Partidul Civic Maghiar isi anuleaza Congresul, din cauza arestarii primarului Racz Karoly. Nu excludem ca UDMR sa se afle in spatele arestarii

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 martie 2011, 12:33 Actualitate | Politic

Partidul Civic Maghiar a decis sa anuleze Congresul formatiunii, care urma sa aiba loc luni la Targu Secuiesc, precum si participarea la manifestarile programate la Targu Secuiesc marti, de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, in semn de solidaritate cu primarul orasului, arestat pentru luare de mita, relateaza Mediafax.

Intr-un comunicat de presa, PCM a anuntat ca, avand in vedere ca la Targu Secuiesc s-a creat o situatie "neasteptata si extraordinara", ca urmare a arestarii primarului Racz Karoly, gazda manifestarilor programate in municipiu pentru 14 si 15 martie, s-a decis anularea Congresului PCM, care urma sa aiba loc luni la Targu Secuiesc. La congres ar fi urmat sa participe liderii centrali si teritoriali, alesii locali si judeteni ai PCM, pentru a marca trei ani de la inregistrarea formatiunii ca partid.

De asemenea, PCM a anuntat ca nu va mai participa la manifestarea principala organizata de 15 martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, de la Targu Secuiesc.

Conducerea PCM subliniaza ca trebuie sa se tina cont de prezumtia de nevinovatie si se declara convinsa ca primarul Racz Karoly (PCM) este nevinovat, reprezentantii formatiunii declarandu-se increzatori in obiectivitatea justitiei.

Totodata, conducerea PCM sustine ca nu exclude ca UDMR sa se afle "in spatele arestarii" primarului din Targu Secuiesc, aratand ca denuntatorul edilului ar fi un apropiat al UDMR.

In finalul comunicatului de presa, PCM ii indeamna pe localnicii din Targu Secuiesc ca ei sa participe la manifestarile care vor avea loc in municipiu de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni.

In fiecare an, mii de oameni participa, in centrul municipiului Targu Secuiesc, la manifestarile organizate cu ocazia Zilei Nationale al Maghiarilor de Pretutindeni. Manifestarile centrale din Targu Secuiesc incep, conform traditiei, cu parada locuitorilor din comunele aflate in apropierea orasului, care defileaza in carute, purtand costume populare si cantand muzica traditionala.

Primarul municipiului Targu Secuiesc, Racz Karoly, a fost retinut, vineri seara, de procurorii DNA - Serviciul teritorial Brasov, pentru luare de mita, dupa ce ar fi cerut 41.000 de lei de la administratorul unei societati comerciale din localitate pentru a sprijini firma in contractul cu Primaria. Primarul a fost prins, vineri, in flagrant delict de procurorii DNA, in timp ce primea o transa de 10.000 de lei de la administratorul societatii respective.

Sambata seara, magistratii au emis pe numele primarului un mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile, iar edilul a anuntat ca va ataca cu recurs decizia.

Potrivit unui comunicat al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), dupa incheierea, la 15 februarie 2010, a unui acord-cadru de prestari servicii intre municipiul Targu Secuiesc si o societate comerciala (acord ce avea ca obiect furnizarea de produse de cariera si balastiera), Racz Karoly, in calitate de primar al orasului, i-a pretins administratorului firmei respective o suma de bani in scopul derularii fara probleme a contractului, si anume "emiterea de comenzi din partea Primariei si aprobarea cu celeritate a platii produselor livrate".

Astfel, in perioada aprilie 2010 - februarie 2011, Racz Karoly a primit de la administratorul societatii respective, cu titlu de mita, suma de 41.000 de lei. Societatea a platit lunar cate 4.000 de lei in perioada aprilie-octombrie, 10.000 de lei in luna noiembrie 2010 si 3.000 de lei la 17 februarie 2011, potrivit anchetatorilor.

Primarul Racz Karoly se afla la primul mandat si a fost ales pe listele Partidului Civic Maghiar.


Citeste mai multe despre   






















1789 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    El nu e de vina :) (Duminică, 13 martie 2011, 12:56)

    Pityu [anonim]

    Saracul, el nu e de vina, fiind prins in flagrant delict.
    Vina trebuie sa fie la altii ca doar a fost fortat sa ceara sumele respective.
    Cat despre prezumtia de nevinovatie sincer in caz de flagrant, ce prezumtie de nevinovatie mai vor?
    Mi se par penibili ca mai sunt si solidari cu el.
    Degeaba politicienii is toti la fel indiferent de etnie.
    :))
  • -5 (9 voturi)    
    UDMR pe la spate (Duminică, 13 martie 2011, 13:01)

    pro-maghiar cinstit [anonim]

    UDMR mai bine ar spune cat a furat Marko Bella si ceilalti Arpadieni sustinatori ai lui Alba ca zapada si piticul Boc cat un cot.
  • +7 (7 voturi)    
    ALT INSTRUMENTAT POLITIC (Duminică, 13 martie 2011, 13:04)

    carat [utilizator]

    Saracul Racz Karoly, si el este instrumentat politic, de data sceasta nu de Basescu, Udrea Boc, ci de UDMR. Cat ai fi de calm si stapanit, uneori simti ca ai vrea sa imparti niste pumni cu lovituri devastatoare,
  • +2 (8 voturi)    
    Dedicatie muzicala pt PCM (Duminică, 13 martie 2011, 13:05)

    wasabi [utilizator]

    Treceti batalioane romane Crapatii
    La arme cu frunze si flori,
    V-asteapta izbanda, v-asteapta si fratii
    Cu inima la trecatori,
    V-asteapta izbanda, v-asteapta si fratii
    Cu inima in trei culori.

    Ardealul, Banatul, Crisana ne cheama,
    Versuri Nicolae Furdui Iancu - Treceti batalioane romane
    de pe http://www.versuri.ro
    Nadejdea e numai la noi,
    Saruta-ti, copile, parintii si fratii,
    Si-apoi sa mergem la razboi,
    Saruta-ti, copile, parintii si fratii,
    Si-apoi sa mergem la razboi,

    'Nainte, 'nainte, cu sabia-n mana,
    Hotarul nedrept sa-l zdrobim,
    Sa trecem Carpatii, ne trebuie Ardealul,
    De-ar fi sa ne-ngropam de vii,
    Sa trecem Carpatii, ne trebuie Ardealul,
    De-ar fi sa ne-ngropam de viï,
    • +1 (1 vot)    
      Frumoase versuri.... (Duminică, 13 martie 2011, 14:59)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      dar in cadrul acestui post prind ca nuca in perete.

      Un roman de nationalitate maghiara a fost prins in flagrant delict luand mita.

      Ce are asta cu eliberarea Ardealului din Primul Razboi Mondial ?
  • +9 (9 voturi)    
    Cum adica? (Duminică, 13 martie 2011, 13:06)

    stefani [anonim]

    Nu inteleg fraza "Partidul Civic Maghiar a decis sa anuleze Congresul formatiunii ... in semn de solidaritate cu primarul orasului".
    Astia sunt solidari cu un infractor prins in flagrant?
    Uau!
  • +8 (8 voturi)    
    stai ca nu inteleg.. (Duminică, 13 martie 2011, 13:08)

    all [anonim]

    Voi cei din PCM cu ce venit nou daca sustineti un infractor prins in FLAGRANT? sunteti la fel ca ceilalti.. si adevaratii secui ar trebui sa voteze cu partide care le vor binele cu adevarat...
  • +4 (4 voturi)    
    inca o dovada........ (Duminică, 13 martie 2011, 14:28)

    soso [anonim]

    ...ca toata manipularea asta politica a minoritarilor maghiari nu e altceva decat o afacere a liderilor lor, din al caror discurs antiromanesc nu se intelege altceva decat ca banul nu are culoare, ca e leu, ca e forint, ca e euro sau dolar, asta este singurul motiv pt care isi manipuleaza propria populatie, si mai grav e ca astia nu-si dau seama ca pe nimeni nu-i intereseaza de ceea ce-si doresc cu adevarat. e exact aceeasi gargara ca si cu partidele romanesti...in momentul in care au ajuns sus, grija principala e sa fure tot ce le iese in cale! si culmea ca nu se trezeste nimeni......!
  • 0 (2 voturi)    
    ESTE NEVINOVAT!! (Duminică, 13 martie 2011, 15:40)

    Lavinia [anonim]

    Traiesc in Tg Secuiesc.sunt romanca si imi pare nespus de rau pentru primar si ca monstrii din UDMR au reusit sa faca asemenea josnicie!Voi cei care nu traiti aici lasati drek postarile,nu avem nevoie! Este un om cu o integritate morala si cu coloana vertebrala! Sigur nu a primit sau a solicitat el mita! Daca este adevarat ca in spatele povestii se afla geamgiul..Instvana..rusine! A fost f bine calculat,tocmai de 15 martie! Alta data procesele stau pe rol cu lunile sau anii,acum f repede s-au miscat!!
    • 0 (0 voturi)    
      s-a schimbat legea... (Duminică, 13 martie 2011, 18:55)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Lavinia

      parca Boc ii zice mica reforme in justitie... asa ca nu mai e ca alta data... si nici nu sper sa mai fie...
      Cat despre primarul asta, a fost prins cu mata'n sac"... se poate la muta la Craiova, cu niste "marafeti" acolo, scapa si el...
  • +1 (1 vot)    
    fara mila (Duminică, 13 martie 2011, 16:59)

    argoman [utilizator]

    Toti infractorii,fara deosebire,trebuie sa ajunga la inchisoare si sa terminam odata cu sintagmele de procese politice.Nu l-a obligat nimeni sa ia spaga.