Rusia spune ca este gata sa discute o incetare a focului in Siria

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 10:30 Actualitate | Russia Report

Raiduri aeriene ruse in Siria
Foto: Captura YouTube
Rusia este gata sa discute o posibila incetare a focului in Siria, a declarat joi ministrul adjunct de externe Gennady Gatilov, potrivit agentiilor ruse de stiri, citate de Reuters.  

“Suntem gata sa discutam modalitatile de realizare a unei incetari a focului in Siria”. Despre asta de va discuta la Munchen”, a spus Gatilov, potrivit TASS. 

Acesta a declarat si ca negocierile pentru pace ar putea sa fie reluate inainte de 25 februarie. 

Tot joi, ministerul apararii de la Moscova a anuntat ca avioanele rusesti au cumulat 510 decolari in Siria in perioada 4-11 februarie, sustinand ca loviturile au distrus 1.900 de tinte.  

Pe de alta parte, ministerul rus al apararii a spus ca aeronavele americane au fost cele care au bombardat Alepul miercuri, lovituri despre care SUA a spus ca au fost desfasurate de avioane rusesti.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
2478 vizualizari
  • -2 (10 voturi)    
    Cu cine? poate cu ISIS ... (Joi, 11 februarie 2016, 10:52)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nimeni nu a cerut Rusiei interventia in Siria... acum sa-si ia jucariile si sa plece acasa!

    Va sunam noi!
    • -3 (11 voturi)    
      Si cine a cerut interventia US in Siria (Joi, 11 februarie 2016, 11:28)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      sau finanzarea primaverii arabe , care a costat deja sute de mii de viati si a begat haosul in tot nordul Africii?
      • +6 (8 voturi)    
        Esti gresit informat! Rebelii erau ajutati (Joi, 11 februarie 2016, 13:09)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        SUA nu a intervenit in Siria, dar instruia rebelii care luptau impotriva dictaturii Bashar al-Assad !

        Ce s-ar fi bucurat rezistenta anticomunista din munti sa fie ajutata de SUA... cum dealtfel sperau sa se intample!

        Dar oare ce au in comun statele implicate si neimplicate in Primavara Araba?
        - cumva sunt conduse de dictatori
        - cumva sunt tinute in saracie si subdezvoltare
        - cumva se inarmeaza si genereaza terrorism?

        Si apropos inca o coincidenta!

        Cum naiba de se solidarizeaza asa de bine dictatorii?
      • +1 (9 voturi)    
        E vorba de alt subiect nu cel "begat" (Joi, 11 februarie 2016, 13:37)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        de tine. Trolli rusnaci nu stiu decat una: SUA e de vina pentru orice: pentru anexarea peninsulei Crimeea, pentru interventia in Siria (cam costisitoare nu ? la pretul actual al petrolului trolli vor trebui sa faca munca patriotica), sa
    • +1 (7 voturi)    
      Presedintele Siriei a cerut-o... (Joi, 11 februarie 2016, 13:37)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Este interesant ca interventia Rusiei a fost ceruta de guvernul legitim sirian.
      Adevarul este ca pana cand nu au intervenit rusii, traficul cu petrol mergea struna pentru ISIS.
      • -2 (6 voturi)    
        Reducand traficul cu petrol facut de ISIS... (Joi, 11 februarie 2016, 14:40)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Reducand traficul cu petrol facut de ISIS... sperau probabil sa creasc pretul barilului rusesc!

        Traficul nu era rau decat ca genera fonduri pentru ISIS, dar aici si oamenii de afaceri turci aveau o vina!

        Fondurile generau alte actiuni de terrorism si sporeau planurile mafiei religioase ISIS!
      • +1 (5 voturi)    
        aia de si-au gazat poporul (Joi, 11 februarie 2016, 15:50)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        tu ii numesti guvern legitim??? minte de bulsevic.
  • +1 (3 voturi)    
    Adica Phutin se gudura pe langa arabi (Joi, 11 februarie 2016, 16:33)

    Parzivall [utilizator]

    hahaha, si postacii trambiteaza pe aici cat de tare e Mujica....un bully ajuns la chelea goala.