Boc infiinteaza un comitet format exclusiv din ministri pentru turismul din Romania

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 20:27 Actualitate | Politic

Strategia de turism in Romania va fi coordonata si monitorizata de catre un comitet format exclusiv din ministri si care va fi condus de catre ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Urdea, a decis premierul Emil Boc, anunta Mediafax.

Constituirea comitetului interministerial privind turismul in Romania a fost reglementata prin decizie semnata de seful Guvernului la sfarsitul saptamanii trecute.

Comitetul va fi format din ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, in calitate de coordonator, precum si din ministrii Transporturilor, Educatiei, Sanatatii si Mediului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

664 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Ce vor face ministrii astia ai lui Boc ?! (Luni, 30 mai 2011, 19:59)

    costica [anonim]

    Vor cutreiera lumea-n lung si-n lat cu frunza-n mana sau in dunga ?! Ce naiba vor face, Dna Udrea nu e-n stare singura, la cat e ea de competenta, cum e posibil asa ceva? Sau vor veni astia cu alta idee, vreo alta traznaie gen frunza-n dunga dnei Udrea?! Alta strategie, alte milioane aruncate in aer(in pusculita coalitiei!!!) si turisti tot mai putini an de an in Romania si tot mai multi la vecina Bulgaria, asa cum arata de cativa ani toate statisticile..... SUCCESURI !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    se vor lua doar niste bani/luna de membrii si atat (Luni, 30 mai 2011, 20:43)

    Eneas [anonim]

    e clasica miscarea -deoarece ministrilor Romaniei nu stiu ca Grecia ,care are un turism megalitic prin comparatie-e in faliment pentru ca turismul e un vax ,nu un sector economic!turismul e pentru trantori ,nu pentru tari care stiu ce vor !a le face patul ,a le spala rufe si a gati pentru niste nesimtiti ,nu e o afacere viabila pentru o tara demna!
  • -2 (2 voturi)    
    ahahaha (Luni, 30 mai 2011, 20:44)

    Analfabet [anonim]

    Nu-i asa ca participa toti cu bani?
  • -1 (3 voturi)    
    Ce legatura este intre Turism si Educatie ? (Luni, 30 mai 2011, 21:10)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ce legatura este intre Turism si Educatie ?
    Prin urmare d-na Udrea este un sef de guvern dar ceva mai mic decat d-l Boc ?!
    • 0 (2 voturi)    
      Chia ma intreb cata educatie ai? (Luni, 30 mai 2011, 20:49)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Tu ce zici de turistii nostri care dupa o campeneasca de duminica lasa in urma gunoaie de nu-ti mai vine sa mergi la padure?De cand nu ai mai fost sa vizitezi Romania?Si ce impresie ti-a facut daca ai fost?Nu crezi ca turistii nostri duc lipsa de educatie?Dar si cei care ar trebui sa supravegheze ,sa organizeze,sa sanctioneze unele fapte crezi ca sunt suficient de educati?Si cine ar trebui sa faca asta?Cand nu stii ceva e mai bine sa taci si sa-i asculti pe ceilalti.E boala unei parti a romanilor,sa se dea priceputi si cu sfaturi,dar sa nu respecte niste reguli minime de bun simt.
      • +1 (1 vot)    
        Vorba românească: Daca taceai, filosof ramaneai ! (Marţi, 31 mai 2011, 7:31)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Vorba românească: Daca taceai şi nu jigneai filosof ramaneai !
        Este vorba de educarea Resurselor Umane din Turism !
        Pe turistul Român nu ştiu cine îl va educa ?!
        http://www.athe.org.uk/
        http://translate.google.ro/translate?js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwww.athe.org.uk%2F
        http://www.tourismeducation.org/
        http://translate.google.ro/translate?js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwww.tourismeducation.org%2F
    • +2 (2 voturi)    
      Colaborare pe obiective concrete (Luni, 30 mai 2011, 23:06)

      ale valessa [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Serviciile în turism vor fi oferite de persoane instruite în cursuri acreditate de Ministerul Educației, drumurile până la obiectivele turistice vor fi reparate de Ministerul Transporturilor și Ministerul Dezvoltării, de respectarea normelor de igienă în alimentație se ocupă Ministerul Sănătății, iar de curățenia peisajelor se ocupă Ministerul Mediului.
      • +1 (1 vot)    
        Adevarat graiesti (Marţi, 31 mai 2011, 1:41)

        Micah [utilizator] i-a raspuns lui ale valessa

        "Unde-s multi puterea creste!" este o zicala din popor ce sper ca se va adeveri. Multi nu inseamna neaparat prosti, acele persoane, cum spunea si ale valessa, instruite si acreditate de Ministrul Educatiei pot aduce un plus Romaniei. Sa auzim numai de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Vivat mini prim ministrii Romaniei! (Luni, 30 mai 2011, 23:36)

    Arghir Uta [anonim]

    Alte comitete strategice:
    -pe agricultura, cu ministri de la cultura (radacina lexicala comuna), MCSI (cu Vreme), aparare si justitie;
    -pe e governement, cu ministri de la transporturi, externe, mediul de afaceri si dezvoltare regionala si turism;
    -pe bunastare sociala, cu ministri de la culte, educatie, interne si finante.
    In felul acesta, toti ministrii vor putea fi mini-primministri si vor guverna in comitet, rotativ .
  • -1 (1 vot)    
    O mai buna colaborare pe obiective de dezvoltare (Miercuri, 1 iunie 2011, 12:50)

    Malyn [anonim]

    Serviciile în turism vor fi oferite de persoane instruite în cursuri acreditate de Ministerul Educației, drumurile până la obiectivele turistice vor fi reparate de Ministerul Transporturilor și Ministerul Dezvoltării, de respectarea normelor de igienă în alimentație se ocupă Ministerul Sănătății, iar de curățenia peisajelor se ocupă Ministerul Mediului