Reprezentanii comunitatii indiene din SUA critica folosirea numelui "Geronimo" in operatiunea de capturare a lui Bin Laden

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2011, 0:10 Actualitate | Internaţional

Urmasii liderului apas Geronimo au protestat impotriva folosirii numelui de cod "Geronimo" in operatiunea militara a Statelor Unite care s-a incheiat cu uciderea lui Osama bin Laden. "Indiferent daca au folosit acest nume pentru operatiune sau pentru persoana lui Bin Laden, acest lucru este o insulta si o mare greseala", a declarat Harlyn Geronimo, informeaza AFP.

Harlyn Geronimo a cerut presedintelui Barack Obama si Secretarului Apararii Robert Gates sa explice cum au ajuns la aceast nume de cod. Acesta a adaugat ca s-a facut un abuz la adresa istoriei, rusinos pentru un sef indian si un mare spirit uman.

Liderul apas Geronimo (1829-1909) a fost prizonier de razboi timp de 20 de ani si unul dintre cei mai detestati inamici ai SUA.


Citeste mai multe despre   






















594 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    "Operatiunea Monstrul" (Vineri, 6 mai 2011, 1:07)

    Domnisorul Goe [anonim]

    Nu mai poti sa tragi un part ca se si ridica zece organizatii neguvernamentale si trei minoritati etnice la proteste. Daca-i ziceau Winnetou, protestau probabil scriitorii, ca cica n-au prea fost reusite cartile lui Karl May.

    "Operatiunea Monstrul" ar fi mers, ca tot au prins americanii pestele cel mare.
    • 0 (2 voturi)    
      Winnetou? (Vineri, 6 mai 2011, 2:15)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Domnisorul Goe

      Karl May a fost un scriitor german care este cvasinecunoscut in SUA. Eu acum locuiesc pe terenurile kiowasilor (Keowee) de ani buni si am aflat asta direct. In plus, nativii americani au cam aflat de ispravile lui Old Shatterhand si nu sunt prea incantati. Se pare ca a fost pura fictiune, nici o legatura cu adevaratii apasi.
  • -1 (5 voturi)    
    scutestema (Vineri, 6 mai 2011, 1:14)

    damian [anonim]

    mai scutitima voi indieni ca tot sunteti ofensati de discriminare......aveti asa un bat infipt in posterior.....de parca toata lumea ar avea ceva cu voi.....na...au folosit si americanii un nume....si de acu...gata....discriminare...scuze publice....si tot tacamul....
    cine va pune sa veniti in vest...stati acolo in india voastra.....in tara la voi sunteti tot rapanosi si muradi si aici nu va mai incapeti in pene de cultura voastra....a vacii nebune...
    bombombombombombm...."do you like my sandwich?".....
    va mai purati si turbanele alea din evu mediu.....care nus nici macar ceva religios....ci doar sa aratati ca sunteti diferiti........imi plac diferentele si diversitatea culturala, dar cand vii in tara altcuiva tre sa respecti cutumele de acolo.........
    Noi europenii daca mergem in india tre sa va respectam toate obiceiurile nebune, da voi....aici...nu....ca e disciminare.....VALEA
    • 0 (0 voturi)    
      Geronimo = apas (Vineri, 6 mai 2011, 1:44)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui damian

      Prima parte e ok, dar de la 'stati acolo in INDIA voastra' devine putin cam hilar comentariul.

      Pt. toata lumea: Geronimo a fost indian-american, adica din ala din filmele cu 'cowboyii si indienii'... Indian in contextul asta se refera la bastinas american. Geronimo avea mai mult in comun genetic cu incasii si aztecii decat cu indienii din India.

      Cel putin cand contextul este cel al personalitatilor istorice, nu al numelor alese de 'indienii' r(r)omani pentru puradeii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Da... (Vineri, 6 mai 2011, 1:56)

      Comansu' de serviciu [anonim] i-a raspuns lui damian

      Damian, daca taceai, filozof ramaneai. Stirea se refera la indienii din America (apasi, comansi, sioux, comansi, samd), nu la indienii din Asia.
    • 0 (0 voturi)    
      of (Vineri, 6 mai 2011, 2:05)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui damian

      stimate domn, este vorba de apasi, adica de amerindieni, nu de cei din India.
    • 0 (2 voturi)    
      Omule (Vineri, 6 mai 2011, 2:07)

      apasul [anonim] i-a raspuns lui damian

      Nu este vorba despre indienii din India ci despre amerindieni, populatiile indigene din America inainte de colonizare.

      Altfel, bati campii oricum.
    • +1 (1 vot)    
      Apache....Winnetou... (Vineri, 6 mai 2011, 2:49)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui damian

      Ahhh, cred ca e vorba de indienii americani, indienii nativi din america, nu alde Babu. Care de fapt noi europenii am mers peste ei in America.
    • 0 (0 voturi)    
      Offf (Vineri, 6 mai 2011, 2:51)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui damian

      Gramatica asta!
      Plange ecranul....

      Articolul se refera la comunitatea amerindienilor (adica la cei ce locuiau prin partile acela inaintea colonizarilor) si nu la comunitatea imigrantilor din India.

      Tank yu. Come again!

      Pe subiect:
      Reprezentatii astia sunt cam dusi cu pluta. Si cam hipersensibili... sarmanii de ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Man, astia-s algonkini, nu-s din India... (Vineri, 6 mai 2011, 2:56)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui damian

      N-au turban, cel mult pene pe cap.