Toro Tibor a solicitat infiintarea Partidului Popular Maghiar din Transilvania / Victor Ponta: PPMT - rezultatul unei intelegeri intre Traian Basescu si Viktor Orban

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 16:31 Actualitate | Politic

Fostul deputat UDMR de Timis Toro Tibor, unul dintre liderii Consiliului National al Maghiarilor, a depus, joi, la Tribunalul Bucuresti, o cerere de infiintare a unei noi formatiuni politice, intitulate Partidul Popular Maghiar din Transilvania, ce il are ca mentor pe europarlemantarul Laszlo Tokes, relateaza Mediafax.

El a explicat ca a strans peste 29.000 de semnaturi ale sustinatorilor partidului, inclusiv din afara Transilvaniei. Toro Tibor a recunoscut ca una dintre prioritatile formatiunii este obtinerea autonomiei comunitatii maghiare, iar noul partid se doreste o alternativa la UDMR si Partidul Civic Maghiar.

Liderul PSD, Victor Ponta, a sustinut ca infiintarea noului Partid Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) este rezultatul unei intelegeri intre presedintele Traian Basescu si premierul Ungariei, Viktor Orban.

''Intre Traian Basescu si Viktor Orban este o intelegere impotriva Romaniei, intelegere care presupune inclusiv sustinerea partidului condus de Laszlo Tokes, tocmai pentru a-l sustine impotriva UDMR si a intereselor Romaniei'', a afirmat Victor Ponta,intr-o conferinta de presa sustinuta la Cluj-Napoca.

In opinia liderului social-democratilor, interesul celor doi este unul electoral.

''Orban a ramas singurul lui sprijinitor politic, iar pentru asta intelegerea intre Traian Basescu si Viktor Orban este evidenta, iar in aceasta intelegere un punct important este sustinerea partidului lui Laszlo Tokes. Viktor Orban vrea sa ia voturi din Transilvania pentru alegerile sale din Ungaria, iar Traian Basescu ii foloseste pe Viktor Orban si pe Laszlo Tokes ca eventual sa-i preseze pe cei de la UDMR sa ramana la guvernare'', a spus Victor Ponta.

El a subliniat ca PSD si USL sunt deschise unei colaborari cu UDMR, dar exclude orice alianta cu noul partid al maghiarilor.

''Daca nu am exclus niciodata si n-o sa exclud o colaborare a USL cu UDMR, exclud colaborarea USL cu partidul dlui Laszlo Tokes'', a afirmat Victor Ponta.

Liderul PSD a sustinut ca Viktor Orban a ramas singurul om politic din Europa care mai dialogheaza cu Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1492 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    deci (Joi, 5 mai 2011, 16:42)

    fekete peter [anonim]

    din transilvania.
    atunci sa candideze la parlametnul din transilvania.
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne!!!! (Joi, 5 mai 2011, 16:50)

    horia1962 [utilizator]

    asta chiar e o mandrete de pontagutan.nu poti fi intreg la minte ca sa faci asa afirmatii.Basescu ne salveaza de rusi ca sa vanda la unguri.asa ceva nu credeam ca voi auzi.pontagutanul nu se dezminte,arunca pisica in curtea udmr-ului doar,doar ies astia de la guvernare si asa pontagutanul poate,poate ajunge si el la ciolan.comunist sadea pontagutan joci aceeasi carte ca si predecesorii tai numai ca acele timpuri nu se vor mai intoarce niciodata....esti jalnic...asta ca sa fiu moderat in limbaj.....
  • +3 (3 voturi)    
    gindire cu premeditare (Joi, 5 mai 2011, 17:01)

    bogdan [anonim]

    Poate ne explica to'arshu Ponta si ce interes ar avea Basescu sa dispara UDMR... Care- ar fi cistigul lui Basescu aici? Nu cu UDMR guverneaza PD-ul? Din 2012 ar avea sanse sa ramina PD-ul la guvernare fara UDMR?
    ceea ce face Ponta e propaganda de anii '50.
  • +1 (3 voturi)    
    Partide si drepturi (Joi, 5 mai 2011, 17:01)

    Gabi [anonim]

    Am si eu o intrebare : In toata Europa exista vreo minoritate care sa aibe partid, placute bilingve si scoala in limba lor??? Au drepturi undeva in lume minoritatile asa cum au la noi in tara?? de ce nu se face ceva cu aceasta minoritate care instiga in permanenta la violenta???
    Eu cred ca nici Consiliul Europei si nici un alt organism mondial nu ar sanctiona desfiinatarea acestor partide si retragerea acestor drepturi
    • +2 (2 voturi)    
      Habar nu ai:))) (Joi, 5 mai 2011, 19:17)

      NP [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Da. Si mai si!
    • +2 (2 voturi)    
      kgbisti nu admit nimic (Joi, 5 mai 2011, 20:53)

      barbi [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      in gradina lui ILICI NU exista decat comunisti rosii !!!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    lol (Joi, 5 mai 2011, 17:01)

    me [anonim]

    nustiu daca e asa cum zice ponta. ar fi grav totusi daca are dreptate.
    totusi ideea a 2 partide maghiare nu mi se pare rea... se impart voturile si nu mai intra nici un partid in parlament si noi scapam de ei :P
    • -1 (1 vot)    
      felicitari (Joi, 5 mai 2011, 21:40)

      anamaria [anonim] i-a raspuns lui me

      in sfarsit un comentariu pertinent, da se impart voturile si nu mai ajung acolo unde oricum nu au ce cauta
  • -2 (2 voturi)    
    posibilitate (Joi, 5 mai 2011, 17:01)

    io [anonim]

    Oare ce s-ar intampla daca 10 milioane de romani s-ar inscrie in acest partid si ar vota presedintele :D
  • +4 (4 voturi)    
    Flacara violet (Joi, 5 mai 2011, 17:03)

    neagoe [utilizator]

    A dat Ponta in boala vacii nebune sau in cea cu flacara violet? Poate ii da Geoana un pont si se trateaza...
  • +4 (4 voturi)    
    Ce o avea Ponta?In cap? (Joi, 5 mai 2011, 17:09)

    mircea [anonim]

    La orice vede interventia lui Basescu.Pai daca-i asa inseamna ca Basescu e bun pentru romani,daca reuseste sa-i joace pe unguri,pe FMI,pe evrei,pe americani,pe chinezi.Nu cred ca se mai face bine Ponta.Cine l-o fi speriat asa de rau cu Basescu,de vorbeste de el si in somn.
  • +4 (4 voturi)    
    Divide & conquer (Joi, 5 mai 2011, 17:12)

    Adrian C. [utilizator]

    Daca e ideea lui Base, atunci ii transmit sincere felicitari. Asta din cauza ca voturile ungurilor or sa se imparta intre cele 2 formatiuni iar rezultatul o sa fie ca niciuna nu o sa intre in Parlament, sau o sa intre doar una dar cu un procentaj mult mai mic decat are UDMR acum.
  • +3 (3 voturi)    
    Tokes mentor? (Joi, 5 mai 2011, 17:24)

    io [anonim]

    Pai in cazul asta ar trebui sa numeasca partidul Ungaria Mare, varianta maghiara a PRM.

    In rest, Ponta se face de ras ca de obicei.
  • +4 (4 voturi)    
    Io cred ca... (Joi, 5 mai 2011, 17:25)

    Traian [anonim]

    ... si prinderea lui Osama tot lui Basescu i se datoreaza.
    Aoleu, stai asa... ca asta e de bine. Pardon, domnu' Po(a)nta. Da' acum, pe bune, dvs. va dati seama cat de ridicol puteti sa fiti? Faceti un efort deosebit sau e ceva natural? Pe zi ce trece imi dau seama ca macar prostanacul de Geoana reusea sa fie mai coerent in declaratii.
  • +4 (4 voturi)    
    "Una pe zi" de...Victor Ponta (Joi, 5 mai 2011, 17:29)

    nevermind [anonim]

    De acum incolo am sa citesc doar revista "magazin". Cred ca e singura publicatie unde pot scapa de "politicienii" imbecili din Romania.
    Va rog sa ma scuzati daca am facut un pleonasm.
  • +3 (3 voturi)    
    Contradictii !! (Joi, 5 mai 2011, 17:36)

    CezarN [utilizator]

    1.
    Ponta spune ca Traian Basescu vrea "... sa-i preseze pe cei de la UDMR sa ramana la guvernare"

    2.
    Ponta a spus ca Traian Basescu vrea acest lucru impotriva intereselor Romaniei

    3.
    Ponta "a subliniat ca PSD si USL sunt deschise unei colaborari cu UDMR"

    ----------------------
    Concluzie:

    Cand Ponta vrea colaborare cu UDMR este OK, dar cand Traian Basescu forteaza chiar o asemenea colaborare nu mai este cusher. :))

    Ori Ponta este, la fel ca si Traian Basescu, impotriva intereselor Romaniei, ori Traian Basescu este pro-Romania cum, probabil, viseaza Ponta despre el insusi ca ar fi.
  • +4 (4 voturi)    
    mai victoras tata (Joi, 5 mai 2011, 17:37)

    costa [anonim]

    Daca vorbesti despre subiecte mari, te crezi si mare? Nu baietas, ramii ce esti: o flasneta obosita .
    In politica sa te feresti de afirmatii finale. Cine drequ isi pune mintea cu tine?
  • +4 (4 voturi)    
    pai ce, s putea? (Joi, 5 mai 2011, 17:40)

    dsdsdasd [anonim]

    Chiar asa, se putea intampla asa ceva fara sa fie basescu la mijloc?
    bineinteles ca nu.
    Apropo, tocmai vin de la "privata" unde s-a intamplat ceva fiziologic normal.
    Cred ca a fost vointa lui basescu si a SIE-ului, altfel, nu cred ca s-ar fi intamplat, nu-i asa, pontucule?
  • +3 (3 voturi)    
    da intelesi...conjuratie (Joi, 5 mai 2011, 17:44)

    doru [anonim]

    Asa e ,i am vazut si eu ,dar,mai participa si Corneliu Zelea Codereanu,Horty si Petrache Lupu
  • +3 (3 voturi)    
    esti cumva Mama Omida? (Joi, 5 mai 2011, 18:10)

    Uslasul bombonel [anonim]

    Prea le stii tu pe toate dar nu esti in stare sa faci nimic.
    Norocul tau si a lui crin este ca sunt prea multi creduli in tara voastra. Abia astept sa va vad la guvernare....
    • +3 (3 voturi)    
      puschea pe limba... (Joi, 5 mai 2011, 22:04)

      horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui Uslasul bombonel

      cu vazutul la guvernare.....ce-ti veni?????