VIDEO UPDATE Sile Camataru a fost eliberat din inchisoare

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 13:43 Ultima ora

Tribunalul Bucuresti a decis, luni, eliberarea conditionata a lui Vasile Balint, zis Sile Camataru, condamnat la 13 ani de detentie pentru infractiuni cu violenta, potrivit Mediafax. Sile Camataru a fost eliberat in dupa-amiaza zilei de luni, anunta canalele de televiziune.

Tribunalul Capitalei a admis recursul lui Sile Camataru.

Judecatoria Sectorului 4 i-a respins, in 24 noiembrie, cererea de liberare conditionata in dosarul in care este condamnat la 13 ani de detentie pentru savarsirea de fapte cu violenta, proxenetism, camatarie si trafic de persoane.

In aprilie 2008, fratii Vasile si Ion Balint (Sile si Nutu Camataru), mama acestora, Smaranda Stoica, precum si alte rude ale acestora au fost condamnati pentru sechestrare de persoane, inselaciune si proxenetism. Nutu Camataru a fost condamnat definitiv, la inceputul lunii martie 2009, la doi ani si jumatate de inchisoare pentru favorizarea infractorului, fiind achitat pentru complicitate la inselaciunea lui Shaul Peleg, intr-un caz amplu de crima organizata privind fapte de proxenetism, sechestrare de persoane, santaj, inselaciune, camatarie, recuperari de bani, incasari de taxe de protectie. Sile Camataru a fost condamnat de instanta suprema la 13 ani de detentie.

In 28 mai 2010, Ion Balint a parasit inchisoarea.

In 3 mai 2004, Sile Camataru a fost arestat pentru mai multe tilharii, sechestrare de persoane si asociere cu alti indivizi pentru comitere de infractiuni. Potrivit procurorilor, in noaptea de 7 spre 8 septembrie 2003, Sile Camataru - impreuna cu Silviu Dudita, zis Fluturica, Florin Grigore, zis Bulgaru, Ion Lungu, Adrian Panduru, Laurentiu Roman si Irina Elena Cerga, toti facind parte dintr-un grup organizat - l-au deposedat pe Shaul Peleg de mai multe bunuri (bijuterii, ceas, medicamente, 13.000 de dolari, 20 de milioane de lei si o geanta de piele de culoare maro cu ustensile speciale pentru determinarea calitatii pietrelor pretioase).



Citeste mai multe despre   























3821 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    sa ghicim (Luni, 19 decembrie 2011, 13:56)

    alip [utilizator]

    omul nu a mai proxenetit si nici nu a mai facut trafic de persoane in inchisoare si atunci cum sa nu-l lasi in libertate?
    • +8 (10 voturi)    
      tocmai ca de aia i-au dat drumul (Luni, 19 decembrie 2011, 13:59)

      angel [anonim] i-a raspuns lui alip

      era incomod sa isi conduca afacerile din inchisoare, bietul interlop. plus ca s-a enervat ca ii confiscau telefoanele mobile si a trimis deja amenintari. s-ar fi facut de ras daca nu iesea
    • +13 (15 voturi)    
      Cine sunt judecatorii interopi care i-au eliberat? (Luni, 19 decembrie 2011, 14:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alip

      Spuneti numele judecatorilor de la Tribunalul Bucuresti care au fost in stare sa elibereze pe nenorocitii astia care au distru vietile a zeci de fete nevinovate!!
      • 0 (0 voturi)    
        !!!! (Luni, 19 decembrie 2011, 20:54)

        runa [anonim] i-a raspuns lui mircea

        nu imi vine sa cred!cine sunt criminalii de judecatori. de ce nu le dati si numele si pozele? macar sa ii recunoastem si sa ii scuipam pe strada daca altfel nu ii putem pedepsi pentru cat rau fac!
    • +4 (4 voturi)    
      Haideti sa protestam (Luni, 19 decembrie 2011, 15:22)

      roman [anonim] i-a raspuns lui alip

      Cei care mai au simtul dreptatii sa scrie Petitii la Parlamentul European, Consiliul Europei si CEDO impotriva judecatorii corupti de la Tribunalul Bucuresti si CSM care-i sustine in incurajarea traficului de persoane, exploatarei sexuale a minorilor, retelele de prostitutie, bandele de interlopi si pe cei mai periculosi infractori romani!
  • +15 (19 voturi)    
    multumim... (Luni, 19 decembrie 2011, 13:59)

    adrian [anonim]

    ... din inima judecatorilor.
    mari oameni, mari caractere!

    -acum inteleg de ce Schengen + Romania = #N/A.

    Scarbit!
  • +3 (9 voturi)    
    o problema majora a justitiei (Luni, 19 decembrie 2011, 14:06)

    flo [anonim]

    sunt chiar o parte dintre judecatori!

    Alooo? ceva logica si ratiune?

    In tot acest timp proful ala de sport i-a tras-o la o pitipoanca de 17 si 10 luni si sta in continuare in puscarie....
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru ce? (Luni, 19 decembrie 2011, 14:27)

    Adrian [anonim]

    Pentru ce se mai tin judecatiile astea? si asa toti interlopii sunt liberi, toti mafiotii sunt liberi.
    Rolul justitiei s-a pierdut de mult, din serviciu public s-a facut serviciu privat. Pentru ce sa se mai taraganeze judecatiile cu zeci de prezentari, zeci de intarzieri, sa dea de la inceput neincepere si gata, finalitatea este aceeasi.
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu e stire (Luni, 19 decembrie 2011, 14:47)

    eu [anonim]

    .
  • +6 (6 voturi)    
    Justitia romana da un prost exemplu (Luni, 19 decembrie 2011, 14:49)

    T+C [anonim]

    Un lider al crimei organizate în Romania este eliberat în loc sa fie condamnat la închisoare pe viata.
  • +3 (3 voturi)    
    trist (Luni, 19 decembrie 2011, 15:05)

    Sa [anonim]

    Nu eram de-acord cu legea in care judecatorii si procurorii pot fi sanctionati direct de catre ministrii de justitie, dar mai bine o justitie politizata, decat sa fie lasati acesti criminali liberi.
  • +6 (6 voturi)    
    Inspectia CSM (Luni, 19 decembrie 2011, 15:10)

    WOLAND [utilizator]

    Sa vad eu acum daca se trimite Inspectia CSM atat laudata in ultimele zile si ce rezultate obtine.
    Intre timp imi este imposibil sa inteleg cum de nu a fost Sile Camataru retinut in celalalt dosar, de saptamana trecuta, in care procurorii sustineau ca isi conduce activitatile de camatarie si proxenetism din puscarie.
    Chiar ca nu mai exista speranta de mai bine, cu toti "pasii inainte" mentionati de dl. Tapalaga.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine racnea ieri? (Luni, 19 decembrie 2011, 18:57)

    Pacala [anonim]

    Ca Romania nu e cea mai corupta tara din Europa? Eu marshez si spun ca Romania nu mai e un stat de drept.
    Voi nu aveti senzatia ca daca ai bani poti face ce vrei? Ce justitie, care justitie? Sistemul judiciar e unul mafiot care nu are nici in clin nici in maneca cu dreptatea.
  • 0 (0 voturi)    
    ce dragutz! (Luni, 19 decembrie 2011, 20:44)

    adi [anonim]

    Ooo, ce frumos din partea lor! Probabil ca dupa eliberarea "conditionata", oamenii LEGII l-au batut prieteneste pe umar si l-au rugat frumos, "Domnul Nutzu, ar fi frumos sa nu parasiti tara...", si de asemenea, "Nu-i asa ca nu mai faceti... prostii?? Vai, dar ce sincer a promis domnul, CUM sa nu-l credem?". Sa vedem daca nu-l cauta in curand prin Interpol prin Florida...