza, pe locurile ramase libere
      - exista o singura scoala la care iti poti inscrie copilul in prima faza! (cea de "circumscriptie")

      Deci au prioritate, arbitrar, cei care s-a intamplat sa fie arondati la scoala de catre inspectorat. Pentru ceilalti s-ar putea sa ramana ceva locuri libere, dar ei fac tot posibilul sa nu ramana.

      Ai incredere ca parintii care acum sunt nemultumiti chiar stiu despre ce e vorba, ei au vazut direct cum stau lucrurile si li se spune clar ca NU POT SA ISI INSCRIE COPIII in prima faza decat la scoala de cartier, o singura scoala, stabilita de inspectorat.

      Asta e o masura complet de stanga, nici Ceausescu nu ii lega pe copii asa de puternic de zona in care se intampla sa locuiasca. Ce legatura are zona in care stai cu locul in care vrei sa inveti? Am devenit dintr-o data incapabili sa mergem prin oras?

      De ce descurajeaza ministerul mobilitatea, libertatea alegerii si competitia? Sunt comunisti?!

      Tu ti-ai asuma riscul?
      • +5 (5 voturi)    
        metodologie (Vineri, 24 februarie 2012, 13:33)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui dorin

        daca ai fi citit legea, ai fi vazut ca:
        - numarul minim si nu maxim de clase se stabileste in functie de copiii din circumscriptie
        - copiii din alte zone se pot inscrie in faza 2, pe locurile in plus fata de cele din circumscriptie
        - locurile copiilor din circumscriptie sunt garantate pana in faza 3 inclusiv, deci nu e nici o problema sa incerci in faza 2 in alta parte
        - in faza 4 pe locurile devenite libere pot veni alti copii
        inainte sa vorbesti, informeaza-te.
        Sunt probleme cu legea, dar mai trebuie sa gandim si singuri si sa nu luam drept bun tot ce zic altii
        Si care ar fi un criteriu corect daca nu adresa de domiciliu? Cine are mai mult in buzunar? Cine da mai tare din coate?
        • -3 (5 voturi)    
          sa aleaga piata scolile (Vineri, 24 februarie 2012, 14:00)

          dorin [anonim] i-a raspuns lui Anca

          E simplu, singurul "criteriu corect" e ca piata sa stabileasca scolile care raman si cele care pleaca.

          Adica, daca sunt cereri multe pentru o scoala, ministerul sa ii aloce aceleia resurse sa se dezvolte, luandu-le de la cele mai putin cerute. Si scolile de cartier proaste sa dispara, in felul asta, natural, asa cum e normal intr-o societate capitalista si concurentiala.

          Si piata are metode de a alege fara probleme:
          - vor fi alese scolile mai bune
          - parintii pot hotari singuri unde e mai bine sa isi inscrie copilul. De exemplu, eu poate prefer sa mi-l inscriu undeva in zona in care am serviciul, ca sa nu mai merg 10 minute in fiecare dimineata, in directie opusa si trafic infernal, numai pentru ca un functionar prost de la inspectorat a hotarit ca aceea e scoala care mi se potriveste mie. Fiecare isi stie interesele si nu trebuie guvernul sa ne spuna ce sa facem!!
          - in unu-trei ani, competitia va da roade si vor disparea o parte din scolile proaste.

          De ce trebuie sa hotarasca guvernul pentru noi? Ce legatura are domiciliul cu scoala la care vreau sa imi invete copiii? Daca maine ma mut? Daca sunt din alt oras? Daca nu imi place scoala la care sunt arondat?

          Si nu, nimeni nu mai crede ca astia de acum de la putere sunt de dreapta, si nimeni nu mai crede ca algoritmul de impartire pe scoli incurajeaza competitia! Cum o incurajeaza? Asigurand locuri scolilor neperformante pe simple considerente geografice?

          In fine, afla ca eu nu imi formez parerile dupa ce zic altii, nu ma uit la televiziunile de partid (Antena 3, B1 etc) si nici nu ma intereseaza unul sau altul din partide.
          • +5 (7 voturi)    
            du-te la particulara (Vineri, 24 februarie 2012, 15:27)

            Bill [anonim] i-a raspuns lui dorin

            Pe banii tai ai dreptul sa vrei si luna de pe cer in clasa copilului si sa-l inscrii direct la scoala da parlametentar. Pe banii statului nu. Fiindca statul trebuie sa tina cont de TOATA lumea, nu numai de orasenii snobi ca tine care n-au alta treaba decat sa-si vanture fitele prin trafic ci mai ales de cei care muncesc cu adevarat si nu au vreme sa-si care copiii de colo de colo... Ei ce sa faca daca scoala de langa casa se desfiinteaza din lipsa de copii si nu au posibilitatea sa-i trambaleze prin alte parti? Cu copiii aia ce facem, ii lasam la coada vacii sau la cersit in metrouri?
            Voi vorbiti de parca Romania ar insemna cateva cartiere din bucuresti si v-ati ales guvernul vostru care trebuie sa faca cum vreti voi, o minoritate. Romania e o tara rurala si legile trebuie sa tina cont de toata lumea nu doar de cateva pitipoance cu plozi din bucuresti.
            • -1 (3 voturi)    
              tocmai ai demonstrat "socialismul" masurii (Vineri, 24 februarie 2012, 16:59)

              dorin [anonim] i-a raspuns lui Bill

              Post-ul tau nu face altceva decat sa demonstreze ca masura adoptata de minister e clar de stanga. Toate argumentele tale sunt specifice socialistilor.

              Dar, te intreb, cu ce ii incurca pe "cei care muncesc cu adevarat" sa ii duca pe copiii lor, de exemplu, la scoala de langa servici? Scoala ar ramane garantata prin lege, iar din cate stiu, metrouri si autobuze exista in continuare.

              Sa-ti fie clar, daca iti duci copilul la o scoala proasta, numai pentru ca e langa casa ta, copilul tau nu o sa aiba nici o sansa sa invete si sa traiasca mai bine decat tine.

              De fapt, eu cred ca tu esti de fapt dintre cei care NU LUCREAZA serios. Altfel, cum iti permiti sa te intorci de la servici, la ora 13 sau 14, sa iti iei copilul din scoala de cartier? Crezi ca toata lumea are pauze lungi si dese?

              Sa fim serios, masura e o ineptie mai mare decat aproape toate masurile adoptate in invatamant pana acum.

              Domiciliul nu e un criteriu valid. Ce, tu iti alegi locul de munca in functie de zona in care locuiesti?!
              • +1 (3 voturi)    
                habar nu ai (Vineri, 24 februarie 2012, 17:49)

                bill [anonim] i-a raspuns lui dorin

                Bugetul scolilor vine de la primarii adica din impozitele rezidentilor! E normal ca ei sa aiba prioritate pentru ca pana una alta EI platesc scoala nu cel care doar lucreaza in cartier.

                Nu, nu e nici un comunism, e vorba de un principiu UNICEF, inscris in drepturile copilului: "Toti copiii trebuie să aibă acces si sa absolve învăţământul primar, gratuit, obligatoriu şi de bună calitate! "
                "Acces" inseamna scoala de proximitate, ca nu toata lumea poate sa-si care copiii zeci de km in fiecare dimineata! Statul are obligatia sa le asigure copiilor acces la educatie dar nu are obligatia sa-ti caute tie loc de munca, comparatia ta e stupida!

                Metrouri si autobuze exista in Bucuresti unde locuieste doar 10% din populatie! iarasi dovediti ca ganditi doar pentru voi!

                Daca scoala e aproape de casa copilul se poate duce singur cand e putin mai mare. Tu ce faci la pranz, pleci de la serviciu ca sa-ti iei copilul la 12h00 si traversezi apoi orasul ca sa-l duci acasa? Iar de muncit si de platit taxe la primarie muncesc fraierii din cartier, nu?
                • -1 (3 voturi)    
                  autobuz si concurenta (Vineri, 24 februarie 2012, 19:05)

                  dorin [anonim] i-a raspuns lui bill

                  Daca vrei sa stii, eu imi duc copilul la gradinita cu autobuzul. Esti multumit?

                  Ramane faptul ca arondand copiii la scoli, directorii de scoli proaste vor fi cei mai multumiti pentru ca vor avea material fara sa munceasca nimic.

                  Tu poti ramane in fantasmele tale socialiste, ramai acolo in cartier si nu te mai misca de acolo. Dar lasa-ne pe noi ceilalti sa ne decidem viitorul copiilor si nu ne opri din miscare numai pentru ca tu nu stii sa evoluezi.
                • 0 (2 voturi)    
                  nu ti-am raspuns la o intrebare (Vineri, 24 februarie 2012, 19:56)

                  dorin [anonim] i-a raspuns lui bill

                  Nu m-as duce dupa copil la ora 12 pentru ca eu chiar am destul de lucru. Dar poate scoala la care vreau eu sa mi-l duc are afterschool de calitate, sau poate in zona exista un afterschool privat care ii si transporta pe copii dupa ore.

                  Pe cand scoala aleasa de inspectorat nu are afterschool si nici particulare nu prea sunt.

                  Acum intelegi?
      • 0 (0 voturi)    
        nu era asa si inainte? (Vineri, 24 februarie 2012, 17:53)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui dorin

        la gradi/cresa nu tot astea sunt criteriile? dar la clasa I-a de AZI? Iar parintele care-si doreste copilul la o scoala de langa serviciul sau nu lasa un loc liber pt. un copil (NU din cartier) pe care parintele sau.....
    • -1 (5 voturi)    
      nedumerire (Vineri, 24 februarie 2012, 13:06)

      costache [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Dar de ce nu-ti plac scolile de la "marginea Bucurestiului"? Sau ele sunt bune numai pentru copiii altora?
      • +9 (11 voturi)    
        corect (Vineri, 24 februarie 2012, 13:21)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui costache

        daca v-ati mutat la marginea orasului, luati si ce e bun si ce e rau de acolo. mie mi se pare corecta legea asta, da da. nu va convine si aveti destui bani, mergeti la primaria corbeanca LOL, si cereti lui tantareanu sa va faca scoala de smecheri. LOL, ma miram eu ce e asa galagie cu chestia asta. acum mizeria a iesit la suprafata.
      • +7 (7 voturi)    
        N-ai prea inteles despre ce este vorba. (Vineri, 24 februarie 2012, 13:26)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui costache

        Daca eu stau in centrul Bucurestiului, mi se pare normal sa am asigurat un loc la o scoala din centrul Bucurestiului.
        Iar daca stau la periferie mi se pare la fel de normal sa am asigurat un loc la o scoala de la periferie.
        De ce trebuie mai intai ca locurile sa fie ocupate de cei cu pile si cu bani multi, iar ceilalti sa-si imprastie copiii pe la scolile care mai au inca locuri libere, chiar daca acestea sunt la 5km de domiciliul copilului?

        Iar chestia invocata de cineva ca "se suplimenteaza clasele"
        Sigur, se suplimenteaza, dar pana unde?
        Ca nu poti transforma o biata scoala intr-un Campus cu 10.000 de elevi doar pt ca asa vor parintii.
        Pt parintii plini de bani si cu pretentii exagerate exista scoli private, iar pe de alta parte, daca parintii nu sunt multumiti cu calitatea invatamantului ar fi bine sa atace mai intai calitatea invatatorilor si a profesorilor si abia apoi sa faca coada la usa ministerului!
        Pt ca niciun ministru al educatiei nu poate sa transforme, peste noapte, o scoala slaba intr-una performanta.
        Acest lucru il pot face numai invatatorii si profesorii, nicidecum o hartie venita de la minister.
        Funeriu a pus camere de filmat chiar si la exemenele date de profesori si ati vazut ce-a iesit. Jumate din ei nici macar nu s-au mai prezentat la exemen iar ceilalti au luat examenul cu note de 5 si 6.
        Dar se pare ca asta nu-i deranjeaza deloc pe parinti.
        Ei vor ca ministrul sa pocneasca din degete si dintr-o data, toate cadrele didactice sa devina oneste si "modele de intelepciune si devotament" fata de copii!

        Mai va!
        • -2 (4 voturi)    
          Clase suplimentate (Vineri, 24 februarie 2012, 13:54)

          Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

          Dar de ce sa nu transformam o scoala in campus cu 10 000 de elevi, daca asa vor parintii?

          Tocmai asta e ideea: o scoala bine condusa, cu profesori pregatiti sa aiba posibilitatea sa educe in conditii bune cat mai multi elevi, nu doar un numar fixat intr-un mod anume de catre inspectorat, astfel incat sa se asigure ca scolile slabe nu raman fara elevi si fara finantare.

          Daca in Romania ar fi o scoala unde 10 000 de parinti vor sa-si trimita copiii, de ce sa sa-i impiedicam?
          • +4 (4 voturi)    
            Asta e din putul gandirii, nu? (Vineri, 24 februarie 2012, 15:00)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui Mobgirl

            Poate din cauza spatiului??? As vrea sa vad la P-ta Victoria, campusul universitar de 10000 de elevi pt scoala 11.
            • -2 (2 voturi)    
              Solutii (Vineri, 24 februarie 2012, 15:56)

              Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui CCC

              Eu cred ca un manager poate gasi solutii pentru oamenii stau la poarta sa-i dea banii (finantarea urmeaza elevul).

              Poate incheia parteneriate cu una sau mai multe scoli din apropiere sau chiar din cartiere, infiintand filiale locale ale Scolii 11, care respecta standardele de pregatire a profesorilor, dotarile scolii-mama etc.

              10 000 de elevi inseamna 10 scoli satelit.

              Intotdeauna vor exista solutii, important este ca oamenii sa fie lasati sa le gaseasca.
              • +2 (2 voturi)    
                lipsa de logica (Vineri, 24 februarie 2012, 16:20)

                Tim [anonim] i-a raspuns lui Mobgirl

                Hai ca-i buna!
                "filiale locale ale Scolii 11, care respecta standardele de pregatire a profesorilor, dotarile scolii-mama etc. "
                Dotarile ca dotarile, desi nici pentru inca o scoala si nu e evident, dar pentru zece, dar de unde scoti profesorii? Ca astia sunt baza si nu bancile si creioanele colorate!!Sau ii aduci pe cei de la scolile care, chipurile, nu sunt foarte bune si nu mai au elevi ca nu e cerere?
                Deci concret: cum se rezolva problema esentiala a profesorilor?
                Ca pe astia nu-i poti cumpara intr-o luna ca pe niste materiale.
                • -1 (1 vot)    
                  Of of (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 11:22)

                  Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui Tim

                  Pai pentru profesori e simplu: dai anunt de angajare, oamenii se prezinta la interviu (nu neaparat cei din scolile slabe, pot veni si cei care lucreaza la scoli bune, dar din diverse motive vor sa predea la alta scoala (mai buna, mai aproape de casa, mai aproape de scoala propriului copil, cu salariu mai mare etc).

                  Daca totusi exista in oras o conspiratie impotriva scolii 11 si doar cei mai slabi profesori se prezinta la interviu, tot mai sunt solutii: recrutarea absolventilor de profil care vor termina in acel an cu medii peste 9.

                  Daca nu si nu, pot accepta 100 de profesori slabi, cu conditia ca acestia sa urmeze un program de pregatire cu profesorii scolii, timp de 6 luni. La sfarsit, in luna august, din cei 100 ii vor selecta pe primii 5.
                  • +1 (1 vot)    
                    Aberant! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:41)

                    Tim [anonim] i-a raspuns lui Mobgirl

                    Dvs aveti niste idei complet gresite pt ca nu cunoasteti sistemul de invatamant. NU sunt multi profesori buni, este o meserie ce e delasata pt ca e prost platita, bataie de cap...
                    Profesorii buni care exista sunt bine acolo unde sunt; poate or fi 1-2-3 sa doreasca sa schimbe scoala dar nu visati. Chestia cu pregatirea este o frectie la un picior de lemn: daca dumneata crezi ca un faci un profesor bun dintr-unul mediu sau prost printr-o pregatire de cateva luni nu avem ce discuta: este ridicol!!!!Daca ar fi asa s-ar rezolva multe din problemele invatamantului. Chestia aia cu absolventii peste 9 care vin sa predea la scoala 11 sau 1111 este utopie curata: aia, daca nu pleaca direct in strainatate, se inscriu la un doctorat in tara, predau in universitati, sau se duc la licee bune, nu la scoli.
                    Nu mai visati cu ochii deschisi: sunttei extrem de departe de realitate.
              • +2 (2 voturi)    
                M-am lamurit... (Vineri, 24 februarie 2012, 16:58)

                CCC [anonim] i-a raspuns lui Mobgirl

                ...e chiar din putul gandirii.//
              • +2 (2 voturi)    
                deci alte 10 scoli (Vineri, 24 februarie 2012, 16:59)

                edx [utilizator] i-a raspuns lui Mobgirl

                10 scoli satelit? care sa tina de scoala 11? asta e o gluma sau cum? adica sa inteleg ca daca luam alte 10 scoli din cartiere si le subordonam scolii 11 or sa vrea toti parintii sa isi duca odraslele acolo?
                • -1 (1 vot)    
                  Sigur ca da (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 11:30)

                  Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui edx

                  Sigur ca parintii or sa vrea sa-si duca odraslele acolo: gandeste-te la tine. Cand ai nevoie de medicamente, te duci doar la Sensiblu din Unirii? Sau te duci la farmacia Sensiblu din cartierul tau? Sigur ca te duci la farmacia Sensiblu de cartier, pentru ca stii ca au exact aceleasi conditii/ angajati la fel de amabili etc ca si cei de la Sensiblu Unirii. La fel e si cu McDonalds. Te duci doar la cel din Unirii sau la oricare din drumul tau? Cand te duci la banca, te duci doar la banca-mama sau la filiala de cartier care ti-e mai aproape? Asa ar fi si cu Scoala 11. Ar deveni un brand, iar directorul scolii ar avea grija sa impuna aceleasi standarde ca si la scoala-mama.

                  Nu e ceva nemaivazut si nemaiauzit, se intampla tot timpul in jurul nostru, si s-ar putea intampla si cu scolile daca le-am lasa sa se dezvolte si sa intre in competitie.
          • +3 (3 voturi)    
            Pt ca este ilogic! (Vineri, 24 februarie 2012, 17:27)

            Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Mobgirl

            N-ar fi mult mai simplu si mai logic ca acei parinti sa picheteze scoala din cartier si sa ceara demiterea tuturor profesorilor neperformanti si inlocuirea lor cu altii?
            Nu crezi ca asa ar fi mai corect?
            Toata energia, toate reprosurile, toti banii, toata ura se indreapta impotriva unui ministru care, poate azi e si maine nu mai stie nimeni de el. In schimb, profesorii raman lipiti de catedra si cu toate ca toata lumea stie ca scoala 5 este o scoala slaba, nimeni nu se gandeste sa protesteze impotriva dascalilor de la acea scoala.
            De ce nu protesteaza parintii in fata scolilor in care profesorii isi bat joc de invatamant si, implicit de elevi?
            Eu, ca parinte, cu domiciliul in sector 1 sa zicem, mai bine fac galagie ca scoala de langa mine sa fie condusa de profesori capabili, decat sa m-apuc sa urlu ca de ce copilul meu nu are loc la cine stie ce alta scoala din sectorul 3, pt ca asa am auzit eu ca acea scoala ar fi buna.
            Calitatea invatamantului predat intr-o scoala depinde in proportie de 95% de calitatea profesorilor care predau la acea scoala si poate doar 5% de deciziile ministrului educatiei.

            E chiar atat de greu de inteles?
            • +1 (3 voturi)    
              care altii? (Vineri, 24 februarie 2012, 20:51)

              Tim [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

              Care altii? Credeti ca ploua cu profesori buni? De ce ar veni altii buni la scoala respectiva? Nu stiti ca meseria de profesor a ajuns de tot risul, cine poate sa faca altceva face?
              Deci, de unde altii? Concret ca asa e usor de zis.
              Puneti intrebarile care trebuie inainte de a da raspunsuri aiurea.
              • 0 (0 voturi)    
                Profesori buni (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 11:46)

                Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui Tim

                Profesori buni ar aparea imediat, in conditiile potrivite. Chiar si cei slabi acum ar putea deveni mai buni decat sunt, daca de asta ar depinde jobul lor si daca a fi mai bun ar insemna un salariu mai mare.

                In sistemul actual de invatamant, un profesor de la Scoala 11 are fix acelasi salariu cu cel mai slab profesor din Bucuresti (ramasite ale sistemului comunist, care spunea ca la pregatire egala se da salariu egal). Pai si unul mediu spre mediocru, sa zicem, pentru ce sa invete mai mult, sa-si dea mai mult interesul, sa studieze metode noi de predare etc, din moment ce salariul lui ramane la fel si oricum nu poate fi dat afara? Multi dintre noi ar proceda la fel in situatia lor.

                Insa in conditii de competitie pentru pastrarea jobului, pentru salariu mai mare (chiar dublu sau triplu sau de 5 ori mai mare), profesorii cu potential dar dezinteresati, dezabuzati, nemotivati, ar deveni mult mai buni decat sunt intr-un an de zile.
            • 0 (0 voturi)    
              Si asta poate fi o solutie (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 11:39)

              Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

              Eu nu sunt impotriva pichetarii si a protestelor. Sunt de acord ca pichetarea poate fi o cale de urmat si parintii trebuie sa fie liberi sa o puna in practica.

              Totusi, ma uit in jurul meu si observ ca oamenii adopta, de regula, alte strategii: nu se duc la Nokia sa-i picheteze ca sa scoata telefoane mai bune, ci pur si simplu inceteaza sa mai cumpere de la ei pana intra in pragul falimentului.

              La fel au facut si cu Kodak: nu au facut proteste, nu au cerut schimbarea managementului, ci si-au cumparat aparate foto de la alte companii, pana cand firma a intrat in faliment.

              La fel s-a intamplat si cu supermarketurile La Fourmi. Oamenii le-au evitat pana cand au fost preluate aproape in totalitate de Mega.

              La fel facem cu toate produsele de care suntem nemultumiti, cei mai multi dintre noi: pentru ca e mai simplu ca pur si simplu sa gasim in alta parte produsul de care avem nevoie, decat sa incercam sa fortam prin proteste demisia conducerii incompetente.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate! (Vineri, 24 februarie 2012, 17:48)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Eu locuiesc in Italia si la toamna fetita va merge in clasa I.La 6 ani...fara prea multe figuri in cap si pretentii.Nici macar nu se vor cunoaste invatatoarele doar inainte cu 1 zi de inceperea cursurilor.Nu se pot face masinatii,toti sunt egali in fata inspectoratului.
      Cred ca ar fi mai indicat sa ne preocupam de educatia copilului,de alimentatia lui in timpul orelor de scoala,nu sa-i cumparam ultimu' ghiozdan de firma,sau sa-i dam bani pt chipsuri si alte porcarii,sa il sustinem in percursul sau didactic,sa colaboram cu profesorii,sa ajutam cum putem ca materialele didactice sa poata fi nelipsite din scoala,sa punem un banut de la noi pt a infrumuseta si imbuinatati conditiile in care invata copiii.Am vazut parinti care se revolta cand li se cer bani pt a cumpara un dulap in clasa,perdele,materiale menite sa infrumuseteze si sa faca placuta sederea copilului la scoala.Voi unde ati invatat,ce fitze ati avut acum 25 de ani?asa ca...
  • +12 (14 voturi)    
    Ce stiu parintii despre sistemul european? (Vineri, 24 februarie 2012, 12:42)

    Flavia [anonim]

    Ca in multe alte situatii dezinformarea practicata de A3 si grupul Felix isi arata roadele: Romania trebuie sa fie tinuta sub un sistem comunist de valori!! A consultat oare "asociatia de parinti" sistemul care exista in scolile europene unde deja predau profesori romani? In plus cum o "asociatie" poate amenda dreptul unor alti parinti de a-si da copii in scoala pregatitoare? Se spune undeva in lege ca aceasta clasa pregatitoare este obligatorie? Ingradeste consititutia RO dreptul la educatia timpurie? Peste tot in Europa copiii urmeaza clasa pregatitoare si nimeni nu moare. Personal consider aceasta actiune ca fiind o incercare de sabotare a educatiei folosiind chichite juridice despre care CC deja s-a prununtat. Este un alt exemplu de cat de politizat va fi totul daca USL-ul ajunge la putere!! Ei au nevoie de o masa de votanti tembeli care sa le dea voturile si atat.
    • -4 (4 voturi)    
      da (Vineri, 24 februarie 2012, 13:16)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Flavia

      Da, se spune in lege ca e obligatorie la scoli din cate stiu eu. Si de ce trebuie cineva sa bage usl,pdl si felix si mai stiu eu ce in discutie ? Tot ce face PDL e sfant, nu au voie sa greasca si noi nu avem voie sa contestam ? Daca nu suntem cu ei, gata , suntem cu USL ? Spre informatia ta , nici nu votez cu nimeni pentru ca mi-e scarba de toti.

      Referitor la peste tot in Europa, ei bine, aproape peste tot in Europa scolile sunt complet diferite si populatia lor atat de copiii cat si de adulti e cu niste clase mai "simtita" decat a noastra. Nu m-ar supara sa-mi dau copillul la scoala la 5 ani in Olanda de exemplu pentru ca stiu ca ar fi batut de copii mai mari, nu ar auzi sute de injuraturi si ar fuma pasiv in toalate - cum o sa se intample la noi.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai nu prea stiu! (Vineri, 24 februarie 2012, 14:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Flavia

      In schimb, ei sunt contra!
      De ce?
      D'aia!
      Ia uitati/va in ograda elvetiana si veti vedea ce inseamna educatia prescolara si la cat incepe ea!
      E mai bine sa stea cu ochii in tembelizor, in "culcalator", la cretinitatile de desene animate.
      Lasa/i frate sa invete ceva!
      Sa se faca o selectie prescolara, sa stii ca pe baza respectivei preselectii, copilul tau nu mai este intre... ci intre cei care au cam aceleasi aptitudini, dorinte, inclinatii, ...
      • -2 (2 voturi)    
        esti comic (Vineri, 24 februarie 2012, 15:21)

        r123 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Cred ca voi nu stiti. Vorbesti de sistemul elvetian, pai uita-te cum arata o scoala elvetiana,olandeza, austriaca, etc si o grupa pregatitoare la ei si cum arata o scoala romaneasca. Uita-te la copiii elvetieni, austrieci sau ce vrei tu din scolile lor si apoi intra intr-o scoala romaneasca sa vezi in ce hal sunt copiii nostri, injuraturi, fitze, tigari, sex si asa mai departe.

        Asa ca normal ca nu vreau sa-mi dau copilul de 5 ani in asa colectiviate, cu niste bai neadecvate, cu personal necalificat si colegi mai mari "generatia sex si tigari la 13-14 ani".
        • +2 (2 voturi)    
          Inainte de a trage concluzii eronate, (Vineri, 24 februarie 2012, 16:20)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui r123

          te/as ruga sa intelegi ca eu imi doresc un astfel de sistem!
          Si ca nu poate fi obtinut decat facand anumiti pasi!
          Altfel, nu ai inteles nimic si, daca tot esti ironic, imi permit sa/ti spun, repet, daca nu intelegi nimic e normal sa razi... ca la antena 1!
          • -1 (1 vot)    
            pasi (Vineri, 24 februarie 2012, 19:38)

            r123 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Pasii astia de ce sa fie facuti pe copiii mei si de ce inceput in felul acesta cu ceva care seamana cu un "botched job" . Aici e o intreaga problema, de la mobilier, la grupuri sanitare, la educatori si invatatori pregatiti pentru copiii mici. Daca mi-ar garanta ca astia mici au clasa lor, spatiu lor de joaca, ca ii duce cineva la baie, ca sunt protejati de copiii mai mari, si asa mai departe - nu as avea nimic impotriva. Dar cum totul e facut romaneste, o sa fie facut prost.

            Eu am facut parte din generatia de "sacrificiu" in invatamant cu experimente la maxim si in scoala generala, liceu, bac si asa mai departe. Schimbari ani de an, de la manuale, la programa, la nr de materii la bac, examene, modalitatea de admitere, etc, etc, etc

            Lucrez si cu strainii si cu romanii, sunt destul de mult plecat din tara ca sa imi dau seama ca sistemul nostru de invatamant plus generatiile tinere sunt foarte proaste. Si ca sa incepi prin a baga copii de 5 ani in scoala mi se pare o prostie.
            • +1 (1 vot)    
              r123, (Vineri, 24 februarie 2012, 21:22)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui r123

              prin ceea ce scrii dovedesti ca esti slab!
              Te lauzi, si asyta nu este bine; meritele tale
              e bine sa fie apreciate de altii.
              Sunt mai batran ca tine!
              Stiu mai multe decat tine!
              Esti incapabil sa/ti asumi riscuri calculate!
              Eu sunt in tara, nu am dat bir cu fugitii!
              Tu ai preferat calea usoara si acum dai lectii!
              Keep walking!
              Dar scoate dopul!
              Please! Te poti ineca! Sincer!
              • -1 (1 vot)    
                ?! (Vineri, 24 februarie 2012, 23:08)

                r123 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                Nu m-am laudat, ti-am zis ca am vazut cum stau lucrurile la straini pentru ca tu si altii tipati ca si europenii fac la fel - fara sa te gandesti o secunda ca in afara de varsta de incepere exista niste diferente imense intre noi si ailalti.

                Iar chestia cu "eu sunt in tara, tu ai dat biri cu fugitii" e penibila, in primul rand nu am dat bir si in al doilea rand ce e prostia asta cu statul in tara si a fi mandru de asa ceva ? Din contra, sa stai aici e calea mai usoara.

                Si ca sa fiu on topic, tocmai a discutat sotia in seara asta cu o profesoara care preda la scoala de cartier de langa noi. Nu au mobilier si nu se preconizeaza ca o sa fie cumparat de minister, deja se discuta ca o sa fie cumparat de parinti. Nu au personal, si sunt cam panicati pentru ca nu se arunca nimeni sa preia clase asa de mici, sunt si ei complet in ceata. Directoarea nu excludea varianta sa ii preia un educator de la gradinita si apoi in cls 1 o sa fie preluati de un invatator. Exact ce ziceam, treaba facuta romaneste.
        • -1 (1 vot)    
          Nu in scoala invata sa injure. (Vineri, 24 februarie 2012, 17:09)

          Mihai G. [anonim] i-a raspuns lui r123

          Nu da copilul la scoala, lasa sa se joace pe maidanul din fata blocului. Acolo invata numai lucruri....frumoase. Sau poate dela tine din casa a invatat sa injure?
          • -1 (1 vot)    
            nu mai spune (Vineri, 24 februarie 2012, 19:42)

            r123 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai G.

            Daca la tine in familie se injura nu inseamna ca acest lucru se intampla si la mine sau la altii.
  • -2 (6 voturi)    
    Parintii au dreptate (Vineri, 24 februarie 2012, 12:43)

    Mobgirl [anonim]

    Domnul Funeriu probabil nu a citit cu atentie metodologia elaborata de subordonatii sai: parintii pot sa-si inscrie copiii la orice scoala doresc, insa scolile bune vor fi obligate sa refuze cererile acestora si sa-i trimita pe copii inapoi la scoala de circumscriptie.

    Daca intr-adevar s-ar fi dorit ca parintii sa fie liberi sa-si aleaga scoala, atunci metodologia ar fi trebuit sa prevada:
    - ca directorul scolii poate infiinta pe loc clase suplimentare, care sa acopere necesarul cererilor de inscriere;
    - ca directorul poate inchiria spatii (se poate asocia etc) in alte scoli din apropiere pentru a face fata cererilor de inscriere;
    - ca directorul poate da imediat anunt de angajare de noi invatatori/profesori etc.

    In loc de asta, directorul e fortat prin lege sa-i refuze pe parinti si sa-i trimita inapoi de unde au venit.

    Metodologia e facuta ca sa inabuse concurenta intre scoli si principiul 'finantarea urmeaza elevul', nu sa le incurajeze.
    • +2 (4 voturi)    
      2 sisteme diferite (Vineri, 24 februarie 2012, 13:48)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mobgirl

      Metodologia este facuta pentru a creste rata de promovabilitate la BAC, nu pentru a produce genii.

      Funeriu a realizat ca in locul a 10 scoli foarte bune si 50% de romani analfabeti, ne-ar prinde mai bine 1000 de scoli mediocre si o natie care stie sa scrie si sa citeasca CORECT.

      Inscriind copilul la o scoala "buna" evitai problema. Astazi daca esti obligat(a) sa iti inscrii copilul la scoala "de cartier" vei fi obligat(a) sa abordezi problema si sa te implici in procesul de scolarizare ca parte civica.
      • 0 (2 voturi)    
        Ok (Vineri, 24 februarie 2012, 13:58)

        Mobgirl [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Ok, dar atunci sa se spuna cinstit ca prin aceasta metodologie parintii sunt obligati sa-si trimita copiii la scoala de cartier si sa se implice mai mult in educatia propriilor copii.

        Nu sa ne abureasca asa, cu 'iti poti trimite copilul la orice scoala', de parca noi nu stim sa citim ...
  • -2 (6 voturi)    
    clasa pregatitoare (Vineri, 24 februarie 2012, 12:46)

    Gabriela [anonim]

    Ultimele cercetari in domeniu spun ca pana la 8 ani mintea copiilor e ca un burete, absoarbe orice i se da.Deci stilul de scoala romaneasca , unde copiii incep pe la 7-8 ani e total depasit.Baiatul meu de 5 ani si jumatate vorbeste, scrie si citeste in romana, araba si engleza .Sigur ca a invatat prin metode adecvate varstei - mai mult prin joaca dar peste tot in lume copiii incep sa "invete" prin joaca de la 2-3 ani.Asa ca nu inteleg ce mare problema cu aceasta clasa pregatitoare.
    • -2 (4 voturi)    
      problema (Vineri, 24 februarie 2012, 13:08)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriela

      Problema ca scolile romanesti nu-s pregatite sa primeasca copii asa mici. De la personal, la grupurile sanitare.

      Clasa asta pregatitoare se putea face si la gradinita. Si al meu stie sa citeasca si scrie 5 ani si face engleza si germana la gradinita. Daca e la o gradinita foarte buna, de ce sa-l dau la o scoala mediocra unde o sa invete mai putin ?

      Zici ca mintea copiilor pana la 8 ani e ca un burete, foarte bine, daca iti dai copilul la 5 ani o sa vezi ce o sa absoarba si cu ce o sa vina acasa de la colegii aia de 13-14 ani care vorbesc cum vorbesc si fac ce fac prin toalete.
    • -1 (5 voturi)    
      problema e (Vineri, 24 februarie 2012, 13:16)

      costache [anonim] i-a raspuns lui Gabriela

      Wow, vad ca esti la curent cu "ultimele cercetari din domeniu"! Nu ne spui si noua cu ce te ocupi? E incerdibil cat de multi experti in psihologie si/sau pedagogie citesc Hotnews!

      In alta ordine de idei, PROBLEMA e ca totul se face in stil tipic romanesc! Nu exista o stategie coerenta, nu s-au pregatit cu 1-2 ani inainte si in consecinta nu au anticipat problemele care au aparut (personal, dotari, etc)! Poate imi spui tu, caci vad ca esti f. citita, daca invatatorii care termina in vara clasa 4 vor lua la toamna clasa 1 (copiii de 7 ani), copiii din clasa 0 (6 ani) cu cine vor studia?
  • -1 (5 voturi)    
    anulare (Vineri, 24 februarie 2012, 13:04)

    marius [anonim]

    Ar trebui de urgenta anulata aceasta "lege" dezastruoasa, trecuta prin asumarea raspunderii si fiind expresia vointei unui singur om, sustinut de servilii sai catelusi, fara nici un discernamant.
    Legea este absolut aberanta, iar finantarea pe cap de elev va produce analfabeti pe banda rulanta.
  • -1 (3 voturi)    
    Interesul cui ? (Vineri, 24 februarie 2012, 13:17)

    Lenin [anonim]

    Trebuie doar respectata procedura, care este in interesul copiilor".

    Ca parinte cred ca sunt cel mai in masura sa cunosc interesul copilului meu. Este acela de a merge la o scoala buna. Interesul ministerului este sa promoveze incompetenta si sa nu stimuleze competitia intre scoli. Daca copiii vor fi obligati sa vina la o anumita scoala acolo pot fi cei mai slabi profesori ca tot vor avea "materie prima". Vedeti unde sunt scolile cautate si incurajati-le iar la cele evitate zguduiti din temelii colectivul de cadre didactice !
  • 0 (4 voturi)    
    gradi vs scoala (Vineri, 24 februarie 2012, 13:23)

    dans [anonim]

    Nu-i nici o problema cu clasa pregatitoare, toata lumea doreste sa parcurga aceasta etapa absolut necesara. Exista si acum la gradi dar i se spuna "grupa pregatitoare". Problema este ca scolile nu sunt pregatite din punct de vedere logistic sa realizeze acasta grupa. Copiii din grupa pregatitoare de la gradi inca dorm la amiaza, chiar daca scriu si citesc si vorbesc 3 limbi straine la varsta de 5 ani, trebuie sa doarma la amiaza, este necesar acest lucru. Nu vad cum vor rezolva aceasta problema intr-un timp atat de scurt si la nivel national. Sunt scoli care au cursuri de dupa masa la ciclul primar pentru ca nu au sali suficiente, unde vor amenaja ei spatii speciale pentru inca una sau doua sau poate chiar trei clase cate vor avea apoi in calsa I. Cum vor rezolva problema mobilierului, a dotarilor specifice, a grupurilor sanitare cum spunea cineva mai sus, a personalului specializat ? Probabil ca vor aduce tot educatoarele de la gradi sa le predea, dar in acest caz nu inteleg de ce nu se poate forma aceasta "clasa pregatitoare" la gradinita . Sa devina obligatori clasa pregatitoare, sa se eleboreze planul de invatamant specific, sa se organizeze niste cursuri de calificare pentru actualele educatoare daca este necesar acest lucru. Mi se pare mult mai simplu de facut la gradinita, pe actuala structura organizatorica, obtii acelasi rezultat si nu mai dai peste cap programul scolilor care trebuie sa gaseasca spatii, sa le mobileze, sa angajeze dascali , sa faca o mie de chestii care exista de fapt la gradinita! Pana la urma eu nu inteleg care-i diferenta intre "grupa pregatitoare" si "clasa pregatitoare" , ce castiga copiii daca se muta etapa asta de la gradinita la scoala? Este intradevar in avantajul copiilor aceasta mutare, sau cineva a pornit pe directa asta si acuma din orgoliu o tine tot inainte.
    Sa-mi explice si mie cineva care sunt avantajele organizarii "clasei pregatitoare la scoala " unu la mana si doi de ce nu se poate organiza la gradinita, care-s dezav
    • 0 (4 voturi)    
      copii din clasa zero nu dorm la scoala (Vineri, 24 februarie 2012, 14:43)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui dans

      deoarece stau numai 4 ore. Dupa 4 ore, puteti lua copilul acasa, sa-l culcati, sau il puteti duce la afterschool, sa se culce. Problema cu facutul clasei zero la gradi este spatiul. Pana acum, nu toti copiii mergeau la grupa pregatitoare, si de aceea vi se pare ca s-au transferat de pomana la scoli. Daca ar veni toti copiii la grupa pregatitoare ar fi clase de 60 de copii. Cel putin in bucuresti, unde este o lipsa acuta de gradinite, dar din fericire exista destule scoli. Nu destule scoli de fitze, din cate vad ...
  • -1 (3 voturi)    
    clasa a IX-a tot la scoala? (Vineri, 24 februarie 2012, 13:25)

    cet [utilizator]

    La fel ar trebui sa se initiativa si impotriva mentinerii clasei a IX-a in sistem scolar si nu liceal.E o aberatie 3 ani de liceu!Sa fie scoli profesionale si atunci multi copii vor avea cele 10 clase,asa cum s-a vrut scuza ministerului pentru aceasta modificare din noua lege a invatamantului...
    • +2 (2 voturi)    
      atata te duce capul (Vineri, 24 februarie 2012, 15:33)

      bill [anonim] i-a raspuns lui cet

      si de ce sa nu fie clasa a IXa la scoala? pe copiii de la tara care sunt nevoiti sa-si paraseasca familia la 14 ani si sa mearga la internate i-ai intrebat daca ei nu ar vrea sa ramana cu parintii pana la 16 ani macar?
      Pe cei cateva zeci de mii de absolventi de clasa 8a care nu s-au mai prezentat la repartitia la liceu si au abandonat scoala la 14 ani pt ca parintii nu au avut bani sa le plateasca deplasarile la oras la liceu, i-ai intrebat daca vor sa termine scoala in sat?
      Ei n-or avea dreptul sa isi faca cele 10 clase obligatorii si sa se poate inscrie la vreo profesionala? sa nu ramana necalificati sau asistati social pt ca vor domnii de la bucuresti sa huzureasca si sa se drogheze 4 ani de liceu pe banii statului?
      • -1 (1 vot)    
        NU (Vineri, 24 februarie 2012, 17:18)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui bill

        Nu, majoritatea nu ar vrea sa ramana cu parintii pana la 16 ani. se pare ca nu prea stiti care e viata unui copil la tara. Dupa scoala copiii nu merg acasa si stau linistiti in camera lor sa-si faca lectiile sau se joaca pe computer ci muncesc cot la cot cu parintii, au grija de fari, surori mai mici. In conditiile astea viata la internat e lux pentru ei.
        • 0 (0 voturi)    
          Ba da! (Vineri, 24 februarie 2012, 18:06)

          bill [anonim] i-a raspuns lui Tim

          ati facut un sondaj si ati vazut ca majoritatea copiilor de 14 ani de la tara vor sa plece de acasa ca sa nu mai aiba grija de fratii lor? haha
          Statistica (nu sondajele ci realitatea) spune ca in 2009 15% dintre elevii de 14 ani nici nu s-au prezentat la liceu si alti 5% au abandonat pe parcurs! Credeti ca au facut-o de bunavoie sau pt ca nu au putut sta la internat sau pt ca parintii nu au avut bani sa-i tina pe la gazde? 20% de abandon scolar intr-o tara europeana, 20% de viitori asistati social pe viata pt ca nu si-au terminat invatamantul obligatoriu, asta cum va convine?
          • 0 (0 voturi)    
            logica defectuoasa (Vineri, 24 februarie 2012, 19:56)

            Tim [anonim] i-a raspuns lui bill

            Cu 8 sau 9 clase copii aceia au acelasi viitor, nu va amagiti! un an facut aiurea de profesori de scoala generala ce nu au nici o pregatire pt clasa a 9-a nu valoreaza nimic, decit in statistici. Pt cei foarte saraci sint burse, pt cei buni la fel. Le faci mai mult bine oferindu-le din start o sansa la liceu decit sa mai stea un an argati acasa.
            Asistati sociali vor fi mereu, diferente intre elevii de la sate si cei de la oras la fel. Nu va acoperiti ochii, reformele astea sint apa de ploiae pentru cei de la sate.
            Decit sa dam banii pe sali de sport, stadioane si telegondole, mai bine s-ar da mai multe burse pt copiii de la sate ca sa poata faca liceul. Sau s-ar asigura transport in localitatile unde sint licee. dar poate scopul e chiar asta: tara ii vrea prosti, 8-9 clase sint suficiente.
            • 0 (0 voturi)    
              logica defectuoasa e la altii (Vineri, 24 februarie 2012, 22:13)

              bill [anonim] i-a raspuns lui Tim

              TOTI copiii au dreptul la 10 ani de invatamant obligatoriu, de ce doar unii ar trebui sa profite de dreptul asta, doar pentru ca s-au nascut la oras? Asta nu e discriminare?
              Si cu ceilalti (majoritatea! ca romania e tara rurala nu e formata doar din bucuresteni!) ce facem, ii lasam in plata lor sa traiasca ca in evul mediu, analfabeti asa cum se intampla acum? Si ne mai miram de parerea pe care o au europenii despre noi?

              Cand termina scoala la 16 ani acei copii au macar dreptul de munca daca nu se inscriu la nici o profesionala. abandonand scoala la 14 nu au nimic din toate astea
              • 0 (0 voturi)    
                obligatoriu? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:47)

                Tim [anonim] i-a raspuns lui bill

                Daca invatamantul e obligatoriu atunci statul sa faca bine si sa ofere si conditii, macar transport pana la scolile respective. E usor sa zici ca invatamantul e obligatoriu si sa vezi copii de 14-15 ani facand ore si ore pana la scoala cea mai apropiata. Iarna cel putin e o oroare!
                Scolile profesionale le poti face si dupa 8 ani de scoala ( clasa preparatoare e oricum un mare fis ca nivel). Iar abandonul scolii este cautionat si de stat prin conditiile oferite copiilor de la sate dar din localitatile foarte sarace, faptul ca nu exista o monitorizare a elevilor cu probleme. Bine ca ne batem joc de fondurile europene, ca nimeni nu-i capabil sa faca ceva acolo unde e nevoie.
  • +2 (2 voturi)    
    La 6 ani la scoala (Vineri, 24 februarie 2012, 13:40)

    Mache [anonim]

    Eu am mers la scoala la 6 ani si cateva luni in anul 1948!! si fara gradinita grupa mare , fara manuale speciale, etc. La 17 ani terminam liceul (4 ani) si intram la facultate cu examen de admitere (7 pe un loc) fara sa fiu un geniu sau sa ma bucur de o pregatire speciala (meditatii).Imi amintesc ca mai aveam vreo doi colegi cu aceeasi varsta. Acum sunt unii parinti de-a dreptul isterici, sunt in stare sa mearga si la CEDO sa dea in judecata statul roman ca nu le lasa odraslele acasa pana la 7 sau chiar 8 ani!
    • 0 (4 voturi)    
      bravo tie! (Vineri, 24 februarie 2012, 14:36)

      costache [anonim] i-a raspuns lui Mache

      Insa acum nu suntem dupa razboi, traiam intr-o (oarecare) normalitate si imi doresc ca fetita mea sa se bucure de copilarie inca 1 an. E alegerea si convingerea mea! Problema e ca NU MI SE DA VOIE sa fac aceasta alegere!
    • 0 (4 voturi)    
      1948 (Vineri, 24 februarie 2012, 15:29)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui Mache

      Ce legatura are ce se intampla in 1948 cu ce se intampla acum ? Daca al meu invata mai mult la gradinita si e intr-un mediu adecvat varstei lui decat la o scoala, de ce sa fiu obligat sa-l dau ? De ce sa fiu obligat sa-l supun la injuraturile, bataile, fumul de tigara si alte prostii din scolile romanesti ?

      Ia zi-mi tu, cati colegi din generala in 1948 fumau la tine in scoala ? Cati faceau sex prin bai ? Cat de mult se injura ? Cati veneau cu iphone si mai stiu eu ce fitze la scoala ?
  • -1 (3 voturi)    
    Clasa 0 (Vineri, 24 februarie 2012, 13:57)

    Diogene [anonim]

    Clasa 0 e buna dintr-un motiv simplu:realizeaza familiarizarea copiilor cu scoala mult mai activ decat o face gradinita.Apoi-nu poti ajunge in clasa I,daca nu ai trecut prin clasa 0,ceea ce nu era posibil pana acum,gradinita nefiind obligatorie.Pana acum,ajungeau in clasa I nu numai copii care au frecventat gradinita,ci si multi(mai ales romi)care nu stiau nici cum se tine un creion in mana.Invatatorii se plang mereu de acest lucru,iar formarea deprinderilor minime la astfel de copii le lua in cel mai bun caz,tot anul scolar.De aici una dintre cauzele ramanerii in urma a copiilor romi,care nu vor putea niciodata sa recupereze decalajul fata de colegii lor, fiind si una dintre cauzele abandonului scolar la acestia.
  • -1 (1 vot)    
    Homeschooling (Vineri, 24 februarie 2012, 16:34)

    V.R. [utilizator]

    Cata diferenta intre modul cum este abordata alegerea educationala in SUA (unde copiii pot fi educati acasa sau intr-un mediu in care mai multi parinti se organizeaza pentru a oferi supraveghere si educatie intr-un mediu restrans, pasnic) si modul totalitar din Romania, unde nu se tine cont de alegerile individuale ale parintilor!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 10:14)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Sa stii ca gresesti. Si asta pentru ca si in Romania sunt scoli private si daca acei parinti doresc acel cadru linistit si restrans nu au decat sa-i inscrie in acele scoli private. Problema e ca daca pana acum in clasa 1 apareau copi cu diferente de varste foarte mari de pana la un an si jumatate in care unii stiau sa scrie iar altii habar nu aveau sa tina un creion in mana . Ca sa nu mai spun si faptul ca din cauza marii diferente de varsta cei mici aveau intotdeauna un complex fata de cei mari, se simteau frustrati, iar cei mai mari se comporta nu intotdeauna dar de cele mai multe ori foarte autoritar cu cei mici. De exemplu eu am o fetita de 5 ani jumatate care am si fost la evaluare cu ea fara a ma speria de tot felul de speculatii, si dupa evaluare as putea sa o inscriu in clasa 1 fara nici o problema, dar am explicat mai sus de ce o voi da la clasa 0. Si ca sa ma intelegi si mai bine anul trecut cand ea frecventa grupa mare, si ea nu avea 5 ani impliniti, la sfarsitul anului scolar 2010-2011 a avut colegi care aveau 7 ani si jumatate, deci diferenta de varsta de mai bine de doi ani. Cei cinci au inceput anul scolar 2011- 2012 direct din clasa 1. Aceasta lege nu face altceva decat sa egalizeze cat de cat varsta copiilor dintr-o clasa, usurand si munca educatoarei pe cat posibil avand copii cam de acelasi nivel si netrebuind sa se ocupe mai mult de unii copii cu multe lipsuri in educatie, si coborand varsta la care scoala devine obligatorie adica 6 ani. Vezi Marea Britanie unde invatamantul obligatoriu incepe de la 5 ani. La noi s-a ajuns intr-un hal incat lumea nu mai poate discerne ce e bine si ce e rau din cauza televiziunilor care fac asta pentru noi si care ne spun ele ca ceea ce spun ele e bine dupa interesul pe care il au. Noi nu mai stim sa CITIM !!!!!! O sa mai auzi si ca nu suntem pregatiti din punct de vedere logistic si ca bla bla bla. Dar oare nu toate lucrurile au un inceput? Orice s-ar incerca sa se faca noi trebuie sa gasim nod in papura.
  • +1 (3 voturi)    
    concluzie (Vineri, 24 februarie 2012, 22:38)

    Silviu [anonim]

    Multi dintre noi ar trebui sa inteleaga ca in nici o tara din lumea asta inclusiv SUA, o lege nu va satisface in proportie de 100% poporul respectivei tari. Intotdeauna vor exista un numar mai mare sau mai mic de nemultumiti sau defavorizati. Este exact ceea ce se intampla si acum la noi cu aceasta lege, si anume : vor fi scolarizati in clasa 0 aproximativ 100.000 - 150.000 de copii la nivelul intregii tari, dar doar aproximativ 80 de parinti ai caror copii ar trebui scolarizati in clasa pregatitoare, sau trezit sa dea ministerul in judecata ca lor nu le convine etc. Banuiesc ca pe langa cei aproximativ 80 mai sunt si altii dar in nici un caz majoritate. Iar in acest caz , ca si in orice stat democratic, majoritatea impune minoritatii. Sunt multe de comentat pe marginea multor postari de aici dar nu as face altceva decat sa-mi racesc gura degeaba pentru ca cei care vor in continuare acest model clientelar si spagar sa supravietuiasca vor gasi intotdeauna argumente chiar daca unele vor fi irationale. Si toata aceasta poveste e pentru ca asa sau obisnuit.
  • +2 (2 voturi)    
    5-6-7 ani (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 12:21)

    iosis [anonim]

    In Belgia, scoala incepe obligatoriu in anul in care copilul implineste 6 ani, deci copilul poate sa inceapa scoala la 5 ani si 9 luni. In clasa I invata exact ce invata si in Romania in actuala clasa I. Sa scrie, sa citeasca, sa faca adunari si scaderi pana la 100. Mai mult, scoala incepe la 8 si se termina la 3 ! Si chiar fac lectii, nu e program de voie dupa-amiaza, cum imi imaginam eu cand inca eram in Ro. NU iti poti alege invatatorul. Regula de baza si aici e scoala din apropierea locuintei. In plus, in general, in fiecare an copilul are alt invatator. Daca vrei sa ai acelasi invatator si in clasa a II-a, trebuie aprobari speciale. Dar mai mult de doi ani nu poti avea acelasi invatator, orice ai face.
    Despre criteriile de evaluare... Nu exista e in clasa I, sa il incurajam... cu un minus FB, orice greseala se penalizeaza. Toate testele (care sunt foarte dese) incep de la 0 pana la 100%. Asa ca nu exista copii de 10. Cei mai buni fac undeva la 90%.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce obligatie? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:07)

    argoman [utilizator]

    In opinia mea,invatamantul nu ar trebui sa fie obligatoriu.Astfel s-ar evita aberatiile actuale de trimitere in judecata a Ministrului pentru tot felul de vinovatii imaginare.Cine doreste sa pofteasca la scoala,iar cine nu,sa ramana la pascut oile.
  • -1 (1 vot)    
    CEDO (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:07)

    ioana [anonim]

    hai ca am vazut-o si pe asta! nesimtire,sa dai statul in judecata! sunt penibili acei parinti care cred ca rezolva orice cu un simplu telefon,o pila ,o relatie.Este f.logic Ordinul ministerului,ne inscriem copilul la scoala de care apartinem cu domiciliul.Ce este asa grav? Vrei o anumita scoala? sunt cele particulare! scolile de stat nu au voie sa faca discriminari! sunt sustinute de la buget si viitorii elevi trebuie sa se bucure de sanse egale! Iar parintii care mai cred ca doar al lor este cel mai bun si ceilalti nu fac doi bani,SE INSEALA! Felicitari d-na GUNA,nu va lasati atrasa cu Asociatia parintilor in tot felul de conflicte neintemeiate.