Premieră șocantă la Facultatea de Drept: 49 de studenți, propuși spre exmatriculare pentru fraudă la examene. Decan: „E cu totul contrariant”

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 18:41 Actualitate | Educatie


Facultatea de Drept
Foto: Facebook
​Aproape 50 de studenți din anul I de la Facultatea de Drept din cadrul Universității din București au fost propuși pentru exmatriculare pe motiv de fraudare a mai multor examene, scrie EduPedu.ro, citând surse studențești.

„Este șocant să constatăm un asemenea fenomen, e cu totul contrariant pentru principiile pe care ar trebui să le insuflăm viitorilor magistrați, avocați, juriști, profesioniști ai dreptului să descoperim în stadiul formării lor inițiale o asemenea încălcare a acestor principii”, a declarat decanul Facultății, Răzvan Dincă, pentru edupedu.ro.

Mai exact, cei 49 de studenți au comunicat pe whatsapp metode de copiere pentru fraudarea examenelor online.

„Am fost informați de existența unor grupuri de Whatsapp pe care zeci de studenți din anul I rezolvau în comun subiectele de examen în timpul examenului, făceau schimb de metode de copiat, purtau discuții despre cum să își poziționeze ecranele astfel încât să aibă acces și la un alt dispozitiv, unii dintre ei s-au și filmat explicând astfel de metode de fraudă pentru ceilalți. În total, sunt 49 de studenți pe care i-am propus pentru exmatriculare, avem toate dovezile.

Nu am mai avut în istoria facultății și nici a universității o astfel de situație, este o premieră. Au mai fost studenți exmatriculați pentru fraudă, dar niciodată nu au fost propuși atât de mulți. Pentru spiritul de justiție, echitate și corectitudine pe care trebuie să îl cultivăm în facultatea de drept este șocant să constatăm un asemenea fenomen, e cu totul contrariant pentru principiile pe care ar trebui să le insuflăm viitorilor magistrați, avocați, juriști, profesioniști ai dreptului să descoperim în stadiul formării lor inițiale o asemenea încălcare a acestor principii”, a mai declarat Dincă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10467 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    copie loazele pe rupte (Marţi, 23 februarie 2021, 18:48)

    gogu70 [utilizator]

    copiau si cand era prezenta fizica, da' acum cand e "online"
  • +23 (23 voturi)    
    viitorii (Marţi, 23 februarie 2021, 18:55)

    Tsh [utilizator]

    viitorii spagari, nu magistrati, juristi, etc ...
    • +9 (13 voturi)    
      Viitorii sefi (Marţi, 23 februarie 2021, 19:40)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Tsh

      la CCR, ICCJ, CSM etc..
  • -14 (30 voturi)    
    Studenții de la drept (Marţi, 23 februarie 2021, 18:56)

    Con_stan_tin [utilizator]

    dovedesc spirit de echipă, modul lor de acțiune pentru rezolvarea problemelor este exemplar. Sincer nu văd unde este greșeala, modul lor de rezolvare a problemelor în echipă, consultând literatură de specialitate, este mult mai eficient decăt să rezolvi problema de unul singur numai cu ce ai în memorie. Ce problemă de moralitate sau legalitate ridică rezolvarea problemelor așa cum au făcut-o studenții? Doar o regulă absurdă și total ineficientă în viața reală, să nu copiezi la examen.
    • +2 (10 voturi)    
      Corect (Marţi, 23 februarie 2021, 20:26)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Oricum se intampla peste tot aceste lucruri.Este firesc ca studentii sa lucreze impreuna,oricum vor uita majoritatea lucrurilor invatate
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:03)

    tudorr [utilizator]

    "Putorele, fa ceva!"
  • +7 (13 voturi)    
    Lasati-i in pace (Marţi, 23 februarie 2021, 19:18)

    VOX. [utilizator]

    Viitorii infractori vor avea nevoie de "profesionisti" care sa-i apere.
  • -1 (9 voturi)    
    Vaaai (Marţi, 23 februarie 2021, 19:32)

    Costi888 [utilizator]

    Dar ce credeati ca toate beizadelele alea de acolo invata ceva?? �� foarte putini care vin pe bune.. restul impinsi de parinti
  • +6 (12 voturi)    
    ura! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:44)

    ber [utilizator]

    Traiasca judecatorii, avocatii si procurorii! Traiasca salariile grase si pensiile speciale!
  • +7 (7 voturi)    
    laudabila initiativa (Marţi, 23 februarie 2021, 20:07)

    ..13 [utilizator]

    Facultatii de Drept de la Universitatea Bucuresti.

    Am auzit si de la alte facultati sau de la alte universitati?
    Intreb pentru un prieten.

    PS
    Imi aduc aminte ca la unul dintre examenele mele de Drept Comercial profu iti dadea probleme/spete juridice si te punea sa gandesti, sa interpretezi/explici speta si sa dai solutii...Oare duse sunt acele vremuri???
  • +5 (7 voturi)    
    FURĂM, FURĂM, FURĂM. (Marţi, 23 februarie 2021, 20:27)

    iovhe [utilizator]

    Ce va aunge România în viitor cu asemenea absolvenți? Sunt curios din ce familii provin? Așchia nu sare departe de butuc. Dacă erau de la o facultate de comerț nu mă miram.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa stam stramb si sa judecam drept (Marţi, 23 februarie 2021, 20:31)

    Caroll [utilizator]

    "Nu am mai avut în istoria facultății și nici a universității o astfel de situație, este o premieră." Intr-un an in care, fara voia lor, profesorii s-au cam prefacut ca predau, iar copiii s-au cam prefacut ca invata, nu ar trebui sa fie foarte surprinzatoare aceasta premiera. Profesiile pentru care se pregatesc sunt, intr-adevar, incompatibile cu gestul studentilor. Dar poate ar fi trebuit gandite alte masuri impotriva lor in aceste conditii/vremuri atipice, tinand seama de calitatea instruirii de care au avut parte in ultimul an, dar si de faptul ca nu studentii au ales aceste conditii de examinare.
    • +1 (3 voturi)    
      Ascunde gunoiul. Nu simte că pute. (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Caroll

      La facultatea de drept din București, dar și din alte centre universitare, de-a lungul timpului au absolvit cursurile mulți foști milițieni și securiști, jumătate dintre ei fiind semianalfabeți, adică având 4 clase la bază, restul până la liceu fiind făcute la seral/fără frecvență, câte 2-3 ani într-un an și ajunși avocați și funcționari juridici cu studii superioare și lefuri bune, greu de mișcat din loc, pentru-că au avut grijă să-și creeze dosare de șantaj solide. Vom scăpa de ei când mor. De aceia spun că o justiție corectă în România nu este încă posibilă. Priviți cum CSM și Secția Specială apără infractorii, mai nou și unele Curți de Apel, funcție cum au apucat //șpăgarii// să se instaleze.
  • +1 (5 voturi)    
    Amuzant (Marţi, 23 februarie 2021, 22:34)

    utilizator1 [utilizator]

    Mie mi se pare amuzant. Cert este ca acolo unde exista o posibilitate de fraudare, cineva o va găsi și o va folosi. Dacă doriți examene pe bune trebuie sa veniți cu alta soluție sau sa adaptați cerințele. De exemplu eu anul trecut am dat un examen online, test grila, 1 minut de întrebare, răspuns multiplu și întrebări atât de bine gândite încât nu as fi trecut fără sa cunosc bine materia. Și a fost imposibil sa caut răspunsurile online sau in cărți, timp prea scurt pentru așa ceva.
    Deci vina este împărțită, domnilor profesori neadaptați la realitate.
    • +3 (5 voturi)    
      E mai complicat (Marţi, 23 februarie 2021, 23:23)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Conteaza si ce vrea facultatea. Daca vrea finantare, adica studenti care aduc bani de la buget, o sa faca presiuni ca sa nu piarda studentii pe parcurs. Sau mai rau, ii duc pina in ultimul an si acolo ii pica pentru ca nu stiu materia.

      Finantarea pe cap de student / elev a generat un urias conflict de interese si a aruncat educatia in derizoriu.

      Cit despre fraudat examene... se fraudeaza pe rupte. Iar universitatile se prefac cu brio ca fenomenul nu exista. Se exmatriculeaza de 100 ori mai putini studenti decit in cazul in care s-ar aplica regulamentele in mod strict.

      Care regulamente in opinia mea sunt inepte, pe linga ca nu sunt aplicate nici nu participa la educarea studentilor. Nu merge nici asa, cu capul taiat. Regulamentele sunt pavaza dupa care se ascunde fenomenul fraudarii. Trebuie luate masuri practice si eficiente, cu rezultate, nu scrise regulamente care dau bine la acreditari.
  • +1 (1 vot)    
    cum era? (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:21)

    gicutotala [utilizator]

    magistratul când își începe cariera își face un plan pentru întreaga carieră inclusiv banii de pensie.
    a tăia pensia e neconstituțional afectează cariera magistratului.
    Ăștia sunt la un capăt al carierei iar cei cu pensii speciale la celălalt. ce o fi între ei doamne ferește.
  • 0 (0 voturi)    
    fraude (Miercuri, 24 februarie 2021, 21:46)

    atc [utilizator]

    Pai, parca stiam ca pestele de la cap se-mpute: cand am ales de doua ori un presedinte de tara care si-a procurat cel putin una din cele sase case( cica din meditatii!), cu acte false dovedite in justitie; cand avem un prim ministru al tarii dat afara din conducerea unei banci chiar de catre Guvernatorul BNR pentru smenuri cu valuta tarii pe care acum o guverneaza; cand avem un ministru al sanatatii contabil fara diploma, cand avem ministru al justitiei care si-a falsificat actele pentru un apartament ANL, etc, etc, o fi cazul sa ne mai miram? Noi ce-am pazit acceptand in functii cheie pe toti acesti impostori care au fraudat din greu?