Liviu Dragnea, despre taxe: Autoritatile locale sa aplice legislatia in vigoare si sa indexeze cu 16%

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2013, 13:04 Actualitate | Administratie Locala


Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, luni, raspunzand unei intrebari privind actiunea autoritatilor locale vizavi de taxe si impozite, ca acestea trebuie sa aplice, deocamdata, legislatia in vigoare, respectiv sa le indexeze cu 16%, urmand sa vada ce este de facut cand Guvernul va emite Ordonanta, relateaza Mediafax.

"Eu rog autoritatile locale sa se uite cu atentie la actele normative in vigoare la ora la care vorbim. Exista un Cod Fiscal in vigoare si exista o Hotarare de Guvern prin care s-au indexat impozitele si taxele locale pe care trebuie sa o aplice. Cand va apare Ordonanta de modificare a Codului Fiscal, o sa o citeasca si o sa vada ce au de facut, deocamdata ei trebuie sa aplice legislatia in vigoare", a spus Dragnea.

Intrebat daca acest lucru inseamna ca autoritatile locale sa mareasca taxele si impozitele cu 16%, Dragnea a raspuns: "Da. Vom veni cu un act normativ care sa le dea posibilitatea sa le mareasa sau nu sau sa revina la cele de dinainte".

El a mai spus ca Ordonanta mai are de asteptat pana va fi emisa de catre Guvern pentru ca la data sedintei de Guvern nu era promulgata Legea de abilitare a Executivului de a emite ordonante.

Intrebat ce se va intampla cu cei care au platit deja la inceputul lunii si daca vor trebui sa revina pentru a plati diferenta, Dragnea a raspuns: "Nu. La sfarsitul anului 2012 a fost publicata Hotararea de Guvern de indexare a taxelor si impozitelor locale. Administratiile locale trebuie sa respecte legislatia in vigoare, indiferent care este ea".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2175 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    se asteapta ca ordonanta (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:11)

    nash pandelica [utilizator]

    conf. cuvantului dat de p.m., sa apara, candva, prin ianuarie 2016...
  • +4 (4 voturi)    
    CE SPUI VERE? (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:27)

    schroedinger [utilizator]

    Chiar asa? Atat a fost inflatia pe ultimii 3 ani? 16%? E de la INS?
    Ia verificati poate v-a mintit Voineagu!
    Nenorocitilor!
  • +4 (4 voturi)    
    deocamdata? (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:39)

    Cezy [utilizator]

    pai suntem in piata, la taraba?
  • +7 (7 voturi)    
    incompetenta (Luni, 7 ianuarie 2013, 13:40)

    catelu [utilizator]

    Cu alte cuvinte: mariti acum taxele, si daca apoi va vom permite sa le scadeti chemati-i pe toti cei care au platit si dati-le bani inapoi. Pentru ca noi nu suntem in stare sa luam o decizie privind taxele in 8 luni de guvernare.

    Nu exista un buget pe anul in curs, si nu stim nici ce impozite avem de platit.
    Evident, e mult mai usor de jefuit in haos decat intr-un stat bine organizat, asa ca guvernul actual nu va lua probabil nici o masura ca sa schimbe ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    zici Dragnea si... (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:35)

    Ponta [utilizator]

    .... deja miroase a hazna.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant... (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:47)

    lucyan [utilizator]

    deci si in bucuresti se vor majora cu 16 % taxele si impozitele locale...
    adica totul este de ochii lumii, pardon, de ochii prostilor, daca legea spune clar ca trebuiesc marite, atunci sa le mareasca toti si sa lasam abureala pe alta data, ca doar nu mai e campanie electorala...
  • +2 (2 voturi)    
    Puterea (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Guvernul vrea sa imparta responsabilitatea cu primarii. Dar primarii nu sint timpiti. De ce sa se solidarizeze ei cu promisiunile electorale ale USL-ului?! N-ar avea nimic de cistigat.

    In plus guvernele pot fi schimbate oricind de catre parlament. Iar puterea de la Bucuresti va fi transferata catre regiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    Puterea (Luni, 7 ianuarie 2013, 14:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Guvernul vrea sa imparta responsabilitatea cu primarii. Dar primarii nu sint timpiti. De ce sa se solidarizeze ei cu promisiunile electorale ale USL-ului?! N-ar avea nimic de cistigat.

    In plus guvernele pot fi schimbate oricind de catre parlament. Iar puterea de la Bucuresti va fi transferata catre regiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    cum ma? cel mai cinstit guvern? (Luni, 7 ianuarie 2013, 17:01)

    unnene [utilizator]

    :)) mor de ras. asa va trebuie ba calicilor care ati votat cu rahatii astia de la USL. asta e doar inceputul :))