Caras-Severin: Barbat impuscat mortal in timp ce era la furat intr-un lan de porumb

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 7 septembrie 2014, 15:23 Ultima ora

Un barbat din Caras-Severin a fost impuscat mortal cu o arma de vanatoare, sambata noapte, in timp ce se afla la furat intr-un lan de porumb, politistii incercand sa stabileasca cine a tras focurile de arma, transmite Mediafax.

Potrivit unui comunicat de presa transmis, duminica, de Politia Judeteana Caras-Severin, incidentul a avut loc in noaptea de sambata spre duminica, in jurul orei 01.30, cand o femeie a sunat la 112 spunand ca un barbat a fost impuscat mortal intr-un lan de porumb, in comuna Ramna.

Primele verificari ale anchetatorilor arata ca barbatul decedat, in varsta de 43 de ani, este din localitatea Barbosu si a fost impuscat de sase ori cu o arma de vanatoare, in umarul stang si in gat.

Conform sursei citate, barbatul si prietena acestuia mersesera la furat in lanul de porumb.

Politistii fac acum cercetari pentru a descoperi cine a fost persoana care a tras focurile de arma, aceasta facandu-se vinovata de ucidere din culpa.
























16018 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Legislatie romaneasca cretina (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:25)

    un_comentator [utilizator]

    Adica daca vine țâganu pe proprietatea ta la furat si tu il impusti esti vinovat. Probabil statul se asteapta sa il inviti in casa la o cafea si sa ii daruiesti ceva din propria initiativa.

    Mi-e scarba de statul roman.
    • +3 (9 voturi)    
      >>>>>>>>>>>>> (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:51)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Trebuia sa il fi ajutat proprietarul la cules.
    • -5 (11 voturi)    
      ce fanatici pe aici (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:00)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      de acord cu cineva care impusca cu 6 alice un hot de porumb. Imi amintesc si eu cand eram copil si mergeam la porumb. Meritam impuscat? Uite ca nu. Am ajuns ok, cu job si familie. Repede sa omori un om pentru o mana de porumb. Si in SUA omul ala facea puscarie, sper sa faca si in Romania pt ucidere din culpa.
      • +3 (3 voturi)    
        serios? (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Cumva "furai" 3-4 stiuleti sau furai ca sa-ti hranesti tot neamul si eventual sa mai faci si un ban, vanzand cate o caruta in calitate de "producator"?

        Nu se compara. Am "furat" si eu cirese cand eram mic, ce naiba.
        • +3 (3 voturi)    
          e relevant? (Duminică, 7 septembrie 2014, 22:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          daca fiecare si-ar face singur dreptate, am ajunge sa purtam toti arme. articolul nu spune prea clar ce s-a intamplat, dar mi-e greu sa cred ca il poti impusca de 6 ori (clar nu era impuscat cu alice ca n-ar fi putut numara) daca nu vrei sa-l omori...
          deci intrebarea ramane - daca ti se pare normal ca cineva sa scoata pusca de vanatoare si sa-l omoare pe hotul ala, cine decide limita? il omori si daca iti fura o gaina? dar un copil care fura cirese? tot un hot este, nu? "cine fura azi un ou.."
          • +3 (3 voturi)    
            este (Luni, 8 septembrie 2014, 1:25)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Mai ales in exemplul dat, cel din copilarie.

            O limita ar fi proprietatea, urmata de cantitate si de recidiva. Cand toate sunt indeplinite... ups. Nu sunt pentru pedeapsa extrema in orice situatie/caz, dar stiu ca s-au intrecut limite. Sa nu-mi spui ca tu-i crezi producatori pe aia de vand porumb fiert la mare si ca i-a ars soarele muncind campul, de au culoarea aia. Despre asta vorbesc.

            Vina majora o are sistemul: politia care nu prea se sinchiseste, procurorul care da nup si sup in veselie cand politia si-a facut treaba si judecatorul care da cu suspendare pe banda cand primii doi si-au facut, cumva, datoria. Rezultatul? Nu-ti aperi proprietatea, o are altul. Cum situatia descrisa, desi reala, nu este normala, masurile anormale devin normale.

            Cred ca a tras cu alice si 6 l-au atins, unele in puncte vitale.
            • +2 (2 voturi)    
              nu inteleg (Luni, 8 septembrie 2014, 17:04)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              deci tu stai cu pusca langa lanul de porumb / cires si astepti.. sa vezi cati ani are, cat fura, cand se opreste, apoi decizi daca tragi sau nu? :) n-ar fi mai simplu sa suni la politie mai intai, apoi sa tragi un foc de avertisment in aer?
              • 0 (0 voturi)    
                simplu (Marţi, 9 septembrie 2014, 12:58)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Stau cu pusca in jumatatea de recolta care mi-a mai ramas nefurata si presupun ca la 2 noaptea nu a iesit Ionica de 8 anisori, insotit de prietena lui cu care se joaca de-a doctorul, la furat porumb de pofta. Este acelasi tip de presupunere ca atunci cand il vezi in casa ta pe unul gol langa nevasta cand tu esti plecat in delegatie. Nu-mi spune ca tu presupui ca este instalatorul care desfunda o conducta... :D

                Politie? La tara? Ma faci sa rad. In orase timpul de raspuns este destul de prost, acolo e jale. Ca tip de reactie, nici nu mai zic. Daca nu doarme seful de post, trebuie sa ai noroc sa nu fie prieten cu vizitatorii. Sistemul functioneaza, din pacate, cum ti-am zis mai sus.
      • +3 (3 voturi)    
        >>>>>>>>>> (Duminică, 7 septembrie 2014, 22:14)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Mergeai la porumb, ai? Nu la furat?

        Apoi, in cazul asta tu crezi ca e vorba de o oala de porumbi? Astia de obicei vin cu carutza la furat iar proprietarul vazand ca i se raresc porumbii a zis sa faca de straja...
        --------------------------

        Anul trecut mie mi-au furat toata tarlaua de coceni, pe timp de ploaie. Cate fantezii piromane am mai avut!.... Bine ca nu am avut oi, ca altii, ca imi mureau de foame.
    • -5 (7 voturi)    
      ... (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:14)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Totusi l-a impuscat de 6 ori. A cam facut exces de zel mandrul nostru proprietar de pusca si PORUMB. Cred ca a gasit si o placere in uciderea lui. Macar l-a somat inainte? I-a fost pusa viata in pericol de a decis sa-l omoare? In Romania pedeapsa capitala e abolita din '89... Daca-i invada casa, da, ar fi fost in drepturi sa se apere cum ar fi de gasit de cuviinta.
  • +4 (12 voturi)    
    :-( (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:32)

    john70 [utilizator]

    Vai ce rau imi pare de el!
    Daca era din aia care se vad greu noaptea sa vezi ce o sa urle idiotii cu drepturile omului.
  • +8 (16 voturi)    
    ei, na! (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:32)

    Reshape [utilizator]

    Vinatorul sa fie acuzat de ucidere din culpa hotului, sa fie achitat si sa primeasca un premiu pentru deratizare.
  • +5 (13 voturi)    
    >>>>>>>>>>> (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:39)

    Invincible [utilizator]

    Daca e proprietarul, atunci trebuie decorat. ;)
    • -2 (6 voturi)    
      doar? (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

      Si daca nu e, de ce sa nu fie decorat? L-as decora de 2 ori, ca si-a ajutat si un concetatean aparandu-i dezinteresat proprietatea...
  • +3 (9 voturi)    
    6 alice, probabil (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:43)

    damon [utilizator]

    putin probabil sa fi fost impuscat "de 6 ori". probabil a fost lovit de 6 alice dar s-a tras asupra lui un singur cartus.
  • +4 (10 voturi)    
    pai stati putin (Duminică, 7 septembrie 2014, 15:53)

    Bittick [utilizator]

    de ce ucidere din culpa din moment ce talharul a intrat sa fure de pe proprietatea omului?
    • +3 (7 voturi)    
      e corecta incadrarea (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Din culpa inseamna ca nu ai urmarit rezultatul (moarte) dar puteai si trebuia sa il prevezi.

      Pe de alta parte, trebuie dat NUP si modificata si legislatia noastra cretina. S-ar rari furturile exponential :D macar in cazul asta onor politia romana ar trebui sa faca cum face in cazul conlocuitorilor... autor necunoscut.
      • 0 (2 voturi)    
        Ti-am dat un +. Din greseala. (Duminică, 7 septembrie 2014, 20:18)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Cred ca pedeapsa cu inchisoarea e de ajuns pentru furt. Nu e nevoie de executii.
        • 0 (0 voturi)    
          ti l-am dat inapoi, pe aceeasi logica (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:12)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui adro

          In mod normal as fi de acord cu tine, dar in cazul malign pe care-l presupun, ar cam fi nevoie de ceva mai drastic pana la o oarecare "normalizare"
  • +6 (14 voturi)    
    sper (Duminică, 7 septembrie 2014, 16:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca nu vor dovedi nimic, omul si-a aparat proprietatea si munca de hoti, foarte probabil tigani.
  • +4 (12 voturi)    
    felicitari (Duminică, 7 septembrie 2014, 16:25)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Exemplu de urmat.
  • +7 (15 voturi)    
    e nu zau (Duminică, 7 septembrie 2014, 16:47)

    freejack [utilizator]

    E apararea proprietatii si rezultatele muncii unui om. FOARTE BINE! Cu cat mai multe cazuri, poate intra frica in hoti.
  • +5 (13 voturi)    
    În România comunistă (Duminică, 7 septembrie 2014, 17:38)

    Ionut P. [utilizator]

    Mereu există milă de hoţi. "Hai dom'le, dar chiar să-l împuşte, pentru o mână de porumb!?"

    DA! ... DA! DA!DA! DA! DA!DA! DA!
  • +1 (7 voturi)    
    Iovane, Iovane (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:03)

    Ricochet [utilizator]

    Cand cel care trage intr-un hot se numeste Adrian Iovan, mare smecher cu vila in Primaverii, actiunea este calificata drept legitima aparare.
    Cand insa cel care trage e un amarat care-si apara lanul de porumb muncit cu truda, e omor din culpa.

    Aferim legi, sa le fie de cap celor care le fac.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu te supara (Duminică, 7 septembrie 2014, 18:50)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Dar Iovan a tras in curte (chiar pe terasa ;asta-i considerata parte a casei).A avut si avocat bun iar tipul impuscat cica era recidivist si chiar hot din locuinte.
      • +1 (1 vot)    
        ok (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        Care este diferenta intre casa si teren? Nu-mi spune ingradirea, cand s-a intrat intr-un lan de porum necrescut de capul lui.

        Sa inteleg ca daca hotul este recidivist, ii mai trebuie doar un avocat bun?