Inceput furibund

Partida a prezentat la start doua formatii care si-au anuntat intentia de a cuceri titlul de campioana. Investitiile facute in aceasta vara si ambitiile europene ale ambelor formatii promiteau un spectacol de zile mari. Partida a inceput cum nu se putea mai bine pentru elevii tehnicianului Ioan Andone, care au deschis scorul inca din minutul '2, prin Semedo, lansat excelent in adincime de Dani.

Timisorenii au replicat imediat prin Gigel Bucur, golgheterul redescoperit in era Urhin, care a tras periculos de la marginea careului, insa portarul Stancioiu a retinut. Banatenii au continuat sa fie periculosi si Ganea a incercat sa marcheze de la 25 de metri, dar balonul a trecut alaturi.

Egalitatea a fost restabilita 5 minute mai tirziu de Plesan, insa scorul nu a ramas neshimbat pina la pauza. Pe fondul unui joc combinativ, in viteza, CFR-ul a preluat din nou conducerea la capatul unei reusite ce poarta semnatura lui Eugen Trica. Dupa o combinatie cu Semedo, decarul clujean a tras de la marginea careului, invingindul-l pe Popa.

CFR-istii s-ar fi putut desprinde daca Fabbiani nu rata in postura de 1-1 goalkeaper-ul oaspetilor ('35).

Egalare nesperata

In ciuda faptului ca s-au aflat in avantaj, clujenii nu au redus motoarele nici la reluare. Astfel, in debutul mitanului secund Didi a creat panica in apararea adversa, reusind doua curse periculoase. Mustruluiti de pe margine de Urhin Jr., fotbalistii de pe Bega au trecut la timona jocului, insa fara sa-si creeze mari oportunitati de a marca.

In minutul '64, Cinu l-a faultat pe Didi si Balaj a acordat al doilea galben. Astfel, Timisoreana a ramas in 10 oameni, cu 25 de minute inainte de fluierul final. Lovitura libera executata ulterior de Trica a trecut milimetric peste vinclul din dreapta portii timisorene. Si cum ocaziile se razbuna, Plesan a redus la tacere tribunele, reusind al doilea sau gol si o egalare nesperata.

Cu un fotbalist mai putin, gruparea banateana a inchis jocul, dar Stancu l-a impins in careu pe Didi, cu doar 15 minute inainte de ultimul fluier. Balaj a acordat penalty fara dubii, insa brazilianul CFR-ului a sutat telefonat si i-a permis lui Popa sa respinga. CFR-ul a trecut pe linga victorie la torpila de la 30 de metri, expediata de nou intratul Muresan, in minutele de prelungiri. Final, 2-2 si doua puncte mari pierdute de feroviari pe teren propriu.

CASETA MECIULUI

Au marcat: Semedo ('2), Trica ('29) / Plesan ('12, '65)

CFR: Stancioiu - Tony, Cadu, Sandberg, Panin - Dani, Trica - Semedo (Manuel Jose, '73), Didi, Culio (Ogbonna, '83) - Fabbiani(Muresan, '73) Antrenor: Ioan Andone

POLI: Popa - Stancu, Cinu, McKain, Dancia - Abiodun (Torje, '52), Alexa(Vrsic, '62), Plesan(Srhoy, '83), Karamian -Ganea, Bucur Antrenor: Dusan Urhin jr.

Cartonase galbene: Tony ('21), Culio ('40), Fabbiani ('66), Trica ('73), Dani ('89, '90^4) / McKain ('10, '64) , Ganea ('33), Cinu ('57), Stancu ('75), Bucur ('87)

Cartonase rosii: Cinu ('64), Dani ('90^4)

Arbitru: Cristian Balaj (Baia-Mare) Asistenti: Zoltan Szekely (Baia-Mare), Ionel Popa (Pascani)

Stadion: "Dr. Constantin Radulescu", spectatori: 10 000

Dusan Uhrin Jr: “A fost un meci foarte bun, a avut tempo de la inceput, dar a fost stricat de eliminarea lui McKain. Poate a fost decisiv faptul ca am primit rapid primul gol. Ii laud pe jucatori pentru felul in care au evoluat. Am crezut pina la sfirsit ca putem sa mai dam un gol, chiar cu un om in minus.

Sint primele doua etape, inca nu putem vb de lupta pentru titlu. Sint foarte multumit de rezultat”

Ioan Andone: “Am intilnit o echipa extrem de agresiva pentru a doua etapa. Am dat doua goluri dar nu am dat ceea ce trebuie. Rezultatul ne dezavanajeaza in aceasta lupta. Este un semiesec care trebuie analizat indeaproape. Am luat doua goluri identice, cu capul de la Plesan. Edi (n.r. Stancioiu) ar fi putut retine a doua minge. Asta este, se mai intimpla.

Trebuie sa ne analizam pe noi mai bine. Didi a jucat bine. El a obtinut penaltiul, le bate bine dar a avut nesansa. Fabbiani mai are de dat citeva kilograme jos. Trebuie sa-si dea drumul. Greseli colective mari. Astazi am fost prea nervosi in opinia mea. In multe momente ne-am pierdut capul. O echipa mare nu-si pierde capul.”

Iuliu Muresan: “A fost un meci de mare lupta, cu citeva faze discutabile. Este abia a doua etapa. In continuare, trebuie sa adunam cit mai multe puncte, sa ajungem pe primele locuri. M-a surprins ca a executat Didi penalty-ul si nu Trica”.