VIDEO Corina Dragotescu si Catalin Popa, audiati in dosarul favorizarii lui Nicolae Popa. Vezi fragmente din stenogramele discutiilor intre Sorin Ovidiu Vantu si cei doi ziaristi

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:31 Actualitate | Esenţial


​Jurnalista Corina Dragotescu si fostul director editorial la Realitatea TV, Catalin Popa, au fost audiati, vineri, la Tribunalul Bucuresti, in dosarul in care Sorin Ovidiu Vantu este acuzat de favorizarea lui Nicolae Popa, fostul director Gelsor, transmite Mediafax, care publica fragmente din stenogramele discutiilor dintre ziaristi si SOV. Vantu a fost adus la instanta pentru acest proces, dupa ce, marti a fost arestat preventiv intr-un alt dosar, cel privind delapidarea Petromservice.

Corina Dragotescu si Catalin Popa au declarat în faţa judecatorilor că nu cunosc dacă există o legătură între Sorin Ovidiu Vantu şi Nicolae Popa.

După ieşirea din sala de judecată, Drăgotescu a spus că a fost întrebată de Sorin Ovidiu Vîntu dacă apreciază că interceptările din dosar, în care apare şi numele ei au sau nu legătură cu dosarul: "Sorin Ovidiu Vantu m-a întrebat, că el are voie să pună întrebări, dacă interceptările au legătură cu cauza şi am spus că nu".



La rândul lui, Cătălin Popa a spus că a fost întrebat dacă are cunoştinţă despre existenţa unei legături între Sorin Ovidiu Vantu şi Nicolae Popa, el susţinând în faţa magistraţilor că nu are cunoştinţă de acest lucru.

Următorul termen în proces a fost stabilit pentru 9 decembrie.

Dosarul lui Sorin Ovidiu Vântu conţine discuţiile pe care omul de afaceri le-a avut în campania electorală şi după alegeri cu şefii trustului Realitatea Media şi cu jurnalişti ai grupului, precum Cătălin Popa, Cornel Nistorescu, Bogdan Chirieac, Stelian Tănase şi Corina Drăgotescu, dar şi cu politiceni.

Stenograma discuţiei dintre Sorin Ovidiu Vantu şi Cătălin Popa, purtată în 29 octombrie 2009, în campania electorală pentru alegerea Preşedintelui.


"POPA CĂTĂLIN : Am făcut un carton şi am spus că aceleaşi ONG-uri, în 2004 l-au susţinut pe candidatul Traian Băsescu.
S.O.VÂNTU: - Foarte bine, f... în gură să-i f... Deci s-au isterizat ăia.
POPA: -Mamă, sunt cu nervii pe pereţi.
VÂNTU: - Excepţional, excepţional.
POPA: -Adevărul e că e fără precedent, că toată societatea civilă, că astea sunt cele mai importante voci în momentul de faţă şi cele mai importante ONG-uri din România, şi nu au mai văzut în mandatul lui Băsescu niciodată aşa ceva. Dar ştii care este şocul?
VÂNTU: - Ă?
POPA: - Liderii celor două partide de opoziţie nu vor să facă declaraţii pe tema asta.
VÂNTU: - De ce?
POPA: - De boi. Adică răspunsul meu e clar. De boi.
VÂNTU: - Cred că fac bine, tati.
POPA: - Eu nu cred.
VÂNTU: - Dacă îmi permiţi, totuşi rărirea parlamentarilor este o chestie foarte populară printre cetăţenii imbecili ai acestei ţări.
POPA: - Da, dar nu despre asta e vorba.
VÂNTU: -Ba da, pentru că acolo este prefaudarea alegerilor. Se referă strict la referendum şi referendumul este o chestie gingaşă. Ei au ieşit deja cu declaraţii că susţin micşorarea numărului de parlamentari.
POPA: -Da şi asta poate să spună şi acum, "Susţinem în continuare referendumul, haideţi să-l programăm între tururile de scrutin".
VÂNTU: - Da. O să mă gândesc. Să vorbesc cu MIRCEA şi cu CRIN să văd de ce nu preiau mesajul. Nu ştiu. M-a luat prin surprindere cu treaba asta.
(...)
POPA: - Da. O să stăm să documentăm deşi mă ardeau mâinile să ieşim repede cu el, dar nu putem pentru că sunt lucruri foarte grave.
VÂNTU - Sunt grave, nu?
POPA: - Da.
VÂNTU - Aşa tati, aşa băiatul lui tata. F... în gură să-l f... Hai că vin şi eu acasă să pun umărul (râde - n.n.).
POPA: (râde - n.n.). Da.
VÂNTU: - Rar mi se întâmplă, fără mişto CĂTĂ, să mă mobilizez cum m-am mobilizat de data asta.
POPA: - Da. Am simţit şi eu pe alocuri.
VÂNTU: - Rar mi se întâmplă. Mi-am scos oştile regulate din cazărmi, nici măcar pe scandalul FNI nu mi-am scos armata regulat. Am lucrat numai cu ostaşii.
POPA: - (râde - n.n.).
VÂNTU: - Da. De data asta... multă prostime, dat fiind faptul că poporul ăsta s-a tâmpit de-a dreptul, prostimea asta încă ţine cu imbecilul şi trebuie să-i degajăm prostimea.
POPA: - Da.
VÂNTU: - I-o degajăm f... în gură să-l f... Hai, te pup! Pa!
POPA: - Drum bun! Pa!"


Stenograma discutiei dintre Sorin Ovidiu Vantu si Corina Dragotescu, purtata in noaptea de 6 spre 7 decembrie, după turul al doilea al Prezidenţialelor, imediat după miezul nopţii. Drăgotescu se aflase la sediul PDL unde se desfăşura numărătoarea paralelă a voturilor:

"(...)
S. O. VANTU: Să nu te transformi într-un agent de intoxicare al lor.
CORINA DRĂGOTESCU: Nu! Nu, nu, nu!
VANTU: Asta era ceea ce vroiam să te rog!
DRĂGOTESCU: Categoric nu! Categoric nu!
VANTU: Asta era ce…
DRĂGOTESCU: Acuma urcă operatorul cu colega de la Social, filmează tabelul să şi-l asume. Eu nu-mi asum nimic. Dacă dă imaginea, ca să vadă, mă rog, să fie…
VANTU: Deci, nu te transforma într-un agent! Nu te transforma într-un agent de manipulare al lor!
DRĂGOTESCU: Bine".


Cazul Nicolae Popa


Pe 22 aprilie, Nicolae Popa a fost adus in Romania, el fiind transportat de la Jakarta (Indonezia) cu o aeronava privata ce a aterizat pe Aeroportul Otopeni.

Nicolae Popa a fost arestat pe 2 decembrie 2009 de autoritatile indoneziene, el fiind condamnat de Tribunalul Bucuresti, in 2007, la 15 ani de inchisoare in dosarul prabusirii Fondului National de Investitii, alaturi de Ioana Maria Vlas, decizie ce a ramas definitiva in 2009 prin sentinta Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

De asemenea, el a primit 12 ani de inchisoare in dosarul FNA.

Nicolae Popa s-a sustras executarii pedepsei, fugind din tara inca din anul 2000 si a fost dat in urmarire prin Interpol in 2002, in baza mandatului international de arestare emis de instanta din Romania.



Citeste mai multe despre   


















8409 vizualizari

  • -24 (34 voturi)    
    Cineva bate campii aici...... (Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:52)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Ati citit stenogramele?
    Exista legatura intre discutiile Vantu/ziaristi si Nicolae Popa?
    Nici o legatura !!!
    Si, atunci, de ce au fost adusi astia la tribunal?
    Ca da bine !
    Sa se asocieze niste nume din Realitatea cu un proces sonor. hai mai, ca este mai mult decat penibil.
    Nu ma omor dupa Dragoteasca, pe alalalt, Cătălin Popa, nu cred ca-l stiu de loc....dar asa niste facaturi cusute cu ata portocalie.......
    Circ, este putin zis.
    • +19 (23 voturi)    
      Doare tare? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Deranjeaza rau faza cu CRIN? :))

      Sincere condoleante! =))
    • +15 (19 voturi)    
      Corect! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:15)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Stenograma despre care vorbeste Wizard of Oz este aceea cu batista si hidrantul, desi frumoasa jurnalista a fost chemata astazi sa-l dea in gat fara batista.
    • +17 (23 voturi)    
      Vorba lui Vantu... (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:37)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Cred ca te numeri printre cetatenii imbecili ai acestei tari, asa dupa cum te caracterizeaza prietenul tau S.O.V.
      Ce nu ai inteles?
      Analizand dosarul lui Nicolae Popa, au descoperit aceste stenograme unde S.O.V. ne face pe toti imbecili si ca o sa vorbeasca el cu Mircea si cu Crin....
      Acum ai inteles cine ne-ar fi condus de fapt, daca ajungeau Mircea si Crin la putere? Exact cel care te face imbecil.
  • +8 (14 voturi)    
    Corina, batista si hidrantul de presa (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:01)

    zexe [anonim]

    Vreau sa atrag atentia redactorilor ca au gresit stenograma :)
    Atat!
  • +20 (26 voturi)    
    BRAVO...... (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:18)

    un cetatean [anonim]

    pt. presedintele juca tor.....nu ne-a mintit ,sistemul ticalosit iese la lumina zilei....daca se va reusi si confiscarea averilor celor care au excrocat statul ROMAN,atunci vom putea spune inca odata BRAVO,d-le presedinte,v-ati indeplinit mandatul.
  • +19 (23 voturi)    
    SOV (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:44)

    Cocolina [utilizator]

    are dreptate...socotesc acest popor un popor de imbecili,fomiti,asistati social,puturosi....acesti mafioti impreuna cu cei din psd si pnl,si-au unit fortele sa ne puna in lanturi...chiar ca ne-a trecut glontul pe langa ureche cum spunea Nasul.
    ZI de zi ni se dezgoleste acest cacat in care se scalda gunoaiele astea,si totusi mai sunt romani care ar avea tupeul si neobrazarea sa ii voteze...
    Atunci chiar ca ne meritam soarta....Rusine!!!!!!!!!!
  • +15 (19 voturi)    
    BRAVO !!!! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 18:05)

    silvia [anonim]

    Bravo voua,jurnalistii lui peste,adica lui SOV. Rusine voua ! Sunteti gretosi,necinstitilor ! Asa sunteti voi,asa va faceti meseria ? Slugoi platiti .Pentru cativa arginti va vindeti diavolului ,cel care fura si care doreste sa manevreze destinele romanilor.Madam Dragotescu ,te-ai transformat in element de intoxicare pentru SOV,s-a vazut din emisiunile tale in care iti varsai otrava care banui ca era bine platita. De ! ce nu face cucoana pentru ceva banuti.
  • +15 (19 voturi)    
    Jurnalista-moralista !!!! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 18:09)

    polonyca [utilizator]

    Si ce "rea" era ea....si cata moral;a le facea ea PDL-istilor.....ba mai dadea si lectii despre etica (ei) profesionala !!!!! Halal.......pute dupa ea !!!
  • +13 (17 voturi)    
    corina, fi atenta ! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 18:25)

    panfilie [anonim]

    hahaha ! nu e agent de propaganda, nu !
    e deontoloaga vintului si'a lui ghitza !
  • 0 (16 voturi)    
    amuzant (Vineri, 11 noiembrie 2011, 19:49)

    Adrian [anonim]

    Amuzant cum va agitati toti si va legati de niste oameni care nu fac altceva decat sa isi urmareasca interesul propriu. Fiecare dintre voi ar fi facut la fel daca ar fi fost in pozitia lor. Banii pot corupe pe oricine. Diferenta o face doar pe cat "te vinzi".

    Cat despre faptul ca Vantu se refera la acest popor ca fiind imbecil, nu pot decat sa ii dau dreptate. Acest popor este in majoritate lipsit de orice cultura. Situatia dezastruoasa in care ne aflam fiind rezultatul direct al alegerilor "inteligente " pe care acest popor le-a facut. Acest popor este o masa de manevra, iar jocurile se fac intre cei ce reusesc sa manipuleze mai bine. Pana nu o sa se limiteze dreptul la vot nu o sa reusim nimic. Macar un liceu sa termine cei ce au dreptul sa voteze...

    Asa ca nu mai aruncati cu noroi in stanga si in dreapta doar de dragul de a va certa. Nu mai poate SOV de criticile voastre... Sau Antonescu sau Basescu. Fiecare isi vede de strategia lui si de interes.

    Daca v-ati vedea si voi interesul poate v-ati implica mai activ in viata social-politica in loc sa faceti tribunal on-line la orice stire (adevarata sau falsa, probata sau nu ). Abia atunci sa comentati.

    O seara buna tuturor! :)
    • -1 (5 voturi)    
      Am mai auzit d-astea... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 11:55)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Mentalitate de puscarie, de condamnat pe viata: oricum suntem niste criminali, oricum suntem ticalosi din nascare: hai sa facem tot ce ne trece prin cap, hai sa uitam de morala (ca doar suntem baieti destepti!) :))

      Draga Adrian, afla ca nu functioneaza!

      Ca sa traiesti printre ticalosi, trebuie sa ai stofa de ticalos. Exista o ierahie si printre ei, tot asa ca si cea din societatea normala...

      Mai gandeste-te!
  • +9 (13 voturi)    
    Raspuns pentru Adrian (Vineri, 11 noiembrie 2011, 20:38)

    Cristian Botez [anonim]

    "Fiecare dintre voi ar fi facut la fel daca ar fi fost in pozitia lor. Banii pot corupe pe oricine" !!!! Adrian sau cum te-o fi chemând, te deplâng. Printre ce fel de oameni traiesti? Ce fel de om esti TU? Cu siguranţă, unul coruptibil, nu? Ai face ORICE pentru bani, nu? Cum spuneam, te deplâng!
    • -2 (6 voturi)    
      Voi, pe aici pe Hotnews, (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 11:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristian Botez

      va plasati in tabara opusa coruptilor. Daca vrei sa rezolvi problemele coruptiei trebuie, insa, trebuie sa te plasezi de partea ei, asa cum a facut Adrian, sa intelegi motivatia unui corupt.
      • 0 (0 voturi)    
        asa zisei si io ! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 10:20)

        dorel din gorj [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        daca toti suntem corupti, nu mai exista coruptia. caz rezolvat si inchis !

        sa traiti bine, mai draga !
  • 0 (4 voturi)    
    Cătălin Popa e nepotul lui Nicolae Popa? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 23:04)

    Gigi Ionescu [anonim]

    nu știu... întreb și eu...
  • +3 (7 voturi)    
    Raspuns pentru Adrian (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 8:00)

    Ioan [anonim]

    Referitor la faptul ca "fiecare ar fi facut la fel si banii ar corupe pe oricine" se ridica intrebarea. In situatia data, oare am fi capabili si oare pentru ce suma, sa ne omoram pana si rudele? Astai filozofia viitorului spre care vrem sa tindem?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:11)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Nu cred ca orice om cu un oarecare simt al ratiunii si eticii ar vrea sa tinda spre asa ceva. Eu subliniam doar ca asta este societatea in care traim si de care ne izbim zi de zi. Spre deosebire de Dlu Botez de mai sus cu a sa demagogie de ulita de sat, nu am fost pus inca intr-o situatie de compromis ,asa ca nu am aroganta de a afirma ca sunt incoruptibil.

      Vis-a-vis de afirmatia mea citata de tine, trebuie sa recunosc ca este incompleta. Nu sunt doar banii singura "moneda" care pot corupe. Putem adauga aici : putere, pozitie sociala, compromis si santaj. Oricare dintre noi reactioneaza la una dintre acestea.
      Spre exemplu, daca din nefericire, copilul meu ar avea nevoie de o operatie de sute de mii de euro, iar salariul meu de functionar public l-ar condamna la moarte, nu cred ca m-as gandii de doua ori pentru a ma lasa corupt, daca as stii ca prin asta mi-as salva copilul.

      O seara buna.
  • -5 (11 voturi)    
    SOV, hot sau nu, e om cu clasa (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 11:00)

    klaudyuxxx [anonim]

    sunt un deliciu aceste stenograme ale lui SOV. Basescu e o pussy pe langa omul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    goarna are dop (Duminică, 13 noiembrie 2011, 18:02)

    Alf [anonim]

    Saracii ziasristi. Neinformati. Sa nu stie ei nimic, nimic, despre iubitul lor patron si despre afacerile lui.... jale, tata.
    Ia sa fi fost ei PDL-isti sau apropiati ai lui Basescu ca ar fi stiut si ce nu stiau nici impricinatii.