Marko Bela (UDMR), despre Tinutul Secuiesc la Bruxelles: Daca ajuta, de ce nu? Care ar fi problema?

de RFI     RFI Romania
Marţi, 31 mai 2011, 10:30 Actualitate | Politic

Marko Bela
Foto: AGERPRES
Vicepremierul Marko Bela a declarat intr-un interviu la RFI ca biroul Tinutului Secuiesc care va fi deschis oficial marti, 31 mai, la Bruxelles "nu va face minuni, dar probabil va ajuta la vizibilitatea potentialului economic al acestei zone. Daca un astfel de birou ne va ajuta, de ce nu? Care ar fi problema?". Membrii Parlamentului European au primit o invitatie din partea eurodeputatilor Laszlo Tokes, Csaba Sogor si Iuliu Winkler la o receptie ocazionata de deschiderea "reprezentantei Tinutului Secuiesc'' la Bruxelles. Invitatia anunta ca receptia inaugurala va avea loc in Salonul membrilor din Parlamentul European la data de 31 mai, intre orele 17,00 si 19,00.

Grupul popularilor europeni, familie politica din care face parte si UDMR a declarat ca nu este implicat in deschiderea reprezentantei Tinutului Secuiesc la Bruxelles. Marko Bela confirma acest lucru si spune ca euro-parlamentarii UDMR "au dat o mana de ajutor" la inaugurarea biroului.

Vicepremierul se arata convins ca interesele Tinutului Secuiesc trebuie promovate: "In ceea ce priveste implicarea Parlamentului European, eu cred ca nu se pune problema. Acolo, euro-parlamentarii nostri au dat o mana de ajutor in ceea ce priveste deschiderea sau inaugurarea acestui birou. Eu nu sunt de acord ca s-a incercat o interpretare politica privind acest birou. Dupa parerea mea, este nevoie de o popularizare a intereselor economice in general ale tarii, a intereselor economice de pe Tinutul Secuiesc sau tot Ardealul si n-am reusit pana acum sa atragem investitori in cadrul Tinutului Secuiesc sau sa popularizam potentialul economic si turistic al acelei zone. Daca un astfel de birou ne va ajuta, de ce nu? Care ar fi problema?".

Senatorul UDMR declara ca reprezentanta Tinutului Secuiesc de la Bruxelles "nu va face minuni", insa ar putea ajuta la atragerea investitorilor.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1998 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    s-a intins prea mult coarda!! (Marţi, 31 mai 2011, 9:48)

    florin [anonim]

    Simt eu ca UDMR o sa o ia in freza in curand.
  • -1 (11 voturi)    
    In replica.. (Marţi, 31 mai 2011, 10:11)

    black [anonim]

    europarlamentarii romani si-ar putea exprima intentia de a deschide la Bruxelles un birou al "tinutului muntenesc"-de exemplu , si tot asa... trebuie sa le dea cineva o lectie acestor "conationali".
    • +8 (10 voturi)    
      Biroul ajuta la fragmentarea Romaniei ? (Marţi, 31 mai 2011, 10:59)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui black

      Cand s-a facut aderarea la UE, Regiunile nu au avut nicio responsabilitate, administratiile locale dormeau linstite si organizau licitatii ...

      Acum ne trezim ca fiecare regiune vrea sa-si traga partea, si sa fie bagata individual in seama la Bruxelles ?

      Si ce urmeaza, ca baronii locali din fiecare regiune sa-si promoveze cate o mica zona de influenta si poate asa spargem in bucati Romania ?

      Eu propun ca Romania sa-si faca un Birou in asa zisul ''Tinut Secuiesc'' si sa mergem vreo 10 milioane de romani, sa-l vizitam in aceeasi zi !
      • 0 (0 voturi)    
        biroul.. (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 14:38)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        A cite un EURO intrarea in tinutul secuiesc iata rezovarea.Si cite cinci EURO pentru viza.!!!asa se4 fac afacerile miticule.HA HA HA.
  • +8 (16 voturi)    
    vreau un raspuns! (Marţi, 31 mai 2011, 10:37)

    nedumeritu' [anonim]

    Eu nu inteleg de ce Romania nu are partid in Moldova,Bulgaria Si Ucraina!!
    • +7 (11 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 31 mai 2011, 9:47)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu'

      Pentru ca am fi considerati expansionisti.
    • +5 (11 voturi)    
      Pt ca..... (Marţi, 31 mai 2011, 11:01)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu'

      ....nu aveam acolo teritorii de revendicat !!! Nu avem interese secesioniste acolo !!! De asta,,,,!!!!!!!!
    • +9 (13 voturi)    
      e clar (Marţi, 31 mai 2011, 11:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      E simplu de inteles. Astia n-au muncit o zi in viata lor si vor sa devina sefi sau lideri. Si cum nimeni nu ii baga in seama, atunci inventeaza ei subiecte de bagat in seama.
      Am cunoscuti de nationalitate maghiara, i-am intrebat ce cred despre tendintele astea, despre cei care le promoveaza. Raspunsul a fost clar: prosti si nu ne intereseaza. I-am intrebat de ce nu pleaca in Ungaria, daca isi doresc atat de mult sa traiasca in cultura maghiara. Au spus ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada si e foarte posibil sa le fie mai greu. I-am intrebat daca ii ajuta ce fac politicienii doar pentru nationalitatea lor si daca se simt marginalizati in Romania. Mi-au spus ca nu se simt , ca nu conteaza ce crede unul altul pe la colt de strada si ca nu pot fi ajutati numai ei ci intraga tara romaneasca. Daca ea merge bine, o sa le fie si lor bine.
    • -2 (4 voturi)    
      Pentru... (Marţi, 31 mai 2011, 11:24)

      TeddyK [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu'

      simplul motiv, ca nu este stratura de intelectuali/politicieni care ar fi capabil sa infiinteze, sa organizeze, si sa-si construiasca o structura teritoriala a partidului respectiv. Plus, ca nu finanteaza nimeni de la Bucuresti un astfel de proiect important. Deci, simplu, ca buna ziua, nedumeritu':)))
  • +10 (16 voturi)    
    Care tinut domnilor??? (Marţi, 31 mai 2011, 10:50)

    Zak [anonim]

    Nu exista nici un tinut cu acest nume, este inventat de UDMR si Tökes ca sa se acomodeze opinia publica cu separarea judetelor Harghita si Covasna din teritoriul Romaniei.

    Ce tot pomeniti aceast termen inventat, nici macar atestat intr-un document, de parca el ar exista? Ati luat-o razna????
  • +5 (13 voturi)    
    Toul pleaca..... (Marţi, 31 mai 2011, 11:08)

    polonyca [utilizator]

    ....de la partidul vostru etnic !!!!!!! Daca ati fi fost cetateni loiali , cum va pretindeti , nu v-ar fi trebuit un PARTID ETNIC !!!! Asta e clar !! Voi aveti mereu ceva de ascuns.....ceva de facut....pe dedesupt !!!! Nu sunteti corecti si loiali tarii...DELOC !!!!
  • +9 (15 voturi)    
    du-te ma!!! (Marţi, 31 mai 2011, 11:09)

    hapciu [anonim]

    problema este ca tu in calitate de parlamentar in ROMANIA nu trebe sa sustii autonomia teritoriala a nimanui. nu-ti convine....treci granita ori pe la nadlac...ori mai vezi....dar zona aia este!!!!
    si cred ca ar fi cazul unui declaratii din partea autoritatilor romane, prin care sa li se reaminteasca odata si pentru totdeauna ca romania, conform consititutiei articolul 1 (nici nu trebe s-o citeasca toata) zice asa la punctul 1:
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

    acestea fiind spuse...mars mai bela, humunor si toti restul!!!
  • +13 (17 voturi)    
    remember (Marţi, 31 mai 2011, 11:16)

    easy [utilizator]

    daca va ganditi bine nu cred ca gasiti undeva in lumea civilizata vreun partid al hispanicilor in america sau si mai caraghios partidul chinezilor din america. numai la noi pe vremea lui taica ilici s-a putut intampla asa ceva, si asta vine din infinita strategie kgb-ista de divizare si de asmutire a unora impotriva altora fara ca ei (sovieticii) sa fie direct implicati.
    partidele etnice sunt deci supape de manevra si creere a unor probleme artificiale pe care altfel oamenii obisnuiti nu le au.
    bravo tov ilici, inca se vorbeste de tine si kkt-le tale
    • +3 (5 voturi)    
      Cei ce tradeaza Romania (Marţi, 31 mai 2011, 13:35)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui easy

      in cazul de fata UDMR-ul ar trebui considerat un partid in afara legii.
  • +1 (11 voturi)    
    Flooding (Marţi, 31 mai 2011, 11:20)

    Trojan.H [utilizator]

    Solutia e simpla: linga biroul acestei "reprezentante" trebuie asezate inca 10-15 birouri ale altor tinuturi romanesti ale caror interese economice sa fie si ele popularizate. Astfel, expunerea va fi uniforma si in interesul tuturor. Vorba lui Marko: de ce nu? care ar fi problema?
    • -4 (4 voturi)    
      Corect... (Marţi, 31 mai 2011, 11:23)

      black [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      ceva asemanator am zis si eu mai sus , nu stiu de ce am fost "minusat"...sint" invidios"
    • -5 (5 voturi)    
      Corect! (Marţi, 31 mai 2011, 12:20)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Pai omu' are dreptate, (exceptand faptul ca au folosit sigla PPE sa isi faca reclama), daca legea nu spune ca este interzis sa se deschida acolo o reprezentanta, inseamna ca este permis.
      Au fost baieti destepti, jos palaria, isi fac reclama cu duiumul prin expunerea media de pretutindeni (si buna si rea). Stii cum se zice: nu exista reclama buna sau rea, orice reclama este buna.

      Astept, motii, banatenii, regatenii etc.etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa minusuri vad. (Miercuri, 1 iunie 2011, 10:14)

        WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

        Doare adevarul!

        Spirit romanesc tipic si autentic, chiar daca are omul dreptate hai sa-i fu.garim capra ca e prea frumoasa.

        Din minusurile primite se poate observa atitudinea forumistilor:

        - nu ne intereseaza ca este legal noi "functionam" visceral, pe baza de instincte primare, aruncand logica la gunoi. Multi dintre "noi" dorim sa acutim topoare si furci si sa mergem la linsat.

        - daca am vazut ca unii s-au dezvoltat (caci in acest context ce au facut aia la Bruxeles este dezvoltarea sistemului de reclama a zonei) vom face totul sa nu ii lasam.

        - in acelasi timp dorim sa refuzam urmarea exemplului si sa dezvoltam aparatul NOSTRU de PR. ("motii, banatenii, regatenii etc.etc. "

        Bravo baieti, dar nu va mirati ca se scufunda barca!
    • +1 (1 vot)    
      Visuri (Marţi, 31 mai 2011, 13:50)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Stai linistit. Nimeni n-o sa aprobe vreun birou de-asta care pretinde avantaje economice, dar de fapt viseaza schimbari teritoriale prin Europa. Ungurii din centrul Romaniei sint rezultatul strategiei istorice maghiare, care au stramutat populatie ungureasca la marginea imperiului. Sperau astfel sa ramina cu un teritoriu cit mai intins. Strategia lor a fost foarte buna, singura problema e ca n-a functionat.

      Biroul de la Bruxelles (doar un vis dealtfel) face si el parte din strategia lor eficienta de a-si irosi timpul. Uneori mi-e si mila de ei, de visurile lor de marire si de calitatile lor, irosite cu scopuri secrete medievale.
  • 0 (6 voturi)    
    Stimate Domnule Marko Bela,... (Marţi, 31 mai 2011, 11:28)

    Rescatorul [anonim]

    Sunt un european, cu gandire si comportament europene. Nu am nimic impotriva autonomiei Tinutului Secuiesc, dar nu pot accepta manifestari antieuropene si de tip feudal sau stalinist. Nu pot accepta ca. intr-o lume aflata in plin proces de globalizare si europenizare, o entitate aflata pe teritoriul Romaniei si cu o functionare potrivit Constitutiei Romaniei sa arboreze drapelul Ungariei si sa omita folosirea limbii romane. Sunt pentru autonomie si relatii bune cu Ungaria, dar nu voi accepta niciodata provocari abjecte si actiuni tendentioase. Si, ma indoiesc ca oricare european va accepta asa ceva.
    • +4 (6 voturi)    
      autonomie!!! (Marţi, 31 mai 2011, 13:23)

      hapicu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      pai tecam contrazici singur.....autonomia e de mai multe feluri: administrativa, culturala si teritoriala.
      cu administrativ-culturala nu as avea nimic de obiectat..ba din contra sunt sigur ca ar fi benefica..de altfel culturala o au deja....mergi otara prin judetele astea si-ai sa vezi ca de vorbit limba romana...e mai greu....
      adiministrativa...zic ca ar fi benefica..chiar ar trebui facuta la nivel national...asa cu siguranta s-ar termina cu centralizarea damboviteana.
      problema este la teriala nene....asta absolut NU.
      sunt in Romania si aici vor ramane.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar ca nu mai inteleg pe cine deranjeaza... (Marţi, 31 mai 2011, 15:32)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      comentariul meu. "Sunt un european, cu gandire si comportament europene. Nu am nimic impotriva autonomiei Tinutului Secuiesc, dar nu pot accepta manifestari antieuropene si de tip feudal sau stalinist. Nu pot accepta ca. intr-o lume aflata in plin proces de globalizare si europenizare, o entitate aflata pe teritoriul Romaniei si cu o functionare potrivit Constitutiei Romaniei sa arboreze drapelul Ungariei si sa omita folosirea limbii romane. Sunt pentru autonomie si relatii bune cu Ungaria, dar nu voi accepta niciodata provocari abjecte si actiuni tendentioase. Si, ma indoiesc ca oricare european va accepta asa ceva. "
      Si sa raspund si lui Hapciu. Da, autonomie. Totae judetele sau euroregiunile (in care se va imparti Romania) trebuie sa fie autonome. In privinta folosirii limbii romane in Harcov, se pare ca ai ramas in trecut. mergi pe-acolo si vei constata ca nu este nicio problema sa vorbesti romaneste si ti se va vorbi romaneste peste tot in acele judete. Eu nu am avut astfel de probleme. Ba chiar pot afirma ca secuii sunt oameni primitori si seriosi.
      • 0 (0 voturi)    
        tu tot nu pricepi!!:)) (Marţi, 31 mai 2011, 19:24)

        oho [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        mai ungure....zis rescatorul......tu tot nu pricepi...
        hai sa-ti mai explic odata:
        cred ca majoritatea romanilor de pretutindeni...in cazul unui refrendum, la o intrebare de genul:
        doriti ca orasele romaniei sa aiba autonomie administrativ-culturala ar raspunde majoritatea da.
        in momentul in care cer autonomie TERITORIALA (si crede-ma ca asta ar vrea ei...dar o zic mai nuantat) noi, romanii....vezi putin constitutia (articolul 1, alineat 1) nu vom vota accepta niciodata asa ceva. punct. ca mine cred ca gandesc multi.

        p.s. in calitate de roman-european si ardelean, tre sa-ti spun ca traiesc inconjurat de multii secui si maghiari (ca pe la noi asa le zice), si sunt intr-adevar oameni primitori, seriosi (de multe ori de mii de ori mai seriosi de cat noi romanii), si vorbesc asa o romana mai stalcita..dar ca sa nu supere pe tine iti raspunde si in romana...daca tot insisti!!!
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 31 mai 2011, 11:31)

    Clau [anonim]

    Tot ce pot sa spun este ...pic, pic, pic ...
    • +1 (1 vot)    
      Scurgere (Marţi, 31 mai 2011, 14:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Clau

      Goleste recipientul la timp !
  • -3 (9 voturi)    
    ...romanian classic... (Marţi, 31 mai 2011, 12:05)

    Clasic romanesc [anonim]

    Tipic dambovitean si profund balcanic...in sensul negativ al cuvantului.
    Fratilor! Foarte bine ca-si promoveaza interesele...eu sunt stupefiat de faptul ca reactia tuturor e sa carcoteasca pe la televiziuni in loc ca de exemplu de o saptamana de cand se face mare tambalau pe acesta problema vreo cativa presedinti de consilii judetene sa demareze actiuni asemanatoare pentru a-si deschide reprezentante la Bruxelles pentru a-si promova propriile interese ale respectivelor zone (Tulcea si Constanta...zona Deltei, Hunedoara Tara Hategului, Brasovul Tara Barsei, sau Hunedoara si Alba Tara Motilor, sau Clujul si Bihorul nu mai stiu eu ce zona etc. etc.)
    Dumneavostra credeti ca Bruxelles-ul si in general potentialii investitori sau turisti din Occident au habar de aceste zone extraordinare...sau asteptam sa le promoveze doamna Udrea cu programul Gradina Carpatilor II....hai sa fim seriosi.
    Ce e mare lucru...isi deschid un birou...daca aduce beneficii bine, daca nu, la revedere.
    Astept o concurenta acerba a diferitelor zone/regiuni din Romania in a-si promova interesele si valorifica potentialul local.
    Dar ma-ndoiesc ca se va intampla. Inca doua-trei zile de agitatie...apoi mai baga vreun VIP local un divort...si...gata...am uitat de toata treaba...si localnicii, cetatenii locului vor avea numai de pierdut...dar asta e...ne-am cam obisnuit cu acest fel de-al nostru de a fi...sper sa ma-nsel totusi...Doamne ajuta!
    • +2 (6 voturi)    
      ...Hungarian classic... (Marţi, 31 mai 2011, 13:11)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Clasic romanesc

      Politicienii unguri deschid o reprezentanta a unui asa numit Tinut Secuiesc (nu stiam ca exista o unitate administrativ teritoriala cu numele asta...) la Bruxelles, pentru promovarea intereselor economice cica ( pentru "atragerea de turisti si investitori")... Desi noi stim ca la Bruxelles e cam centrul politic al U.E. si domnii unguri ar dori un pic de sustinere de la U.E. pentru inceput, pentru o mica autonomie. Pas cu pas catre telul final. Restul e praf in ochi.
      • +4 (6 voturi)    
        raspuns (Marţi, 31 mai 2011, 13:42)

        Clasic romanesc [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

        Stimate Chiar Eu!

        Asa este, in momentul de fata nu exista o unitate administrativ-teritoriala cu numele de Tinut Secuiesc. Cum nu exista nici Tara Motilor, nici Tara Hategului, nici Tara Barsei, nici Bucovina, nici Tara Oasului.
        Dar asta nu inseamna ca aceste lucruri nu exista in mentalul colectiv si nu pot fi folosite ca atare.
        In rest...incercati va rog sa reflectati la partea a doua din ceea ce am scris anterior...nu ambasadorul trebuie chemat la MAE...ci alesii locali (presedinti ai consiliilor judetene) ar trebui sa cam puna osul la dezvoltarea regionala/locala a amintitelor zone.
        restul este intr-adevar praf in ochi.
  • 0 (4 voturi)    
    Pe noi ce ne tine sa deschidem un birou? (Marţi, 31 mai 2011, 13:50)

    Horea [anonim]

    Biroul Tinutului Secuiesc nu are legitimitate oricine mai poate deschide 100 de birouri.In cazul in care acesta este deschis de un alt stat,Ungaria,este clar ca avem de-a face cu un amestec in treburile interne ale altui stat.Pe de alta parte putini cunosc faptul ca Transilvania cuprindea si o bucata din actuala Ungarie.Romania ar trebui sa aiba relatii mai stranse cu Slovacia in ceea ce priveste politica expansionista a Ungariei.UDMR nu este partid este doar o fundatie
  • 0 (2 voturi)    
    si ce daca? (Marţi, 31 mai 2011, 14:04)

    umoristu [anonim]

    Pentru ca rominii nu is in stare sa isi deschida "biroul tarii motilor" sau "biroul Vrancei", "biroul banatului"....murim de ciuda ca ungurii si secuii isi promoveaza zona?
    In loc sa invatam ceva de la ei...curatenie, mindria de a apartine unei natiuni ce o data a creat un imperiu, noi tremuram de teama ca se farimiteaza rominia...
    las ca asa e tare bine...toti o apa si un pamint, redusi si uniformizati la cel mai mic numitor comun civilizational...
    ca ardelean m-am saturat de rominia si de izul rrrromales din sudul carpatilor..si de mizeria umana si materiala din moldova extrema
    oricum, rominia mare de la 1918 a fost prost gindita si creata...era mult mai bun un sistem federal si flexibil.
    fara a fi maghiar doar cam 30%...30% neamt si 30% romin.....ii sustin,
    pe cind "biroul razesimii"??? care sa promoveze ce chiar exista de valoare, uman si economic din moldova????
    invatati!!!!! sau ramineti in bezna!!!
    PS...inflamarea nationalista a lui crin antonescu....rusinos.
  • 0 (0 voturi)    
    @marko (Marţi, 31 mai 2011, 17:18)

    mitic [anonim]

    marko bella ...eu zic ca nu ajuta...ba dimpotriva ...intarita....
    o tot dati banii ca nu va ajung ...si asta ar fi motivul..:)))
    o sa vb cu vecinii pe scara sa facem o reprezentanta a blocului si a asociatiei de locatari la bruxelles...
    daca ajuta...de ce nu?
    conform logicii voastre....
  • +1 (1 vot)    
    E clar... (Marţi, 31 mai 2011, 17:24)

    Claude [anonim]

    ...astia vor sa mareasca excesiv pretul la cartof....