Klaus Iohannis: Nu voi accepta proiecte de exploatare a resurselor naturale fara dezbatere si fara garantarea sigurantei totale pentru sanatate

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 23 noiembrie 2014, 12:27 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Presedintele ales Klaus Iohannes reitereaza, intr-o postare pe Facebook, ca nu va accepta proiecte de exploatare a resurselor naturale ale Romaniei fara dezbatere.

"In campanie, mi-am asumat respingerea unor proiecte de exploatare care pun in pericol oamenii si mediul. Astazi, reiterez ideea si va spun ca nu voi accepta proiecte de exploatare a resurselor naturale ale Romaniei fara dezbatere, fara garantarea sigurantei totale pentru sanatatea oamenilor si fara protejarea mediului inconjurator si intereselor comunitatilor locale", arata Iohannis.























11017 vizualizari

  • +14 (28 voturi)    
    La Certej ce facem? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:07)

    Interlop [anonim]

    A inceput exploatarea miniera de la Certej, si se face cu cianura. In plus avem si primar PNL ist. Astept consecventa si vb. corelate faptelor!
    • -10 (30 voturi)    
      Care-i problema? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 16:49)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Interlop

      Daca masurile de safety sunt OK? Se mai fac exploatari de genul asta in lume, destule. Chiar nu mai faci nimic in tara de frica drobului de sare?
      • +2 (14 voturi)    
        Problema ca NU SUNT "SAFETY" (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:43)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Problema ca NU SUNT "SAFETY"

        E un risc MARE de cianurare prin ruperea
        sau fisurarea barajului de steril

        Ca sa nu mai vorbim ca toata zona va fi MOARTA
        dupa Exploatare

        (daca nu care cumva "cianura se va evapora repede la soare" cum ne mințea Băsescu în diurect)
        • 0 (6 voturi)    
          Eu stiu ca cianurile se neutralizeaza (Duminică, 23 noiembrie 2014, 20:03)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          In iazul de decantare trebuie sa ajunga reziddurile cu metale grele, cianuri si alte chimicale sub o valoare maxima limita.
          Legiferare pe masura si control de la mediu la sange.
          Altii pot...la noi de ce nu?
          Aur nu, gaze de sist nu, reducerea birocratiei si a taxelor nu, investitori straini nu, ca te subjuga si te fura. Cum vrei atunci sa mearga economia?
          De unde bani? Ca tara-i saraca, are nevoie de influx de capital.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu stiu in ce "diurect" ai auzit ca (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:04)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          "cianura se va evapora repede la soare"
          Daca presedintele Basescu facea o astfel de afirmatie toate antenele si realitatile o puneau la loc de cinste.
        • 0 (6 voturi)    
          Nu va mai osteniti... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:35)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          Nu exploatarea aurului il doare pe amicul nostru "canadian" Businessman, sau Executor, sau Archaeocyathus, sau cum si-o mai spune.
          Durerea lui e povestea cu gazele de sist, iar pentru asta orice minciunica, orice mesaj manipulator sunt bune...
          • 0 (4 voturi)    
            iar (Luni, 24 noiembrie 2014, 9:38)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            pentru tine, gazprom si putin, orice impiedica exploatarea gazelor de sist, adica independenta energetica a romaniei, e aur curat. Deci orice minciunica, mesaj manipulator sau obraznicie abjecta sint bune... daca sint in favoarea rusiei.
        • -2 (6 voturi)    
          Mai deschideti o carte (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:43)

          Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          din cand in cand, face bine, se aeriseste creierul.


          Cianura nu persista in natura, se degradeaza si efectele dispar in cativa ani. Practic, chiar si in cazul cel mai rau, o sa dureze mai mult munca de acoperire a exploatarii si de mutare a haldelor de steril, decat degradarea cinaurii.
          • +4 (4 voturi)    
            Mai informează-te! (Luni, 24 noiembrie 2014, 9:32)

            marki [utilizator] i-a raspuns lui Laur_

            Ai putea afla lucruri interesante. Ca, spre exemplu, că:
            1.RMGC este o companie-fantomă, fără niciun fel de experiență în minerit. Și care, de 15 ani de zile, se chinuie să ne convingă că ne vrea binele.
            2.Toate avizele obținute până acum (cu concursul politicienilor corupți, desigur...) sunt obținute illegal!
            Și contestate în instanță. Unele sunt încă pe rol, celelalte au avut câștig de cauză. 3.RMGC este urmărită penal, pentru spălare de bani:
            „RMGC, urmărită penal. După ce ziariștii de la Rise Project au găsit mențiunea pe care Registrul Comerțului a publicat-o cu privire la faptul că RMGC este urmărită penal, au solicitat Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, în baza Legii 544 a informațiilor de interes public, o confirmare a situației RMGC. Parchetul a răspuns că „față de SC ROȘIA MONTANĂ GOLD CORPORATION SA s-a început urmărirea penală la data de 18.11.2013 pentru săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală și complicitate la spălare de bani. Societatea este cercetată într-un singur dosar al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești“
            http://www.kmkz.ro/investigatii-2/rosia-verde/cartea-neagra-a-relatiilor-rmgc-cu-statul-roman-azi-spalatoria-de-bani/
      • +1 (5 voturi)    
        problema! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 19:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Problema e ca proiectul a inceput FARA avizele necesare!!
      • +1 (3 voturi)    
        caracter duplicitar (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:05)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Ai fi de alta parere daca ai fi locuit in apropierea zonei exploatate..
  • +4 (10 voturi)    
    se stia deja (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:14)

    mihaitzateo [utilizator]

    Declaratiile dlui Iohannis erau clare,se stia ca nu o sa mai accepte asa exploatari,care sa puna sanatatea locuitorilor din zonele unde se face exploatarea,in pericol.
    • +7 (11 voturi)    
      cum? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 18:18)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      proiectele NU se semneaza de presedintele tarii. Iar daca trec prin lege, KWJ nu se poate opune decat o singura data.
      Restul sunt doar comentarii.....
      • +4 (8 voturi)    
        apăi (Duminică, 23 noiembrie 2014, 20:11)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Art. 35 din Constituție zice că avem dreptul la „un mediu înconjurător sănătos şi echilibrat ecologic”. Werner va garanta și acest drept, nu numai dreptul la vot. Sau nu?
        • -4 (4 voturi)    
          da (Luni, 24 noiembrie 2014, 9:40)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          ma, cind esti inconjurat de scule sovietice, care ca si tine sint pupini putinisti, iei plusuri. Esti fericit, radiezi...
      • 0 (4 voturi)    
        dar daca PRESEDINTELE da tonul (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:18)

        Alalalt [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        eu voi fi in strada, stiind ca sunt zeci de mii in spatele meu, inclusiv presedintele, nici un premier sau deputat nu poate sta in fata a zeci de mii de oameni in strada...
  • +8 (16 voturi)    
    Eu personal... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:17)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Referitor atat la gazele de sist cat si la aur am urmatoarea parere: daca Romania primeste o parte cinstita din ce se exploateaza si exploatarea se face cu respectarea conditiilor de mediu sunt pentru. Dar daca se fac contracte dubioase se bate darabana ca "vor fi locuri de munca", pentru ca nu despre locuri de munca este exploatarea, exploatarea este despre profitul tarii, sa nu amestecam lucrurile, atunci sunt impotriva. Pe mine nu ma intereseaza "locurile de munca"probabil cateva sute cu salariul minim, ma intereseaza cat castiga tara din intreaga rezerva, mai este altceva exploatat in afara de aur, care este redeventa, se compara cu cea a statului din care este firma (Canada, SUA), nu la fel dar macar comparabila, cu 50% mai mica, dar comparabila?
    • -5 (21 voturi)    
      In Oil and Gas nu-s salariile minime (Duminică, 23 noiembrie 2014, 16:54)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Is printre cele mai banoase zone. Bineinteles ca redeventele trebuie sa fie corelate cu rezervele. Cu cat e mai puternic un zacamant cu atat trebuie sa fie mai mari.
      Nu subestima problema locurilor de munca. Asta e temelia unei economii in afara, locurile de munca si cu cat mai bine platite, cu atat mai mare beneficiul asupra societatii.
      Crezi ca intereseaza pe cineva asa mult cat de mare e profitul Chevron si cat ia statul? NU. Ma intereseaza cat iau eu lunar si altii ca mine. Pentru ca din aia platim casele, masinile, utilitatile, vacantele, shoping-ul, hobby-urile.
      • 0 (4 voturi)    
        eronat bussinesman (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:12)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        .vorbim de cianuri.in caz de accident zonele sunt compromise decenii..trebuie alta politica si trebuie una sustenabila care sa permita si celorlalte generatii sa poata locui in zona..vorbesti de salarii,vacante si hobbyiuri dar uiti ca in ro distribuirea bogatiei este inexistenta..pot sa-ti fac repede o analiza de risc si comparat cu alt potential in zona si constat ca expoatarile pe cianuri trebuie evitate imediat..
      • 0 (4 voturi)    
        Gura pacatosului... (Luni, 24 noiembrie 2014, 1:19)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        "Crezi ca intereseaza pe cineva asa mult cat de mare e profitul Chevron si cat ia statul? NU. Ma intereseaza cat iau eu lunar si altii ca mine. Pentru ca din aia platim casele, masinile, utilitatile, vacantele, shoping-ul, hobby-urile."
        Domnule, felicitari pentru sinceritate, ce sa mai zic... M-A-G-I-S-T-R-A-L!!!
        Atata doar ca ce te intereseaza pe d-ta, in Canada, ar trebui sa conteze acolo, nu aici.
        Asa este. Profitul Chevron e treaba lor; treaba dumitale si-a altor cativa lefegii ca dumneata e sa luati lefuri cat mai mari. Daca zisul profit poate fi maximizat prin micsorarea cotei statului la zero, sau chiar la minus, cu atat mai bine, poate ies de-acolo vreo 2-3 firfirei si pentru noi, slugile.
        Ce ramane in urma, ce li se intampla in timpul exploatarilor si dupa amaratilor alora - care-s numai de cateva SUTE SAU MII DE ORI mai multi decat angajatii ca dumneata - asta nu conteaza nici cat negru sub unghie.
        Banul sa iasa, mult si repede, iar dupa mine, potopul.
        Dupa aia "noi" ne caram in alta parte, sa-i mai fericim si pe ucraineni, de exemplu, iar vasluienii pot sa crape toti. La urma urmelor, cui ii pasa de cateva sute de mii de tarani romani cand la mijloc sunt chestiuni atat de importante precum shoppingul, masinile, vacantele si hobby-urile dumitale???
        Citatul ilustreaza perfect atat mentalitatea corporatista, cat, din pacate, si pe-aceea a politicianului roman tipic.
        Speranta e ca noul presedinte sa nu fie chiar atat de tipic. Si sa nu se intoarca de la vizita pe care o va face foarte curand la Ambasada cu "convingeri" diametral opuse.
        E drept ce scriu alti comentatori aici - ca, la urma urmelor, ceea ce poate face concret presedintele pentru a se opune e destul de putin. Insa conteaza extrem de mult semnalul, partea simbolica.
        Un NU raspicat ar conta enorm, pentru ca decidentii, politicieni romani atat de tipici, nu sunt numai lacomi si lipsiti de scrupule pana la iresponsabilitate - mai sunt si foarte, foarte lasi. Inca puteti fi trimisi la plimbare.
    • +3 (13 voturi)    
      Iohannis n-a zis NIMIC despre Redevențe, Certej .. (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:54)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Țin să atrag atenția d-lui Klaus Iohannis că nu a luat NICI o poziție publică față de NOILE REDEVENȚE ZERO la resursele minerale pe care Guvernul Ponta VREA SĂ LE FACĂ ZERO (vezi articolul Hotnews)

      Țin să atrag atenția d-lui Klaus Iohannis că nu a luat NICI o poziție publică față de CIANURAREA pe care Guvernul Ponta a aprobat-o DEJA la CERTEJ
      cianurare care e la fel de periculoasă ca și cea de la Roșia Montană

      Țin să atrag atenția d-lui Klaus Iohannis că nu a luat NICI o poziție publică față de modul barbar în care au fost bătuți țăranii români la Pungești

      Mai mult, Administratorul Paginii de Facebook a
      d-lui Klaus Iohannis a șters TOATE comentariile cititorilor care la această postare a D-lui Klaus Iohannis au ridicat atât problema ELIMINĂRII REDEVENȚELOR de către guvernul PONTA, cât și problema APROBĂRII CIANURĂRII DE LA CERTEJ de către același guvern Ponta

      Am urmărit din când în cînd comentariile de pe pagiana d-lui Iohannis pe Facebook și toate comentariile care apăreau despre Certej, Pungești sau Redevențe - și nu erau PUȚINE - dispăreau
      la câteva minute după ce apăreau - puteți verifica ca
      la această postare a d-lui Iohannis ÎN ACEST MOMENT nu e nici un comentariu pe Facebook pe temele Pungești, Certej sau Redevențe...

      Menționez că sunt unul care am cerut pe Hotnews ca fiecare votant al d-lui Iohannis în turul I să-ncerce să convingă în Turul II o persoană care nu a votat în Turul I să se ducă la vot.

      SPER să n-am Dreptate și
      SPER ca d-l Iohannis să ia o poziție fermă în problemele REDEVENȚE, CERTEJ și PUNGEȘTI

      Rog pe oricine bine intenționat să ridice aceste probleme în public ori de cîte ori se ivește ocazia.
      • 0 (0 voturi)    
        Te înșeli (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:16)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        TOATE comentariile, despre ORICE sunt la locul lor, pe pagina facebook a președintelui. Doar că sunt „ascunse”, din rațiuni de spațiu...
    • 0 (4 voturi)    
      tu personal (Luni, 24 noiembrie 2014, 0:18)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      TU PERSONAL NU BEI APA DIN ZONELE CU RISC DE CONTAMINARE. asa ca TU PERSONAL shut the ... up.
  • -10 (14 voturi)    
    exact (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:20)

    sabo [utilizator]

    deziderate care sunt populare dra care exced functia prezidentiala
    dupa cateva luiu se va reaseza pe o pozitie anti-guvern si va incerca solutii " imorale" gen basecu -pur.
    .PUR partidul acela! ....actual PC
    NU DATI TOATA PUTEREA INTR-O PARTE..DATI LA MINE CA O IAU EU PE TOATA! ESTE PRESEDINTELE LA O PARTE DIN ROMANI
    CA SI BASESCU! DIN PACATE! SUNT VB LUI
    • +2 (6 voturi)    
      "Lăsați PUTEREA la Ponta să-i bată pe tărani" (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:58)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Dezideratele astea NU EXCED VOINTA poporului român.

      Cu asta trebuia să începi când ai deschis gura.

      Care e dorința majorității poporului român pe aceste subiecte? Majoritatea poporului român (s-au făcut sondaje) nu dorește nici "cianurare" (aprox.70%)
      și nici "gaze de șișt" (aprox. 66% - 70% depinde de sondaj)

      Prin URMARE ce zici tu e
      ----------
      Lăsați PUTEREA la Ponta să-i bată pe tărani
      cum i-a mai bătut la Pungești

      Asta ne explici tu pe-aici, nu?
  • +12 (12 voturi)    
    germania (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:26)

    dum_i [utilizator]

    este fix aceeasi politica care se practica in germania

    perfect valida
    • +7 (7 voturi)    
      Deosebirea este că (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:32)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      domnul președinte ales nu este cancelar ( echivalentul primului ministru) și, în consecință, nu poate face chiar cum vrea. Sau, dacă va fi jucător..
      Oricum, îi doresc succes în îndeplinirea promisiunilor.
  • -9 (11 voturi)    
    Interesant (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:35)

    h.bogdan [utilizator]

    A inceput sa dea noi nuante la ce a promis?
    • +1 (1 vot)    
      Vorbeste cam mult (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui h.bogdan

      si inca nu a ajuns la Cotroceni
  • +6 (8 voturi)    
    D-LE IOHANNIS... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:48)

    schroedinger [utilizator]

    Alegerile au trecut! Dvs. aveti o mare problema si anume aceea ca presedintele nu poate returna o lege decat O SINGURA DATA! conform stupidei constitutii a Romaniei.
    Asa ca, daca pompa sau altcineva vrea sa obine ceva, nu aveti nici o sansa in conditiile actuale!
    Eu zic sa ne uitam intai la factorii care pot perturba buna viitoare functionare a societatii!
  • -1 (11 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 23 noiembrie 2014, 14:06)

    Craciunitza [anonim]

    CONGRATULATIONS MISTER PRESIDENT!
  • +3 (9 voturi)    
    Nici nu cerem mai mult (Duminică, 23 noiembrie 2014, 14:40)

    ac [utilizator]

    Depinde acuma daca dezbatere vor protestatari cu cusme a la Pungesti sau cei care s-au saturat de chai latte dacit prin centru. Vreau sa vad o comparatie cu exploatarea de petrol, de exemplu, impotriva careia nu aud nimic.
  • +4 (12 voturi)    
    O pozitie (Duminică, 23 noiembrie 2014, 15:21)

    adrian88000 [utilizator]

    clara si corecta . Tot inainte Johannis ! Asa te vrem !
  • +2 (2 voturi)    
    "nu accept" (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:17)

    victor L [utilizator]

    este prea mult spus; "voi fi impotriva", de acord.
    "Nu accept" poate fi spus odata, iar apoi chiar daca nu accepti va trebui sa-ti pui semnatura, daca asa vrea muschii lu` fostul aliat si ai parlamentarilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Rog Hotnews să nu mai cenzureze comentariile (Duminică, 23 noiembrie 2014, 18:00)

    alex4321 [utilizator]

    Rog Hotnews să nu mai cenzureze comentariile
    și să respecte dreptul al opinie al fiecaruia atunci când acesta este exprimat decent.

    Parcă luptam toți contra CENZURII de la Antena 3 și de la România TV?

    Sau ne-am înșelat?
  • +5 (11 voturi)    
    o declaratie din pacate imposibil de acoperit (Duminică, 23 noiembrie 2014, 19:17)

    Tritonul [utilizator]

    Dar din pacate presedintele este doar un om, care nu are de unde sa stie de zecile de proiecte, ca sa nu zic sutele, care distrug mediul inconjurator nu doar fara sa aiba loc dezbaterea publica ci la unele chiar fara informarea publica minimala stabilita de legislatie. Si, daca presedintele ajunge sa afle, ce poate face, le ataca institutia prezidentiala in contencios administrativ? De exemplu, acum urmeaza sa fie distrus ultimul rau din Retezat (muntele nostru al superlativelor, muntele cel mai frumos, muntele primului parc national), singurul care a scapat de sinistra megalomanie ceausista a amenajarii hidroenergetice Raul Mare-Retezat. Este vorba de Raul Alb, care va fi secat de doua hidrocentrale si va avea valea mutilata de utilaje, pentru ca o firma sa se-mbogateasca din certificate verzi, platite de noi toti pentru a ni se distruge ultimele colturi de natura autentica, cea mai cinica aberatie din ultimii 25 de ani. Si asta in sit Natura 2000 si pe desupra si geoparc. Mai mult, este o pierdere enorma pentru patrimoniul nostru natural pentru ca vorbim de o vale fara drum pe langa cursul raului, un paradis cum credeam ca nu mai exista. APM Hunedoara, personificare institutionalizata a imposturii, nu doar ca a dat decizie de incadrare fara evaluarea impactului asupra mediului, pentru a nu se face dezbatere publica, dar nici macar nu a postat pe site decizia, cum ii obliga legislatia. Nu au postat pentru ca oamenii sa afle doar prea tarziu ce se-ntampla, cand se trezesc cu buldozerele si orice termen de contestare este depasit.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce facem cu redeventa OMV??? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 20:16)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Guvernantii psd din 2004, alias nastase, au dat gratis petrolul tarii catre omv pe 10 ani, in timp ce romanii platesc acum cea mai scumpa benzina din UE...Daca nici asta nu se cheama subminarea economiei nationale, atunci nu stiu care poate fi...Paradoxal nu l-a luat nimeni la intrebari...Iar acum, ca expira cei 10 ani, ce face guvernul??? Va face ca in Norvegia unde se obtin bani multi din exploatarile petroliere investindu-se masiv in educatie, sau va face blat in continuare cu omv, tradand Romania???
  • 0 (2 voturi)    
    petitie (Duminică, 23 noiembrie 2014, 20:27)

    MiDan [utilizator]

    exista deja o petiție.
    Președintele este garantul drepturilor cetățenilor.

    http://bit.ly/1FfgSob
  • +2 (4 voturi)    
    Comandamente stravechi, vechi si noi! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 22:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am exprimat parerea, in comentarii recente, ca in perioda dintre 1990 si 2014 - pana in 16 Noembrie -, politica din Romania s-a desfasurat intr-o 'cheie veche', iar dupa alegerile castigate de Klaus Johannis, politica se va desfasura intr-o 'cheie noua'.
    Evident, fiecareia dintre aceste doua 'chei' ii corespunde un fel specific de administrare a tarii, la toate nivelele.
    Fiecarei 'chei' ii corespunde 'comandamente specifice' (DEX. - Comandament, fig.: precept norma, regula).
    In 'cheia veche' au dainuit comandamente proprii lungii perioade de tranzitie, ce parea fara sfarsit, in cazul tarii nostre, a coexistat si 'cheia straveche' (de dinainte de '89), transferata "gratie" trecutului de comunist-sef al tovarasului Iliescu.
    In ultimul timp , mai pregnant in ultimele luni, poporul, in special tineretul, a cerut imperios schimbarea - adoptarea unoei noi 'chei', a unor noi comandamente. Au cerut o Romanie 'altfel', moderna, normala, dupa modelul tarilor avansate, pe toate planurile, au cerut o romanie 'a lucrului bine facut'.
    Nu a inventat Klaus Johannis aceste comandamente de inoire radicala. El a constatat ca acestea coincid cu propriile lui comandamente, convingeri, si a promis poporului ca el va asigura conditii, de la nivelul de presedinte al tarii, ca aceste doleante, revendicari populare sa fie puse in practica, fara restrictii de orice fel, prin efortul comun al tuturor romanilor, 'pas-cu-pas', nemteste.
    Neamtul Klaus nu detine o bagheta fermecata cu care sa faca minuni, sa ne faca, printr-o singura miscare, 'o tara ca afara'. Minunea o va face poporul, urmand preceptul practicat de protestanti, subliniat de vrednicul si metodicul neamt : succesul se obtine prin 90% transpiratie si 10% inspiratie.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu poate el face tot, dar sper (Duminică, 23 noiembrie 2014, 23:12)

    XXIstCentury [utilizator]

    sa se impotriveasca, atat cat ii permite functia.
    Nu e vorba doar de siguranta asa, in principiu. E vorba si de incredere, si de rentabilitate, si de multe alte lucuri.
    Nu am incredere in astia sa gestioneze nici siguranta, nici negocierea profitului, nici profitul obtinut.
    Orice masura de siguranta nu inseamna nimic, daca nu ai organisme care sa faca verificari, inspectii etc. Pe bune, chiar, dupa atatia ani cu gasca asta de hoti, de care nu o sa scapam peste noapte, are cineva incredere sa isi lase sanatatea pe mainile lor ? Chiar aveti incredere ca orice fel de inspectie etc, nu o sa fie decat o deplasare pentru a incasa inca o spaga pe perioada respectiva ?
    Apoi, negocierea - iar, cum, cum as putea avea guverne care contin alde Ponta, sau Udrea, sau Sova, sau alte lighioane fosti ministri ar putea negocia ceva ca lumea, din care chiar sa ne iasa, teoretic, un profit rezonabil ?
    Si, in ultima instanta, chiar profitul ala care s-ar obtine - cati ar ajunge la populatie ? Nu am vazut deja cam cum folosesc astia bugetul ?
    Nu sunt o anarhista eco, asa cum le placea unora sa ne caracterizeze pe opozantii RMGC. Nu ca nu ar fi si din aia, dar sunt minoritari. Pentru majoritatea, e o chestie de completa lipsa de incredere in aceasta clasa politica de a gestiona orice noua exploatare, orice noua vanzare de resurse. Cata vreme nu putem vedea o curatare a clasei politice, eu o sa ma opun exploatarii, si sper ca o vor face multi altii. Si asta indiferent de ce ar spune un specialist sau altul, pentru ca pentru suma potrivita, poti gasi oricand pe cineva care sa spuna ce iti doresti, inclusiv ca e perfect safe, si ca mai multi bani nici nu s-ar putea obtine etc. etc.
    Sunt resurse foarte mari, hai sa nu le risipim, dandu-le pe mana hienelor astora. Daca parintii nostri nu au fost in stare sa aduca pe unii mai de incredere, si nici noi pana acum, sa le lasam unei generatii viitoare, poate s-or pricepe mai bine. Daca le dam pe mana astora ... oricum nu ne alegem cu nimic.
  • 0 (6 voturi)    
    Sa fim lucizi si sa nu vb. prostii (Luni, 24 noiembrie 2014, 0:23)

    Vlad-I [utilizator]

    Petrolul si gazul clasic este in fiecare zi mai putin, energiile alternative nu sunt rentabile.

    Mai devreme sau mai tarziu vom scoate si gazul de sist, din nefericire, cu risc sau fara risc.

    Nu exista nici macar prototipuri de camioane , escavatoare si tractoare pe baterii, deci , ce sa mai vorbim de o productie de masa.

    Reteaua electrica nu este gandita sa produca electricitate pt. masini, 1 CP este 735 de W, deci pt. un camion de 500 de CP , iese fum din contuar.
    • +1 (3 voturi)    
      deocamdata (Luni, 24 noiembrie 2014, 10:43)

      xtragfx [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu însemnă ca e obligatoriu sa se meargă pe aceiași directie. Nu exista alte variante la gaze, gazele sunt o resursa finita, se vor termina, garantat.
      Cat mai avem cu ce (si nu avem probleme) ar trebui sa trecem pe consumul de energie electrica si de revizuit sistemul energetic, gazele sunt o directie moarta ca perspectiva pentru viitor, numai niste inconstieti pot sa se bazeze pe gaze asteptand nepregatiti sa ajunga in situatia de a ramane fara resurse si cu o infrastructura energetica la pamat
  • +4 (4 voturi)    
    exploatare aur bazata pe cianuri (Luni, 24 noiembrie 2014, 10:11)

    Razvan_M [utilizator]

    In momentul de fata pretul aurului pe piata mondiala este de vreo 950 euro / uncie. Costul pentru extragerea unei uncii de aur la Rosia Montana sau Certej este de aproape 1000 euro / uncie.
    Pentru a face o asemenea exploatare rentabila, companiile care extrag aur sunt nevoite sa optimizeze costurile, asta insemnand taierea mai multor colturi si riscuri mai mari pentru mediu. Mai mult, exploatarea inseamna generarea unei cantitati imense de deseuri puternic toxice, cu perioada de neutralizare de peste 100 de ani, iar taind colturi exista riscul producerii unor dezastre dupa ce exploatarea s-a terminat, odata cu banii.
    Statul roman ramane asadar cu o bomba ecologica in brate si cu o probabilitate de aproape 100% ca intr-o suta de ani sa fie nevoit sa asiste la un dezastru. Garantiile puse de-o parte sunt minore fata de riscuri, iar compania care acum extrage aur se va desfiinta odata cu exploatarea, deci nu va exista posibilitatea de tragere la raspundere a entitatilor straine.

    Chiar plecand de la presupunerea ca avem de-a face cu situatii ideale de exploatare si cu actori de buna credinta (autoritati centrale, investitor, autoritati locale), riscul de accident este foarte mare.
  • 0 (2 voturi)    
    Petrolul este al Romaniei!!! (Luni, 24 noiembrie 2014, 11:16)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Conform Constitutiei bogatiile subsolului sunt inalienabile, nu pot fi instrainate!! Cu atat mai mult nu pot fi date gratis, asa cum a facut guvernul nastase in 2004, pe 10 ani! OMV a luat gratis petrolul romanesc iar romanii cumpara cea mai scumpa benzina din UE!!! Iar acum ce vrea guvernul, sa eliminie redeventele si sa aplice un impozit pe profit? Pai toata lumea stie ca multinationalele isi instraineaza, disimuleaza sau micsoreaza profitul prin diferite metode,..deci nu e bine! In plus, au trecut cei 10 ani, atunci adio OMV, in definitiv este doar o companie privata, nu este abonata pe viata la petrolul romanesc!!! Romania trebuie sa gestioneze corect petrolul (sa-l exploateze singura sau prin intermediari dar beneficiile sa ramana in tara) asa cum face Norvegia, care are cea mai buna educatie si cel mai mare nivel de trai din Europa!!!