Liberalul Bogdan Olteanu este cel care a cerut prima data amanarea alegerilor

Tariceanu ii avertizeaza pe Basescu si Geoana ca va suspenda alegerile europarlamentare

de L.Pirvu, B. Blagu     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2007, 0:00



Premierul Calin Popescu Tariceanu ameninta cu suspendarea alegerilor pentru PE daca Traian Basescu nu renunta la referendumul pe votul uninominal si daca Mircea Geoana nu amana dezbaterile pentru suspendarea presedintelui.

Tariceanu a avertizat, vineri, la finalul discutiei cu liderii partidelor parlamentare, ca face un ultim apel la responsabilitate din partea clasei politice, pentru a evita amanarea datei alegerilor europarlamentare.

El a aratat ca se vede nevoit sa intervina din nou, in calitate de prim-ministru, pe tema alegerilor pentru PE, deoarece situatia politica interna a involuat pe fondul conflictului dintre presedinte si Parlament.

Premierul a facut un apel catre clasa politica, in special catre presedintele Traian Basescu si catre liderul PSD, Mircea Geoana, si le-a cerut "sa lase la o parte jocurile politice si sa se gandeasca la binele romanilor".

"Atrag atentia ca referendumul pe vot uninominal propus de presedintele va duce la un rezultat neconcludent. In acelasi timp ii atrag atentia si liderului PSD, Mircea Geoana, in calitatea sa de fost ministru de externe, ca ar trebui sa stie si sa propuna amanarea dezbaterii pentru suspendarea presedintelui, in favoarea organizarii alegerilor pentru PE", a declarat Tariceanu.

Calin Popescu Tariceanu i-a avertizat pe acestia ca, daca nu vor renunta la intentiile de a organiza, in viitorul apropiat, de referendumuri atat pe tema votului uninominal, cat si pe cea de suspendare a presedintelui, va decide amanarea alegerilor pentru PE.

"Daca nu renuntati la aceste teme, domnule presedinte Traian Basescu si domnule presedinte Mircea Geoana, va fac responsabili de faptul ca nu respectati obligatiile pe care ni le-am asumat fata de cetateni si fata de structurile europene.
Daca se continua aceasta lupta politica voi fi nevoit sa decid amanarea alegerilor pentru PE pana cand li se va acorda tentia cuvenita", a avertizat Tariceanu.

Amanarea alegerilor europene, idee liberala

Prima solicitare de amanare a alegerilor parlamentare a venit din interiorul PNL, de la Bogdan Olteanu, care a declarat ca i-a cerut acest lucru premierului in cursul lunii ianuarie.

"Consider necesara decalarea termenului pentru organizarea alegerilor europarlamentare, in conditiile in care la nivelul clasei politice se discuta despre demararea procedurilor de suspendare a presedintelui Romaniei si despre depunerea unei motiuni de cenzura impotriva Guvernului", si-a motivat Olteanu cererea la vremea respectiva.

Demersul a fost imediat criticat de democrati, dar a fost bine primit de reprezentantii PSD. De altfel, acesta a fost primul partid care a decis sa sustina in corpore ideea amanarii pana la toamna a scrutinului pentru Parlamentul European.

Mircea Geoana a facut publica optiunea PSD in cadrul primei runde de consultari cu premierul. Ea a fost adoptata de PRM, care se afla in scadere de aderenta in randul alegatorilor, si de PC, care nu reuseste sa atinga pragul electoral in sondajele de opinie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


56 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce teatru joci, bre Taricene! (Vineri, 2 martie 2007, 15:03)

    alegator [anonim]

    Ti-ai trimis finul Bogdan olteanu la inaintare cu propunerea de aminare a alegerilor si acum te dai peste cap ca se amina. De fapt nu stii ce pretext sa gasesti ca sa le poti amina. I-ai cerut voie lui Geoana pentru declaratia asta?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Vineri, 2 martie 2007, 15:04)

    Cam [anonim]

    au stat mult si s-au gandit consilierii? ieri l-am auzit la radio cum facea pe durul cu proiectele de turism (adica zbiera dar nu stiu la cine). din pacate pentru el nu mi-a starnit decat un zambet.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tupeu bolsevic are motociclistul asta! 1 (Vineri, 2 martie 2007, 15:09)

    x [anonim]

    Dupa ce PNL voteaza la unison cu “opozitia” pentru constituirea comisiei parlamentare de “anchetare” a presedintelui ba, mai mult, isi si numeste in aceasta comisie un vicepresedinte (Norica Nicolai, de profesie procuror ceausist) si reprezentanti, iata ca motociclistul lanseaza cu tupeu noi apeluri la “pace si calm”, ca altfel ne arata el noua alegeri europarlamentare. Am vazut dupa atitudinea bulibaselor peneliste cat de doritor este acest partid de liniste si incheierea crizei politice.
    La fel cum in 2005 ciocoiul asta tupeist a reusit blocarea alegerilor anticipate si condamnarea Romaniei la inca patru ani de incertitudine, “tranzitie” si “coabitare” cu mafia pedeserista (care acum vedem ca este de fapt, pedeserista-pecista-penelista, avandu-i drept nasi pe Voiculescu si Patriciu), anuntandu-ne ca prioritare erau atunci problemele provocate de inundatii, iata ca acum avem motive si pentru amanarea alegerilor europarlamentare: asa-numitele “crize politice interne” de care, evident, motociclistul si PNL-ul sunt total straini.
    Vad ca mai nou individul asta, de o mediocritate strigatoare la cer, incearca sa o faca pe marele factor de stabilitate al tarii, moderatorul intre Basescu si aliatii sai pe care cu gratie ii numeste “opozitie”. Tot el ne anunta ca suntem cat se poate de idioti si de incapabili sa facem diferenta intre un referendum intern si alegerile pentru PE, nefiind in stare sa ne concentram suficient asupra acestora din urma, prioritare cica, asa ca va avea el grija sa puna cateva luni intre ele. Si cum referendumurile evident nu le poate amana si nici opri, ca nu-i cere nimeni parerea in aceste situatii, face si el ce poate pentru a intarzia limpezirea apelor: amana alegerile.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tupeu bolsevic are motociclistul asta! 2 (Vineri, 2 martie 2007, 15:10)

    x [anonim]

    Iata cateva motive pentru care mafiotii din Parlament ar dori amanarea alegerilor europarlamentare:
    -dupa acest vot s-ar vedea clar cum stau partidele in preferintele electoratului si cu siguranta nu ne-ar mai putea aburi cu sondajele lor in care ne arata ce bine ar mai iesi Alianta daca PD si PNL ar candida impreuna (sugerandu-se ca asta ar dori si electoratul) si ar ramane de manuta, ca fratii, si Becali cu partidul lui de doi lei mai ca iese pe primul loc dar, mai ales, nu ar mai tine povestile astea cu PD la 25-27%; De fapt, miza sunt alegerile interne, iar dupa un vot lamuritor dat pentru europarlamentare, o gramada de strategii de manipulare (printre care “sondajele” stau la loc de frunte) nu ar mai putea fi utilizate.
    -in cazul in care Parlamentul ar reusi suspendarea lui Basescu, fie si pentru o luna, si oligarhia ar “remania” Guvernul, inlaturand ministri PD cu directul concurs al motociclistului, atunci Ministerul Administratiei si Internelor (cu rol decisiv in organizarea alegerilor europarlamentare) ar reveni probabil unui penelist, care va avea el grija sa se ocupe de alegerile europarlamentare, ca la carte. Astfel vom putea asista din nou plini de incantare la episoade gen “navetistii” sau “autobuzul”, precum la alegerile din 2004. Si probabil vom asista la scene asemanatoare si la legerile interne, iar PD si PLD, izolate pe scena politica vor putea sa tot strige “hotii, hotii!”.
    In fine, oricat s-ar incerca amanrea confruntarii cu electoratul, fatala pentru majoritatea partidelor parlamentare (cu exceptia PD si PLD, probabil), aceasta tot va veni. Si la cat este opinia publica de revoltata din cauza magariilor facute in Parlament de PSD, PRM, PC cu directul concurs la PNL, nu stiu daca toate partidele astea vor mai strange impreuna macar 20-25%. Marea lor problema este ca nici ele nu stiu.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se face Tariceanu stie deja rezultatul referendumului ? (Vineri, 2 martie 2007, 15:21)

    Roxana [anonim]

    "Atrag atentia ca referendumul pe vot uninominal propus de presedintele va duce la un rezultat neconcludent. In acelasi timp ii atrag atentia si liderului PSD, Mircea Geoana, in calitatea sa de fost ministru de externe, ca ar trebui sa stie si sa propuna amanarea dezbaterii pentru suspendarea presedintelui, in favoarea organizarii alegerilor pentru PE", a declarat Tariceanu.

    Deja a aranjat guvernul Tariceanu ca referendumul sa fie neconcludent ?

    Sau n-a gasit alt motiv ( impreuna cu psd-ul si pc-ul) sa-l convinga pe Basescu sa renunte la votul uninominal ?
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sa fie (Vineri, 2 martie 2007, 15:26)

    Un Roma [anonim]

    Bai da bun e noul consilier de imagine, transformare cu 180 de grade, transformare ca la emisiunea "10 years younger", dl Slabiceanu vrea sa devina dl Tariceanu! Cita responsabilitate la PM, daca din pacate nu ash banui ca o face pur si simplu sa isi imbunatateasca imaginea, pentru ca pe alte probleme nu il aud sa iasa, reglementari pentru eliminarea mafiei din energie, nu il aud ca presindte al PNL sa zica ca PNL face ceva pentru votul uninominal, in schimb il aud zicind ca referndumul pentru votul uninominal o sa aiba un rezultat "neconcludent". Ei bine dinsul o sa aiba o surpriza mare, dar din pacate nu poti sa nu remarci ca politicienii de la Bucuresti sint rupti de realitate, sau pur si simplu o neaga din interes propriu.
  • 0 (0 voturi)    
    JAGA JAGA (Vineri, 2 martie 2007, 15:43)

    Ady [anonim]

    Ba da asta chiar ne crede prost pe toti.
    http://www.guv.ro/legaturi/mail-premier.php
    Asta e adresa lui de la guvern. Haideti sa ii spune toti cat il "iubim".
  • 0 (0 voturi)    
    E normal (Vineri, 2 martie 2007, 15:45)

    Marius [anonim]

    ... sa se amine alegerile europene daca intram in referendumuri, nu mi se pare normal sa se amestece lucrurile.

    PS: iar se umple forumul de limbajul sub-urban al fanilor conducatorului suprem?
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu derutat din cauza ultimului sondaj (Vineri, 2 martie 2007, 15:53)

    kakatariceanu [anonim]

    ultimul sondaj de opinie e dezastruos pt liberali, in general pt toti cei care au declansat demiterea lui basescu : psd este egalat de png, pld intra in parlament, prm a egalat udmr, pc nu intra in parlament ! si ce fac ? incearca sa amane confruntarea cu electoratul, dar procesul e ireversibil !
  • 0 (0 voturi)    
    Formulare de ipocrit: unul sa renunte si celalat sa amane. (Vineri, 2 martie 2007, 15:58)

    Bascaliosul [anonim]

    Nu poate sa ceara nici renuntarea la ambele referendumuri, nici amanarea ambelor, asa de tare se teme de votul uninominal impus promis inainte cu atata tam-tam in forma de momeala. Nu ar vrea nici sa dispara constrangerile asupra prsedintelui.

    Nu are nicio pozitie oficiala fata de presiunile asupra procurorilor, amenintati prin schimbarea legii si a sefilor, in schimb nu spune nimeni ca se ratoieste la constitutie acuzand prevederea potrivit careaia presedintele poate participa si prezida sedintele guvernului.

    Orice s-ar intampla, de alegerile de la anul tot nu scapa ei. Mult a fost putin mai este. Nu merita nici sa ramana pana la anul, poate se intampla ceva. De demisie nu stie, are onoare de doua parale, dar ii prinde bine cat sa mai gafeze pentru cei inca nelamuriti.

    Vinovatul pentru situatia politica actuala, pentru ca nu a inteles utilitatea alegerilor razgandite, este contrazis de realitate.
    O catastrofa.
  • 0 (0 voturi)    
    Cei doi obraji ai lui Ianus (Vineri, 2 martie 2007, 15:59)

    ina eyre [anonim]

    Dl. Tariceanu ii arata pe rand, cu speranta ca, mai sunt oameni care nu au alcatuit pina acum adevaratul chip al lui Janus.
    In realitate, el este intreg si hidos. Ambele jumatati s-au intrepatruns, s-au infectat jalnic. Dar, de fapt care jumatate a fost vreodata luminoasa?.
    Jocurile sunt facute demult si domnia sa mizeaza pe dezinteresul total al populatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    E anormal (Vineri, 2 martie 2007, 16:02)

    Claudiu [anonim]

    Ma Marius, unde vezi tu limaj "sub-urban" din primele 7 postari? Nu ti-ai pregatit bine de data asta comentariul. Te-au luat pe nepregatite.
  • 0 (0 voturi)    
    E normal pentru unii si anormal pentru altii (Vineri, 2 martie 2007, 16:04)

    Vasile [anonim]

    Marius - 8 - ,
    de ce nu am face referendum pentru suspendarea presedintelui cu referendum pentru uninominal si cu alegeri pentru PE deodata ?
    Am face economie de timp si bani si nu este nici o problema sa votam pe trei buletine separate .
    pentru PE voi da votul tuturor sa fie multumiti , adica vot nul asa cum sunt ei .
    Iar basescu si uninominalul va primi votul de nu pentru basescu suspendat si da pentru uninominale .
    Si ca mine sunt multi si o sa imi conving si neamurile de la sat :) .
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius (Vineri, 2 martie 2007, 16:05)

    suca [anonim]

    ce lucruri se amesteca?
    referendumul pt VU este la sfarsitul lunii martie. campania pt parlamentul european incepe la jumatatea lunii aprilie. unde se amesteca?
    iar referendumul pt presedinte este foarte indepartat. pana termina comisia, pana trimit raportul CCR pana vine raspunsul de la CCR pana voteaza iar in palament... etc ajungem in vara. atunci si vor sa-l faca ca-i lumea in concediu (sic:))
    nu se amesteca nimic. este doar frica procentelor care se vad in sondaj.
    daca psd-ul avea peste 30% in sondaje punem pariu ca erau primii care cereau sa nu se amane? sau pnl-ul?
    asta-i demagogie la tariceanu. el intodeauna se gandeste la binele populatie. nu stiu care populatie... aia care a votat pnl-ul si s-au trezit ca de fapt au votat psd-ul?

    si tot el ultimatumuri? dupa ce voteaza pnl-ul in parlament PENTRU infiintarea comisiei de anchetare a presedintelui tot ei cer sa se renunte la referendum? dupa ce bogdan olteanu striga pe toate canalele ca vrea amanarea alegerilor tot tariceanu e suparat ca nu se renunta la referendum? asta-i ipocrizie, nu demagogie. una fac si alta tipa...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 9 - Nu mai minti, te rog :) (Vineri, 2 martie 2007, 16:06)

    Marius [anonim]

    PLD nu intra in Parlament, mai citeste odata :), plus ca si Basescu scade, desi nu el si-a declansat propria demitere... complicate sondajele astea...
  • 0 (0 voturi)    
    Doar pentru ca e vorba de Europa si cativa europarlamentari? (Vineri, 2 martie 2007, 16:13)

    Euro-parlare-palavre. [anonim]

    Dezastrul politic din tara trebuie solutionat cu prioritate, dar nici sa zicem ca e atat de nemaipomenita alegerea catorva europarlamentari incat sa-i tratam ca pe niste zei, de coocolosit cu grija sa nu se sparga cand dau cu capul de Europa, incat trebuie tinuti in palme pana spre toamna.

    Prea isi da importanta Tariceanu ca e mare nenorocire daca sunt afectate alegerile astea, pt 35 de persoane, cand pot fi alesi pe 13 mai fara nicio problema. Liberalii nu vor avea nici in toamna sanse mai mari. S-ar putea sa fie chiar pe dos.
  • 0 (0 voturi)    
    Spamuri, Spamuri (Vineri, 2 martie 2007, 16:15)

    Pink Panther [anonim]

    Corect Ady. Cat mai multe spamuri pe capul motociclistului.
    Folositi linkul dat de Adi:

    http://www.guv.ro/legaturi/mail-premier.php
  • 0 (0 voturi)    
    Matrix RO-LOADED (Vineri, 2 martie 2007, 16:31)

    Multirealism [anonim]

    daca alegerile nu o sa se tina la data stabilita ne facem de CACAO in lume,NU NE MAI BAGA NIMENI IN SEAMA RIDICAM PROSTIA SI RAZGANDEALA LA CELE MAI INALTE CULMI,daca cineva nu il trage de maneca pe Razgandeanu in Romania se poate intampla orice legi,alegeri se pot schimba dupa cum bate vantul ASTA NU MAI E DEMOCRATIE E PROSTOCRATIE!
  • 0 (0 voturi)    
    Corect - SPAM la greu (Vineri, 2 martie 2007, 16:41)

    dan [anonim]

    pe net si la tel. gratuit - o fac de o luna de zile - le-am exasperat pe operatoare - cred ca s-au si schimbat intre timp - poate a ajuns cererea lor de demisie pe masa lu' Motocicleanu Citroeneanu!

    0800.800.300

    Linia verde a Cancelariei Primului ministru
    APEL GRATUIT

    http://www.guv.ro/legaturi/mail-premier.php

    Trimiteti pe mail tuturor din address book-ul vostru!
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei care nu vad o problema din suprapunerea referendumurilor cu alegerile (Vineri, 2 martie 2007, 16:54)

    aleks [anonim]

    Parerea mea este ca daca vor fi doua referendumuri consecutive, pe teme fierbinti, VU si supendarea presedintelui, exista riscul ca oamenii sa se sature de iesit la vot.

    Si culmea e ca VU ar putea fi rezolvat de parlament (toti se lauda ca au proiecte depuse de ani de zile - pai ce-ati pazit in timpul asta?) iar suspendarea presedintelui poate ca ar trebui sa astepte parerea Curtii Constitutionale.

    Ca sa revin, riscam la alegerile europene sa avem un absenteism de eurosceptici. Si asta din cauza ca energiile se vor fi consumat inainte pe doua subiecte care ar putea fi rezolvate altfel.

    Si mi se pare ca cel mai important este in momentul asta sa trimitem oameni in Parlamentul European care sa stie sa ne negocieze interesele. Si ar fi bine sa putem dezbate interesele astea. Nu e vorba numai de oameni ci si de principii.

    Ori toti analistii de serviciu vor face spume cu suspendarea presedintelui sau vor face pe echidistantii si tehnicii cu votul uninominal. Si uite asa ratam inca o ocazie sa ne concentram pe ceva important, care poate fi rezolvat numai prin vot!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Fara alba-neagra (Vineri, 2 martie 2007, 17:06)

    Moshu49 [anonim]

    Motto: „Orice parinte isi doreste sa aiba copii frumosi si destepti. Al meu este doar frumos”.
    Dan Amedeo Lazarescu, raposatul tata vitreg al actualului premier.

    As baga mana-n foc ca de tot ce face si vorbeste PM, de la aderare incoace, se face vinovat presedintele. Eu zic ca Basescu si-a bagat un cal troian printre intzeleptzii fauritori de imagine ai premierului. Nu pot sa-mi explic de unde atata bip_bip pe cap de fiintza dotata cu ratziune?!?
    Domnule CPT, nu uita ca esti servitorul nostru si fa bine de ne serveste niste alegeri. Asortate cu referendumuri. De oricare! Europene, romanesti n-are importanta! Ia-l si pe finu’ picolo Olteanu si serviti-ne!
    Nu vezi ca poporul s-a saturat de FAMIGLIA voastra? Lasa-l sa decida si da dovada, macar odata, ca poti fi si om de stat (substantivu’ nu verbu’). Nu-ti fie frica, fi barbat!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Aleks (Vineri, 2 martie 2007, 17:08)

    Roxana [anonim]

    "Si mi se pare ca cel mai important este in momentul asta sa trimitem oameni in Parlamentul European care sa stie sa ne negocieze interesele. Si ar fi bine sa putem dezbate interesele astea. Nu e vorba numai de oameni ci si de principii."

    Te inseli! Conteaza pe cine trimiti acolo. Desfasurarea referendumului pentru vot uninominal va duca la cresterea volumului si calitatii cunostintelor populatiei referitor la cum trebuie sa fie un politician. Mai mult, va ridica starea de intoleranta fata de brontozaurii din parlament.

    Si exact acesti borntozauri vor sa fuga in parlamentul european ... se cred politicieni de talie europeana! Exact ei nu trebuie sa mearga in PE!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 20 Vorbim discutii (Vineri, 2 martie 2007, 17:08)

    NOI suntem POPORUL [anonim]

    ...Si de cand temele dezbatute de populatie, sau interesul national - vor fi respectate de catre parlamentarii pe care-i trimitem in parlamentul european ?

    Cand a fost interesul public identic cu interesul parlamentarilor - alesi pt. parlamentul roman sau pt. PE ?

    Cand si-au respectat in ultimii 17 ani parlamentarii sau politicienii promisiunile din campania electorala ?

    PSD-PNL-PRM-PC > sunt impotriva luptei anti-coruptie; baga taxe IMPOTRIVA recomandarilor Europene; fac motiuni de cenzura impotriva ministrului de justitie laudat de CE;
    Destabilizeaza institutiile statului - presedentia - folosindu-se de minciuni si interpertari aberante ale constitutiei, TOCMAI la intrarea in Europa;
    Prin puterea economica pe care o au provoaca campanii de linsaj mediatic impotriva adversarilor politici >> deci, in final, adversarii lor putem deveni oricand chiar NOI, POPORUL

    Doi ani de zile si-au batut joc de noi, iar acum nu mai au loc de cei din PD ca sa inceapa sezonul pomenilor electorale in stil PSD-ist.

    Cine ii va trimite pe astia in PE ???
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Marius (Vineri, 2 martie 2007, 17:16)

    RazvanM [anonim]

    Stimate Marius, cand te-ai referit la suburban, ce anume te-a deranjat din limbajul celor la care te-ai referit la gramada. Eu personal imi imaginez ca este greu sa accepti ca acei care il sprijina acum pe Basescu nu sunt votanti PSD, ci votanti ai Aliantei voastre, in proportie de peste 80%. Iar majoritatea noastra nu suntem membri de partid, asa ca ar trebui sa vorbesti mai argumentat si mai respectuos daca vrei sa-l sprijini cu adevarat pe Tariceanu. Parerea mea de cetatean responsabil si cu drept de vot este ca Tariceanu joaca dupa cum ii canta altii, iar acum joaca rolul unui "lider puternic". Dar ii este cam larga haina aceasta si se vede!
  • 0 (0 voturi)    
    referendumurile in tarile civilizate (Vineri, 2 martie 2007, 17:16)

    Clau [anonim]

    Ptr. Tariceanu si sustinatorii: intr-una din cele mai civilizate si prospere tari, adica in Elvetia, la orice referendum si de regula sunt cam minim 3-4 pe an, se voteaza pe mai multe teme deodata si inca n-am vazut pe nime sa strige deznadajduit ca trebuie sa se renunte la toate subiectele inafara de unul ca altfel nu se mai descurca prim-ministrul!!! Sau poate de aia Elvetia e unde e, pentru ca ei pot vota la mai multe subiecte deodata. Noi cu un prim ministru care inca nu a invatat multitaskingul o sa ajungem sa-i invidiem pe Congolezi ca o sa ne-o ia inainte. Si apoi vine Tariceanu sa ne explice ca ei n-au facut decat 'un exercitiu de imagine'.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Clau 25 (Vineri, 2 martie 2007, 17:41)

    aleks [anonim]

    Din pacate Constitutia Romaniei prevede ca un referendum nu poate avea decat o singura intrebare la care sa se raspunda cu da sau nu.

    Spun din pacate pentru ca si mie mi se pare inutil sa iesi de 2-3 ori la vot daca ai mai multe probleme de rezolvat in acelasi timp. Din pacate efectul unei serii de iesit la vot duce doar la scaderea interesului fata de actul in sine. Intotdeauna turul 2 are mai putini votanti. La turul 1 vin oamenii si pentru ca e un eveniment asteptat. Odata consumat insa, ai senzatia ca ti-ai facut datoria civica si daca lipsesti la urmatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Roxana (Vineri, 2 martie 2007, 17:49)

    aleks [anonim]

    Sunt de acord cu tine cu brontozaurii. Insa eu nu spuneam ca nu conteaza oamenii ci ca pe langa oameni mai conteaza si principiile.

    Este foarte posibil sa avem niste alegeri europene formale, din care sa nu se discearna clar care ar fi sensibilitatile Romaniei cu privire la anumite teme. Daca politicienii nu au o perceptie corecta, un feedback clar, asupra carui discurs ar fi bine sa se orienteze pentru a urma sensibilitatea electoratului riscam sa faca si ei cum ii taie capul pe-acolo. Sa mearga pe ghicite.

    Eu cred ca este o problema. Politicienii stapanesc arta datului dupa cum bate vantul si de-aia e bine sa existe o societate civila structurata care sa ofere cateva teme majore de interes. In momentul in care aceste teme sunt dezvoltate superficial, din cauza unor referendumuri care si-ar gasi si alte rezolvari, exista riscul sa nu fim nici macar noi lamuriti despre ceea ce vrem.

    VIna va cadea bineinteles tot pe clasa politica, republica parlamentara va fi din ce in ce mai departe pentru ca va trebui sa ne punem iarasi sperantele intr-un singur om, hai doi.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendumul e o prostie (Vineri, 2 martie 2007, 17:53)

    claudiu [anonim]

    Sunt de acord cu referendumul pt. votul uninominal, dar cu o conditie: sa fie platit de Golden Blitz, Udrea, Alro si Bucsaru. Scrutinul se va face inutil, pentru ca nu se vor prezenta 9 milioane de oameni. Costa cam 30 de milioane de euro distractia lui Basescu. Probabil are propriile firme care tiparesc buletinele de vot.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Noi suntem Poporul (Vineri, 2 martie 2007, 17:59)

    aleks [anonim]

    Politicienii nu-si respecta angajamentele pentru ca nici societatea nu stie clar ce sa le ceara. Abia in ultima vreme au aparut niste teme precise pe care populatia se axeaza. Votul uninominal e una dintre ele.

    O sa repet un pic ce-am zis in postarea anterioara. Politicienii nostri stapanesc arta datului dupa cum bate vantul. Sunt putini care reusesc sa ofere teme de dezbatere de interes, majoritatea preiau dupa ureche de prin ziare.

    Daca noi am sti ce sa le cerem, atunci i-am si sanctiona precis pe cei care nu ne-au ajutat sa ne indeplinim dorintele respective. Bineinteles, ar trebui sa si avem de unde alege.

    Insa foarte important mi se pare ca noi, cei care alegem, sa putem sa ne formam o opinie. Iar dupa parerea mea, infierbantati de chestiunile suspendarii presedintelui si a votului uninominal, nici nu ne vom mai gandi la problemele europene, care sunt tehnice si plictisitoare.

    PS pentru cei care ma suspecteaza de simpatii taricene, imi pare rau... in momentul asta imi e foarte greu sa spun cu cine voi vota la alegerile urmatoare. Desi sigur voi vota!
  • 0 (0 voturi)    
    Aleks... (Vineri, 2 martie 2007, 18:10)

    RazvanM [anonim]

    Politicienii care sunt in Parlament acum, ca si politicienii care vor candida pentru PE, traiesc in aceeasi lume ca si noi (sper). De aceea ei au OBLIGATIA ca atunci cand candideaza pentru un loc unde sa ne reprezinte, sa o faca cu responsabilitate. Acesti politicieni au fost in ultimii 18 ani in Romania si nu au fost in stare sa creeze o dezbatere constructiva pe teme de interes pentru romanii intrati in UE. Ce te face sa crezi ca daca le mai dam inca 2 luni sau inca 4 luni sau inca 15 ani la dispozitie, vor fi mai pregatiti? Stimate domn, timpul trece, iar pentru ei leafa merge. Noi ramanem in vremea asta ca fraierii pe margine si ii privim cum fug de raspundere, dar nu si de lefuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Taricene mama... e rau sa dai ochii cu electoratul? (Vineri, 2 martie 2007, 18:13)

    emanuel [anonim]

    Cum se vor descurca Tariceanu&finul Olteanu de unii singuri in confruntarea cu electoratul? Ceva sfaturi de la americani? Sau de la cuplul de succes Andronic&Teodorescu care i-au ingropat si pe Nastase si pe Constantinescu? Ceva solutii domnu premier sa va descurcati de unul singur fara sa va tina DIKATORU' de mina? E greu cu electoratul... mai bine sa aminam alegerile. Sau sa nu le mai tinem deloc, sa se aleaga Tariceneii, Hrebenciucii, Patricienii si Voiculestii intre ei.
    Se cam stringe latul. Oricum la toamna, chiar daca le aminati, va fi mai rau. Acu va mai puteti baza pe tractarea lui Mihai Razvan ungureanu, dar pina la toamna poate dezerteaza si el. PNL-PSD-PC-PRM au intrat in groapa marianelor. Le va ride Becali, cocotat deasupra lor. Jalnice personaje.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Aleks (Vineri, 2 martie 2007, 18:17)

    Roxana [anonim]

    Incep cu republica parlamentara ... La gradul de intelegere si de PRACTICARE a democratiei in Romania, cred ca este mai bine sa ai doi caini in sat! Presedintele prin vot uninominal, parlamentarii prin vot uninominal. Este adevarat ca republica parlamentara pare mai stabila, "mai" democratica ( asta-i ca-n bancul cu un pic gravida ) dar nu e cazul in Ro acum. Si nici in urmatorii 10 ani ( cel putin daca ne mentinem in ritmul actual).

    Referendumul legat de VU este absolut necesar. Parlamentarii sunt chiar ingroziti de asta. Au trecut prin parlament in ritmul luminii nebune numai ceea ce i-a interesat. Sa te uiti la ritmul de aprobare a modificarilor propuse de psd la legea 78 / 2000. Dar aceste modificari ii scapa de dosare!

    Aleks: "Pe langa oameni conteaza principiile"
    Exact de asta este nevoie de referendumul pentru uninominale intai. Va ajuta structurarea / educarea societatii civile. Exact pentru ca sunt importante principiile, eferendumul trebuie sa se desfasoare inainte de alegerile ptr PE. Exista un principiu de baza incalcat de clasa politica la ora actuala. Nici un om politic nu a fost obligat sa devina om politic sau parlamentar. Dar daca au ales sa fie, atunci si-au asumat un job extrem de important: deservirea interesului celor care i-au ales. Acesta este principiul de baza al democratiei, exprimarea vointei populare prin alesi. Se stia demult ca populatia vrea VU dar parlamentarilor nu le-a pasat! Asta inseamna incalcarea principiului numarul 1!!

    Si pentru ca principiile sunt importante, referendumul pentru VU trebuie sa se desfasoare cat mai repede. Iar alegerile pentru PE nu trebuie amanate!

    Democratia este scumpa! Presupune cheltuieli dar si actiune! Ai dreptul sa votezi dar si OBLIGATIA sa-i urmaresti SI SA_I SANCTIONEZI cand gresesc, sa mergi la vot de cate ori este necesar ! Au gresit ? Protesteaza democratic, iesi in strada! Daca stai acasa si nu faci nimic atunci inseamna ca esti de acord cu ce fac cei pe care i-ai ales.
  • 0 (0 voturi)    
    pt aleks 26 (Vineri, 2 martie 2007, 18:27)

    Clau [anonim]

    Conform proces-verbale de la alegerile generale din 2004 (vezi http://www.bec2004.ro/rezultate.htm) diferenta de prezent5a la vot intre turul 1 si 2 e de 478549 alegatori adica un procent de 2,61% din persoanele inscrise la vot in turul doi. Si sa nu uitam ca se vota pe acelasi subiect. Deci e o diferenta suportabila. Una din persoanele alea ce nu au fost la vot in turul 2 desi au fost in turul 1, sunt eu. Ceea ce m-a determinat sa nu merg (inafara de coada din fata consulatutui) era faptul ca preferatul meu nu era in turul 2. Si am pornit de la principiul ca cei care stiu ce vor au dreptul sa decida pentru mine. Alegerea lor, asa cum e firesc, am acceptat-o si o sustin. Deci in democratie nu prezenta la vot e importanta ci rezultatul votului. Cei ce stiu ce vor si ce trebuie votat vor vota. Ceilalti accepta rezultatul. Dealtfel cei ce stiu ce vor sunt cei care decid oriunde in lume. Asa e firesc, asta e viata.
    Principiile sunt importante daca nu te indreapta spre utopii. Si principiul egalitatii e important... daca nu te face sa dai in utopia comunismului :)
  • 0 (0 voturi)    
    pt Roxana (Vineri, 2 martie 2007, 18:34)

    aleks [anonim]

    Roxana, sunt perfect de acord cu tine ca votul uninominal este absolut necesar. Si iarasi sunt de acord cu ce mi se pare ca spui, ca o republica parlamentara este de neconceput fara un parlament ales nominal. DA! deci aici nu vad nici o problema.

    Apoi, daca intri pe articolul cu analiza SAR? o sa vezi ca scriu acolo si despre faptul ca regret ca parlamentul nu a fost in stare sa promoveze o lege si a trebuit sa vina un stapan sa dea cu biciul ca sa se miste ceva. ASA E! in conditiile astea o republica parlamentara este de neconceput.

    Insa nu inteleg de ce e vital ca referendumul pt VU sa fie inainte de parlamentarele europene. In cazul PE lista e scurta, oamenii au posibilitatea sa-i aprecieze pe primii 2-3 de la televizor, sunt alegeri nationale. Nu e ca in judete la alegerile nationale unde apare o lista cu oameni pe care nu i-ai vazut niciodata. Aici concentrarea de oameni este mult mai mica si personajele mult mai usor de urmarit.

    Nu mise pare vital ca europenele sa fie nominale. Concentrarea trebuie sa fie pe cele nationale. Si nici nu vad cum referendumul in sine ajuta la structurarea societatii civile. Sincer, nu vad cum!

    Da, ai obligatia sa-i urmaresti, sa-i sanctionezi etc, etc.... Cati o fac? Cati voteaza dupa ureche sau ca electorat captiv la sate... care au nevoie de primar pentru cota de lemne sau pentru subventia de pamant sau pensie?

    Daca genul asta de oameni nu percep clar care este interesul comunitatii, riscul este crescut ca ei sa voteze potrivit interesului imediat (cum le zice primarul) sau cu cei care ar fi votat si la alegerile nationale... din automatism.

    Ori aici sunt alte mize, alti oameni, alte teme. Care, si pentru ca e prima oara, trebuie tratate cu atentie deosebita, sa ne putem si noi, oamenii simpli, sa ne formam o parere
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu vrea sa spuna ca EL nu poate concentra la toate. (Vineri, 2 martie 2007, 18:35)

    Bascaliosul [anonim]

    Liberalii astia in frunte cu Tariceanu au invatat de de la noii colaboratori pesedei ca la organizarea alegerilor trebuie sa te mobilizezi de sa-ti iasa ochii :

    cu autobuze, microbuze, mici, bere, oameni de bagat buletine, de scos buletine, de anulat prin restampilare, de inlocuit prin stampilare, de ars buletine, de aranjat la BEC sa treaca unul, sa nu treaca altul, de bagat un loc in plus, de scos un loc cuvenit altuia, de carat sacii, de inlocuit sacii, de ... cum sa le faci pe toate prea aproape unele de altele?

    Mergem la o urna si punem niste hartii. Ce-i asa mare scofala de trebuie amanate. Doar nu ne trebuie o zi sa ne decidem. Suntem decisi de mult.N-o mai cacaiti ! Haideti la vot !
    Noi nu gandim, doar le tuflim, pana-i trantim.
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie pentre dizolvare parlament si anticipate (Vineri, 2 martie 2007, 18:42)

    B [anonim]

    Petitie pt anticipate si dizolvarea parlamentului.
    Sa ne face auzita vocea in acest parlament care nu ne mai reprezinta. Ar putea sa fie o alternativa la aceste comentarii care nu au nici o finalitate pentru ca nimeni dintre cei care fac politica in zilele noastre nu isi amintesc de electorat decat o data la 4 ani si atunci cu indiferenta mintindu-ne cu dispret in campanie. O solutie ar fi sa ii chemam mai frecvent la vot sa cheltuiasca mai multi bani in campanii astfel incat sa simta si ei frustrarea noastra.
    http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Aleks (Vineri, 2 martie 2007, 18:43)

    Roxana [anonim]

    Referendumul pentru VU va aduce cu sine multe informatii ( unele noi altele nu) la urechea electoratului captiv. Aceste informatii sunt pretioase pentru educarea oamenilor.

    Este vital ca alegerile PE sa fie nominale pentru ca pe liste vor fi brontozaurii penali ! Si tare nu am chef sa ne facem de kko ( iar) prin Europa. ESTE FOARTE IMPORTANT CINE vorbeste pentru noi in PE!
  • 0 (0 voturi)    
    pt Clau 33 (Vineri, 2 martie 2007, 18:45)

    aleks [anonim]

    Multumesc pentru link. Imi place intotdeauna sa particip la o discutie bazata pe argumente.

    Ce vroiam sa spun, si daca te uiti pe articolul cu analiza SAR, o sa vezi ca sunt consecvent in declaratii, nu inventez argumente doar ca sa ma pun contra. Mi se pare ca principalul pericol si la referendumuri si la alegerile europene este interesul scazut.

    De pe linkul dat de tine am putut vedea ca la turul 1 erau 18,5 milioane de oameni care trebuiau sa vina si nu au aparut decat putin peste 10. La turul doi, 9.5. Se apropie periculos de sub 50%.

    O problema ar fi ca referendumurile nu trec. Si abia asteapta politicienii sa interpreteze asta cum vor ei. La uninominal sa spuna, aaa pai nu avem nici o obligatie, sau la suspendarea presedintelui sa poata sa prelungeasca atacurile. Pescuitorii din ape tulburi se hranesc din zonele de incertitudine.

    Iar la alegerile europene mi se pare de bun simt, macar la prima participare sa dovedim ca procentele alea de 80-90% de eurooptimisti dinainte de aderare se pot transpune intr-un macar 60% participare. Altfel nu facem decat sa ne consolidam perceptia de superficiali si neinformati.

    In plus mi se pare vital ca sa existe cat mai multa lume informata despre ce s-ar putea rezolva si ce nu, in parlamentul european. Altfel exista riscul ca peste cativa ani europa sa fie tapul ispasitor pentru toate esecurile noastre. Iar chestia asta nu ar face decat sa dea apa la moara celor pe care-i stii si tu. Nu e cazul sa le dam cale libera mai mult decat e cazul.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Aleks (Vineri, 2 martie 2007, 18:45)

    Roxana [anonim]

    ESTE FOARTE IMPORTANT CINE si CE vorbeste pentru noi in PE! Deciziile de acolo ne influenteaza pe toti!
  • 0 (0 voturi)    
    taricene de ce nu ne lasi tata? (Vineri, 2 martie 2007, 18:52)

    videanu [anonim]

    iar te ai razgandit fratioare? o sa ingropi partidul ala amarat. mai bine lasa l pe crin sa conduca. sau pe patriciu. ka suprafata.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Roxana (Vineri, 2 martie 2007, 18:57)

    aleks [anonim]

    O sa ma repet un pic, insa as vrea sa ma fac bine inteles.

    Sunt de acord ca referendumul pt VU e important, in parte si pentru ca oamenii vor fi informati despre felul cum ei insisi vor avea puterea sa influenteze clasa politica. (cred ca asta ai vrut sa spui nu?). Ajuta la sentimentul de emancipare asa este.

    Insa nu cred ca-i va informa cu nimic despre alegerile europene. Si aici o sa ma repet: Alegerile europene presupun 30-35 de parlamentari pe toata tara (parca). Astia ii poti vedea la televizor. Nu sunt cateva sute. Spre deosebire de alegerile nationale aici ii poti vedea la televizor si pe primul si pe-al doilea de pe lista. In plus, din ce nominalizari am vazut, Ungureanu, Cosea, Puscas, sa zicem ca sunt sunt salubri. Nu aici se va petrece selectia cea mare.

    La nationale, acolo e problema, pentru ca acolo se strecoara o multime de nechemati la adapostul liderului bucurestean, care face frumos la televizor. Acolo e miza principala, si cred ca ar fi pragmatic si eficient sa ne concentram pe miza asta. Altfel riscam sa pierdem miza europenelor, pe care eu o vad in ce poate europa sa faca pentru noi si noi pentru ea.

    Daca nu se inteleg lucrurile astea de la inceput, va fi foarte usor mai tarziu sa se dea vina pe europa ca ne impune... pe politicieni ca s-au dus acolo in genunchi... prostiile obisnuite.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Roxana (Vineri, 2 martie 2007, 18:58)

    Clau [anonim]

    Nu vreau sa te dezamagesc cu privire la ceea ce zici la punctul 37 (scuze de indiscretia de a fi citit mesajul adresat lui Aleks) dar referendumul VU nu va influenta modul de alegere al europarlamentarilor romani. Vezi
    http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/01/070116_lege_ale geri_parlamentare.shtml
  • 0 (0 voturi)    
    tot pt Clau (Vineri, 2 martie 2007, 19:04)

    aleks [anonim]

    Scuze, turul 2 putin peste 10, m-am uitat gresit pe alta cifra din graba. Dar observatiile raman
  • 0 (0 voturi)    
    M-am saturat de alegeri razgandite de asta care vad prioritatea suspendarii. (Vineri, 2 martie 2007, 19:09)

    Cacaitul [anonim]

    Pana cand stam la razgandelile razganditului ?
    Dupa el ajungem la anul, chiar daca exista un termen pentru anula asta.
    Dupa luna mai vin concediile de vara si ne-am trezit deja in toamna. Ce mai poate face asa mare minune pana atunci? Doar sa se mai razgandeasca cu altele

    Vedeti ce inseamna sa te bazezi pe opozitie, sa colaborezi cu ea si sa tot modifici LEGILE cand vrei si cand nu vrei, asa cum face Tariceanu acum. Iar zice ca schimba data din lege, dupa ce a fost stabilita.

    De ce nu spune altfel? Amanam pt a introduce votul uninominal si la europarlamentare.

    Nu, el spune :STOP VU !
    Prea le razgandim pe toate, in afara de suspendare (doar amanate cu vorba, nu renuntate cu fapta)

    Toti MAFIOTII dau prioritate suspendarII. Tot ei vor amanari pentru celelalte. Nu sunt sanatosi. Tot votul uninominal ii incurca cel mai tare.
  • 0 (0 voturi)    
    SI MAI VRETI... (Vineri, 2 martie 2007, 19:36)

    XXX [anonim]

    sa se intoarca cei plecati in afara granitelor? Ma face-ti sa rid. Sa se intoarca la ce? Sa fie condusi de actualii politicieni?
    Sa fim seriosi, mai intii sa dea demisia vreo 430 dintre ei si apoi cine stie, poate Romania mai are o sansa! Toate astea dupa citi ani?
    Dl. Presedinte ar trebui sa dizolve Parlamentul, asta ar fi unica solutie! ( ...sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni ...)
    E timpul pentru noua generatie. Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru XXX (Vineri, 2 martie 2007, 20:16)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Ponta, Boureanu,Gusa si pupila lui, Olteanu, Antonescu nu fac parte cumva din noua generatie de politicieni? Ba da, cu trupul, ca sufletul e mai rosu decat purpura. Sau poate te gandesti la o noua generatie fata de noua existenta. Asta este nenorocirea acestui popor, ca cei tineri sunt mai rai, mai lacomi si mai prosti decat cei batrani. Numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Tri X de la 45. Ai nimerit-o la fix. (Vineri, 2 martie 2007, 20:21)

    Bascaliosul [anonim]

    Uite ca asta mi-a scapat. O clipa nu m-am gandit la si e atat de important , cand te intrebi la ce sa vina cei plecati. Sunt sigur ca si-ar dori-o, nu cred ca e usor sa stai departe de tara ta si de cei ramasi totusi apropiati.

    Poate ca le este mai usor sa decida ...sa ramana unde sunt si doar la asta ar ajuta atata minciuna politica.

    Nu vreau sa spun ca nu le-ai nimerit si cu celelete. din contra. Hai, sa traiesti !
  • 0 (0 voturi)    
    Tara lui petroTariceanu (Vineri, 2 martie 2007, 20:39)

    alex [anonim]

    Uluitor ciocoismul si lipsa de respect elementar pentru votanti in democratia romaneasca: putoiul asta manechin de sosete anunta romanii ca daca presedintele si opozitia (care taman se bate pe spate cu el si cu petroliberalii lui) el decide ce va face romanul si cand. Adica ce conteaza ce spune electoratul? "fac alegerile cand vrea muschiul meu.."spune motociclistul fante de obor. Pentru asta au murit studentii in 89? pentru asta l-am impuscat pe ceausescu: sa inlocuim un cizmar analfabet cu un manechin analfabet? (utilizeaza bietul prepozitiile exact ca Vanghelie).
    Mostra ultima de dispret pentru romani, pentru electorat, este data clar si prin fraza "Atrag atentia ca referendumul pe vot uninominal propus de presedintele va duce la un rezultat neconcludent...." Conform logicii asteia nu mai trebe nici alegeri: il intrebam direct pe Patriciu si trompeta lui, Tariceanu, ce este relevant: felix sau Ilici? Si nu mai cheltuim nici bani pe urne si stam acasa la TV sa vedem ce spune nea soseta asta ca este relevant. Depinde acum numai de noi toti sa punem punct: altfel ne-am chinuit degeaba 18 ani, sa ajungem exact ca inainte de 1989.
  • 0 (0 voturi)    
    Cat o sa mai stati / Cat sa indurati ...? (Vineri, 2 martie 2007, 20:44)

    Florin C. [anonim]

    Cat te umilesti...
    cat te ploconesti ...
    CAT TE RISIPESTI ...

    CAND te razvratesti
    COLOANA sa-ti stea dreapta !

    Cat te mai holbezi
    ...la poarta ...?

    http://www.youtube.com/watch?v=f6brhq4ck-4
  • 0 (0 voturi)    
    pt aleks (Vineri, 2 martie 2007, 20:52)

    suca [anonim]

    aleks, atentie un pic.

    1.alegerile pentru parlamentul european este pe liste si asa va ramane. asa este legea votata in parlamentul european. nu poate s-o schimbe parlamentul roman.

    2. la referendumul cu privire la probleme de interes national nu trebuie sa voteze 50%+1 din cei de pe lista ci asa cum apare in At. 12 pc 12
    "(2) Cetatenii sunt chemati sa se pronunte prin "DA" sau "NU" asupra problemei supuse referendumului, decizand cu majoritatea voturilor valabil exprimate la nivelul tarii."

    deci referendumurile trec si daca se duc 3 alegatori, important este sa fie numar impar :)

    parerea mea este ca ar trebui ca votul pt uninominal sa fie in acelasi timp cu votul pentru parlamentul european. ganditi-va ca pana acum la alegeri votam 3 buletine, senat, CD, si presedinte.
    Asa vom vota doar 2... si cum unii vor fii interesati pentru VU si altii vor fii pt PE putem presupune ca ar fii procentul de prezenta mult mai mare, nu?

    am evitat sa vorbesc si de referendumul pt suspendarea presedintelui pentru ca nu au cum sa termine procedura in timp util. deci nu intra in calcule momentan.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu ,o caricatura politica (si nu numai) (Vineri, 2 martie 2007, 21:24)

    Doi liberali si-un sfert [anonim]

    Ce pretentii mai putem avea de la unul care se comporta ca si cum ar fi fost desemnat prim ministru al Rompetrol...Cred ca atunci cand spune "domnule presedinte " se gandeste la Patriciu!
    Sper ca Atanasiu a pregatit actele pentru a da statul roman in judecata , ca sa se invete minte si sa nu mai ceara banii inapoi de la Patriciu!
  • 0 (0 voturi)    
    bine zis, Emanuel ! (Vineri, 2 martie 2007, 23:05)

    mishu [anonim]

    "PNL-PSD-PC-PRM au intrat in groapa marianelor. Le va ride Becali, cocotat deasupra lor. Jalnice personaje."

    Cum spunea cantecul..."mai bine mort decat PNL-ist !"
  • 0 (0 voturi)    
    Curat Murdar... coane Patriceanu (Sâmbătă, 3 martie 2007, 0:34)

    Daniel [anonim]

    Penibil personaj

    1. PSD doreste amanarea alegerilor
    2. PSD este la baza initiativei de suspendare a presedintelui
    3. PSD da semne ca nu vrea sa mearga mai departe cu suspendarea
    4. Patriceanu ....solicita PSD sa opreasca initiativa de suspendare altfel se vede nevoit sa amana alegerile.....
    5. PNL susutine in fapt suspendarea (vezi personajele PSD din comisia lui Felix).

    mai concret

    Patriceanu spune public PSD sa mearga inainte cu suspendarea daca vrea amanarea alegerilor

    6. Geoana se oftica ca Patriceanu spune public ce s-au inteles in particular
  • 0 (0 voturi)    
    pt Suca 50 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 2:42)

    aleks [anonim]

    Asa este, am gasit si eu legea referendumului la
    http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/3_2000.php si intr-adevar doar la demiterea presedintelui trebuie majoritatea cetatenilor cu drept de vot. La schimbarea constitutiei si la probleme de interes national trebuie doar majoritatea celor care se exprima.

    Si intr-adevar si la articolul 2 paragraful 3 zice: (3) In cadrul referendumului populatia poate fi consultata cu privire la una sau la mai multe probleme, precum si cu privire la o problema de interes national si o problema de interes local, pe buletine de vot separate.

    Asa este, cele doua referendumuri s-ar putea organiza odata, numai ca nu cred ca parlamentul va accepta vreodata chestia asta. E la mintea cocosului ca daca aprobi ceva ce e cerut de presedinte, trebuie sa fii schizofrenic rau ca 10 secunde mai tarziu sa votezi pentru demiterea presedintelui.

    Ce reiese de-aici este ca totusi vor fi trei votari consecutive, iar parerea mea sincera este ca in mai, la alegerile europene, se va strange un procent de doi lei, daca lumea va fi mobilizata inainte pe doua teme extrem de fierbinti.

    Iar a doua chestie, nu cred ca in mijlocul dezbaterilor si ecourilor si chichitelor televizate de diversi analisti si bagatori de seama cineva se va ocupa in mod coerent si sistematic de problema europeana. Este o chestiune tehnica, cu multe detalii, mecanisme de obtinut fonduri, de negocieri cote de productie, si alte chestii pe care nimeni nu o sa aiba rabdare sa le mai asculte. Iar toti comentatorii de profesie vor face pe echidistantii pentru habar nu vor avea despre ce este vorba.

    Si toata lumea va spune ca trebuie dezbatere serioasa si 1 minut mai tarziu o s-o dea pe dat jos Basescu sau ce bine ar fi fost cu altfel de uninominal.

    Iar peste 2-3 ani iarasi vom acuza clasa politica ca nu s-a pregatit pentru problema europeana, iarasi va iesi la iveala treaba cu negociatul in genunchi, iarasi vom fi prinsi cu totii pe picior gresit.
  • 0 (0 voturi)    
    tot pt Suca 50 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 3:11)

    aleks [anonim]

    Scuze, mi-am dat seama ca nu am citit cu atentie ce-ai spus tu, dar pot sa rectific pentru ca oricum pana dimineata nu apare nimic ..:)

    Votul uninominal si PE in acelasi timp. Ar putea fi o solutie pentru prezenta, dar sincer, cred ca ar incurca dezbaterea. Cum bine zicea cineva mai sus, nu suntem Elvetia. Comentatorii nu sunt informati, vorbesc mult dupa ureche, apar lucruri contradictorii, se inflameaza spiritele etc. Fara sa mai vorbim de prostiile care oricum or sa ne inunde fara nici o legatura.

    Eu vad o posibilitate intr-o actiune concertata, pe teme, tot ale ONG-urilor care au fost si pana acum active. Dar ei se mobilizeaza greu din lipse de resurse, trebuie sa produca documente simple sa le poata citi orice talk-show-ist de doi lei, trebuie sa contribuie singuri la evaluarea temelor in functie de forta de impact si de zona de impact. Altfel, o vor face ziarele la modul tabloid. Guvernul oricum o va face scortos si neatractiv, cum sunt multe campanii de informare publica.

    Temele de genul asta se impun greu pe piata media si tare ma tem ca nici daca am fi linistiti, tot nu ar reusi sa aiba un impact suficient. Insa daca le mai si ingropam sub alte teme... se duce naibii toata chestiunea.
  • 0 (0 voturi)    
    si tot pentru Suca (Sâmbătă, 3 martie 2007, 3:29)

    aleks [anonim]

    Hai ca ma pasioneaza subiectul.

    Mai vroiam sa mai spun ca in nici un caz nu sunt de acord cu amanarea alegerilor. Mi se pare un semn de neseriozitate extraordinar.

    Dar cu amanarea referendumurilor, da! E o chestie de bucatarie a noastra, nu implica nici un partener european.

    Si totusi mi-e frica ca daca se amana referendumurile dupa alegeri, tot ele vor domina piata media. Of! Adevarul e ca nu prea vad o iesire de-aici
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Suca, Bravo Aleks (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:17)

    Daniel [anonim]

    Si cand ma gandesc cati politicieni si analisti politici dezvolta problema la Tv si nu au macar bunul simtsaconsulte legea.

    Astia sau sunt idioti sau ne cred fraieri.
    Doar referendumul pentru demiterea presedintelui are nevoie de votul
    majoritatii cetatenilor inscris pe liste.
    Celalate referendumurilor se supun reguli de mai jos:
    Legea 3/2000:

    'Cetatenii sunt chemati sa se pronunte prin "DA" sau "NU" asupra problemei supuse referendumului, decizand cu majoritatea voturilor valabil exprimate la nivelul tarii."
  • 0 (0 voturi)    
    Ce Mironosita! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:23)

    nana1929 [anonim]

    De cand a inteles Tariceanu, care este binele romanilor? Ii solicita in special Presedintelui si lui Geoana! Sa-l lase in pace pe Presedinte si sa se ocupe doar de Geoana.

    "El a aratat ca se vede nevoit sa intervina din nou, in calitate de prim-ministru, pe tema alegerilor pentru PE, deoarece situatia politica interna a involuat pe fondul conflictului dintre presedinte si Parlament." Se vede nevoit... De ce nu recunoaste ca ii face chiar placere, ca sa mai submineze, cu ceva, interesele Romaniei. Daca tot vrea binele poporului, mai bine sa renunte la calitatea de premier si astfel nu va mai fi tentat sa faca abuz in functia pe care o detine.


    Referendumul pentru votul uninominal este mai mult decat necesar si chiar am ajuns la concluzia ca nici macar nu ne trebuie un vot mixt. La noi s-au tot facut teste cu jumatati de masura. Eu sunt pentru votul uninomnal pur. Tariceanu si PNL, daca nu vor un referendum pentru votul uninominal, de ce nu au dezbatut la modul serios, in Parlament aceasta problema? Din cate am vazut, PNL existent, obstrictioneaza pe toate laturile tot ce tine de propunerile domnului Presedinte Basescu, fara sa se implice serios in inlaturarea mentalitatilor comuniste, existente in PNL, PSD, PC.

    Asteptam un rezultat in urma dezbaterilor, dintre Presedinte si partidele politice, cu privire la votul uninominal. Abia atunci se poate spune, daca mai este necesar un referendum pe aceasta tema.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce Mironosita! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:25)

    nana1929 [anonim]

    Da... Tariceanu face clar jocurile PSD-istilor. Si nici macar nu mai are bunul simtz ca sa le faca mai cu perdea.
  • 0 (0 voturi)    
    PREMIERUL FATALAU (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:30)

    PAUL [anonim]

    Cea mai mare greseala facuta de Basescu atunci cand l-a nominalizat pe acest PAPAGAL care ,acum,se da zmeu .Un tip fara coloana vertebrala ,total influentabil de cei din jurul sau ,un tip superficial si gaunos, european de fatada ,se acopera tot mai mult de penibil de cand vrea sa arate ca el e la comanda ,el are initiativa.Cum spuneam,un PAPAGAL.
  • 0 (0 voturi)    
    pt aleks (Sâmbătă, 3 martie 2007, 10:50)

    suca [anonim]

    Si eu sunt pt alegerile PE la timp. In Mai asa cum s-a stabilit.
    nu vad de ce nu s-ar organiza referendumul pt VU asa cum vrea Basescu la sfarsitul acestei luni pt ca abia la jumatatea lui aprilie incepe campania pt PE.
    Referendumul pt demiterea presedintelui o sa fie destul de tarziu, mai mult ca sigur dupa alegerile pt PE.
    La tot scandalul care o sa fie cu Basescu in toata aceasta perioada sigur lumea va veni la alegerile pt PE macar din dorinta de a taxa o tabara sau alta.
    Mai degraba prezenta la vot pt PE va fii scazuta daca scandalul politic n-ar exista. Asa cel putin electoratul este tinut in priza :)
    M-am uitat la ultimile sondaje si toate aveau un procent de prezenta la vot ridicata. cel putin ultimul sondaj parca era cu 65%.
    Optiunea alegatorului pt un partid sau altul se bazeaza pe toate framantarile politice existente. Unii au scazut altii au pierdut in urma acestui scandal. De exemplu PSD, initiatorul acestui scandal cu demiterea presedintelui a pierdut cel mai mult. Acum de ce le este frica sa mearga la urne? Nu i-a obligat nimeni sa provoace un scandal fara noima. Au pierdut pe mana lor. La fel si Basescu. Si el a pierdut cateva procente.
    Parerea mea este ca toate trebuie tinute asa cum cad. Va fii un fel de unda de soc pt scumpii nostri alesi. Altfel scandalurile si toata isteria asta va dura pana-n toamna daca nu mai mult.

    Pot sa pun pariu ca in cazul in care psd-ul si pnl aveau cresteri in sondaje datorate acestui scandal nu erau de acord cu amanarea niciunui scrutin. nu mai era nici-o problema in acest caz.

    eu sunt de parere ca nu trebuie amanat niciun scrutin.
  • 0 (0 voturi)    
    revin cu o idee (Sâmbătă, 3 martie 2007, 11:03)

    suca [anonim]

    de ce o data cu VU nu se introduce si prezenta la vot sa fie obligatorie?
    sunt tari care au asa ceva. de exemplu in australia, prezenta la urne este obligatorie si nu putem spune ca nu este democratie in australia. este o datorie cetateneasca. asa cum esti obligat sa-ti plateti impozitul esti obligat sa votezi.
    nu mi se pare normal sa hotarasca doar o parte din populatie petru intreaga tara si apoi sa venim sa ne plangem ca noi n-am votat pe ala sau pe ala deci nu recunosc parlamentul sau presedintele.
    zic asta ca ar fii si-n beneficiul parlamentului. atunci, intradevar vor putea sa spuna cu adevarat ca sunt reprezentantii poporului.

    ce spuneti de idee?
  • 0 (0 voturi)    
    pt Suca pe mai multe subiecte (Sâmbătă, 3 martie 2007, 11:47)

    aleks [anonim]

    prezenta la vot obligatorie: mi se pare ca si in Grecia exista obligatia asta. Insa nu prea stiu ce sa spun de ea in ROmania. Pe de-o parte ar putea sa stimuleze omul sa se informeze ca sa voteze in cunostinta de cauza, pe de-alta ar putea stimula votul la misto, cum a fost pentru Vadim in 2000, in turul 1. Si nici nu prea sunt sigur ca la noi merge cu obligatiile. Ce faci cu aia 10-15% din sate care nu au televizor sau nici macar curent electric? Ii scutesti?

    Dintr-un punct de vedere cred ca ai dreptate. Daca ar fi ref. VU inainte de alegeri si susp. pres. dupa, s-ar putea crea un trend pozitiv. Lumea ar capata un pic de incredere in sistemul democratic, dupa adoptarea VU, si poate s-ar prezenta si mai multi la vot daca ar fi inca pe agenda problema Basescu.

    Insa tot nu vad cum s-ar putea separa dezbaterea interna de cea externa. Iar problema Basescu e una care incinge spiritele rau de tot. Si cred ca o spun a 4-a oara, pentru ca mi se pare f. important: trebuie creata o perceptie corecta a relatiei Europa-Romania, Parlament European-Stat Roman.

    Oricum peste cativa ani isi vor lua avant nationalistii. Ai vazut cum la Suzanne Kastner au sarit toti desi nu facea decat sa ne atraga atentia asupra propriilor obligatii. Vorba lui Ghinea... de ce naiba nu s-or fi gandit astia sa protejeze suveranitatea nationala pe vremea cand votau in sondaje in cei 80% pro-europeni?

    Dar daca nationalistii isi vor lua avant anti-european, peste 1an -2, pe un fundal de perceptie populara cat de cat format, poate ca nu vor avea atata succes. Si ar fi bine sa le limitam cat mai mult posibilitatea de a manipula pentru ca am impresia ca romanul e cam nationalist prin formatie si reflexe mostenite. Asta e...
  • 0 (0 voturi)    
    pt Clau si Aleks (1) (Sâmbătă, 3 martie 2007, 12:13)

    Roxana [anonim]

    Stiu ca alegerile PE sunt pe lista. Nu ma refeream la impact ca sistem de vot ( scuze, eram contra cronometru) ci la impactul asupra modului in care oamenii obisnuiti se vor uita la candidatii propusi de un partid sau altul. Acest impact ar putea sa aduca si schimbari de vot. Un exemplu: un brontozaur trecut pe lista poate face ca un votant sa aleaga lista cu prospaturi a altui partid, apropiat sau nu ca platforma. Un Orban sau o Norica Nicolai pe listele PNL-ului poate face ca dezamagitii pnl-ului sa voteze listele PD-ului. LOL

    Pur si simplu este un cumul de informatii , modalitati de apreciere care vor avea un impact bun asupra alegatorilor. In acest moment alegatorii din zonele rurale sunt atenti la tot ce inseamna Europa pentru simplul motiv ca impactul asupra vietii lor este mai ascutit decat asupra celor care traiesc in Buc, de exemplu.

    "Noi nu suntem Elvetia" si problema cu absenteismul la un al doilea vot sunt marote bine intretinute. Spuneam mai sus :
  • 0 (0 voturi)    
    pt Clau si Aleks (2) (Sâmbătă, 3 martie 2007, 12:24)

    Roxana [anonim]

    Ideile de genul "Noi nu suntem Elvetia" si oamenii nu vin la doua voturi succesive fac parte din manipulari de masa.
    Spuneam mai sus: democratia este scumpa! Presupune cheltuieli dar si actiune! Ai dreptul sa votezi dar si OBLIGATIA sa-i urmaresti SI SA_I SANCTIONEZI cand gresesc, sa mergi la vot de cate ori este necesar ! Au gresit ? Protesteaza democratic, iesi in strada! Daca stai acasa si nu faci nimic atunci inseamna ca esti de acord cu ce fac cei pe care i-ai ales. SI NU AI VOIE SA TE PLANGI daca nu actionezi.

    De ce exista aceste idei / marote bine intretinute ? Nu numai la noi ci si in alte tari ( mai putin in Elvetia). Pentru ca permit manipularea in masa, poporul nu stie, nu iese la vot, decidem noi pentru el. Ori cea mai mare spaima pentru un manipulator este atunci cand indivizii tinta gandesc SI VORBESC CU ALTI OAMENI si transmit si repetat si obligatiile care vin odata cu democratia, asigurand un flux de informatii. Permanent. Atunci populatia devine pro activa, nu mai este asa de usor sa-i impui ce vrei. Paradoxul face ca intretinerea marotelor sa fie costisitoare iar modalitatea de a le darama sa fie ieftina, dar presupune efort personal. Daca eu vorbesc cu 20 de oameni ( prieteni, cunoscuti ) si le expun cu argumente o situatie, apoi le cer sa vorbeasca la randul lor fiecare cu 20 de oameni si sa transmita mai departe, progresia este uluitoare. Contactul personal este cel care duce la motivatia pentru actiune. Prin mass media este incurajat un comentariu steril. Ai vazut prin ziarele lumii scris clar si repetat: oameni buni, democratia inseamna actiunea maselor, inseamna ca voi trebuie sa-i luati la bani marunti pe cei pe care i-ati votat si democratia va ofera si modalitatile de a o face ? Nu prea cred! In schimb stam in fata tastaturii .. singuri! Stii cine a lipsit din Piata Universitatii la mitingul de marti? Tineretul! Cei din fata tastaturii!
  • 0 (0 voturi)    
    Tot o sa fie candva alegeri ! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 12:30)

    martin [anonim]

    N-am mai scris de mult, ca realitatea politica imi face sila. Se minte si se mistifica continuu. Cum sa recunoasca petroliberaloizii ca ideea alegerilor anticipate era extrem de dreapta si necesara ? Acum se vede clar de ce nu le-a convenit, fiindca le-ar fi disparut posibilitatile de intriga si aliante otravite. Acum se vede clar ca acum e libertate, iar sondajele sunt suficient de corecte. Alegerile din 2004 au fost falsificate de PDSR prin toate mijloacele (coruptie generalizata prin ingerinte si pomana). Dar orice ar face coalitia monstruasa (PDSR, PRM, PC-UR si la spate dar autor de baza,PNL- Patriciu) tot vor ajunge la alegeri si cu cat le vor amana mai mult, rezultatul va fi tot mai dezastruos pentru membrii acestei coalitii, din care cei mei multi, pur si simplu, vor disparea !
  • 0 (0 voturi)    
    pt Roxana (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:11)

    aleks [anonim]

    Rox. "Ideile de genul "Noi nu suntem Elvetia" si oamenii nu vin la doua voturi succesive fac parte din manipulari de masa."

    Roxana,

    Cred ca iti poti da seama din postarile mele ca imi doresc si eu emanciparea oamenilor, profesionalizarea comentariilor TV si presa, substanta in actul politic samd. In contextul tipului de comentarii pe care le postezi mi se pare un pic nedrept sa-mi replici ca intretin idei fixe ( ...:) m-am uitat in dictionar ce inseamna marota).

    Dar si tu ai spus mai sus ca la noi inca 10 ani nu merge republica parlamentara... inseamna ca esti pe undeva de acord ca nu suntem Elvetia, nu?

    Faptul ca oamenii nu vin la doua voturi succesive ... asta am mai lamurit-o cu Suca, pentru VU nici nu e nevoie sa vina. Dar daca te uiti pe procentajele de participare cred ca o sa vezi ca sunt permanent in scadere. Fiecare noua alegere inseamna mai putini oameni veniti.

    Aminteste-ti de referendumul pentru schimbarea Constitutiei din 2003 (parca). Pana la urma toti am tacut din gura la metoda PSD-ista de atingere a pragului de 50% pentru ca era vital sa treaca noua constitutie.

    Pentru alegerile europene mi se pare un real pericol ca oamenii sa nu inteleaga ca-i afecteaza direct si sa se prezinte in numar mic. Traditional in Vest sunt procente mici de participare, in tarile nou admise sunt procente ceva mai bune totusi in scadere.

    Sincer cred ca ne-am face de bacanie daca am continua sa fim in sondaje eurooptimisti peste 70% iar la alegeri sa nu trecem de 50%.

    In plus adevaratul pericol rezida in faptul ca nu se vor intelege temele. Multa lume inca mai crede ca Bruxelles-ul va rezolva lucruri in locul nostru. Multa lume mai crede ca putem zice ca Europa si face ca noi. Multa lume mai crede ca Europa ne impune sa ne parasim traditii.

    Daca nu se lamuresc lucrurile astea si ne vom complace in continuare sa discutam de Basescu si de Tariceanu sau Geoana, Becali, Vadim, nu ne clarificam noua insine care va fi pozitia noastra in Europa
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne crede prosti, Citroenule! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:14)

    fluture [anonim]

    Hei, poate pe unii iti tine cu prostirea, dar sunt multi aia care "te-au citit"!. te zbati ca pestele pe uscat! Sper sa cazi in plasa, ca singur ti-ai tesut-o! Minciuna, minciuna, si iar minciuna!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Daca nici acum nu se schimba ceva, atunci emigrez in Congo!
    Esti fals, incontinuu , domnule prim-ministru, gata cu minciuna. Cum deschizi gura, esti un pacatos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    NU MAI INCERCA SA NE PROSTESTI, CA POPORUL A MAI EVOLUAT, NU MAI TINE CA LA INCEPUT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    FII "PAPION" SI DA-TI DEMISIA, MAI SALVEZI CEVA DIN ONOARE!
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne crede prosti! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:21)

    fluture [anonim]

    NU NE CREDETI PROSTI, DOMNILOR "PAPIONI", LUMEA EVOLUEAZA, NU SUNTEM COPII DE PROSTIT "LA DOUA SAU TREI MIINI", CITESTE CE TI SE SCRIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tot pt Roxana, pe diverse teme (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:24)

    aleks [anonim]

    Rox. "Ori cea mai mare spaima pentru un manipulator este atunci cand indivizii tinta gandesc SI VORBESC CU ALTI OAMENI si transmit si repetat si obligatiile care vin odata cu democratia, asigurand un flux de informatii"

    Pai asta si facem, nu? pe net... asta e unul dintre avantajele tehnologiei.

    Rox. "Ai vazut prin ziarele lumii scris clar si repetat: oameni buni, democratia inseamna actiunea maselor, inseamna ca voi trebuie sa-i luati la bani marunti pe cei pe care i-ati votat si democratia va ofera si modalitatile de a o face ? Nu prea cred!"

    Aici imi pare rau, trebuie sa te contrazic. Nu sunt deloc de acord ca democratia prin actiunea maselor. Si mineriadele au fost tot actiunea maselor. Cred ca e mult de vorbit aici, iar eu nu sunt specialist in psihologia maselor, dar ce pot sa-ti spun este ca eu cred mai degraba in indivizii liberi dotati cu gandire critica, capabili sa poarte un dialog bazat pe argumente si pe rabdarea de a-si sustine si adapta argumentele astfel incat sa se ajunga la o pozitie comuna. In parte si de-asta stau de vorba pe net numai cu cei care raspund la argumente si nu cu cei care arunca slogane. E partea mea de contributie la modelarea unei lumi in care mi-ar face placere sa traiesc.

    Rox. "stam in fata tastaturii .. singuri! Stii cine a lipsit din Piata Universitatii la mitingul de marti? Tineretul! Cei din fata tastaturii!"

    Roxana, daca o sa urmaresti multe postari de pe hotnews, o sa vezi ca se mai devoaleaza unul si altul ca scriu ba din SUA ba din Spania ba din alta parte. Eu unul imi fac studiile in Belgia. Altii poate au fost la munca... La ce naiba te astepti de la un miting martea intre 4 si 6? Si in conditiile in care nici locatia nici finalitatea mitingului nu erau foarte sugestive. Mie mi se pare extraordinar ca s-au strans si atatia oameni. A fost un lucru bun ce s-a intamplat dar trebuie sa recunosti ca impactul media al lui Sergiu Andon a fost similar cu al vostru. Asta e...
  • 0 (0 voturi)    
    pt aleks (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:48)

    suca [anonim]

    "Insa tot nu vad cum s-ar putea separa dezbaterea interna de cea externa"

    chiar si-n conditiile in care n-ar exista aceste 2 referendumuri la ora actuala populatia n-ar separa dezbaterea interna de cea externa. nu cred ca acesta este un impediment.
    la ora actuala in romania daca in aceeasi zi ar fii vot pt PE si vot pentru parlamentul romanesc ar fii aceleasi procente. sunt putini, poate chiar extrem de putini, care pot face diferenta la ora actuala.
    votul pt PE, mult timp de acum incolo, va fii influentat de politica noastra interna. ca vor fii sacandaluri sau nu.
    cred ca nu este fundamentata aceasta retinere.

    cat priveste votul obligatoriu... referinta ta la vadim nu cred ca este fundamentata. nu a fost la misto, au fost oameni dezamagiti care n-au fost la vot. oameni care in 96 au votat cu conventia si care in 2000 n-au mai vrut sa voteze. obligativitate ii aducea la vot si procentul lui vadim nu mai era asa mare. cred ca se intampla exact pe dos.
    iar in ce priveste acei 10-15% (cred ca-i cam mare procentul) care nu au televizor, cum necum, vor fii nevoiti sa se informeze. macar ca se duc la bar in sat si mai citesc un afis electoral si mai vorbesc intre ei. de votat nu-si voteaza primarul? primarul nu face parte dintr-un partid? atunci cum se informeaza? nu, nu cred ca acestea ar fii motive impotriva obligativitatii votului.

    eu cred ca este necesar. macar 2-3 legislaturi. macar pana se dezvolta un pic constiinta civica. pana oamenii vor intelege ca simplu stat acasa si cerut de la stat nu este suficient.
    eu nu pot intelege oamenii care vin si fac greva si tipa jos guvernul dar ei n-au trecut pe la vot. cu ce drept? au avut un cuvant de spus? nu! atunci, cine le da dreptul sa ceara dizolvarea palamentului sau demiterea guvernului sau a presedintelui? eu nu sunt deacord cu asta.
    cred ca sunt mai multe avantaje in cazul obligativitatii votului decat dezavantaje. bineinteles, in cazul VU. altfel nu are sens.
    este doar o parere.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Aleks .. in primul rand scuze! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 15:39)

    Roxana [anonim]

    Aleks: "In contextul tipului de comentarii pe care le postezi mi se pare un pic nedrept sa-mi replici ca intretin idei fixe ( ...:) m-am uitat in dictionar ce inseamna marota). "

    Imi cer mii de scuze daca ai inteles ca te acuzam pe tine de idei fixe! Nici nu mi-a trecut prin cap sa te acuz de asa ceva! Ce spuneam eu este ca aceste idei sunt intretinute prin modul in care se propaga ideile / informatiile legate de politica, economie, democratie. Este ca in cazul campaniilor de imagine, cum face Petrom acum ( daca stii campania). Cu jumatati de adevar incearca sa corecteze imaginea de jaf national.

    Mineriadele au fost actiuni de manipulare a unei mase de oameni impotriva altei mase de oameni, totul cu un scop politic bine determinat. Si a fost manipulare ca la carte, dupa tehnicile clasice, cu eludarea legilor cu tot.

    Apropos de actiuni democratice: cu ani in urma am primit o lectie de la un amic elvetian, computerist pana in ADN, fost angajat UBS pentru partea de securitate. Fiind foarte bun in job-ul lui nu ducea lipsa de oferte; la fiecare 2 ani isi lua 6 luni vacanta. intr-una din vacante a fost in Ro. Stiam ca pleaca la o anumita data dar m-a lasat masca intr-o zi cand mi-a spus ca si-a luat bilet de avion dus intors Buc - Zur , intoarcere in aceeasi zi, trebuia sa-l duc si sa-l aduc de la aeroport. De ce pleca ? Sa voteze la un referendum si sa participe la un miting de 2 ore pe nu stiu ce tema. I-am spus ca-i dus cu pluta. Mi-a spus ca sunt copil ( suntem de aceeasi varsta) si nu inteleg ideea de democratie. A pune hartia de vot in urna nu inseamna ca job-ul tau s-a terminat, gata ti-ai facut "datoria democratica". Trebuie sa urmaresti ce se intampla si sa te implici in viata off -line.

    Tehnologia este un avantaj pentru diseminarea informatiei, de acord. Dar actiunea este in viata reala. Asa cum este legea, inca nu putem strange semnaturi online pentru o initiativa civica. Poate doar pentru atmosfera.
  • 0 (0 voturi)    
    petitia pt dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:35)

    resp [anonim]

    Indiferent ca sinteti plecati in Spania, Belgia sau aiurea, semnati petitia de mai jos ca poate veti fi tentati vreodata sa va intoarceti. Si o sa vreti sa (re)gasiti mai putine jigodii si mai putina coruptie.

    http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. Paul 60 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 19:22)

    nana1929 [anonim]

    Paul. Domnul Basescu, a avut doua optiuni, mari si late, in alegerea premierului, in anul 2004.
    1. Tariceanu
    2. Geoana

    Pe care l-ai fi ales? Mai ales ca, Tariceanu in acea perioada, promitea demisia, dupa care ar fi urmat alegeri anticipate.
    Gandeste-te, cum ar fi fost daca toate aceste compromisuri ar fi fost respectate. Tariceanu a preferat circul mediatic, sperand sa-l indeparteze pe Presedintele Romaniei, decat sa fie alaturi de el si implicit alaturi de popor.
  • 0 (0 voturi)    
    Fan Tariceanu (Sâmbătă, 3 martie 2007, 21:46)

    Jean de la Craiova [anonim]

    O intrebare de bun simt. Cine are cunoscuti care sa-l aprecieze pe Tariceanu, Geona sau Voiculescu? Eu va zic ca nu stiu pe nimeni..Ma uit la tv la mesaje trimise de spectatori..mare majoritate impotriva celor de mai sus. Pe site-ul asta..tot asa..

    Asa ca stau sa va intreb..ori caut doar articole si emisiuni tv care sunt "manipulate" de Basescu..ori oamenii astia sunt vai de steaua lor si au ajuns super disperati. Bai si cand te uiti ca nu fac nimica astia de la PD, iar basescu a lasat-o mai moale.
  • 0 (0 voturi)    
    varia (Sâmbătă, 3 martie 2007, 22:03)

    aleks [anonim]

    pt Suca

    Eu stiu ca tu ai dreptate in ceea ce zici despre lipsa de posibilitate de a separa temele externe de cele interne, dar permite-mi sa cred ca in continuare ca ar fi de dorit.

    pt Roxana

    Haha, cam incrancenata esti Roxana.

    Am vazut si eu spoturile de promovare Petrom. Poate ca o sa-ti sune ciudat ce-ti spun - desi cred ca a fost facut foarte prost contractul si din punctul asta de vedere poate fi numit jaf national, cred ca nu trebuie sa uitam ca doar dupa ce a fost vandut a trecut pe profit. Inainte mulgeau toti din Petrom. Macar acuma s-a taiat o sursa de bani negri pentru partide si afaceristi dubiosi cu statul. Cred sincer ca-i mai bine ca nu mai e la indemana politicienilor.

    Si da, mineriadele sunt manipulari de mase, si asta dovedeste ca de fapt masele sunt manipulabile... la greu!!! Tot minoritatea activa (cum zicea HRP) domina scena.

    Frumoasa povestea cu elvetianul! Dar, totusi, Elvetia este o exceptie chiar si in Europa. Nu cred ca mai sunt multe tari ca ea. Trebuie sa ai si constiinta ca faci parte dintr-un sistem de exceptie, ca sa i te dedici asa. Si reciproc, un sistem nu poate fi decat de exceptie fata de asemenea dedicare.

    Si chiar nu e nevoie de mii de scuze... haha, una singura e suficienta.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Aleks (Duminică, 4 martie 2007, 16:00)

    Roxana [anonim]

    Elvetia nu-i o poveste :D Dar acel sistem a fost cosntruit de cineva si cumva. S-a pornit de undeva! Dar s-a investit in responsabilizarea oamenilor pentru a ajunge la acel nivel de constiinta. Ce ne impiedica sa pornim o astfel de actiune de educare in masa ? Este adevarat ca timpul necesar va fi lung dar cred ca merita.

    La noi ...e doar lupta in mass media!
  • 0 (0 voturi)    
    Obiectivul lui tariceanu (Duminică, 4 martie 2007, 16:15)

    Sorin Blaj [anonim]

    Tariceanu vrea sa salveze psd-ul nu pnl-ul. Doar datorita psd-ului mai rezista guvernul tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    toata lumea tipa, dar cind .... (Duminică, 4 martie 2007, 19:48)

    x1 [anonim]

    este vorba de un miting de sustinere sau semnarea unei petitii, hmmm, nu se mai inghesuie nimeni.

    Cu exceptia petitiei online pentru Teo Peter (40.000 de semnatari), in rest este cam liniste (citeva mii pentru Monica Macovei, citeva mii pentru apelul intelectualilor), iar acum pentru dizolvarea parlamentului vreo 57 de amariti.

    Si uite asa parlamentarii ii "suspenda" pe bizoni sine die.
    q.e.d.