Grupul PPE nu este implicat in organizarea reprezentantei Tinutului Secuiesc la Bruxelles - Joseph Daul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 21:06 Actualitate | Esenţial

Presedintele PPE din Parlamentul European, Joseph Daul, precizeaza ca popularii europeni nu sunt implicati in niciun fel in organizarea receptiei din 31 mai legata de deschiderea unei reprezentante a Tinutului Secuiesc la Bruxelles.

"Doar organizatorii acestui eveniment sunt responsabili", precizeaza Joseph Daul, intr-un comunicat de presa.

Reactia popularilor europeni vine in conditiile in care in partea de jos a invitatiei semnate de ''Laszlo Tokes, vicepresedinte al Parlamentului European, Csaba Sogor si Gyula Winkler, membri ai Parlamentului European'' a fost trecuta sigla grupului Partidului Popular European (PPE) din PE, din care fac parte cei trei eurodeputati UDMR.


Citeste mai multe despre   






















2254 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    crucile Margianei la Bruxelles (Luni, 30 mai 2011, 21:25)

    monica L [anonim]

    Bun, sa admitem ca reprezentanta de la Bruxelles a Tinutului Secuiesc are scopuri de promovare turistica. Va aduceti aminte de povestea Ali Baba si cei patruzeci de hoti? Dar de servitoarea Margiana? Nu rideti, are mare legatura Cind Margiana a vazut o cruce alba pe gardul casei stapinului sau, isteata a facut cruci identice pe tate gardurile din vecini. Eu propun ca tinuturi romanesti cu o identitate culturala si istorica foarte puternica, cum ar fi Terra Blachorum Fagarasul), Tara Hategului, Voievodatul (ducatul) lui Glad, Tara Carvunei, Voievodatul lui Litovoi sa isi deschisa, prin decizia consiliilor judetene competente, reprezentante culinare la Consiliul Europei si birouri de lobby economic si turistic la Uniunea Europeana. Cu ce sint mai prejos aceste tinuturi in traditii istorice, civilizatie, tinutului secuiesc?
    • +1 (3 voturi)    
      bine zici (Marţi, 31 mai 2011, 10:56)

      glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      Sunt de acord Monica, si celelalte regiuni istorice ar trebui sa-si deschida astfel de reprezentante!
    • 0 (2 voturi)    
      Sa deschida... (Marţi, 31 mai 2011, 11:45)

      TeddyK [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      linistit, ar avea numai de castigat. Au trecut patru ani de la integrarea in UE. Guvernele centrale care au perindat inainte si dupa aderare nu au fost in stare sa foloseasca banii europeni pre- , respectiv post- aderare. Ar fi timpul sa-l observam faptul, ca nu poti astepta de la centru nimic, astfel fiecare consiliu judetean poate sa faca tot cea ce sta in putinta pentru atragerea de fonduri europene pentru comunitatile respective. Modul in care este facut se poate discuta, dar daca este facut intr-un cadrul legal nu avem nimic de comentat. Iar folosirea cartei nationaliste, care a fost din nou scos de la naftalina de majoritate, denota faptul ca nu-si pot vedea mai departe de lungul nasului. Ar fi cazul ca toate consiliile judetene, primariile sa faca tot cea ce sta in putinta, pentru atragera fondurilor europene, si sa nu planga dupa mila statului in fiecare moment.
    • +1 (1 vot)    
      tipic romanesc (Marţi, 31 mai 2011, 13:13)

      TeddyK [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      "Tipic dambovitean si profund balcanic...in sensul negativ al cuvantului.
      Fratilor! Foarte bine ca-si promoveaza interesele...eu sunt stupefiat de faptul ca reactia tuturor e sa carcoteasca pe la televiziuni in loc ca de exemplu de o saptamana de cand se face mare tambalau pe acesta problema vreo cativa presedinti de consilii judetene sa demareze actiuni asemanatoare pentru a-si deschide reprezentante la Bruxelles pentru a-si promova propriile interese ale respectivelor zone (Tulcea si Constanta...zona Deltei, Hunedoara Tara Hategului, Brasovul Tara Barsei, sau Hunedoara si Alba Tara Motilor, sau Clujul si Bihorul nu mai stiu eu ce zona etc. etc.)
      Dumneavostra credeti ca Bruxelles-ul si in general potentialii investitori sau turisti din Occident au habar de aceste zone extraordinare...sau asteptam sa le promoveze doamna Udrea cu programul Gradina Carpatilor II....hai sa fim seriosi.
      Ce e mare lucru...isi deschid un birou...daca aduce beneficii bine, daca nu, la revedere.
      Astept o concurenta acerba a diferitelor zone/regiuni din Romania in a-si promova interesele si valorifica potentialul local.
      Dar ma-ndoiesc ca se va intampla. Inca doua-trei zile de agitatie...apoi mai baga vreun VIP local un divort...si...gata...am uitat de toata treaba...si localnicii, cetatenii locului vor avea numai de pierdut...dar asta e...ne-am cam obisnuit cu acest fel de-al nostru de a fi...sper sa ma-nsel totusi...Doamne ajuta!"
  • +5 (11 voturi)    
    Tupeu si dezinformare (Luni, 30 mai 2011, 21:31)

    Gulas separatist pe masa UE [anonim]

    Si iata cum iese la iveala inca o minciuna si o manipulare tipica UDMR-Tokes.
    Asa se face cand e vorba de autonomie, se afirma cu tupeu ca e ceva european, cand de fapt e ultraminoritara in Europa, statele federale au si pierit in majoritate, altele sunt pe calea disparitiei prin secesiune..
    • -1 (1 vot)    
      Hai serios? (Marţi, 31 mai 2011, 12:27)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Gulas separatist pe masa UE

      Statele federale au pierit? Adica Gemania, Elvetia, Austria sunt moarte sau pe cale de disparitie?
      Uaaaau! Nu stiu de unde am auzit ca Germania era locomotiva europei sau ceva de genul asta, acum cu distrugerea ei, ce ne vom face? Sau... zici tu ca vine sfarsitul lumii?
      FUGITI!

      [/sarcasm]
  • +3 (7 voturi)    
    Ungaria mica (Luni, 30 mai 2011, 21:40)

    die Vampire aus Transilvanien [utilizator]

    (null)
  • +3 (7 voturi)    
    E o vorba: TZEAPA! (Luni, 30 mai 2011, 22:11)

    Tzoapes [anonim]

    Ziceam cand a fost publicat primul articol referitor la bairamul organizat de Tzoapes la Brucselles ca o sa ia o mare tzeapa pentru ca nu o sa vina nimeni cu relevanta. Acum se confirma ca PPE, grupul din care face parte Tzoapes, nu sustine ideea si probabil ca nu va participa la initiativa. Am mai spus ca asteptam cu nerabdare stiri cu privire la prezenta. Declaratia PPE e mai mult decat lipsa prezentei, e o respingere clara, neechivoca a initiativei. Da' las' ca bairamul o sa iasa bine cu ceva palinca, mai ales ca Tzoapes are de sarbatorit divortul de fost lui sotie.
    • -2 (4 voturi)    
      domnul T (Marţi, 31 mai 2011, 9:54)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Tzoapes

      cum este sa fii crestin practicant... Aaaa e bine ? Dar sa fii roman sa iubesti Ungaria... ? Si mai bine ?

      Multimim pentru ca reprezentati Romania in UE !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Marţi, 31 mai 2011, 12:34)

      matache [anonim] i-a raspuns lui Tzoapes

      "Acum se confirma ca PPE, grupul din care face parte Tzoapes, nu sustine ideea"

      Pai nu e asa. Nu sunt implicati in organizare. E o diferenta.
  • +2 (6 voturi)    
    ce va face basescu? (Luni, 30 mai 2011, 22:17)

    mexicanu [anonim]

    o sa lase de la el(din tara_ ca sa mearga guvernul mai departe? sau o sa le spuna pa la unguri si la putere ??? alta solutie nu vad...cred ca ponta si antonescu isi freaca palmele...
  • +3 (7 voturi)    
    interesanta declaratie (Luni, 30 mai 2011, 22:17)

    anamaria [anonim]

    Daca tot nu sunt implicati, abia astept sa vad participarea. Cred ca "neimplicatii" se vor observa cu ochiul liber printre participanti. Este o vorba romaneasca "si minciuna este vorba"
  • +2 (6 voturi)    
    Deal or no deal (Marţi, 31 mai 2011, 2:07)

    die Vampire aus Transilvanien [utilizator]

    Va dam covasna si harghita cu pretul stramutarii voastre inapoi in Asia.what do you say? Do we have a deal?
    • -2 (2 voturi)    
      despre Asia (Marţi, 31 mai 2011, 11:10)

      glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui die Vampire aus Transilvanien

      Niciodata nu am negat ca am fi din Asia ba chiar ne mandrim cu ea, mai ales acum cand Asia a (re)devenit regiunea cea mai puternica din lume. Nu degeaba Viktor Orban a vizitat China de doua ori deja in ultimul an si in urma acestor vizite a refuzat un nou acord cu FMI. Japonezii, chinezii, coreenii ne considera ca si fratii si aliatii lor din Europa ceea nu e de neglijat.
      Iar in ceea ce priveste mutatul din Tinutul Secuiesc am un singur lucru de spus. Daca nu ma crezi poti sa verifici. Cronica lui Anonymus, SINGURUL IZVOR SCRIS contemporan care zice ca la intrarea ungurilor in Transilvania erau aici "blachi si sclavi" adica romani si slavi mai zice ceva, putin mediatizat in Romania: ca ungurii au fost primiti la Carpati de secui, "cu care vorbeau aceeasi limba". Deci, secuii sunt aici de cel putin 1500 de ani (daca erau urmasii avarilor) sau de 1750 de ani (daca erau urmasii hunilor). Daca ramai la ideea ca nu e de ajuns si totusi sa plecam atunci te rog sa-i poftesti si pe nemti, sloveni, croati, sarbi, bulgari si turci sa plece din tara lor ca doar si acele teritorii au apartinut Imperiului Roman!
  • +1 (3 voturi)    
    PPE nu e implicat, dar vor participa.... (Marţi, 31 mai 2011, 9:54)

    costica [anonim]

    si uite-asa le vor da OKul lor tacit astora din UDMR ce-au avut initiativa .... ca si guvernantii de la Bucuresti, de ce pe aia din PPE sa-i deranjeze, daca pe guvernantii de la Bucuresti nu-i deranjeaza ??!!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 31 mai 2011, 9:59)

    luxdesign28 [utilizator]

    cum poti fi trimis de o tara undeva si sa reprezinti alta tara. E ceva incredibil !