Primarul din Targu Secuiesc, Racz Karoly, arestat pentru luare de mita

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 martie 2011, 22:14 Actualitate | Esenţial

Primarul municipiului Targu Secuiesc, Racz Karoly, retinut de procurorii DNA pentru luare de mita, dupa ce ar fi cerut si primit bani de la administratorul unei societati pentru a sprijini firma in contractul cu Primaria, a fost arestat preventiv, sambata seara, de Tribunalul Covasna, relateaza Mediafax.

Magistratii au emis pe numele primarului un mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile, iar primarul a anuntat ca va ataca cu recurs decizia.

Sorin Vidican, unul dintre avocatii primarului, a spus ca nu exista suficiente probe la dosar pentru a sustine acuzatia de luare de mita adusa de procurorii DNA.

El a afirmat ca nimeni nu contesta ca denuntatorul i-ar fi dat bani primarului, insa edilul sustine ca a luat cu imprumut acesti bani, fiind prieten cu denuntatorul. Totodata, avocatul a mai aratat ca la dosar nu exista probe care sa ateste ca primarul ar fi luat si anterior bani de la denuntator.

Primarul municipiului Targu Secuiesc, Racz Karoly, a fost retinut, vineri seara, de procurorii DNA - Serviciul teritorial Brasov, pentru luare de mita, dupa ce ar fi cerut 41.000 de lei de la administratorul unei societati comerciale din localitate pentru a sprijini firma in contractul cu Primaria. Primarul a fost prins, vineri, in flagrant delict de procurorii DNA, in timp ce primea o transa de 10.000 de lei de la administratorul societatii respective.

Potrivit unui comunicat al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), dupa incheierea, la 15 februarie 2010, a unui acord-cadru de prestari servicii intre municipiul Targu Secuiesc si o societate comerciala (acord ce avea ca obiect furnizarea de produse de cariera si balastiera), Racz Karoly, in calitate de primar al orasului, i-a pretins administratorului firmei respective o suma de bani in scopul derularii fara probleme a contractului, si anume "emiterea de comenzi din partea Primariei si aprobarea cu celeritate a platii produselor livrate".

Astfel, in perioada aprilie 2010 - februarie 2011, Racz Karoly a primit de la administratorul societatii respective, cu titlu de mita, suma de 41.000 de lei. Societatea a platit lunar cate 4.000 de lei in perioada aprilie-octombrie, 10.000 de lei in luna noiembrie 2010 si 3.000 de lei la 17 februarie 2011, potrivit anchetatorilor.

Primarul Racz Karoly se afla la primul mandat si a fost ales pe listele Partidului Civic Maghiar.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3048 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 23:45)

    ciprikus [utilizator]

    De ce nu si-a luat avocat maghiar ??????????I este frica ca nu o sa cunoasca limba romana suficient de bine ca sa-l apere un maghiar ??? l-as obliga sa-si ia avocat din Ungaria......asta doresc nu :)))))))))))))))))))))
    • -2 (2 voturi)    
      nu intelegi? reprica (Duminică, 13 martie 2011, 11:16)

      Gligore Marin [anonim] i-a raspuns lui ciprikus

      Referitor la comentariul Dvs. De ce nu si a luat avocat maghiar Primarul........ Eu cred ca, nu a vrut, toti avem dreptul sa alegem aparator indiferent de nationalitate. Consider ca, toti avocatii maghiari din Romania stapanesc limba romana chiar daca ti se pare ciudat acest lucru. Nimeni nu poate sa oblige pe un maghiar sa si angajeze avocat (aparator) din alta tara chiar si din Ungaria. Ma bucur ca, sunteti foarte putini care au mentalitatea ta bolnava sovina. Te asigur ca, prostia nu are leac, medicament motiv pentru care vei suferi mult timp de aceasta boala. Tine tot asa......... mergi in directie buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Ignoranta maxima (Luni, 14 martie 2011, 18:54)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui ciprikus

      In primul rand este jenant cum imediat ce un cetatean de etnie maghiara este acuzat de ceva, indiferent daca este vinovat sa nu, se sare la acuze privind cunoasterea limbii romane. Nu il cunoasteti pe acest om, care pe langa faptul ca este un om deosebit de destept si de corect cu toti, indiferent de etnie, mai este si nevinovat. Este dureros ce au reusit sa ii faca cei din UDMR, deoarece NU ERA DE ACORD cu ceea ce faceau acestia, fapt ce l-a facut si public. Si mai dureros este ca unora ce au postat aici pe forum le poate da lejer lectii de limba romana sau de bun simt. Asa ca nu mai improscati cu noroi si incercati sa va depasiti stadiul avansat de ignoranta!!! Este atat de usor sa dai vina pe cineva care nu este "ca tine" ....adica cel putin redus mental....A.....si nu, nu sunt de etnie maghiara......daca conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    toată șpaga (Duminică, 13 martie 2011, 8:15)

    visio [anonim]

    seregăsește în buzunarul săracului; la omul prost nici boii nu trag; de ce? pentru că nu au ce să mănânce....
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 13 martie 2011, 8:56)

    un curios [anonim]

    Translatoul nu a fost angajat inca?
  • +1 (3 voturi)    
    intarata-i drace (Duminică, 13 martie 2011, 9:15)

    lamultiani [anonim]

    nu mai vorbesc despre imixtiunea politicului in stat, dar e foarte evident ce se intampla:

    1. udmr are probleme cu pcm
    2. udmr (aflata la putere in romania!) arata ce poate, 'coordonand' arestarea unui primar pcm
    3. pcm trebuie sa se cuminteasca si sa inteleaga cine e seful 'la unguri'
    • 0 (2 voturi)    
      da da (Duminică, 13 martie 2011, 16:05)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui lamultiani

      Si sunt sigur ca prostul de primar a cazut intr-o cacealmea de fapt. El nu se afla acolo cu scopul de a lua banii respectivi mita, nu? Credea ca ii doneaza cineva pentru meritele lui de a conduce "perfect" orasul!
      • 0 (0 voturi)    
        momentul potrivit (Duminică, 13 martie 2011, 19:06)

        i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        Mai citeste inca odata comentariul caruia i-ai raspuns. Nimeni nu zice ca primarul ar fi nevinovat.

        Marea majoritatea a politicienilor din aceasta tara (fara distinctie intre etnii) sunt manjiti, santajabili si pot fi inlaturati daca supara sau sunt neascultatori. Asta i s-a intamplat domnului Racz.
        • 0 (0 voturi)    
          de ce? (Luni, 14 martie 2011, 20:41)

          cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

          De ce ar trebui sa ma intereseze detaliile astea? Pentru mine un corupt tocmai a fost prins in flagrant. Cine l-a sapat sau l-a dat in gat... chiar nu ma intereseaza. E o lupta intre ei din care ies eu ca cetatean castigator.

          Asa vad eu lucrurile...
  • 0 (0 voturi)    
    VS (Duminică, 13 martie 2011, 11:10)

    george [anonim]

    Orce cetatean are dreptul de a alege avocat aparator indiferent de nationalitate. Faptul ca, Primarul si a ales un avocat roman nu este neobisnuit (tie da?) !!!!!!!!! Ar fi cazul sa nu faci probleme cu etnia omului, e demodat vrajeala fratiorule. Un roman daca are nevoie de un aparator ,,in Spania,, aduce din tara aparator? Nu cred. Ai ajuns sa faci comentarii, cel putin ai activitate prostule.
    • 0 (0 voturi)    
      limba romana vs limba maghiara (Duminică, 13 martie 2011, 15:17)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui george

      In Romania poate sa vorbeasca oricine orice limba si pasareasca chiar daca seamana cu maghiara. Important este sa cunosti limba oficiala a tarii, in acest caz, limba romana. Cum ar fi ca maghiarii din SUA, UK, Australia, sa nu cunoasca limba engleza ?
      • 0 (0 voturi)    
        Limba romana vs limba maghiara (Luni, 14 martie 2011, 13:36)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Diferenta este ca: Maghiarii din zonele astea...aici s-au nascut. Iar cu logica ta mareata...voi toti ar fi trebuit sa vorbiti turca...ca ati fost sub dominatie turceasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Urgent distinctia "Aron Gabor" pentru el!! (Duminică, 13 martie 2011, 12:46)

    Istavn Pista [anonim]

    Pai sa-l decoreze si pe asta Consiliul National Secuiesc cu distinctia "Aron Gabor'- de cand acest consiliu acorda distinctii pe care numai Constitutia le prevede? Acest primar secui voia doar sa foloseasca banii luati drept mita pentru faurirea "autonimiei secuilor?Aceeasi cauza pe care a sprijinit-o si presedintele Parlamentului ungar, decorat cu aceeasi distinctie de mucava acum doua zile.
    O intrebare: avea aprobarea parlamentului ungar sa primeasca acea tinichea?
  • 0 (0 voturi)    
    Invatati! Invatati! Invatati! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 5:28)

    Toth Robi [anonim]

    Buna! Eu chiar nu inteleg faptul, ca ori de cate ori un cetatean de etnie maghiara este implicat in afaceri murdare, niste oameni "buni si destepti" vin cu niste explicatii, pe care nici un copil de zece ani nu l-ar mai accepta. Oameni "buni si destepti" era lui Ceausescu s-a sfarsit de 22 ani!!!! Dupa comunism nu ar mai trebui sa facem distinctii intre maghiari si romani, sau secui si evrei ci intre oameni s oameni!!!!! Traim in Romania si ar trebui sa fim bucurosi, ca avem o tara bogata privind etnitatile tarii (Romani, Maghiari, Secui, Evrei, Sasii, etc. ).
    In final, va rog: NU CONFUNDATI maghiarii din Ungaria si maghiarii din Romania, ca nu-i tot una!!!! MATURIZATI-VA!!!!