Bombardament NATO in Afganistan: 90 de morti, majoritatea victimelor sunt talibani

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 11:32 Ultima ora

Aproximativ 90 de persoane au fost ucise vineri in Afganistan, dupa ce fortele NATO au bombardat o cisterna cu benzina in nordul tarii. Un purtator de cuvant al autoritatilor afgane, citat de AFP, sustine ca majoritatea victimelor sunt talibani.

In cursul diminetii, avionele NATO au bombardat un camion cisterna care fusese confiscat joi de talibani in provincia Kunduz.

Armata germana, care a condus operatiunea, afirma ca 56 de talibani au fost ucisi, printre victime nefigurand niciun civil.

"Circa 90 de persoane au fost ucise si majoritatea sunt talibani", a declarat Mahbubullah Sayedi, purtator de cuvant al guvernului provinciei Kunduz.

"Printre victime figureaza si un numar mic de civili, dintre care cativa sunt copii, care venisera aici sa caute benzina", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   



















754 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Talibanii (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:47)

    Jesus [anonim]

    "Un purtator de cuvant al autoritatilor afgane, citat de AFP, sustine ca majoritatea victimelor sunt talibani."

    Deci asta schimba cu totul fondul problemei.Deci nu conteaza ca sunt OAMENI......ei sunt doar niste....talibani !!! Asadar nemtii si aliatii sunt scutiti de orice vina. Aaaa erau si cativa copii printre victime. Daca-si vor cere scuze vor fi iertati :))) Moare Michael cateva sute de milioane de oameni daca nu chiar cateva miliarde se pun pe plans......,mor zilnic sute copii nevinovati in astfel de incidente si mai grav multi mor de foame, mancati de vii de vulturi......aaaaa ne cerem scuze.....se mai intampla. Asta e omul, un animal ce nu poate fi inteles.
    • -1 (3 voturi)    
      adevar graiesti (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:11)

      talibanul [anonim] i-a raspuns lui Jesus

      asa se face indoctrinarea la o cauza absurda..
      nu mai conteaza ca sunt oameni.. conteaza mai degraba ca sunt de partea cealalta a luptei..
      cred ca mai degraba ar trebui sa pastram un moment de reculegere pentru zecile de vieti intrerupte abrupt..
    • +3 (5 voturi)    
      isuse, de ce vezi asa limitat? (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:12)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Jesus

      fortele de pace nu ataca deliberat civili. cam cum crezi tu ca pot fi eliminati acesti criminali de talibani (care taie degete, urechi si nasuri la cei care au fost la vot!) daca prezenta unui copil i-ar impiedica da atace. problema este: ce cauta civili si mai ales copii linga o tinta militara justificata?

      avem situatia cind americanii au atacat in libia o baza militara. acolo a murit un copil a lui gadafi si a fost ranit altul. s-a facut scandal dar replica corecta a americanilor este ca nici civilii si cu atit mai putin copiii nu au ce sa caute intr-o baza militara.... asa ca chestia este deja transata....

      iar tu, daca esti cu adevatat isus, ar fi trebuit sa impiedici civilii si copiii sa stea in preajma celor inarmati....cind ai o arma devi tinta militara justificata....
    • +3 (5 voturi)    
      din pacate... (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:25)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Jesus

      .... e un razboi neconventional. Talibanii nu poarta uniforme terorismul nu plimba steaguri ca o armata conventionala. Cand se amseteca printre civili si ii folosesc drept scut uman se intampla.
      Terorismul islamic e cea mai lasa forma de agresiune intalnita pana acum.
      Se ascund printre civili si fac atentate impotriva civililor. Cum poti sa ii omori doar pe acei civili care sunt dispusi sa se arunce in aer pt vreo ideologie cretina. Si uite asa apar tragedii printre oameni nevinovati.
    • +3 (5 voturi)    
      citva copii... (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:33)

      max [anonim] i-a raspuns lui Jesus

      Faptul ca atentatorii sinucigasi isi propun din start sa omoare cit mai multi civili iti spune ceva?
      Faptul ca de multe ori isi folosesc propriii copii ca scuturi umane iti spune ceva?
      Prostia aia a lor de religie e infipta in mintea copiilor de la cea mai frageda virsta impreuna cu ura pentru tot ce nu e musulman.
      Mi-as dori sa existe o modalitate pasnica de a combate terorismul islamic. Daca ai vreo idee sintem toti numai urechi!
  • -2 (4 voturi)    
    Miros de petrol (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:29)

    je [anonim]

    deja-s culmea. le trebe petrolul si din cisterne
  • -1 (3 voturi)    
    de unde... (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:02)

    nu conteaza [anonim]

    stia ca sunt talibani ? scria pe ei ?
  • -1 (3 voturi)    
    care'talibani' ? (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:16)

    gwen [anonim]

    Germanii spun 'Aufständische' - aia nu la ei talibani, bade, ada doamne trenu'n gara - ia mai luati un dictionar in mana.
    Si era vorba ca au soldatii germani au chemat bombardiere (NATO)sa-i faca plati pe cei care furau cica benzina (de cand sunt doua cisterne in mijlcul raului obiective militare?), si tampitii au aruncat bombele peste oamenii din sat care luau benzina in canistre. halal.
  • -2 (2 voturi)    
    cat a costat instruirea soldatilor, logistica (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:23)

    visio [anonim]

    si taoete cele penru aceasta misiune? adica NATO vrea sa credem ca iroseste resurse importante pentru o amarata de cisterna? si vor urma explicatii gen: cisterna alimenta masini capcana, asigura transportul diferitelor membrii talibani...etc...pe bune, nu ar fi amuzant sa gaseasca minciuni mai interesante?.... iar partea cu copii, se mai face presa si pe acolo...
  • -2 (2 voturi)    
    90 morti - 56 talibani = 34 civili (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:48)

    Capi [anonim]

    Cind moare un soldat al coalitiei toata presa el omagiaza. Sbor de preoti etc etc. Dar el a ales sa mearg in Afganistan. Ca putea sta acasa cu familia lui, dar din motive care il privesc numai pe el a plecat la razboi. Si-a asumat riscul.
    Acum au murit 34 de civili care au avut singura vina ca sunt nascuti in Afganistan. Ca nu au posibilitatea sa aleaga razboi sau pace. Cu toate astea presa vede partea "plina" a paharului: au ucis 56 talibani. Daca articoul se intitula au ucis 34 de civili efectul era altul. Dumnezeu / Alah / Budha sa-i ierte.
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbesti in necunostinta de cauza (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:22)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Capi

      Mai Capi, de ce nu esti rational? Intr-un razboi in care nu lupti cu inamici care poarta uniforme iar pericolul te pandeste la tot pasul, cum anume crezi tu ca ar trebui sa se lupte? Cu manusi? Si-asa e un razboi in care NATO incearca pe cat se poate sa evite pierderile in randul civililor. Iata ca, de multe ori, asta nu se poate. Talibanii, teroristii islamici de orice natie ar fi si care s-au ingramadit acolo sa ingroape o tara si un popor nu sunt echipati conventional ca pentru un razboi la fel de conventional. Ca atare riscul de a ucide si civili nevinovati e imens. Iar talibanii, extremistii, se folosesc cu o sinistra indemanare de aceste inevitabile confuzii ce se pot face in acest tip de razboi. In fine... Ca sa nu mai zic, neavand nici un rost s-o lungesc, cele mai multe victime, atat in Irak cat si in Afganistan, au fost facute de atentatele sinucigase sau nu comise de talibani si extremistii musulmani. Dar, apropo, pe decapitatii crestini din sudul Filipinelor ai vreun pic de compasiune? Extremistii musulmani, oriunde acestia exista nu au mila de nimic. Pun bombe, comit atentate sinucigase, rapesc si decapiteaza oameni cu nume sau fara nume, totul in numele unei religii extrem de neingaduitoare cu ceea ce nu e corespunzator islamului. Inchei ca sa fie limpede... Moartea oricarui om nevinovat e o mare pierdere pentru umanitate. Fie ca acel om e un afgan de rand si moare nevinovat in Afganistan intr-un bombardament NATO, fie ca acel om moare decapitat de teroristi in aceeasi tara sau in Pakistan, fie ca acel om e ucis in orice alta circumstanta si in orice alta tara, nevinovat fiind. Sa-i plangem pe toti, nediscriminatoriu! Si nu asa cum o faci tu. Insinuand defapt ca aia care se ingramadisera pe cisterna aia erau toti niste neprihaniti. Niste amarati. Insa razboiul e razboi. Iar moartea e prezenta oriunde si nu ocoleste pe nimeni. Fa un exercitiu de imaginatie, inchide ochii si trezeste-te in urmatoarea secunda soldat NATO in Afganistan! Cu arma in mana...
  • -1 (1 vot)    
    Talibanii...animalele astea (Vineri, 4 septembrie 2009, 15:54)

    Jesus [anonim]

    Ma uit la comentariile multora dintre voi si-mi dau seama ca nu ati inteles nimic. Sunteti exact oamenii, de fapt Animalele acelea despre care vorbeam. Deci despre copiii omorati gata, nu reprezinta nimic. Ei sunt de fapt cei vinovati de propria lor moarte. La fel ca si copiii din Africa despre care v-am mai spus ca mor de foame. Va mai dau un exemplu. Moare un "Papa" sute de milioane de oameni iarasi plang. Zilnic mor acesti copii nevinovati cu sutele. E greseala lor caci se afla intr-o tara in care este razboi, e greseala lor ca s-au nascut intr-o tara foarte foarte saraca. Chiar sunteti dusi cu pluta rau rau de tot iar mintile v-au fost cu adeevarat spalate.
    • +1 (1 vot)    
      gresala lor isuse..... (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:42)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Jesus

      hai sa vedem: daca talibanii ar disparea, afganistanul ar putea deveni o tara normala cu turism, cu hoteluri de multe stele, cu oameni pasnici interesati de dezvoltarea economica a tarii lor, cu alegeri libere si discutii in parlament si multe altele....

      pai de ce nu sint asa? de ce multi afgani lupta pentru distrugerea propriei lor tari?

      hai sa luam germania. prima data am fost in germania in 1978. acolo am fost la un fest (sarbatoare populara). acolo am vazut cu ochii mei patrule inarmate americane. se plimbau printre oameni cu armele la vedere....

      iar nemtii isi vedeau de treaba adica isi dezvoltau tara desi, cel putin forma, traiau sub ocupatie americana.....

      vezi diferenta? asa ca termina cu "s-au nascut intr-o tara foarte saraca".....
  • 0 (0 voturi)    
    Cativa copii? (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:02)

    andrei [anonim]

    Pentru cei ce vorbesc de o tinta militara: era vorba de un sat in care se banuia ca sunt talibani, asa ce si-au zis fortele "pacificatoare"? De ce sa ne luptam noi cu ei, sa riscam, mai bine sunam aviatia americana, ca ei abia asteapta sa distruga "targetul" si uite asa rad 90 de oameni, iar acum ce sa zica:majoritatea erau talibani, sanchi! mai cautati si veti vedea ca e o discutie serioasa pe tema asta in media internationala.
    Iar acea vietuitoare de mai sus care intreaba ce daca s-au omorat "cativa copii" , daca erau ai tai tot asa spuneai? Tu macar iti poti imagina ce inseamna sa moara un copil al cuiva? Nu cred, tu gandesti "modern" nu te incurci in amanunte din astea !
    • 0 (0 voturi)    
      asa e! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 0:46)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Andrei, ai dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capul vostru Jesus si andrei! (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:21)

    ???? [anonim]

    Jesus baietele care pari cam idiot, constat ca rationamentul tau e absolut aiuritor. In primul rand luandu-ti acest nick dovedesti ca esti blasfemitor. Dar in fine... In al doilea rand as dori sa te aud vorbind in cazul in care, Doamne fereste!, teroristii islamici ti-ar ucide familia intr-un atentat. Mie personal nu mi-este mila de nenorocitii aia de afgani care nu sunt in stare sa-si gestioneze singuri tara, preferand starea perpetua de conflict in care pare ca se simt ei cel mai bine. Indivizii aia nu au pic de respect pentru civilizatie si pentru viata. Omoara nediscriminatoriu, terorizeaza si asupresc femeile si impun un mod de viata cu adevarat sinistru. Daca trupele NATO pleaca de acolo, copii aia pe care-i plangi de mila acum vor deveni curand piloti de ocazie de avioane care se vor prabusi in masa direct in civilizatia occidentala. Esti crestin? Ei bine afla ca nu e nici o problema daca un crestin se converteste la islam intr-o tara civilizata. Insa daca esti musulman si ai indrazneala sa crezi ca religia crestina e mai aproape de respectul pentru viata, facand pasul catre aceasta religie intr-o tara musulmana, sharia te lasa rapid fara cap. Intoleranta prezenta in tarile musulmane, cultul pentru violenta (oriunde in lume se regasesc minoritati musulmane exista conflicte armate, rapiri de persoane, executii sumare, atentate sinucigase, etc.) pe care-l transmite coranul, etc., toate acestea sunt motive sa fiu convins ca islamul reprezinta cel mai mare pericol pentru omenire. Si nu e deloc o gluma asa cum incearca unii sa ne faca sa credem. Nici macar saracia lucie in care traiesc afganii (de exemplu) nu poate justifica ceea ce fac. Si, mai ales nu fac. In loc sa-si reconstruiasca tara se grabesc sa saboteze orice act de normalitate. Ucigandu-si fara disciminare si mila proprii lor compatrioti. Apropo, statisticile spun ca, atat in Irak cat si Afganistan, cei mai multi civili au murit datorita violentelor comise de extremistii prezenti in aceste tari.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ala de-si spune Jesus (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:38)

    ???? [anonim]

    Inca ceva Jesus... Esti om? Da? Pai daca da, asta, conform teoriei tale reductioniste, rezulta ca si tu esti un Animal. Ce anume crezi ca te deosebeste de ceilalti oameni? Fie ei rai sau buni. Doar ca ti-ai luat abuziv si blasfemitor nick-ul Jesus? Sa-ti fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Ai cumva vreo piesa lipsa in rationament? (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:57)

    ???? [anonim]

    Andrei gagiule cu inima si suflet mare de taliban, de unde sti tu ce s-a intamplat acolo? Ai idee ce inseamna sa lupti intr-un razboi cu indivizi care nu poarta uniforme? Vorbesti sa te afli in treaba si plangi degeaba si ipocrit de mila unor indivizi care n-ar ezita o clipa sa-ti ia gatul daca li s-ar parea ca nu-i privesti cum le-ar fi lor pe plac. Deci... Ai idee ce inseamna sa lupti intr-un razboi unde teroristii care se pricep sa rada capete cu cutitul nu poarta uniforme? Si, la urma urmei... Ce naiba cautau "civilii" aia in preajma cisternei furate de talibani? Si, avand in vedere ca talibanii nu poarta uniforme de unde stii tu ca nu toti cei ucisi au fost talibani? Umanitarismul tau e jalnic si selectiv. Nimeni n-a iesit in strada sa condamne crimele lui Saddam si cele comise de talibani. in schimb au sarit ca arsi toti ipocristii si anarhistii de ocazie sa condamne "invazia" americana in cele doua tari. Gagiule, razboiul asta reprezinta miza civilizatiei noastre. Daca nu stiai. Libianul ala terorist a fost eliberat pe considerente "umanitare". Si ai vazut ce primire i-au facut libienii unui criminal? Nenorocitul ala cand a pus bomba in avion n-a avut nici o clipa sentimentul ca face ceva nepotrivit. Religia lui ii aproba crima. Doar ucidea infideli. Necredinciosi. Ca mine. Ca tine. Ca Jesus. Esti absurd gagiule.