Deocamdata nu este clar unde ar urma sa fie sediul acestei reprezentante.
Invitatia anunta ca receptia inaugurala va avea loc in Salonul membrilor din Parlamentul European la data de 31 mai, intre orele 17,00 si 19,00.
Invitatia este scrisa in limbile ungara si engleza si este semnata de ''Laszlo Tokes, vicepresedinte al Parlamentului European, Csaba Sogor si Gyula Winkler, membri ai Parlamentului European''. In partea de jos a invitatiei este trecuta sigla grupului Partidului Popular European (PPE) din PE, din care fac parte cei trei eurodeputati UDMR.
Potrivit unor surse europarlamentare, la evenimentul de marti seara vor participa si presedintii Consiliilor Judetene Mures, Covasna si Harghita - Edita Emoke Lokodi, Tamas Sandor si Csaba Borboly.



















nu ajunge sa ne intrebam ce vor ei (si sa ne raspundem tot noi grabit si cu convingere ca ei vor Transilvania), ci sa ne intrebam ce vrem noi de la noi toti (români si unguri impreuna).
Nu am nici o indoiala ca discutiile contradictorii dintre liderii maghiarilor din Transilvania, tensiunile si chiar infiintarea unor partide alternative au fost doar nisip in ochi pentru ca la o adica tot o mana sunt. Din pacate se pare ca politicienii romani aflati la putere nu sunt atenti decat la alti politicieni romani care s-ar putea sa le fure osul.
Abia astept primele declaratii cu privire la "evenimentul" de marti lansat de Tokes.
caracterul romanilor si va fi o mare reusita. europarlamentarii vor
afla ca in tinutul secuiesc printul mostenitor a tronului angliei are proprietati si iubeste acest tinut.
si va face mai multa publicitate decit un milion de frunzulite udri
ene romaniei. tea-i prins lulule?
Si nu o vom avea niciodata...cum nici ei nu vor avea Transilvania, Tinut Secuiesc sau mai stiu eu ce tampenii...(presupunand ca intr-adevar le vor)
Ce spune art.1 din Constitutia Romaniei? "România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil." Pt a schimba art 1 din Constitutie, este nevoie de un referendum....si pt treaba asta cred ca se vor prezenta mai toti romanii, deci nici cea mai mica sansa.
In concluzie...stati mai linistiti.
De fiecare data cand mai fac ungurii sau rusii cate ceva se trezeste in voi sentimentul patriotic....dar stau si ma intreb de unde apare. Ciudata atitudine...avand in vedere cam in ce hal e aceasta tara. Daca iubiti Romania atat de mult...de ce e plin Parlamentul de hoti, lenesi, comunisti si securisti ? De ce e evaziunea atat de mare ? De ce leneviti in loc sa munciti ? De ce dati spaga ? Are rost sa mai continui....?
Hai sictir cu patriotismul vostru de doi lei...
Gandeste mai....
Eu nu-s naiv si nici tolerant... insa am invatat sa ignor aberatiile.
Ia zi...te-ai pregatit pt 21 mai 2011?
Una dintre diferente este ca momentul 1918 (Unirea) a fost rezultatul Primului Razboi Mondial, concretizat in Tratatul de la Versailles
Nu cred ca e cazul sa dezvolt subiectul
Sa nu uitam ca opinii alarmiste si apocaliptice de genul celor care apar in comentariile de la acest material circulau pe piata media si chiar prin parlament si prin anii 90 cand diverse comunitati sau ong-uri din Har Cov aplicau pentru diverse finantari internationale pe proiecte concrete in timp ce primarii si fruntasii mioritici se scaldau in palinca pe la diverse chermeze,depuneri si dezveliri cu iz patriotic si plangeau alcoolic 'noi suntem romani" pe umarul boborului asuprit acum de grofi de acum un veac....!Servus!
Daca te pot linisti iti spun ca sunt roman destul de verde,ardelean,cel putin la ultimele patru-cinci generatii cunoscute.mai incolo nu ma bag...
dar basta nu ma poate transforma intr-un adept al ineptiilor! sau intr-un asa zis patriot .mai mult obtuz decat patriot.Pentru Dumnezeu,invatati sa traiti in timpul vostru si nu in cartea de istorie bramburita si adaptata dupa ureche de pe timpul bolsevicilor de la Bucuresti!
Urmatorii pasi, daca acesta va avea sustinere, vor fi mult mai fermi, rapizi si hotarati.
Important este ca Reprezentantii Statului Roman sa nu aibe nici o reactie asa cum dealtfel nici nu au avut
nu inteleg insa cum e posibil sa puna Tokes pe invitatii sigla PPE...
Nu ma indoiesc ca ea va exista!
Citez
Art. 25
(1) Cetatenia romana se poate retrage persoanei care:
a) aflata in strainatate, savarseste fapte deosebit de grave prin care vatama interesele statului roman sau lezeaza prestigiul Romaniei;
b) aflata in strainatate, se inroleaza in fortele armate ale unui stat cu care Romania a rupt relatiile diplomatice sau cu care este in stare de razboi;
c) a obtinut cetatenia romana prin mijloace frauduloase;
d) este cunoscuta ca avand legaturi cu grupari teroriste sau le-a sprijinit, sub orice forma, ori a savarsit alte fapte care pun in pericol siguranta nationala.
(2) Cetatenia romana nu poate fi retrasa persoanei care a dobandit-o prin nastere.
Ar exista una doua cai de atac - daca dovediti ca a fost obtinuta fraudulos - de exemplu dl. Tokes a fost cumparat de parintii sai de la o satra de tigani unguri sau rusi - atunci cetatenia romana nu a fost dobandita prin nastere, iar declaratia la starea civila este frauduloasa, deci ii puteti retrage cetatenia romana d-lui pastor Tokes.
Cea cu armata straina nu merge - ca nu am mai avut razboaie cu rusii de preste 60 de ani, iar cu ungurii de pe vremea cand erau ei in Kakania - adica aproape 90 de ani.
"Patria si Dreptul Meu!"
.
Nu a vrut sa primeasca cetatenia franceza si acum este apatrid
Am sa dau o mostra dintr-o carte scrisa de baronul Banffy – fost prim-ministru al Ungariei, in 1903, cu privire la „politica minoritatilor” ………. Citez : „Din punctul de vedere al hegemoniei rasei maghiare... acela este un bun patriot, care vrea sa rezolve favorabil chestiunea alcatuirii statului national maghiar unitar si care aproba politica nationala maghiara exclusivista, sovinista, opusa tendintelor cosmopolite, favorabile pentru nationalitati.” (p.35).
„Fara sovinism va fi imposibil sa ne cream statul national maghiar unitar. Daca vrem sa fim maghiari si daca vrem sa ne intemeiem pe acest pamânt statul national maghiar unitar – noi trebuie sa fim sovinisti (p. 212). Sovinismul fiind acea idee in care este vorba de interesele noastre nationale. Recunoastem ca suntem sovinisti; recunoastem ca sovinismul nostru nu este de data recenta, dar avem curajul sa afirmam ca daca am reusit sa aducem servicii patriei, radacinile acestora erau infipte in sovinismul nostru.” (p. 213) etc. etc.……….”
apoi reciteste comentariile de pe acest forum. nu asta e dorinta tuturor celor ce urla pe aici?
timpul rezolva totul
buhuhu vin ungurii sa ne fure tarisoara - aooleuuuu ce ne facem :). ce e bine in schimb, ca in timp ce noi ne certam cu ungurii, altii CHIAR ne fura tara, casa si resursele si culmea, chiar noi i-am votat acolo - da las ca ne apara de unguri! asta e important!
Sa vezi atunci "tinutul secuiesc" ce-o sa mai primeasca!!
impreuna cu acesti tradatori de tara? Sau sun-
teti de acord cu ceea ce fac ei si va doare in
pix de sentimentele romanilor? Oricum ar fi,
sa va fie rusine la toti PDL-istii pentru ca v-ati
aliat cu asemenea specimene!!!!
http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/search.do?country=RO&language=RO
sau cei initial trimisi
http://www.fundatia-aleg.ro/Sections-article52-p1.phtml
Nouă trebuie să ne fie ruşine !
bună treabă,
simplă, tot românul o pricepe și-o aprobă !
să sperăm că o va și aplica !
două lucruri :
1. PREZENȚĂ MASIVĂ LA VOT - hai să nu mai facem pe mironosițele, pe elitiștii, pe eternii neînțeleși, că vom rămâne, vorba lui M.Eliade, precum strămoșii noștri traci, ” Marii Anonimi ai Istoriei ”
2. REFERENDUM TERITORIAL - EXCLUS ENCLAVIZAREA PE CRITERIU ETNIC
și
3. de ce nu, REFERENDUM și pt. VOTUL NEGATIV / PERMANENT pe toată durata mandatului și pt. TOȚI aleșii, indiferent de formațiunea reprezentată, dacă nu mai considerăm că ne reprezintă !
ce elegant s-ar închide problema națională în ro.:) !
ce frumos s-ar asimila confrații noștri la partidele existente, IEȘIND DIN ILEGALITATEA ... asociației lor culturale :oD !!
NB.:... am auzit chiar în 89 voci, acolo, în zona cu inepuizabil potențial turistic, voci dinspre partea populației, sigur, că li s-a recomandat asta, ca o soluție rezonabilă !
... dar e incompatibilă cu iredentismul hu !
La fel poate face orice cetatean roman in oricare tara UE.
"Luarea Transilvaniei" e doar in mintea unor idioti.
Orice cetatean maghiar, ca si oricare altul din UE se poate stabili in Romania, oriunde doreste.
Cetatenii romani din Spania sau Italia au consilieri in primariile de acolo si n-am auzit niciun idiot de pa aici sa se strofoace ca le luam teritoriul.
Se par e ca noi suntem cei mai idioti din UE>
Parerea mea este ca au suficiente drepturi, au toate drepturile pe care le am si eu, dar eu nu m-am trezit ca vreau autonomie la mine in fata blocului.