Barbat internat in spital dupa ce a pariat ca bea 10 litri de tuica, vin si bere

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:12 Ultima ora

Un barbat in varsta de 31 de ani, din localitatea ieseana Raducaneni, este internat, miercuri, in stare grava in spital, dupa ce a baut zece litri de tuica, vin si bere, in urma unui pariu pus cu prietenii sai, relateaza Mediafax. Barbatul a fost adus la Spitalul de Urgenta din Iasi in coma alcoolica de gradul doi, avand, potrivit medicilor, o alcoolemie de peste 500 de mg la mie.

"Pacientul, adus in coma toxica, a fost tratat de urgenta in UPU, apoi a fost internat in sectia de Toxicologie. Barbatul a pariat si a castigat pariul de a bea aproape zece litri de tuica, vin si bere, dar era sa piarda pariul cu viata", a spus Tudor Ciuhodaru, coordonatorul UPU de la Spitalul de Urgente din Iasi. Acesta a precizat ca pronosticul in acest caz este extrem de rezervat, existand riscul aparitiei unor complicatii. 


Citeste mai multe despre   






















4760 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    coma alcoolica (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:24)

    doru [anonim]

    Asta ar trebuii sa si plateasca spitalizarea,nu sa plateasca contribuabilul roman onest pentru fiecare cretin.
    • 0 (2 voturi)    
      intereseaza pe cineva? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:57)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui doru

      de ce trebuie sa aflam asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      DE CE-I PLATESC EU LU ASTA SI ALTORA ASIGURARE ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:39)

      doctor hent [anonim] i-a raspuns lui doru

      in sua daca incerci si te sinucizi si nu-ti iese dar ajungi in spital te usuca de bani.cativa tembeli or sa ne zica din ce au vazut ei la tv ca daca ai asigurare e ok.nu e ok deloc pt ca asigurarea nu sponsorizeaza tentative de sinucidere.
      si eu ca doctor din romania si ca si contribuabil de ce tre sa tratez animale din astea care din teribilism isi risca viata pe banii mei.vin la spital praf si tre sa te ocupi de el.si nu-mi ziceti ca lucreaza.poate sa lucreze si sa plateasca asigurarile lu peste. asigurarile sunt pt oameni normali.
      de ce in garda vin n betivi pe noapte de care tre sa ma ocup pt ca nu se stiu opri din baut ? nu e corect pt cel care lucreaza.
      sau daca vi se pare corect atunci cer sa mi se dea voie sa prizez coca sa fiu si eu mai vesel intr-un sistem absolut odios.
      • 0 (0 voturi)    
        info (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:03)

        info [anonim] i-a raspuns lui doctor hent

        poate acele animale au platit.....ceva asigurare, asa cum si altii vor plati pt tine daca doamne fereste vei pati ceva care sa nu te coste cat ai contribuit u......Si bine mai spune mihai"intereseaza pe cineva?"
  • +2 (6 voturi)    
    astia ar trebui lasati sa moara (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:35)

    Ovidiu [anonim]

    ca data viitoare va bea si se va urca la volan si va da peste oameni nevinovati....

    maximum de asistenta cu care sunt de acord este o lumanare intre degete cand isi da ultima suflare...
  • +4 (8 voturi)    
    De ce (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40)

    Max [anonim]

    De ce trebuie sa platesc eu lunar la sanatate contributie? Ca sa cheltuie spitalul banii cu d'alde pariori din astia si cu tigani care se taie prin discoteci?
    Vorba lui Ovidiu, cu o lumanare, sunt de acord, mai mult crestineste decat din convingere. Insa nimic altceva peste. Sa foloseasca banii de la pariu sa isi plateasca spitalizarea si recuperarea.
    • +4 (4 voturi)    
      . (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:52)

      roman roz [anonim] i-a raspuns lui Max

      Pari probabil a pus pariu pe o bere :)
  • +6 (6 voturi)    
    contribuabil (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:45)

    cristus [anonim]

    mie imi ia statul 1500 RON impozit din salariu si mi-am platit apa oxigenata la Urgenta.
    Animalul asta plateste CAS ?
  • +5 (5 voturi)    
    500 mg la mie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:52)

    Eu [anonim]

    sa inteleg ca jumatate din ce curge in venele lui este sange si jumatate alcool.

    interesant

    oricum, mare e gradina lui dumnezeu si multi cu mintea odihnita sunt prin ea
    • -1 (9 voturi)    
      500mg=50g (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Eu

      E matematica elementara:)
      Niste specimene deosebite are Moldova asta. Nu a trebuit sa citesc stirea sa-mi dau seama ca e moldovean:)
      • +4 (6 voturi)    
        era si timpul (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:37)

        iv [anonim] i-a raspuns lui anonim

        chiar ma intrebam cand o sa apara un destept care o sa mentioneze ca e moldovean. felicitari!
      • +1 (1 vot)    
        atentie la ce scrii!! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:50)

        george [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Nu prea esti departe de betiv, desi nu esti beat. Nu stii carte.
        500mg=0,5g(1 mg - a mia parte dintr-un gram)
    • -1 (1 vot)    
      @eu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:32)

      Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui Eu

      pai daca sunt 500 mg la o mie inseamna 50g la un litru de sange, asta unde oare mai e fifty/fifty???
      pe la ce bisnite ai umblat cand trebuia sa mergi la scoala?
      uite ceva similar:
      in anglia da sa innece un om intr-un lac si zbiara cat poate de tare HEEEELP, HEEEELP.
      trec doi romani se uita unul la celalat, dau din umeri si unul zice foarte intelept:
      vezi ba asta trebuia sa invete sa innoate inainte sa invete engleza...
  • +2 (2 voturi)    
    alcoolemia (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:06)

    none [anonim]

    Alcoolemia se masoara in grame de alcool pur pe litru de sange. 500 mg "la mie" inseamna probabil o alcoolemie de 0,5 g/L, deci absolut nimic spectaculos. Cred ca de fapt au vrut sa zica 5 g/L, atunci deja e periculos.
    Parca recordul era detinut tot de un iesean, cu vreo 7,5 g/L.
  • 0 (4 voturi)    
    Moldova, raiul betivanilor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:27)

    T+C [anonim]

    Moldova, raiul betivanilor.
    • +2 (4 voturi)    
      ...mda.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:51)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui T+C

      voi restu de romanii beti numa apa din perete..
      moartea caprei, sport national..
      (un bucurestean mandru ca parintii au fost moldoveni!!)
      • +1 (1 vot)    
        Prefer sa beau apa decit sa fiu betivan (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:14)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui nemo

        Nu stiu de cind a bea apa este ceva rau, dar cine stie poate asa oi fi fost tu invatat acasa sa nu bei apa.

        Sincer, prefer sa beau numai apa decât sa fiu un bețivan care ajunge in coma alcoolica si alti trebuie sa plateasca cheltuielile medicale.

        Cit despre capra ti-o las tie cu placere, cine stie dupa 5-6 litri poate o gasesti chiar frumoasa.
  • -1 (3 voturi)    
    Only there (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:48)

    Cocolina [anonim]

    Eram sigura ca asa ceva se intampla doar in moldova...mai era o femeie cu alcoolemie exagerata tot de pe acolo...Cred ca vor sa intre in cartea recordurilor...
    Munca nu,cultura nu,educatie nu....dar unde gasesc banii pt bautura,tigari,lenevit prin baruri...?HMMMMMMMMMM
  • -1 (1 vot)    
    schimbati titlul stirii (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:57)

    marian [anonim]

    "Barbat internat in spital dupa ce a pariat ca bea 10 litri de tuica, vin si bere"

    sau a fost internat DUPA CE A BAUT... Din titlu se intelege ca s-a imbatat dupa pariu, nu dupa ce a baut 10 litri
  • -1 (1 vot)    
    hehe (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:56)

    ampersand [anonim]

    mai destept kinder-ul american, ala de- ciomagit IPad-ul :)
  • +1 (3 voturi)    
    unde? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:48)

    mamacerghida [utilizator]

    aha, în Moldova!