Victor Ponta: Uniunea Social-Liberala va functiona pentru ca in cadrul ei nu se afla Traian Basescu

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2011, 19:54 Actualitate | Politic

Uniunea Social-Liberala va functiona pentru ca in cadrul ei nu se afla Traian Basescu, a declarat, miercuri, presedintele PSD, Victor Ponta, citat de Agerpres. Social-democratul l-a acuzat pe Basescu ca este principalul raspunzator de distrugerea Conventiei Democratice din Romania, a Aliantei PNL-PD si a protocolului dintre PDL si PSD.

"Daca va intrebati daca va rezista USL, raspunsul este da, pentru ca nu este Traian Basescu. El este raspunzator de distrugerea CDR, de distrugerea Aliantei DA si a protocolului dintre PDL si PSD", a spus Ponta, prezent la Piatra Neamt la semnarea protocolului Uniunii Social-Liberale din judetul Neamt.

La ceremonie a fost prezent si presedintele Partidului Conservator, Daniel Constantin, insa niciun reprezentant din partea conducerii centrale a PNL. Acestia sustin ca au fost prezenti la semnarea protocoalelor de infiintare a USL in alte judete.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1080 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    alianta celor trei imparati (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:00)

    valentin [anonim]

    a uitat de liga natiunilor si tratatul de la Varsovia
  • +17 (19 voturi)    
    Bineintele Basescu a mai condamnat o data comunism (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:09)

    Eneas [anonim]

    adunatura comunista intitulata USL-uniunea sovietica leberwurst -va functiona atat timp cat romanii vor dormi!cand romanii se vor trezi ,ne va fi dor de un ponta,un felics,un antenescu -uitarea ii va ingropa!
  • +23 (25 voturi)    
    chelul isi pune palma in cap (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:10)

    Luk [utilizator]

    USL functioneaza tocmai pentru ca in CENTRUL ei e Traian Basescu.

    Daca pe Basescu il calca maine un tramvai, USL o sa dispara in cel mult o saptamana.

    P.S. De la o vreme, cand aud despre "prostanacul" nu mai stiu la cine se refera apelativul: la Ponta sau la Geoana?? E un concurs in PSD "Cat de tampit poti ajunge?" sau "Care-i mai prost dintre noi doi?" ??????
    • +14 (14 voturi)    
      de acord (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:43)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Luk

      La asta ma gandeam si eu.
      Ponta, Antonescu si toata trupa lor se comporta asemenea moliilor care tot zboara in jurul lampii numite Basescu.
      Pana nu isi ard aripioarele, tot nu se pot dezlipi de ea.
      Si singurul rezultat e mult zgomot in timpul ala si multa mizerie dupa.
      Sper sa le dea romanii cu flit la alegeri.
    • +11 (11 voturi)    
      si (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:51)

      si [anonim] i-a raspuns lui Luk

      si ia ghiceste cine va fi castigatorul concursului de cel mai prostanac? corect: amandoi vor primi titluld e cel mai prostanac! departajarea se va dovedi imposibila.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa este !! (Joi, 14 aprilie 2011, 10:13)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Parca dau examen la sefia PSD: care este mai tantalau....castiga.

      USLasii, in log sa vina cu un program politic si economic, au o singura tinta : BASESCU.
      Cred ca le este frica de el !!!
  • +22 (22 voturi)    
    asa e (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:12)

    dum_i [utilizator]

    "Daca va intrebati daca va rezista USL, raspunsul este da, pentru ca nu este Traian Basescu. El este raspunzator de distrugerea CDR, de distrugerea Aliantei DA si a protocolului dintre PDL si PSD", ... marii Schisme dintre catolici si protestanti, celor doua razboaie mondiale, conflictului israeliano-palestinian, traficului de droguri din afganistan, incalzirii globale, epuizarii petrolului, exploziei de la Fukushima si bineinteles lesinului babei de ieri de la realitatea.

    Asa e!
  • +15 (15 voturi)    
    tare de tot (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:45)

    MirceaA [utilizator]

    astia sunt mai tari decat Cafe Deko. Cred ca dupa ce pleaca Basescu se sinucid toti... nu vor mai avea un scop in viata.
  • +8 (8 voturi)    
    e clar ... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:15)

    Reader [anonim]

    ... astia nu se lasa pana nu pierd alegerile. Daca si in campanie vor veni tot cu astfel de texte vor tipa iarasi ca "masinaria lor a functionat mai bine decat a noastra".
  • +7 (7 voturi)    
    Esec politic (Miercuri, 13 aprilie 2011, 22:58)

    Demigod [utilizator]

    Cata vreme discursul PSD si al celorlalti sateliti ai lui va avea in centru pe Basescu, nimeni nu-i va lua in serios.
  • +3 (3 voturi)    
    Impotență politică (Joi, 14 aprilie 2011, 9:53)

    Yu-Gi-On [anonim]

    Declarațiile belicoase ale lui Victor Ponta se inscriu in neputința de a face opozitie.O opoziție constructivă,in spiritul fair-playului politic,absolut necesară petru interesul național.
    Politica PSD PNL a fost axată pe NOI sau VOI!In opoziție ea s-a desfășurat contrar regulilor,manifestindu-se pe blocaj sub orice formă a tuturor actelor de autoritate!Inclusiv prin incurajarea miscărilor de stradă apartinind nepolitic sindicatelor!
    Absurdul frizează ridicolul!Cu atît mai mult cu cit noi,alegătorii si traitorii acestei societăți sintem MARTORI la ceeace se intimplă!
    Pe cine prelucreaza AZI politica de mizerie a USL?
    Cu rusinoasele interventii la Parlamentul European,cu declaratiile publice ieșite din tipar,deviaționismul celor uniti in ciudata făcătură politică este mai vizibil ca niciodată!
    Doar dacă ne amintim că Traian Băsescu,in guvernul Victor Ciorbea a demisionat,inainte ca acesta să fie pus pe liber de nimeni altul decit Emil Constantionescu,cum este posibil să enunti distrugerea CDR?Altii spun distrugerea PNTCD!
    Repetarea situatiei,AZI,pe care Ponta o pune pe seama lui Traian Băsescu va duce la dispariția celui de al doilea partid de dreapta(dacă a fost intradevăr) PNL!Să luăm aminte pentru posteritate,că AICI,vinovatii sint in propria lor curte!
    In cea mai autentică duplicitate intre Iliescu,Năstase,Patriciu,Voiculescu!