Constanta: 45 de persoane, majoritatea politisti, cercetate pentru fapte de coruptie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 7:18 Ultima ora

39 de agenti de circulatie si 6 civili din Constanta sunt acuzati de luare si dare de mita, coruptie si abuz in serviciu, dupa ce au fost filati mai multa vreme. Ei ar fi solicitat mita unor soferi pentru a nu fi sanctionati in trafic, transmite Realitatea TV.

Directia Generala Anticoruptie face joi dimineata circa 50 de perchezitii la domiciliile lor, dar si la sediul Politiei Rutiere Constanta.

Ei au fost retinuti pentru 24 de ore si urmeza sa fie dusi in fata magistratilor cu propuneri de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Ultimul caz de arestare a unor politisti pentru coruptie a fost la inceputul lunii iunie la Iasi. 51 de agenti din cadrul Politiei Iasi au fost pusi sub acuzare pentru  infractiuni de coruptie. 41 de agenti apartin de Politia Rutiera, iar 10 sunt agenti de sectie de politie.


Citeste mai multe despre   






















1735 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Praf electoral in ochii alegatorilor (Joi, 25 iunie 2009, 9:35)

    xyz [anonim]

    Cam asta este... praf in ochi. Rechinii inoata linistiti oricum, protejati de imunitate politica. Pestisorii sa se teama!
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Joi, 25 iunie 2009, 10:24)

      dap [anonim] i-a raspuns lui xyz

      dap
    • 0 (0 voturi)    
      Minusuri (Joi, 25 iunie 2009, 14:54)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Judecand dupa voturile negative de pana acum, presupun ca rechinii inoata si pe Net :) Sau ca unii cred in justitia din Romania. Tind sa cred ca a doua varianta este cea adevarata. Sau a treia varianta: au votat si ei ca sa se afle in treaba si sa se simta importanti (ca si la alegeri :) )
  • 0 (0 voturi)    
    BALARIIIII............. (Joi, 25 iunie 2009, 10:23)

    anonim [anonim]

    asta nici plevusca nu este .... ce faceti cu agentul livanov?? doua vile ,4 apartamente ,societati comerciale pe numele sotiei..ea profesoara si el ilustru agent de circulatie cu bacalaureat .... de unde atata avere ??? cand am fost anchetat de sefii lui si le-am spus asta ,,, mi-au raspuns ca ,,poate a mostenit o avere,, ,, ca poate lucreaza pamant ,,..... in realitate are o putere de influenta enorma... se spune ca are un ,,om,, in bucuresti ....este din eforie sud ..sef de sosea ...:)))))) asa scrie pe fisa lui ..:)))
  • 0 (0 voturi)    
    au deranjat pe cineva (Joi, 25 iunie 2009, 11:08)

    gina [anonim]

    Dar pe aia de la autostrada BUCURESTI-PITESTI si pe cei din ARGES unde e cea mai mare mafie a taierilor ilegale de lemne si a producerii ilegale de alcool cand ii luati. Pai astia de la Constanta joaca la pitici pe langa ce se petrece in Arges si pe aotostrada unde zilnic se dau spagi de zeci si sute de mii de euro. CA sa vedeti adevarul sa numarati cate camioane si camionete de lemne trec zilnic pe autostrada, cateva mii care dau fiecare dintre ei DREPTUL DE SMECHER.
  • 0 (0 voturi)    
    frectie la picior de lemn (Joi, 25 iunie 2009, 12:59)

    unu din multii degeaba [anonim]

    o astfel de stire nu se deosebeste cu nimic de cele cumparate pe bani publici de mts....este si va ramane propaganda electorala, atata timp cat asemenea actiuni nu au absolut nici un efect real. faptul ca publicati asaceva va face la fel de complici.
    daca intr-adevar s-ar vrea a se face ceva, s-ar organiza flagrante non stop, pretutindeni, s-ar judeca in regim de urgenta cele 90% din cazurile "pozitive", cu telefoanele onorabililor magistrati supravegheate in regim public.
    facem un mic pariu pe efect?
    vad ca pe tolontan l-a apucat (ma rog, cel putin el e pe coperta); dumneavoastra, sau cineva mai vanjos din trust, ar avea curajul sa declanseze o actiune de genul?
    are cineva curaj sa faca o actiune de "flagrant mediatic" (o camera ascunsa, o echipa under-cover care calca putin mai tare pe acceleratie, fara centura sau cu o lampa de semnalizare defecta, cu bani marcati invisibil "justitia este oarba, dar tratabila" sau ceva de genul), la nivel national, sa zicem 50 de actiuni / zi, vreme de 30 de zile, numai la nivelul politiei rutiere?
    in cazul in care "curaj" se confunda cu "interes", nu va obositi a raspunde, cunoastem povestea...
    • 0 (0 voturi)    
      D-le,glumesti (Joi, 25 iunie 2009, 14:29)

      MTV [anonim] i-a raspuns lui unu din multii degeaba

      Pai vrei sa ramanem fara Politie rutiera?!
      • 0 (0 voturi)    
        care politie rutiera? (Joi, 25 iunie 2009, 15:01)

        unu din multii degeaba [anonim] i-a raspuns lui MTV

        am permis auto de multi ani, am fost oprit de multe ori de "politia rutiera". 5% au fost amenzi corect sanctionate si platite, 70% ar fi fost la fel, doar ca s-au transformat in "cum facem? stam sa scriem procesul verbal si apoi va plimbati pe la ghisee, sau va grabiti?", 25% au fost abuzuri la care nu am cedat, din care unul l-am rezolvat in instanta (unde tot statul - prin banii nostri - plateste cheltuielile, pt mujicia si incompetenta organelor proprii).
        nu exista politie rutiera, exista doar inca un institut de jecmaneala legala, de care se profita din plin, de ambele capete.
  • 0 (0 voturi)    
    condamnari pe cand? (Joi, 25 iunie 2009, 13:52)

    I [utilizator]

    foarte bun. Nu suficient. Astept condamnari.

    Pe Mazare cand il arestati? Nu e politist dar ei sunt toti in acelasi club p-acolo...