Mircea Diaconu, despre decizia ANI: Sotia mea nu este croitoreasa, este actrita. Ce vina are ea?

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2011, 10:25 Actualitate | Esenţial


Mircea Diaconu a declarat joi, referitor la decizia ANI de a sesiza Parchetul instantei supreme in cazul sau, ca aceasta este "vijelia cotidiana care ne-a intors in anii '50, ca metode, ca principii", precizand totodata ca sotia lui nu este croitoreasa, ci actrita, relateaza Mediafax.

ANI a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in vederea cercetarii senatorului liberal Mircea Diaconu, director al Teatrului "C. I. Nottara", pentru savarsirea infractiunilor de conflict de interese si abuz in serviciu contra intereselor publice, deoarece si-ar fi angajat nelegal sotia in functia de regizor artistic.

"Traim in Romania. N-am ce sa comentez. E vijelia cotidiana care ne-a intors in anii '50, ca metode, ca principii", a declarat Mircea Diaconu in legatura cu decizia ANI.

El a precizat ca in momentul de fata este in turneu in Germania.

"Lista incompatibilitatilor mele abia se deschide. Acum, spre exemplu, sunt si director de teatru si conduc si masina teatrului in turneu. Le mai dau eu ANI-lor si alte motive de subminare a economiei nationale si probabil, daca ma concentrez bine, si de genocid", a spus razand Mircea Diaconu.

In ceea ce o priveste pe sotia lui, Mircea Diaconu a spus: "Sotia mea nu este croitoreasa. Este actrita Diana Lupescu. Ce vina are ea saraca? Asta ma doare cel mai mult, este posibil sa sufere ea".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4672 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    coruptule!!! :D (Joi, 27 octombrie 2011, 10:29)

    Bogdan [anonim]

    Deci esti si parlamentar si director de teatru si sofer ??? Asta-i culmea obrazniciei! Iti faci de ras colegii parlamentari care pleznesc de integritate! :))
    • +3 (7 voturi)    
      latrator la vuvuzele (Joi, 27 octombrie 2011, 23:39)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      aia a ajuns, latra toata ziua la luna ca un caine turbat. Inca un Grivei setat, i s-a urcat la cap, crezand ca poate face orice fara sa dea socoteala. De, asa-i cand te amesteci cu taratele, te mananca...ANI. BRAVO ANI! Deci se poate, continuati !
  • -4 (16 voturi)    
    mai bine taci (Joi, 27 octombrie 2011, 10:31)

    Dedalus [anonim]

    Mai bine taci, mai istetule!!!

    Nu ai voie sa conduci masina teatrului, in cailitte de director, e ilegal. Pe bune...
    • +4 (6 voturi)    
      G (Joi, 27 octombrie 2011, 15:37)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Ei afla ca ai dreptate.Nu poate conduce masina teatrului pentru ca nu are exament psihologic la zi si analizele anual,cum prevad normele ITM in domeniul sanatatii si securitatii in munca.Mai in gluma mai in serios i-l paste ,la venirea in tara,o amenda de 4500 ron.Vezi ce inseamna sa nu stii,sa nu fii informat si sa bati toba pe la televiziuni despre puritatea ta spirituala.
  • +15 (25 voturi)    
    vai de noi (Joi, 27 octombrie 2011, 10:45)

    ylav [utilizator]

    o lichea ,punct.
  • +22 (32 voturi)    
    anii 50? (Joi, 27 octombrie 2011, 10:48)

    pehash [utilizator]

    De ce domnule Mircea Diaconu? Si in anii 50 era normal ca sotul sa fie presedintele comisiei care o evalua pe sotie si ii dadea nota maxima? Probabil ca era, in partidul comunist. Cum ramane cu revolutia bunului simt? Bunul simt nu v-a soptit cumva atunci ca n-ar trebui sa ii acceptati candidatura la un post pentru care nu avea deloc experienta, ca doar terminase facultatea de 2 luni? Bunul simt nu v-a oprit sa fiti presedintele comisiei de evaluare? Cu atat mai putin nu a fost o problema sa-i dati nota maxima, nu?

    Oricum, felicitari pentru performanta incredibila de a va achita cu succes de mandatul de parlamentar, cat si de cel de director de teatru. Sunt convins ca alegatorii PNL sunt mandri de rezultatele dvs in parlament, si anume o singura amarata de lege, si aia de 2 bani.
  • +20 (28 voturi)    
    Mare artist, josnic om... (Joi, 27 octombrie 2011, 10:49)

    bogdan [anonim]

    Adica e OK ca eu sa fiu seful comisiei care decide cistigatorul unui concurs la care participa si sotia mea. Si e dincolo de orice dubiu ca sotia mea a cistigat pe merit concursul, doar pentru ca e artista. Si cine nu e de acord ca treaba asta e imorala are principii de anii '50.

    Diaconu ne arata din ce in ce mai clar principii de politruc, considerind normal sa-i rezolve nevestei postul... In orice tara normala directorul ar fi avut macar bunul simt sa nu faca parte din comisie. Desi varianta morala ar fi fost sa cheme in cazul asta o comisie de la alt teatru, pentru a elimina suspiciunile.
  • +17 (25 voturi)    
    in pofida bascaliei... (Joi, 27 octombrie 2011, 10:51)

    boris ardelean [anonim]

    ... pe care a ales sa o foloseasca actorul, este mai mult decat regretabil (adica rusinos) ca persista in a considera ca fiind ceva normal ceea ce a facut. anii '50?! sa fim seriosi, monser!... liberal, cum va recomandati dv., nu inseamna in nici un caz a fi deasupra legilor si a bunului simt. precedente jenante: ceausescu si lenuta, laurentiu (popescu, rector umf) si olguta (simionescu, consoarta). este pacat ca un om decent, cum era perceput mircea diaconu, a ajuns acum intr-o asemenea ipostaza. cu jena si fara respect,
    boris ardelean
  • +18 (24 voturi)    
    ...si dumneata... (Joi, 27 octombrie 2011, 10:56)

    alt adrian [anonim]

    dl. Diaconu , erai actor , nu politician....
  • +21 (27 voturi)    
    Maeste (Joi, 27 octombrie 2011, 10:58)

    Dragos [anonim]

    Ma adresez dumneavoastra cu apelativul de maestre, deoarece chiar reprezentati ceva pentru teatrul romanesc. Am o singura intrebare, cum va simtiti alaturi de una din clicile din politica romaneasca atacand o alta clica? Cum puteti linge unde ati scuipat, cum va simtiti ...decazut. Pacat maestre, mare pacat.. si imi pare rau sa va spun asta dar de multa vreme observ ca ati intrat si dumneavoastra in lumea buna, a nesimtitilor...
    Cu stima pentru actorul Mircea Diaconu,
    Cu scarba pentru nesimtitul politic Mircea Diaconu.
  • +16 (22 voturi)    
    Coruptie la nivel inalt (Joi, 27 octombrie 2011, 11:03)

    balan [anonim]

    Pana si acest cetatean care insufla un pic de incredere s-a dovedit ca este f corupt . Nu mai exista parlamentari cinstiti . RUSINE mircea diaconu ...
  • -11 (19 voturi)    
    ce vigilenta e ANI :P (Joi, 27 octombrie 2011, 11:06)

    Bogdan [anonim]

    sa inteleg ca se ocupa si de directori de teatru... Sau Diaconu si-a favorizat sotia din postura de parlamentar ?!?
    P.S.
    Dca isi inseala sotia si isi pierde integritatea se sesizeaza ANI? :P Nu de alta, dar ar fi un exemplu prost pentru colegii parlamentari integrii :))
  • +17 (21 voturi)    
    Ce arogant gretos.... (Joi, 27 octombrie 2011, 11:19)

    Manu [anonim]

    Musiu, da' ce au croitoresele in minus fata de actrite? Dimpotriva, muncesc pe branci pt painea lor, au spirit antreprenorial (isi cauta singure clienti, cultiva relatia cu ei si lucreaza mereu cu spirit de raspundere, ca sa nu-i piarda). Pe cand madam Lupescu, ce a facut in viata ei, decat ca te-a gasit pe tine de barbat si ca de 35 de ani mananca o paine alba pe banii statului, adica si ai croitoreselor pe care le detesti atata, dar care platesc taxe ca sa traiti bine tu si cucoana ta... Daca ar fi fost madam Lupescu o actrita asa de speciala, s-ar fi produs pe cont propriu, cu impresar si tot tacamul, nu ar fi trait pe spinarea croitoreselor platitoare de taxe!
    O mizerie de om, un caracter gretos...
  • +15 (19 voturi)    
    tipic (Joi, 27 octombrie 2011, 11:24)

    Lupu3 [utilizator]

    Tipic pentru politicianul roman, indiferent de unde a plecat. Considera ca devine dreptul lui sa-si capatuiasca familia pe banii statului si nu face nimic rau... iar daca este prins sau intrebat se considera agresat.
  • +13 (17 voturi)    
    " Mere ROSII"..... (Joi, 27 octombrie 2011, 11:31)

    atamanu [anonim]

    Mircica, sotia ta mai bine ar fi o croitoreasa buna decat o actrita lamentabila.....Iar tu mai bine ti-ai juca rolul care ti-a venit ca o manusa intotdeauna si anume acela de " a o face pe prostul "
  • +11 (15 voturi)    
    alo, tovarase! (Joi, 27 octombrie 2011, 11:38)

    Lucian [anonim]

    Domnu' Diaconu,
    Aveti niste reguli, respectati-le!
    Ce naiba e asa de greu ?
  • +10 (14 voturi)    
    o BALANTA si MERE ROSII (Joi, 27 octombrie 2011, 11:44)

    bugsy [anonim]

    Directorul/parlamentarul/soferul si permanent invitatul la RTV MD ar trebui sa revada 2 (ecranizari diferite dupa acelasi roman, de fapt) din filmele in care a jucat in tinerete
  • +6 (10 voturi)    
    Cata nesimtire! (Joi, 27 octombrie 2011, 12:12)

    sara [anonim]

    Acest individ este jalnic. Doamne de ce oameni este populata tara noastra! Cum as putea eu gasi cuvinte "suficiente" pentru a-l descrie pe acest nesimtit?
  • +5 (7 voturi)    
    Domnule Diaconu (Joi, 27 octombrie 2011, 13:27)

    Vizitiul [utilizator]

    "Mâna întinsă care nu spune o poveste nu primeşte pomană".

    Felicitari sotiei!
  • +2 (6 voturi)    
    pai (Joi, 27 octombrie 2011, 13:32)

    MirceaA [utilizator]

    pai nu mai sunt alte teatre in tara asta?
  • +7 (9 voturi)    
    Desigur, (Joi, 27 octombrie 2011, 13:33)

    Bogdan [anonim]

    insa din cate teatre sunt in Bucuresti este taman la ala unde esti tu director.Intamplator examenul de regie nu a respectat conditiile care li se cer "celorlalti".Absolut intamplator...In limbajul teatral exista notiunea de "conflict de interese"?
  • +6 (8 voturi)    
    pacat (Joi, 27 octombrie 2011, 14:08)

    cosmin [anonim]

    candva un mare actor, a ajuns si asta un mizerabil care vrea cu tot dinadinsul sa demonstreze cat e de murdar. si de prost. pentru ca subevaluarea intelectului celui ce te asculta denota faptul ca esti un mare prost, draga mircea dinescu.
    • +3 (3 voturi)    
      lui cosmin... (Joi, 27 octombrie 2011, 14:37)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      de Mircea Diaconu era vorba-n articol, nu de Dinescu.
      • 0 (0 voturi)    
        Penal :)))) (Vineri, 28 octombrie 2011, 23:28)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Bine, ca la o adica i se aplica si lui Dinescu.
  • +8 (10 voturi)    
    Domnul Gorea... (Joi, 27 octombrie 2011, 14:40)

    hahalera [utilizator]

    aici nu suntem in Filantropica (acolo unde povestile frumoase erau apreciate)! Este vorba de viata reala; aia care bate filmul. Si unde actorii nu mai sunt in prim plan, ci ei devin simpli cetateni care pot intra si in politica, sau nu, insa care trebuie sa respecte legile in vigoare... iar distinctia intre "baietii buni" si "baietii rai" e mai greu de facut decat in filme.
  • +6 (8 voturi)    
    Maestre... (Joi, 27 octombrie 2011, 15:19)

    alina [anonim]

    eu zic sa aveti grija la garderoba de-aci inainte, sa nu va crape nadragii-n dos pe scena... umbla vorba ca tantili cu ac si ata nu uita si nu iarta :D
    In rest, mare ati fost, mic ati ajuns...
  • +4 (6 voturi)    
    Esti jalnic! (Joi, 27 octombrie 2011, 18:13)

    nationalistul [anonim]

    aveam o parere buna de tine d-le Diaconu dar parca democratia te-a facut lacom,nemancat dupa bani si mai nou esti si un turnator cu dosar,profiti ca ceilalti de statutul de ,,smecher"?cand il vezi pe Gaddafi mort nu iti aduce aminte de Ceausescu?!
  • +5 (5 voturi)    
    Croitoreasa (Joi, 27 octombrie 2011, 18:28)

    Ma Lin [anonim]

    Era mai bine daca era croitoreasa ca a-i fi evitat sa arati lumii ca esti la fel cu majoritatea parlamenarilor
  • +4 (4 voturi)    
    "arta" romaneasca (Joi, 27 octombrie 2011, 19:25)

    Observator [anonim]

    Fiti linistiti baieti ca e masonel de grad inalt. Lucrurile se vor "rezolva" intre frati ... imi e scarba de ce au ajuns oamenii care ar fi trebuit sa faca ARTA, nu politica sau altceva. Din pacate nu e singurul.
  • +2 (2 voturi)    
    ai (Vineri, 28 octombrie 2011, 9:40)

    sir [anonim]

    dreptate,branzovenescule,vina e doar a ta!
  • +3 (3 voturi)    
    ?? (Vineri, 28 octombrie 2011, 10:11)

    elis [anonim]

    si daca era croitoreasa ce? important ar fi fost sa fie regizor si sa nu fie sotul presedinte de comisie.Nu ne mai mititi e rusine!
  • +2 (2 voturi)    
    ...si matale mestre !? (Vineri, 28 octombrie 2011, 12:04)

    arkan [anonim]

    Cum...si matale maestre,speranta noastra!? n-as fi crezut !!!
  • -1 (1 vot)    
    ??? (Vineri, 28 octombrie 2011, 21:08)

    bu [anonim]

    si ce daca a angajat-o pe diana lupescu regizor artistic? daca s-a potrivit , care e treaba? da cind ficele base@xului au fost angajate aiurea pe sute de mii de euroi? si fii si fiicele , sotii, neopti, rude, altor nespalati inculti de parlamentari sau parveniti, au fost angajati aiurea ? aia era ok?
  • -1 (1 vot)    
    VINA EI ESTE (Vineri, 28 octombrie 2011, 22:01)

    misu [anonim]

    ca nu are buletin de Bolintin