In ciuda faptului ca "Poli" a avut aproape o jumatate de echipa indisponibila, Dinamo nu si-a facut jocul obisnuit decat in prima repriza, avand nevoie de multa sansa pentru a castiga. Campionii s-au impus pe final prin reusita din prelungiri a golgeterului campionatului si au trecut pe locul 3 in clasament, la patru puncte de lider.

TEAMA. Fara titularii Onut, Cr. Ciubotariu, Pereny sau Balba, absenti din varii motive, antrenorul Ionut Popa le-a cerut elevilor sai mult tupeu in restanta de ieri cu Dinamo. Iesenii au incercat la inceput, dar teama i-a oprit deseori departe de poarta lui Stelea, iar asta mai ales dupa ce Margaritescu reusise deschiderea scorului. "La 0-0, daca Onofras inscria, alta era situatia.

L-am schimbat pe Bogdanovici inca din prima repriza deoarece a jucat cu infiltratii", a declarat tehnicianul gazdelor, Ionut Popa.

GHINION. In repriza secunda, "cainii" au marcat repede pentru 2-0 prin Danciulescu ('55), dupa care nu au mai jucat nimic. Gazdele au ripostat imediat si au egalat situatia in doar 5 minute, prin Marius Pacurar, avand chiar cateva sanse de a realiza surpriza. In prelungiri, golgeterul campionatului, Danciulescu, a adus trei puncte norocoase in Stefan cel Mare.

"Ce sa mai spui cand pierzi in ultimele 30 de secunde? Am jucat cu doi atacanti, dar am avut ghinion", a spus, la final, Ionut Popa. La randul sau, Ioan Andone a punctat realist: "Am castigat cu noroc. O echipa mare nu inchide jocul la 2-0. Momentan nu putem vorbi de lupta pentru titlu".

ARBITRAJ

La finalul meciului, presedintele CA al gruparii iesene, Gheorghe Nichita, a atacat in termeni duri prestatia "centralului" Sorin Corpodean. "Sa ne spuna si noua domnul Corpodean ce s-a intamplat la faza din ultimul minut de joc. Sunt prea multi care isi bat joc de munca noastra si de efortul unui oras intreg. Nu se poate lupta cu asemenea oameni", a declarat oficialul gruparii din Copou.

Nechita, care este si primarul Iasiului, nu este la prima acuza impotriva arbitrilor care oficiaza la Iasi, acelasi lucru facandu-l si dupa meciul cu FCM Bacau, din etapa trecuta, in ciuda victoriei lui "Poli".

ETAPA 13

Sambata (6 nov.): Otelul – Dinamo; FC National – CFR Cluj; Gloria – Farul; "Poli" AEK – Sportul; Rapid – FC Arges.

Duminica (7 nov.): Apulum – "U" Craiova; FC Brasov – "Poli" Iasi; FCM Bacau – Steaua.

RESTANTE

FC Brasov – Otelul 2-1 M. Dascalescu (’42), Brujan (’45)/ Rohat (’81)

"Poli" Iasi – Dinamo 2-3 Pacurar (’56, ’61 – pen)/ Margaritescu (’6), Danciulescu (’55, ’90)