Corespondenta din Iasi

Liberalul Marius Oprea: "Eu nu demisionez din PNL. Sa demisioneze conducerea. Sa isi dea ei seama ca au fost tampiti cand s-au asociat cu securistii"

de Andrei Cucu     HotNews.ro
Joi, 3 martie 2011, 11:05 Actualitate | Politic

Marius Oprea
Foto: Hotnews
Istoricul Marius Oprea considera ca PNL a gresit de fiecare data atunci cand a facut aliante doar pentru a putea intra la putere. Mai mult, acesta considera ca PNL-ul va avea mult de pierdut de pe urma aliantei cu PSD si PC, iar electoratul il va taxa grav pentru aceasta. Oprea, aflat la Iasi pentru o conferinta despre condamnarea comunismului, cere demisia conducerii PNL daca Inalta Curte va decide ca Dan Voiculescu a facut politie politica.

Reporter: Care este pozitia dumneavoastra, in cazul in care Inalta Curte de Casatie si Justitie mentine verdictul de colaborator al Securitatii pentru Dan Voiculescu, iar PNL-ul hotaraste sa ramana in Alianta de Centru Dreapta?
Marius Oprea: Eu nu demisionez din partid. Sa demisioneze conducerea. Nu plec din PNL. Sa isi dea ei seama ca au fost tampiti cand s-au asociat cu securistii. Pentru ca asta au facut. Fiindca e vorba aia: “te faci frate cu dracul pana treci puntea”. Insa, mi-e teama ca aceasta fratie cu dracul nu va duce spre o cale buna. PNL-ul isi pierde identitatea prin aceste tipuri de aliante batand palma cu tot felul de activisti si securisti.  

Reporter: Cum vedeti dumneavoastra aliantele PNL? Si ce a castigat PNL-ul din aceasta alianta?
Marius Oprea: Alianta asta mi se pare un fel de operatie grea asupra unui corp sanatos. E ca si cum faci un anus contra naturii atunci cand nu ai nevoie. PNL-ul nu avea nevoie de asa ceva. Eu sunt un simplu membru in partid si ma astept ca oricand sa fiu dat afara pentru aceste critici. E o mare ciudatenie. Acum eu ma trezesc ca sunt aliat cu Vadim. E mai rau decat cu Voiculescu. In urma protocolului dintre PSD si PRM eu trebuie sa dau acum palma cu Vadim Tudor. E cam ciudat.

Sa construiesti o asemenea caracatita, o struto-camila politica numai pentru a-l da jos pe Basescu, cu care nu sunt bun prieten. Mi se pare straniu si trist. Pe termen scurt, fara indoiala PNL-ul are de castigat pentru ca va reveni la guvernare. Dar cu ce pret? Pe  termen lung s-a terminat cu o dreapta reala in Romania. Dreapta care va fi confiscata de PDL, care fara indoiala va sti sa isi afiseze din ce in ce mai radical profilul asa-zis popular, desi nu stiu cati oameni de dreapta sunt in PDL. Practic, nu mai exista dreapta autentica in Romania, in urma acestei aliante.  

Reporter: Tensiunea din jurul dosarului de securitate al lui Dan Voiculescu afecteaza capitalul de imagine a partidului?
Marius Oprea: Fara indoiala. Treptat, din cauza unor interese meschine, politicianiste pentru o intoarce la guvernare, la cascaval, duc la distrugerea identitatii PNL-ului. Pe termen mediu si lung partidul are foarte mult de pierdut. Riscam sa se intample la fel in 1992, cand PNL-ul s-a asociat la guvernare cu PDSR-ul. Perioada dupa care partidul a disparut. A durat mult pana la reconstructia lui. Cred ca s-a intrat intr-un cerc vicios si cred ca actuala conducere a PNL-ului nu constientizeaza lucrul asta.

Desi, culmea, colegul meu de facultate, Crin Antonescu este istoric. Si ar trebui sa invete sa nu repete greselile din trecut. O mare greseala a fost participarea PNL-ului la guvernare in 1992, care a atras disolutia lui pentru o perioada de vreme. Acum mi-e teama ca se va intampla la fel. Vor guverna, dupa care se va alege praful de ei pentru electoratul liberal, care a fost fidel unei cauze isi va pierde increderea in partid.  

Reporter: Credeti ca electoratul liberal va sanctiona aceasta alianta?  
Marius Oprea: Electoratul de dreapta, atata cat exista el in Romania, va taxa aceasta alianta. Ce e social-liberalismul? E o struto-camila. Nu exista asa ceva. Tocmai din acest motive cred ca intr-un timp relativ scurt va aparea o alternativa, reala de dreapta. Nu stiu, poate va renaste PNT-ul, daca nu se mai cearta patru prosti pe o stampila.

Ceva se va intampla, pentru ca, din punctul meu de vedere, al unui istoric, e nevoie de asa ceva. Si atata vreme cat un partid de dreapta renunta la propriile crezuri doar pentru a ajunge la putere si sa-l darame pe un presedinte, care in mod real a facut si face foarte mult rau Romaniei si ne-a dezbinat pe toti. Dar pretul mi se pare prea mare. Cred ca daca stateau la cafele si nu faceau nimic castigau mult mai mult.


Citeste mai multe despre   






















12563 vizualizari

  • +53 (59 voturi)    
    sunt de acord (Joi, 3 martie 2011, 11:12)

    mary [anonim]

    Sunt de acord cu cele spuse de dl. Oprea, dar problema este ca liderii PNL sunt prea aroganti sa faca pasul inapoi si, in schimb, o sa ii plateasca dl. Oprea asa cum i-au platit-o doamnei Mona Musca.

    Iesire la scena deschisa sunt utile, dar cei ce ies platesc un tribut mare pentru parerile lor. Oare este pregatit dl. Oprea pentru aceasta?
    • +21 (39 voturi)    
      Mona Muscă nu are treabă (Joi, 3 martie 2011, 11:49)

      visio [anonim] i-a raspuns lui mary

      cu Marius Oprea, nu știu de unde ai scos comparația asta; oricum, tipul de la pnl mi se pare confuz, incoerent și indecis; verdictul de poliție politică al lui Felix, a fost dat; sincer, nu mă aștept ca ICCJ să spună altceva; oricum, trebuia să ia poziție când au făcut alianța nu acum; dar are drepate în ărivința infractorului Vadim, al lui Iliescu, Năstase, chiar și a lui Ponta deși acesta nu e murdar prea mult; oricum, e bine că s-au adunat în aceeași căciulă....
      • +33 (35 voturi)    
        a luat (Joi, 3 martie 2011, 12:29)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Marius Oprea a spus cand sa facut ACD-ul ca PNL face o greseala daca se alieza victimele cu calaii lor.
        Problema adevarata insa este dublul standard al actualei conduceri a pnl. Cand o persoana este incomoda o exclud din partid pe motiv ca a colaborat cu securitatea. Cand alta persoana este propietara de televiziuni si de partid se aliaza cu ea chiar daca a colaborat cu securitatea.
        • -8 (24 voturi)    
          câteva chestiuni (Joi, 3 martie 2011, 13:57)

          visio [anonim] i-a raspuns lui snowflake

          părerea mea legată de colaborarea cu securitatea, este că trebuie făcută o diferență clară între colaborator și turnător la poliția politică; să colaborezi, ca și informator civil, în sensul de a observa activitatea unui străin mi se pare obligatorie pt orice cetățean corect; în ceea ce privește turnătoria la poliția politică asa ceva este un ”sport” ce ține de carcater; și în zilele noastre vedem specimene din astea la orice Companie; ce a deranjat la mona muscă a fost inocența afișată; oricum, verdictul in cazul ei a fost clar...
          mă gândesc și la cei care au devenit membrii de partid pentru a obține un salariu mai bun sau o casă, sau...însă de la dorința de a avea o condiție socială mai bună până la ați turna propriile neamuri, cum e cazul lui voiculescu, este drum lung; revenind la stimabilul revoltat de la pnl, nu pot să îți spun că l-am văzut la tv pt că mă uit rar pe realitatea și la antene, și este numai vina lor pt propria decredibilzare, iar faptul că îl văd acum pe net într-o baie de spume, mi se pare total irelevant; mă așteptam la Meleșcanu să ia poziție vis-a-vis de alianța asta, că doar el a plecat din psd de sârba lui Iliescu, însă tot ce vad este o mare alianță contra lui băsescu și te rog să mă crezi că aș fi mândru, în locul lui, cu așa dușmani; și trebuie să recunoști că nu sunt de ici-colo indivizii ăștia; oricum, nu cred că mai există în politica românească noțiunea de victimă-călău; a devenit doar o vorbă goală această expresie și asta datorită în mare parte lui Iliescu, Patriciu și Voiculescu; fac pariu că după ce vor lua Puterea, dacă se va întâmpla, în secunda 2 își vor da la oase pt că foamea este mare; oricum, pnl a avut șansa lui când Băsescu a vrut alt prim-ministru în locul lui tăriceanu, ori când l-a propus pe Croitoru; atunci s-a văzut ce pălărie poartă pnl...
          • +8 (8 voturi)    
            Voiculescu si-a turnat propria familie. (Vineri, 4 martie 2011, 1:09)

            zexe [anonim] i-a raspuns lui visio

            Consider ca este suficient.
      • +37 (39 voturi)    
        bietii 'liberali' (Joi, 3 martie 2011, 12:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Marius Oprea s-a trezit mult prea tarziu. Toti l-au acceptat pe ipocrin la conducere si acum se mira ca i-a vandut pentru tonomatele motanului. Cum sa stie amaratul ala de crin ce s-a intamplat in '92? el era chiulangiu si atunci ca si acum. El este arhetipul romanului care vrea diplome si functii doar ca sa parvina. Un om de paie conduce un partid de paiatze...
        Vom vedea la alegeri cati romani vor mai reusi sa pacaleasca. Sper sa ajunga sub pragul electoral.
      • +5 (5 voturi)    
        Marius Oprea interviu (Vineri, 4 martie 2011, 6:21)

        Manu de la Vrancea [anonim] i-a raspuns lui visio

        daca acest parat culturist impotriva securistilor stie asa de mult, sa imi spun si mie punctual, unde este raul provocat de Basescu? Monica Macovei? Umilinta, cand a a recunoscut ca sef de stat ca: comunismul a fost criminal? imi place ca
        sare la gatul penibilului sau coleg de facultate.
        Pai si doaman Petre,gaura-n perete, este profa de istorie si la ce i-a ajuta? istoricii din Romania exceptandul pe domunl Boia si Juvara,
        au scris numai istorii ghebisate si stalcite. Ce legatura are sagetile catre Basescu cu demisia lui din PNL-PSD?
        • +5 (5 voturi)    
          așa cum spuneam (Vineri, 4 martie 2011, 11:41)

          visio [anonim] i-a raspuns lui Manu de la Vrancea

          din multe de puncte de vedere, tipul acesta este incorerent; guvernarea Boc-Băsescu este mai puțin dăunătoare decât guvernarea Năstase-Iliescu sau Constantinescu-...; în 89 România ar fi putut să urce dincolo de nori, vorba cântecului, însă nu cu oameni de teapa lui Iliescu; revenind la comunism...românii sunt oamenii extremelor: perioada de după război a fost criminală, într-adevăr; asta datorită rușilor care impuneau un stil de viață; partea de mijloc a comunismului, anii 68-85 a fost cât de cât ok; lumea se descurca; între 85-89 știm foarte bine cum s-a trăit; când Băsescu spune despre comunism că a fost criminal nu greșește prea mult, dar nici nu poate spune că tot pe vremea comunismului România s-a urbanizat masiv; și asta din mai multe puncte de vedere; unul ar fi că noii tovarăși de drum ai României postdecembriste urăsc comunismul; te faci frate cu dracu până treci puntea, atâta vreme cât treci această punte cu 22 milioane de români în spate; PNL veritabil a existat numai în perioada interbelică; în BP al pnl vedem oameni ca MIrcea Quintus, om de poliție politică; l-am văzut pe radu câmpeanu...să fim realiști când spunem că acești oameni și-au turnat colegii și neamurile la poliția politică; despre băsescu nu am auzit că era ciochist, deși era obligat prin natura funcției să ”colaboreze” cu cei din poliția politică; se mai știe că din această poliție făceau parte membrii zeloși de partid; în democrație, CIA trimite la odihnă veșnică pe cei care nu corespund profilului; în toate tările se întâmplă așa, dar nu toți se ceartă ca la ușa cortului, așa cum fac românii; asta din cauza unei lipse acute de cultură; așa cum spuneai, elitele intelectuale ale României comuniste ori au emigrat ori sunt deja istorie; iar celelalte ”elite” i-au făcut temene lui ceaușescu; clasa politică trebuie schimbată de la rădăcină; trebuie oameni tineri, cu experiența Occidentului; Ponta este expirat deja, Antonescu este praștie, Macovei este prea moale...totul de la 0.
          • 0 (0 voturi)    
            Lui visio cel drag! (Sâmbătă, 5 martie 2011, 17:48)

            George 1 [anonim] i-a raspuns lui visio

            Dacă tăceai, filozof rămâneai! Valabil pentru tot ce ai postat pe forum.
            • 0 (0 voturi)    
              dacă argumentezi ideea ta (Duminică, 6 martie 2011, 2:21)

              visio [anonim] i-a raspuns lui George 1

              s-ar putea să fiu de acord cu tine, însă atâta timp cât nu ești în stare să justifici ceea ce spui, dă-mi voie să îți spun noapte bună; de indivizi ca tine, care spun nimic și mai mult de atât, parvin în funcții de conducere și închid gura subordonaților doar pentru că se află în topul lanțului trofic, este plină România; exemple: Iliescu, Constantinescu; este democrație, veșnic odihnitule, și am bunul simț să argumentez ceea ce afirm; este punctul meu de vedere și mi-l asum, spre deosebire de paraziți, ca tine, care spun prostii și visează speranțe (vorba cântecului)...
              ca ideea numai: dacă nu îți place ce scrie unul sau altul, fă-ți propriul forum; așa este că habar nu ai să realizezi așa ceva, tehnic vorbind? eu, spre deosebire de tin, pot și am; cu ocazia asta ți-am răspuns și la întrebarea care te macină; să nu îți fie prea greu, încerc mai simplu: sunt propriul meu patron și disprețuiesc sistemul bugetar supraîncărcat...
    • +33 (39 voturi)    
      Doar ca: (Joi, 3 martie 2011, 12:45)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui mary

      1. N ici a doua oara, cand a fost si ramas si ngur la guvernare mai ales, PNL nu a facut o politica de dreapta.
      2.Monica Macovei este in continuare in carti si sa nu uitam a ca afost inlocuita cu ajutorul PNL.Pe langa MM, in PDL mai sunt si altii noi: Cristi, Sever, Baconski etc. Are PNL asa ceva?
      3.Nici un partid nu a facut politica de dreapta ca PDL pana acum, desi nu pe toate laturile inca, dar incepe si acolo unde erau restante...
      4.PNL s-a spart cand era la guvernare si economia mergea foarte bine, deci acolo erau bube foarte mari si acum le vedem: PNL de azi a mesr cu PSD pana s-au coalizat cu acte...
    • +25 (31 voturi)    
      Durex sed lex (Joi, 3 martie 2011, 13:34)

      Mihai Pacepa [anonim] i-a raspuns lui mary

      PNL a fost infintat la ordinde securisti Ptr a mima plupartitismul in 1990.Era nevoie de un sparing partner pentru marele Nea Nelu.Problema nu este cu turnatorii.Problema este cu ofiterii de securitate acoperitii .Aia sunt adevarata problema.
    • +1 (3 voturi)    
      hmm (Vineri, 4 martie 2011, 6:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mary

      In general imi place place pozitia domnului, cu toate ca ma deranjeaza etichetele pe care le foloseste gen "prosti","tampiti" la adresa celor care au pareri diferite de dansul.

      Toleranta si respectul fata de cei cu pareri diferite nu fac parte din doctrina liberala? Nu stiu dar eu cred ca sunt niste calitati umane.
    • +5 (5 voturi)    
      Hazliu Oprea asta (Vineri, 4 martie 2011, 10:00)

      Garoiu [anonim] i-a raspuns lui mary

      Sa vorbesti de securisti cand cei mai multi turnatori dovediti sunt din PNL ? Iar unii mai fac parte si di Colegiul de Onoare !Baiatul asta nu-si revine de cand i -a luat functia Tismaneanu, celalalt mare anticomunist. Numele de Oprea se pare ca e destinat unor pocnitori.
  • +48 (50 voturi)    
    Din Nefericire (Joi, 3 martie 2011, 11:15)

    bogdan [anonim]

    asa zisul pragmatism propavaduit de Dinu Patriciu, banii pot cumpara orice, inclusiv onoarea si morala, duce la astfel de aliante. Cata vreme se va pune interesul pe termen scurt in fata celui pe termen lung situatia nu se va schimba. Nu asa au construit Bratienii si adevaratii liberali Romania interbelica moderna ci tocmai facand apel la principii (chiar daca aici se va supara Domnul Plesu - prietenii stiu de ce) si la o gandire pe termen lung. Compromisurile de azi pentru castiguri de nimic vor duce la prejudicii majore in ziua de maine. Cat timp slujbasii lui Patriciu vor conduce PNL atitudinea lor, dictata de patron, va fi cea prezentata de magazionerul intelectual cu "metafora" lui despre batista si ciusmea.
    • +17 (17 voturi)    
      no comment (Joi, 3 martie 2011, 17:10)

      numib [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      bravo, si eu te sustin
  • +32 (34 voturi)    
    corect (Joi, 3 martie 2011, 11:17)

    alin gr [utilizator]

    corect,fara comentarii
    • -38 (46 voturi)    
      De ce nu pot colabora cu Voiculescu? (Joi, 3 martie 2011, 11:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui alin gr

      Daca a facut politie politica insemana c-o s-o fac si eu, colaboratorul lui? Politia politica e ciuma sa se ia de la unul la altul?
      • +32 (34 voturi)    
        Pentru Constantin (Joi, 3 martie 2011, 12:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Politia politica nu e ciuma. Cel ce a facut politie politica e ciumat. Si trebuie tinut in carantina.
        Si sa stii ca imoralitatea , cinismul, hotia, banditismul si alte defecte, chiar se iau! De aceea esti sfatuit de mic de catre parinti sa eviti anturajele proaste. Tu nu ai primit acest sfat?
        • -16 (20 voturi)    
          Chiar si intr-o democratie (Joi, 3 martie 2011, 14:18)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          mijloacele prin care ajungi ajungi la putere tin de partea neagra a caracterului uman. Corectitudinea si cinstea sunt handicapuri serioase intr-o cariera politica. Daca cariera politica a lui Cuza nu te-a convins de acest lucru, poate o sa te convinga cea a lui Basescu.
      • +19 (21 voturi)    
        ... (Joi, 3 martie 2011, 12:47)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Atunci de ce n-ar colabora si cu Bercea Mondial? Moral, as zice ca sta pe aceeasi treapta cu Felix, numai modul de actiune difera.
        • -10 (16 voturi)    
          asa e (Joi, 3 martie 2011, 15:20)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Aph

          singura deosebire intre bercea si felix e ca primul s-a incuscrit cu familia base si i-a facut cadouri de aur, pe cand al doilea e la cutite (la figurat, evident) cu basestii; in rest, balaoachesi periculosi pentru societate, ambii.
      • +9 (9 voturi)    
        rincipii (Joi, 3 martie 2011, 14:34)

        alin gr [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Cred ca e o chestiune de principiu.Stiu ca pare putin ciudat sa vorbesti de principii in politica romaneasca dar eu unul sunt fericit cind gasesc politicieni romani cu asa ceva.De aceea nici nu am vrut sa fac comentarii
  • +51 (57 voturi)    
    Marius Oprea (Joi, 3 martie 2011, 11:18)

    _Rem [utilizator]

    Acum va fi acuzat ca nu e liberal adevarat, ca e un "portocaliu nenorocit".

    Marius Oprea a pus punctul pe "i". Cine se mai poate considera liberal cand este asociat cu PSD, PC si PRM...?
    • +37 (45 voturi)    
      Bravo Oprea !!! (Joi, 3 martie 2011, 11:38)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

      In sfarsit, cineva din PNL spune adevarul gol golut ! Jos palaria !
    • +30 (34 voturi)    
      PNL isi doreste prea mult puterea (Joi, 3 martie 2011, 11:45)

      io [anonim] i-a raspuns lui _Rem

      Din acest motiv s-a compromis atat cu alianta DA cat si cu USL. Ar trebui sa incerce sa mearga singur si sa isi construiasca imaginea in timp.
      Din pacate, in momentul de fata, liberalii nu au nici o optiune de vot la urmatoarele alegeri.
    • -14 (20 voturi)    
      O minte liberala (Joi, 3 martie 2011, 11:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui _Rem

      este capabila sa gandeasca si-n alb si-n negru, ba chiar as zice multicolor. Pentru o asemenea minte orice asociere e posibila si benefica.
      • +3 (3 voturi)    
        Aia e minte libertina, (Vineri, 4 martie 2011, 9:35)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        .. nu liberala. E o diferenta.
    • -19 (23 voturi)    
      Marius Oprea si politica PNL (Joi, 3 martie 2011, 12:52)

      Stan Ganea [anonim] i-a raspuns lui _Rem

      raspuns prntru_Rem
      Se poate considera liberar de pilda dl presedinte basescu - o fac majoritatea, eu fac aliante, eu reconsider rezultatul alegerilor, eu il reevaluez pe oprea, eu il repun in scaun pe boc dupa o motiune in care guvernul condus de acesta a fost demis -si daca nu-i cu suparare, eu, marele jucator ales - pot fi si democrat si liberal si mai ales popular!
      dl rem, zicala cu'' te faci frate cu dracu'' are o experienta anterioara combinatiei PSD,PNL PC.
      Cine dracu a atras conservatorii, dupa intrarea in parlament sub palaria celor de la PSD, in gasca ( nu o pot numi altfel) pusa pe capatuiala, pentru realizarea unei ''majoritati'' obediente, lacome si desprinse total de realitatea sdin tara ?
      Dl Oprea, ar face bine a isi reizuiasca nu numai aprecierile dar si perspectivele evolutiei domniei sale ca istoric !
      Nu putini dintre cei care au sustinut regimuri similare cu ce se intampla in Romania - amenintari,dosare de coruptie care put de influenta politica a puterii, au declarat ca Postelnicu ''am fost un prost''. in rest bafta !
    • -8 (16 voturi)    
      stai linistit (Joi, 3 martie 2011, 13:49)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui _Rem

      Ce a spus Oprea e o parere impartasita de multi simpatizati ai liberalismului (cum sunt), dar care nu se mai simt reprezentati de PNL.

      Preblema e ca nu mai exista vreun partid care sa ma reprezinte si vor fi primele alegeri la care nu voi participa.

      Sigur PDL-ul nu ma reprezinta, e acelasi FSN cu alta palarie, care mai are in frunte si un om cu probleme psihice, dupa parerea mea.
    • +16 (16 voturi)    
      CVT (Joi, 3 martie 2011, 16:00)

      Ioil [anonim] i-a raspuns lui _Rem

      am vazut ieri pe irealitatea pe cvt amenintand pe Basescu cu puscaria dupa ce va ajunge la guvernare Oare de ce avea spume albe in coltul gurii,in timp ce moderatoarea se uita holbata si nu i venea sa creada,afisand o mutra de scarba?Pentru asta l-au bagat la inaintare USL-asii.Daca nu il platesc cu functii dupa cate dejectii puturoase a dat pe gura,va scoate el probe pentru a-i pune la respect !
      • +12 (12 voturi)    
        pentru Ioil (Joi, 3 martie 2011, 21:52)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ioil

        De ce avea spume albe CVT? E un simptom al turbarii !
  • +36 (38 voturi)    
    Intrebare ? (Joi, 3 martie 2011, 11:19)

    Valeriu [anonim]

    "Poate va renaste PNT" cu cine,cu Aurelian Pavelescu in fruntea partidului ? El este invitatul permanent la,antena 3 si irtv !
  • +8 (20 voturi)    
    alba neagra (Joi, 3 martie 2011, 11:20)

    Vera [anonim]

    Si daca Felix a dat darul la prin Andon la ICCJ si ei zic ca nu, nu este vorba de turnatorie, asta inseamna ca nu este asa ? Asta inseamna ca Antenescu n-ar trebui sa-si dea demisia ? Mi se pare un pica cam perfid, domnul M O.
  • +37 (43 voturi)    
    e simpatic (Joi, 3 martie 2011, 11:22)

    gaga [anonim]

    marius oprea nu stie ca e plin pnl-ul de fosti turnatori si colaborationisti libidinosi cu ifose de aristocrati ?
  • +48 (54 voturi)    
    "nu stiu cati oameni de dreapta sunt in PDL" (Joi, 3 martie 2011, 11:26)

    Ionel [anonim]

    Dar masurile luate de PDL au fost de dreapta pe cand toate masurile luate de PNL in perioada Tarici au fost de stanga.
    Iar acum ce sa mai vorbim, se opun la tot ce e de dreapta.
    • +1 (19 voturi)    
      V (Joi, 3 martie 2011, 11:49)

      V [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Nu exista partide de dreapta sau de stanga in romania
      fiecare partid in momentul in care e in opozitie isi adapteaza inclinarile politice in functie de partidul/partidele cu care se aliaza si astfel toate partidele (cu istorie sau aparute peste noapte) devin un fel de struto-camila politica

      singurul lucru pe care il fac bine este manipularea maselor prin TV fiindca astazi oricine are cablu tv atasat la coliba are drept de vot si in functie la ce canal se uita cu acea persoana/partid voteaza

      si cine castiga voturile castiga putere, influenta, bani, libertate la frauda, spalare de bani si coruptie etc

      astea sunt motivele pentru care se fac aliantele nu ideile politice din care sa rezulte prosperitatea tarii si indiferent cine o sa intervina sau sa vrea sa intervina sa schimbe ceva totul va ramane la fel :)
    • +18 (22 voturi)    
      _ (Joi, 3 martie 2011, 12:13)

      v [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      exact, daca Batman ne-a invatat ceva, e ca 'it's not who you are underneath, but what you do that defines you" :D
      Deci nu-mi pasa daca pdl-istii sunt de dreapta, de stanga, de sus , de jos, din lateral; cat timp iau masuri de dreapta au votul meu.
    • +16 (22 voturi)    
      Doamnelor si domnilor... (Joi, 3 martie 2011, 12:31)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      Zice domnul Oprea: "[Basescu] ne-a dezbinat pe toti".
      Uau! La asa o trasnaie stau si ma intreb: da' pe vremea lui Iliescu sau Constantinescu cu cine/cum eram... "imbinati"? Domnul Marius Oprea probabil se simtea chiar foarte imbinat pe atunci. Pina acum, cind - mai mult ! - "Basescu face rau tarii". Asa, pur si simplu. Ca si cum o asemenea afirmatie nu ar cere nici urma de argument/exemplificare, e prin definitie. Nu l-am agreat intotdeauna pe Marius Oprea, dar de data asta m-a dezamagit: mai nimic inafara unui bocet de chivutza cam isterica.
      Iar la faza cu datul afara din partid, dl. Oprea seamana izbitor cu the big Vanghelie, care zilnic asteapta fatalist, dar cumva curajos, nu-i asa?, sa apara procurorii.
      • -12 (16 voturi)    
        Ma Ionele (Joi, 3 martie 2011, 13:05)

        iou [anonim] i-a raspuns lui sln

        In loc sa vezi de sectia PDL din sat, tu scrii aiurea pe net. Ce 'reacu, ma, vrei sa-ti fure rosii cu galbenii gainile?
      • -11 (13 voturi)    
        ce vorbesti, praleo? (Joi, 3 martie 2011, 15:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui sln

        a mai fost Romania atat de invrajbita ca acum? au mai explodat golania si mafiile ca in ultimii 3 ani? hai, treci la scris omagii pentru basinescu si injuraturi baloase pentru adversarii lui, ca de asta te plateste pedele cu bani furati de la buget!
        • +12 (14 voturi)    
          to'arasu... (Joi, 3 martie 2011, 16:35)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          stai linistit, la locurile tale :))

          1. Romania nu este invrajbita, aia e ce vezi matale la teveu.

          2. Mafia n-a "explodat" acum :))
          Daca ai pretentia ca ne poti arata cum s-a dezvoltat mafia in ultimii trei ani, te rog s-o faci, ok? Arata-ne cum se fura mai putin in perioada anterioara si cum se fura mai mult acum.

          Hai ca astept :))
    • -15 (19 voturi)    
      Gresesti, Ionele... (Joi, 3 martie 2011, 13:14)

      Prodan I [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Politica PDL este numita de dreapta pentru ca ei fura foarte bine cu mana dreapta, ca sa furi si cu stanga trebuie sa ai unele abilitati. Cata minte ai ca sa poti numi politica PDL de dreapta? A taia salariile si pensiile tu numesti politica de dreapta ? Ce masuri au luat ca sa incurajeze investitiile, crearea de noi locuri de munca, imbunatatirea infrastructurii, reducerea birocratiei, reducerea fiscalitatii, respectarea statului de drept, incurajarea capitalului autohton, etc,etc.?
    • -10 (12 voturi)    
      pardon (Joi, 3 martie 2011, 15:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      masurile luate de pedele nu sunt nici de dreapta, nici de stanga! sunt doar masurile unui clan mafiot, care incearca sa spolieze cat de mult averea publica in timpul petrecut la guvernare.
  • +26 (32 voturi)    
    Pacat o singura voce! (Joi, 3 martie 2011, 11:26)

    paul155 [utilizator]

    Dorinta ingropari unor dosare din justitie,au facut ca uni din PNL la conducere acum sa distruga partidul,Daca noi NU nici partidul NU.Domnul Oprea va trebui exclus din partid!Asta este democtatia PNL sub conducerea Antonescu-Patriciu!
    • -7 (15 voturi)    
      Marius Oprea si liberalii (Joi, 3 martie 2011, 13:55)

      giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui paul155

      D-l Paul, esti comfuz nenica !
      Cine dracu a avut justitia in mana in ultimii 8 ani
      Nu cred ca a fost la Norica Nicolai, a carei ''mapa profesionala'' l-a facut pe D-l Presedinte preocupat pana in ultima fibra a gandirii sa refuze numirea acesteia in postul de ministru al justitiei.
      In schimb, fara mapa, fara diploma, fara experienta, dar, de la noi, din gasca noastra, au fost investiti :
      . seful mafiei lui Nastase - generalul cu multe stele Gabi Oprea ;
      . un tractorist fruntas din zona de vest, campion la obtinere de licente la Universitatea de Vest, cu o rapiditate mai mare decat secretarele facultatilot nu le putea completa, ministru de interne;
      . impostori si fara experienta in domeniu, in functii de conducere, de coordonare a institutiilor si agentiilor de interes national.
      Si, sa nu mai zic de sinecura creata pentru domnii Oprea, Patapievici si cati or mai fi ca acesti domni!
      Iar dl Oprea plange ( se plange ) de incertitudinea viitorului PNL, care, vezi Doamne, nu urmeaza sfaturile pretioase ale lui Stolojan, Valeriu Stoca si alti liberali de marca ! (cap de bour ca tot este timbrul asta renumit in lume)
      Eu atat am avut de spus ! sper sa mai pot zice si cu alte ocazii.
  • +33 (39 voturi)    
    sunt de acord. (Joi, 3 martie 2011, 11:26)

    ekek [utilizator]

    dreapta in Romania lipseste.
    PNL a facut 2 mari greseli: alianta cu PSD si Crin ca imagine a partidului. Oricare din cele 2 poate fi considerata fatala, combinatia lor e nimicitoare.
    • -15 (23 voturi)    
      Sa vedem la alegerile locale! (Joi, 3 martie 2011, 11:43)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ekek

      Basescu si PDL-ul sunt prea tari pentru Crin si PNL, daca ar fi ramas singuri ar fi pierdut multe primarii la alegerile locale si riscau sa nu mai intre in parlament. Crin a fost realist, si-a evaluat corect posibilitatile si s-a pus sub umbrela USL.
  • +40 (44 voturi)    
    naspa (Joi, 3 martie 2011, 11:27)

    geo [anonim]

    ai noroc ca e dimineata si sturbanfuhrer antonescu doarme pana la ora 13 ca altfel erai out din pnl.
    • +17 (19 voturi)    
      Foarte tare (Joi, 3 martie 2011, 12:29)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui geo

      Cea mai buna replica de pana acum. Oricum, in 30 de min se face ora 13.
    • -7 (11 voturi)    
      Antonescu gandeste ca un roman. (Joi, 3 martie 2011, 15:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui geo

      Toata cariera lui politica e ghidata de urmatoare idee: cu efort minim rezultat maxim. De altfel si alianta cu PSD e facuta sub auspiciul aceleiasi idei si daca ramane consecvent are sanse mari sa ajunga presedintele Romaniei.
      • +10 (10 voturi)    
        cine? (Joi, 3 martie 2011, 19:27)

        miha [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ...fereasca dumnezeu ca un repetent si un chiulangiu sa ajunga presedintele Romaniei .
        Ma tot duc....
  • +4 (24 voturi)    
    asa este! (Joi, 3 martie 2011, 11:27)

    fane babanu [anonim]

    are dreptate marius oprea!desi nu sunt membru de partid, gandesc la fel ca el.PNL isi va pierde identitatea,electoratul liberal va fi dezamagit, imprastiat, dar crin va ajunge{???} la guvernare.si, ce va face usl? acelasi lucru pe care il face pdl.se vor schimba doar numele potentatilor.toti promit ce-ar trebui facut dar ei fac ce stiu.nu ii intereseaza viitorul tarii ci doar imbogatirea proprie, din banii publici.pana acum, am votat pentru binele copiilor mei dar o duc bine copiii lor.m-am saturat! nu voi mai vota niciodata!
    • +31 (35 voturi)    
      hai ca ne aburesti (Joi, 3 martie 2011, 11:44)

      Ramo [anonim] i-a raspuns lui fane babanu

      Cine i-a dat afara in 2007 pe pdlisti din guvern/Nu cumva Tariceanu-pnl/Cine a sustinut guvernul Tariceanu-pnl 2007-2008/Nu cumva psd-pc/Atunci nu era struto camila/Aaaa,stai....erau la ciolan ce mai conta identitatea partidului/
      Acum,vezi Doamne,se strofoaca liberalismul din voi dar la alegerile prezidentiale ati tacut toti.Oare nu era Antonescu(acum antenescu)cel care tipa din toti rarunchii la moguli,ca l-au furat in primul tur de scrutin/
      PS-tu stai acasa daca doresti,eu o sa ma duc sa votez,cu PDL.
  • +21 (27 voturi)    
    ideologie (Joi, 3 martie 2011, 11:30)

    acar [anonim]

    cata inversunare.....va doare....pierderea identitatii ideologice de dreapta a liberalilor in favoarea PDL..Cat fariseism....calea e deschisa..de ce nu alegi PDL...?
    • +4 (8 voturi)    
      pai... (Joi, 3 martie 2011, 12:08)

      cititor p'aci [anonim] i-a raspuns lui acar

      sau... sa stau acasa... ca in Decembrie 2009...
  • -23 (29 voturi)    
    Voiculescu, Securitatea (Joi, 3 martie 2011, 11:36)

    karol [anonim]

    Firma cirpriotă a lui Voiculescu, Crescent, făcea afaceri cu ICE Dunărea, adică Securitatea. Deci a colaborat cel puţin economic cu securiştii.

    Probabil Voiculescu nici n-a avut nevoie de semnarea unui angajament de colaborare, pe stilul clasic, el având deja relaţii la nivel mai înalt, cel mai înalt, adică direct cu Ceauşescu.
    N-avea nevoie să semneze clasicele angajamente de colaborare Iar dacă a semnat ceva, a dispărut la timp, s-a ocupat de ele imediat după revoluţie", cum au făcut toţi băieţii şmecheri (Iliescu, Băsescu). N-o să le găsească nimeni niciodată dosarele de la Secu.

    Oprea are dreptate să se supere, dar pragmatic vorbind, dacă nu se face alianţă cu PSD şi PC, lăsăm România pe mânile lui Băsescu până în 2015, lucru inadmisibil.
    • +14 (16 voturi)    
      pentru karol (Joi, 3 martie 2011, 12:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui karol

      De ce inadmisibil? Eu spun ca e de dorit. Ne batem in argumente? Incepe tu!
      • +11 (11 voturi)    
        Adriane (Joi, 3 martie 2011, 16:37)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Oamenii astia n-au argumente si nici n-au nevoie de ele.

        Oamenii astia au viscere si ura :))
        • +8 (8 voturi)    
          Ai dreptate, Luk! (Joi, 3 martie 2011, 22:01)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Dar imi pare rau ca nu au suficienta inteligenta ca sa putem facem o dezbatere in contradictoriu serioasa. Cu argumente si rationamente. Chiar mi-ar place. Ei or ignora provocarea ori te injura.
  • +18 (22 voturi)    
    gresit (Joi, 3 martie 2011, 11:37)

    mircea toader [anonim]

    nu s-a "asociat" nimeni cu securistii...ei ca si ceilalti sunt securistii
  • +23 (27 voturi)    
    trezirea liberalilor... (Joi, 3 martie 2011, 11:40)

    Valentin [anonim]

    Oprea este o floare de primavara care va duce la trezirea liberalilor?Ma cam indoiesc...sant prea multe balarii si pseudo crini in conducere dar sant totusi convins va viitorul ii va da dreptate. Pacat de liberali ... au gasit drumul care nu duce nicaieri...
  • +31 (35 voturi)    
    Reconstructia PNL (Joi, 3 martie 2011, 11:42)

    gelu [anonim]

    Reconstructia PNL dupan dezastrul numit Campeanu in 1992 s-a facut de Stolojan,Valeriu Stoica si Mona Musca care au dus PNL de la 4 % la 22 %, toti aruncati peste bord de PETRO-Liberalii lui Patriciu.
    Dupa ce visa la o alianta cu PSD inca din 2004 lucru declarat public acum aceasta asociere ii pute.........si viseaza la alba ca zapada.
    Cum mai poti avea incredere in astfel de oameni care au confiscat PNL.?
    Culmea e ca liberalii sus pusi au votat in masa aceasta alianta.Doar vreo trei abtineri de ochii lumii,gen Orban
    Cred ca daca mai insista in critici la adresa lui Crina D-l Oprea va fi exclus.
    S-o dai afara pe Mona Musca si sa te aliezi cu tartorul securistilor asta de coloana vertebrala.brrr
    Semneaza ;un fost votant PNL
    • +10 (10 voturi)    
      gelu, ai dreptate (Joi, 3 martie 2011, 17:15)

      ginuta [anonim] i-a raspuns lui gelu

      niste hiene,
      stolo a muncit atunci, a facut toata tara salvat pnl si apoi l-au debarcat

      ca de ...
      trebuia sa vina patriciu,tariceanu,antonescu
  • +8 (22 voturi)    
    de acord (Joi, 3 martie 2011, 11:44)

    bratianu [anonim]

    in sfarsit un liberal cu cap, cu onoare si cu coloana. din pacate cu o floare...
  • +21 (25 voturi)    
    cameleonii (Joi, 3 martie 2011, 11:53)

    ionel [anonim]

    Ca sa ajunga la putere,conducerea liberala aservita lui Dinu Patriciu si-a schimbat culoarea in rosu,coloare PSD.In viitor s-ar putea ca aceasta culoare sa nu mai iasa la spalat si multor liberali adevarati sa nu le placa lucrul asta.Onoarte si demnitate au strigat ofiterii armatei cerand pensii de lux.Nu stiu ce vor liberalii,putere,banii lui Patriciu sau Voiculescu de striga in gura mare :noi vrem cu PSD ! S-ar putea sa le dauneze pe termen lung.
    • -9 (11 voturi)    
      sa tragem concluzii (Joi, 3 martie 2011, 12:17)

      oricine [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Daca PSD=rosu, PNL=galben, rezulta amestecand cele doua partide USL=portocaliu!!!
      Nu mai inteleg nimic parca PDL=portocaliu!
      A m-am prins tot aia e. Oricum cine ajunge la putere se autofinanteaza de la buget.
      • +9 (11 voturi)    
        culorile se schimba (Joi, 3 martie 2011, 13:13)

        yo3kab [utilizator] i-a raspuns lui oricine

        PNL au culoarea albastra! mai precis o sageata galbena inclinata pe fond albastru
    • +6 (6 voturi)    
      pnl nu si-a "schimbat culoarea" (Joi, 3 martie 2011, 20:41)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui ionel

      in rosu, pnl a fost totdeauna "rosu". Putina istorie nu strica. PNL a fost creat de catre niste inaintasi ilustrii (Kogalniceanu, Bratianu) care la acea vreme (1866) reprezentau un curent inovator in politica proaspatului regat Romania dar care faceau o politica de centru-stinga si erau si catalogati de aceea ca fiind "rosii" spre deosebire de conservatori care erau numiti "albastrii". Faptul ca s-a indus ideea ca liberalii ar fi de dreapta este o manevra pentru pierderea "identitatii" socialiste liberale. Daca citesti articolele politice ale lui Eminescu vei avea o mare surpriza referitor la parerea lui despre liberali. Vezi de asemenea republicanii (conservatori) si democratii (liberali) in USA
      • +2 (2 voturi)    
        Putina istorie... (Vineri, 4 martie 2011, 18:39)

        Boierul [anonim] i-a raspuns lui kecske

        In 1866 cele doua principate unite nu si dobandisera nici macar independenta, necum sa se constituie intr un regat...
        Conservatorii erau catalogati "cromatic" drept "albi"...
        Kogalniceanu reprezenta aripa liberalilor moderati, spre deosebire de "radicalul" I.C. Bratianu...
        Intr adevar, putina istorie nu strica.
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Joi, 3 martie 2011, 11:58)

    un oarecare [utilizator]

    citesc ce a spus domnul liberal si ma face sa il vad ca pe un dinozaur...un ultim dinozaur pe care de disparitie ca nu are cu cine sa se imperecheze.

    Lasand gluma (mai mult sau mai putin proasta) la o parte individul pare un ultim liberal cu capul pe umeri care ar putea avea ceva de spus pt dreapta politica in romania.

    Ca votant cu principii de dreapta PNL-ul nu mai are loc decat in glumele mele...

    Domnul de mai sus are dreptate...si il afc ultim dinozaur ca o sa fie ingropat de colegii lui din PNL.
  • +9 (17 voturi)    
    PNL, (Joi, 3 martie 2011, 11:59)

    Erica [anonim]

    merita o alta conducere.
  • +15 (17 voturi)    
    De la realizarea acestei (Joi, 3 martie 2011, 12:00)

    Audit [utilizator]

    aliante este prima data cand imi spun o parere: singurul castigator este PSD-ul.
    PC-ul nici nu castiga nici nu pierde ci doar "contamineaza" ceea ce atinge iar PNL-ul a pierdut enorm. La toate capitolele.

    Interventia dlui Oprea mi se pare inutila, tardiva si, avand in vedere din partea cui vine, jalnica.
  • -8 (14 voturi)    
    Prostul nu e prost destul.... (Joi, 3 martie 2011, 12:02)

    TED [anonim]

    ...daca nu e si fudul...
    Cand citesc ce spune nea istoricul ma cutremur....
    mai bine mai asteapta PNL vreo 5-10 ani poate vine la putere....
    Stimabilul fost membru PCR probabil e astazi foarte
    anticomunist....si sigur nu e penelist(intrebarea e ce cauta acolo?) daca gandeste asa....mereu PNL a fost motorul politicii romanesti....ori acest istoric(oare!?!) nici asta nu stie....
    Inchei spunand ca te faci frate cu dracu pana treci puntea....si da nu sunt si nu am fost membru de partid dar sustin de vreo 20 ani PNL....
    • +5 (5 voturi)    
      pentru TED (Joi, 3 martie 2011, 22:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui TED

      Te faci frate cu dracul pana treci puntea... Sa zicem, cu toate ca eu personal nu as face asa ceva.
      Dar tu ai vazut pe cati ani s-au facut astia frati cu dracul? Ai vazut pe cati ani este semnata aceasta uniune? Chiar asa incet trec ei puntea? Si oare o vor trece?
      As fi zis si eu 2-3- 4 luni. Dar e vorba de multi ani!!
  • +15 (19 voturi)    
    Marius Oprea (Joi, 3 martie 2011, 12:09)

    aac [utilizator]

    Marius Oprea NU se deosebeste cu nimic de Crin Antonescu daca diagnosticul sau de liberal-istoric pentru mizeria societatii romanesti nu poate sa mearga mai departe de Basescu.

    Nu Basescu ne-a dezbinat stimabile ci intentia lui de a asana societatea in care traim si cu care voi liberalii lui peste n-ati fost si nu sinteti nici acum de acord!!!

    Cine v-a oprit in toti anii acestia sa faceti ceea ce era necesar pentru Romania? Basescu?

    Adevarul este ca PNL a ajuns in locul in care se simte ca pestele in apa, in mediul sau natural. Nu se poate legifera impotriva naturii.
    • -9 (11 voturi)    
      i-auzi! (Joi, 3 martie 2011, 15:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui aac

      cine invrajbeste incontinuu felurite categorii de cetateni, ca sa-i poata conduce pe toti in folos propriu? antonescu? ponta? nu cumva securistul chior? hai, mai carati-va cu tampeniile astea pedeliste, numai retardatii va mai baga in seama.
      • +6 (8 voturi)    
        intrebari retorice (Joi, 3 martie 2011, 15:59)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        uite una retorica de la mine:


        De ce ma bagi in seama?
      • +4 (6 voturi)    
        un retardat (Joi, 3 martie 2011, 17:17)

        retardat [anonim] i-a raspuns lui srpc

        cine zi ala e

        o pdlista in devenire
        fosta psdista

        m-am lamurit de ei
        ma lasi...........
      • +6 (6 voturi)    
        pentru srpc (Joi, 3 martie 2011, 22:18)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Nu este elegant sa faci referire la un defect fizic al unei persoane , cand relevante sunt caracterul, inteligebta si alte trasaturi morale. Ai putea vorbi de fizic daca ai fi o domnisoara care este obligata de parinti sa il ia de sot ,si ea nu vrea ,si are argumente ce decurg din defectele fizice ale pretendentului.
        Si apropo de fizic. De Kutuzov ai auzit?
  • +13 (15 voturi)    
    De ce nu a (Joi, 3 martie 2011, 12:10)

    Gabi M [utilizator]

    spus aceste lucruri cand s-au facut cele doua aliante(cu PC si PSD,implicit PRM)?Sau in interiorul PNL nici nu s-a discutat,luandu-se hotararea la centru?Iar despre Voiculescu se stia inca din 2000 ca a fost turnator.Si o stia si Dinescu,care mai nou este bucatarul lui Marean Vanghelie.Scriu despre Dinescu deoarece el a sustinut pe rand ba PSD-ul,ba PNL-ul,iar acum USL-ul!
  • +8 (14 voturi)    
    Bravo (Joi, 3 martie 2011, 12:13)

    Andreescu [anonim]

    Bravo d-le Oprea, aveti coloana vertebrala. Cat despre PNL, este dea dreptul fascinant cat de jos a ajuns, din punct de vedere moral.
  • +11 (15 voturi)    
    conducerea pnl (Joi, 3 martie 2011, 12:26)

    mc [anonim]

    Domnule Oprea vorbiti despre conducerea pnl la trecut-au fost tampiti-,ori se pare ca sunt in viata,asociati cu aceeasi securisti,deci rezulta tampiti.
  • +9 (17 voturi)    
    re: (Joi, 3 martie 2011, 12:40)

    SD [anonim]

    Am votat si inca am sa votez cu PDL din lipsa de alternative, pentru ca ei mi s-au parut cei mai liberali , dar daca PNL si-ar schimba din functii oameni ca norica nicolai si crin antonescu cu persoane gen Marius Oprea, sansele ca la urmatoarele alegeri sa votez cu PNL ar fi foarte mari.

    Felicitari Marius Oprea
  • +8 (16 voturi)    
    Daca... (Joi, 3 martie 2011, 12:41)

    iou [anonim]

    Daca tot PNL-ul ar fi format din oameni ca Oprea eu as face voluntariat pentru acel partid pana in 2050.
    Dar realitatea este, din pacate,... Tonta si Chucky. :(
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Joi, 3 martie 2011, 12:52)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui iou

      Lista nu se opreste la Oprea, insa din pacate niciunul nu face parte din conducere.
  • +8 (16 voturi)    
    Iata o minte limpede. (Joi, 3 martie 2011, 12:43)

    Magda [anonim]

    Dl Marius Oprea vede lucrurile detasat si limpede.
    Este inexplicabil noroiul in care baltesc ceilalti pnelisti. Ma intreb uneori ce e in capul dlui Vosganian, de exemplu? Frica? Ceilalti, este clar pentru oricine, sunt orbiti de putere, de goana dupa bani si cativa ani ge "gorie". Pentru asta se tavalesc si se preteaza la orice. Basescu va pleca dar 4 sau 8 ani cu Antonescu va fi cumplit de suportat.
  • +13 (17 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 3 martie 2011, 12:44)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Marius Oprea are perfecta dreptate. Insa are o grava eroare de rationament si de perceptie a realitatii. Deja PNL este compromis definitiv. Si nimic nu mai poate fi reparate decat printr-o revolutie extrema ce se va produce in acest partid. Prin alungarea actualei gasti aservite intereselor lui Patriciu si Voiculescu. Dar tare mi-e teama ca acest lucru este imposibil si improbabil de realizat. Explicatia? PNL este infiltrat de securisti si activisti. Infratiti de sange cu cei de la PSD si PC. Punct. Marius Oprea, daca are decenta, trebuie sa plece din PNL.
  • +15 (19 voturi)    
    asa, si? (Joi, 3 martie 2011, 13:06)

    ida [anonim]

    asa, si daca luminile justitiei de la ICCJ decid ca ce facea Felix la Crescent si in general in viata n-a fost "politie politica", atunci alianta PNL-PC se cheama ca e coshera?! Voiculescu devine frecventabil? adica om cu scaun la cap si convingeri liberale ar vota o alianta liberal-conservator-social-extremista ca sa-l guverneze cum? anti-basescu? de la politica de impozite si pana la chestiunea lustratiei o singura solutie: anti-basescu? sa fie clar: am votat PNL aproape 20 de ani, am votat inclusiv DA! la referendumul pt. schimbarea lui Basescu, am votat toti tembelii de primari si toate aliantele aiurite pe care mi le-a propus acest partid vreodata, pana la schimbarea lui Tariceanu cand finalmente m-am luminat: sa ai convingeri liberale nu inseamna sa votezi orice asociatie de impostori cu "L" in coada!
    • +7 (11 voturi)    
      asa, si? (Joi, 3 martie 2011, 13:45)

      yo3kab [utilizator] i-a raspuns lui ida

      Ai dreptate! ;)))
  • +19 (23 voturi)    
    Si inca ceva... (Joi, 3 martie 2011, 13:27)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Oprea acuza PDL ca n-ar fi un partid autentic de dreapta... Amuzant. Pai PDL este singurul partid care a luat masuri autentice de dreapta. Fortat sau nu de imprejurari, impins de la spate de catre Basescu dar le-a luat. Asumandu-si plata politica a acestor masuri nepopulare. Sa ne explice si sa ne arate ce anume masuri de dreapta a luat PNL atata vreme cat a guvernat Romania. Domnule Oprea, lasati-o balta pe-asta cu "dreapta" care ar fi reprezentata in mod exvclusivist de catre PNL! Este ridicol si penibil. Stiti bine ca nu este asa. Cat priveste reinvierea PNTCD... Iarasi sunteti amuzant. Pai acolo stiti cine sunt cei patru indivizi care se bat pe stampile si functii? Niste indivizi sinistri care n-au absolut nici o treaba cu traditia PNT si doctrina de dreapta. PNTCD a fost infundat de acelasi tip de indivizi care afunda acum PNL. Securisti, fosti activisti, colaborationisti si oportunisti.
    In tara asta va castiga cu adevarat partidul care va face ceva concret pentru modernizare si reforma. Care va renunta la demagogie, populism si pomeni si care va stimula si incuraja munca. Care va combate coruptia si isi va elimina uscaturile proprii. Oamenii vor fapte si nu gargara lipsita de continut. Lasati-o pe-asta cu PNL-ul si dreapta ca sunteti ridicol de-a dreptul. Cat despre Basescu... observ ca nici pe dumneavoastra nu v-a parasit obsesia si fixatia bolnava pe care o aveti pentru acest om. Care, cu bune si rele, face ceva. Nu sta si tolereaza si chiar incurajeaza coruptia, mizeria si cancerul ce a cuprins tara de mai bine de 20 de ani, asa cum au demonstrat ca au facut-o tovarasii Ion Iliescu si Emil Constantinescu.
    Va rog sa explicati si detaliati ce anume vreti sa spuneti cu "a dezbinat", cand va referiti la Basescu. Cei care au facut-o au fost cei de la PNL-PSD-PC. Aveti probleme de memorie dle Oprea. Mai ales cand va prefaceti ca uitati ca PNL e plin de fosti colaboratori ai securitatii, activisti de partid si chiar fosti securisti. MI Quintus va spune ceva?
    • +1 (5 voturi)    
      raspuns la :Si inca ceva... (Joi, 3 martie 2011, 13:57)

      yo3kab [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      In marea parte sunt de acord cu dumneavoasta , sunt de acord ca Dl Basescu "Care, cu bune si rele, face ceva." dar in fraza urmatoare sustineti ca "si chiar incurajeaza coruptia, mizeria si cancerul ce a cuprins tara de mai bine de 20 de ani, asa cum au demonstrat ca au facut-o tovarasii Ion Iliescu si Emil Constantinescu."
      dar Dezbinare = pt ca 50% din oamenii importanti din PNL au plecat la PD, inclusiv cei care au facut sa renasca PNL in 2004!
      iar fraza "Nu stiu, poate va renaste PNT-ul, daca nu se mai cearta patru prosti pe o stampila" va raspude :ca NU crede!
      • +10 (12 voturi)    
        Hmmm... (Joi, 3 martie 2011, 15:26)

        IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui yo3kab

        1. Poate constructia frazei pe care o invocati n-a fost cea mai potrivita! Nu sustin ca Basescu tolereaza si chiar incurajeaza coruptia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Din contra. N-ati inteles corect ce-am dorit sa subliniez.
        2. Faptul ca din PNL au plecat oameni, dintre cei mai buni, asta se datoreaza exclusiv conducerii falimentare a acestui partid. Lui Dinu Patriciu in principal. Mai apoi lui CP Tariceanu, sluga credincioasa a lui Patriciu. Nu uitati ca Basescu a dorit sa unifice PNL si PD. Un lucru care ar fi fost extrem de pozitiv pentru Romania. Lucru refuzat categoric de catre conducerea PNL pentru ca aceasta actiune politica nu corespundea dorintelor si ambitiilor lui Dinu Patriciu, personajul care in fapt conduce PNL. Acum PNL face aliante cu partide repugnabile din toate punctele de vedere, batandu-si joc de istorie, traditie si propriul electorat. Ala care mai exista. Nu-mi spuneti ca PDL se afla la stanga spectrului politic pentru ca ati fi la fel de ridicol ca dl Oprea. PDL a demonstrat ca, asa cum am mai afirmat, si-a asumat costurile politice luand masuri nepopulare, de dreapta. PNL le-a sabotat si criticat in cel mai absurd si demagogic mod cu putinta. Cot la cot cu fratii lor de sange de la PSD si PC.
    • -7 (11 voturi)    
      termina! (Joi, 3 martie 2011, 15:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      pedele nu face decat sa fure, invrajbindu-i pe pagubasi ca sa scape de pedeapsa! din fericire, o va incasa cu dobanda; masurile pedeliste sunt mafiote, nu liberale, praleo!
      • +6 (10 voturi)    
        Hhihihhi!!! (Joi, 3 martie 2011, 15:59)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Ce faci praleo Van Ghelie? Bai Goagal de Ferentari, vezi ca puti a ghena! Mars inapoi la satra de unde-ai venit! Gunoiule!
      • -5 (5 voturi)    
        corect ! (Joi, 3 martie 2011, 16:51)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        no more comment
  • +10 (18 voturi)    
    Si ca sa inchei... (Joi, 3 martie 2011, 13:40)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Domnul Oprea a tacut complice ani la rand. Laudabil ca acum vorbeste dar dovedeste ca e ipocrit, fatarnic si cam uituc. Pe de alta parte marota Basescu, pe care-l acuza fara absolut nici un temei ca ne-ar fi dezbinat, ma determina sa cred ca Marius Oprea nu este defapt decat un frustrat care a plecat de la cascaval, impreuna cu stapanul sau, CP Tariceanu. Dupa ce acest partid a refuzat o guvernare comuna cu PDL dupa alegerile parlamentare din 2008. Tariceanu, sa nu uitam!, cel care a batut palma, ca si tov. Antenescu, cu PSD si PC, pentru a ramane la guvernare in anii 2007-2008. Marius Oprea este sincer si i se poate da dreptate pe jumatate. Acea jumatate care se refera la prezentul PNL cu Antenescu presedinte. Trecutul recent, cel care l-a avut in centrul atentiei pe tov. Tariceanu, asa cum spuneam stapanul sau, ii pare domnului Oprea suspect de imaculat. Asa cum i se par si MI Quintus, CB Stolnici, DA Lazarescu si alti fruntasi "liberali" care au colaborat vartos cu securitatea inainte de 1990. Domnul Oprea sa se bata sa faca curatenie in partidul al carui membru este si de-abia mai apoi sa vorbeasca! Cat despre dreapta... Ma consider un om cu convingeri solide de dreapta si voi vota PDL. Din foarte multe motive. PNL NU ma reprezinta! Si nu-l consider ca fiind un partid de dreapta. PNL este acum exact la locul meritat. Alaturi de PC si PSD. Pentru ca in fond ESTE un partid de stanga. Punct.
    • -8 (12 voturi)    
      GRESITI!! (Joi, 3 martie 2011, 14:06)

      yo3kab [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

      Cum ar putea un om (ex.CP Tariceanu) care se face frate de cruce X ( al om ) sa continue relatia de prietenie cu el , cind acesta ii fura o parte din familie din bunuri ,si chiar "sotia". TU AI PUTEA?
      Asa a fost cazul in 2008 dupa alegerile parlamentare!
      • +8 (12 voturi)    
        Hmmm... (Joi, 3 martie 2011, 15:39)

        IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui yo3kab

        Sunteti intr-o grava eroare! Pana unde poate merge o "prietenie" in politica? Pana intr-acolo incat un politician (Tariceanu) incearca sa faca trafic de influenta si lobby pentru Dinu Patriciu tocmai cu presedintele Romaniei? La o astfel de "prietenie" va referiti????? De celebrul biletel roz va mai amintiti? Dar de incercarile de a influenta justitia (presiuni directe asupra Monicai Macovei, ministrul justitiei de la acea vreme in cabinetul Tariceanu I) ale aceluiasi Tariceanu pentru a-si salva prietenul de procese va mai amintiti?
        Il acuzati pe Basescu ca i-a furat oamenii lui Tariceanu? Stupid! N-aveti nici un argument in acest sens. Acei oameni au plecat scarbiti de ceea ce se petrecea in PNL. Au plecat in dorinta de a unifica dreapta, de a se distanta de drumul gresit pe care PNL il luase datorita lui Dinu Patriciu. CP Tariceanu a fost un om slab care nu a avut curajul sa actioneze politic determinant pentru Romania. N-a facut nici un fel de reforma!!! N-a facut nimic! Mai mult, a cedat santajului PSD doar pentru a se pastra la guvernare. A facut compromisuri cu PSD si PC dar n-a fost in stare sa faca un compromis determinant pentru esichierul politic. Acela de a face o fuziune cu PD pentru a intari dreapta romaneasca. N-a facut-o pentru ca n-avea nici curajul sa faca asta dar si pentru ca nici macar nu-si dorea sa faca asta. Orgoliile lui Dinu Patriciu, dar si propriile sale orgolii si ale clicii care il inconjura erau mult prea mari. Iar afinitatile cu PSD erau de notorietate. PNL are un scurt istoric colaborationist care nu-l onoreaza. Va mai amintiti de gestul politic al lui Radu Campeanu din 1992? Cand a batut palma cu Ion Iliescu si cu FDSN (sau PDSR). PNL este acum exact ceea ce merita. Si va primi ceea ce merita. Nu pentru ca Basescu i-ar fi furat oamenii de calitate. PNL a ajuns mare datorita lui Stolojan si lui Stoica!!! Nu datorita lui Tariceanu si Patriciu. Basescu n-a furat nimanui nimic! Tariceanu si PNL si-au furat singuri caciula.
        • +5 (7 voturi)    
          LUI BRATIANU LIBERALUL SOCIALIST SI CONSERVATOR (Joi, 3 martie 2011, 18:50)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

          Imi face o deosebita placere cand iti citesc comentariile: corecte, documentate, argumentate, logice si mai ales civilizate. Pacat ca nu intalnesti prea des astfel de comentarii. Felicitari domnule *Bratianu liberalul socialist si conservator*. Pana si pseudonimul iti este inteligent.
          • +4 (4 voturi)    
            Multumesc! (Joi, 3 martie 2011, 20:12)

            IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui carat

            Fac si eu tot ce pot. Insa nu intotdeauna reusesc. Multumesc pentru aprecieri. Care, daca am retinut exact, nu sunt primele in ceea ce te priveste.
  • +12 (18 voturi)    
    Oprea - Porumbacu...acelasi aluat! (Joi, 3 martie 2011, 14:58)

    Andradda [utilizator]

    Pana la urma tot pe Basescu a dat vina si Oprea! :)
    Ce original!
    • +4 (10 voturi)    
      Nu e acelasi aluat (Joi, 3 martie 2011, 16:39)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Nu e cazul sa amestecam lucrurile. Omul nu are nicio legatura cu aluatul (pardon, rahatul) in care se scalda Crin Antonescu. Daca oamenii se delimiteaza trebuie sa fim cinstiti si sa punctam.
  • +9 (11 voturi)    
    News !!! (Joi, 3 martie 2011, 15:23)

    MenInBlack [utilizator]

    Antonescu a demisionat din PNL!!!!

    ...in urma propunerii de a deveni Director al centrului SPA al PSD, de pe langa Baile Felix !

    ...Astfel putand fi mereu aproape (si) de congresele UDMR.

    Un sacrificiu necesar si suficient.
    Felicitari si multumim domnule exPres. si viitor presh spa!
  • +12 (14 voturi)    
    Liberaloizii pe Stanga Matusii Tamara (via Felix) (Joi, 3 martie 2011, 16:18)

    Coman Horatiu [anonim]

    Tota stima, d-le Oprea ! De mult asteptam asta de la d-voastra. O spun atat in calitate de cititor al cartii d-voastra " Mostenitorii securitatii" cat si ca fost simplu membru PNL - filiala Medias ( din martie "90 pana in toamna lui 2006 ). Va pot asigura ca prin demisia liberaloizilor de la cauza democratica acestia au de pierdut enorm : au parasit atat cauza liberalismului doctrinar si implicit pe cea a reformelor institutionale, cat si propriul electorat ( din care pana acum cativa ani am facut parte si eu ). Va mai pot asigura ca, privit de-afara, partidul pare tot mai decrepit ; nici membri sai simpatizanti nu mai sunt aceeasi. Le-a ramas, inevitabil, presedintelui Basescu si partii bune din PDL sa duca povara reformelor ce nu mai pot fi decat de dreapta. Sub somatia anchilozei etatiste, lipsa liberaloizilor de la apelul de seara e vecina cu crima politica.. Orbirea fara sfarsit a liderilor liberaloizi a inscris ultimul partid istoric ramas in cursa pe calea neantului politic. Cu stima ! ( Coman Horatiu )
    PS. Totusi, ma-ntreb ce mai cautati in bordelul PeNaL ..
    • +9 (9 voturi)    
      Felicitari! (Joi, 3 martie 2011, 17:13)

      IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui Coman Horatiu

      Felicitari pentru comentariul dvs.! Constatare trista dar perfect adevarata. PNL a murit. Insa a murit odata cu ultimul bratian in puscarie. Ce a existat dupa 1990 sub titulatura PNL a fost o manipulare ordinara. Dovada? Ceea ce se intampla cu PNL de prin 1992 incoace. De cand tovarasul Radu Campeanu batea palma cu Ion Iliescu. Mai apoi a facut-o CP Tariceanu iar recent tov. "liberaloid", asa cum bine spuneti, Crin Antenescu.
      Aceeasi intrebare mi-o pun si eu... Ce mai cauta dl Oprea in PNL??????????? Ramanerea acolo echivaleaza cu complicitate si colaborationism la un act politic murdar, meschin. Indreptat impotriva Romaniei.
      • +9 (9 voturi)    
        @ IC Breteanu socialist-conservant (Joi, 3 martie 2011, 17:45)

        Coman Horatiu [anonim] i-a raspuns lui IC Breteanu leberalul socialist si conservator

        In concluzie ( vorba 'ceea ) : ~
        Partidul National Liberal a devenit cel mai periculos grup politic romanesc. Nu e un triumf fara competitie. Insa ce au reusit liberalii are ceva iscusit si indraznet. O ticalosie stilata, ca un zimbet de chelner chipes si hot.
  • +10 (10 voturi)    
    Oprea si P.N.L.-ul (Joi, 3 martie 2011, 18:57)

    eusebio [anonim]

    Domnule Oprea , Voiculescu este ofiter de securitate , ca multi altii din conducerea actuala a P.N.L.-ului. P.N.L.-ul nu mai este un partid de dreapta cu asemene conducatori si o parte din membri actuali, el va dispare de scena politica . Se va forma un alt partid de dreapta in viitorul cel mai apropiat.
    Cu consideratie si felicitari domnule Oprea
  • +6 (6 voturi)    
    nu esti singur... (Joi, 3 martie 2011, 20:28)

    rregele rromilor [anonim]

    ...cu aceasta judecata-multi sustinatori liberali or sa voteze cu o alternativa/citeste aripa a pnl antiantonescu ,ipocrin si felixoman fervent-asta i-a fost misiunea de la seful lui,felix the cat-erinca-sa jefuiasca moral partidul liberal-si prin asta se dovedeste ca cei care au scris mai sus,in marea lor majoritate au avut dreptate-pnl e plin de felicsi;genereaza ruperea unei aripi a pnl-liber de antonescu si ponta (ca fie vorba-nu se mai poate pierde nimic) si vezi ca intri in parlament fara probleme;ca sint inca liberali cu coloana pe linga tine si cei care judeca ca tine!
  • -4 (4 voturi)    
    raspuns d-ului Orea (Joi, 3 martie 2011, 21:44)

    Gondolin [anonim]

    un raspuns pe larg, aici:

    http://yellowgondolin.wordpress.com/2011/03/03/raspuns-din-partea-unui-penelist-uslas-catre-marius-oprea/

    un raspuns pe scurt: prostioare si frustrari.
  • +6 (6 voturi)    
    Un votant P.N.L. (Joi, 3 martie 2011, 23:51)

    ionica [anonim]

    Daca USL se vor mai lua de Marius Oprea simpt ca nu vor termina alegerile nici pe locul 3.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar cu moralitatea cum stam? (Vineri, 4 martie 2011, 7:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Istoricul Marius Oprea cere demisia conducerii PNL în situaţia în care Curtea Supremă va confirma decizia de colaborare cu Securitatea a lui Dan Voiculescu.'
    -------
    Este uimitor ca domnul Marius Oprea, desi are informatii sigure privind colaborarea lui Felix, obtinute ca istoric ce are preocupari aprofundate in astfel de probleme, precum si pe baza concluziei CNSAS, prin careFelixx a fost declarat colaborator al securitatii, nu ia imediat decizia de a cere demisia actualei conduceri a PNL, numai din considerente de moralitate.
    Mariu Oprea asteapta si o decizie juridica, a Curtii Supreme, desi stie ca armata de avocati ce-l are in frunte pe Andon, specializata in 'a face alb din negru' va invinge justitia si-l va scoate pe Felix ne-colaborator.
    Aceasta amanare (conditionare) a domnului Marius Oprea este o nota foarte proasta pentru el. L-am respecta in continuare daca ar pune mai mult pret pe moralitate. Altfel...
  • +4 (4 voturi)    
    pnl securist (Vineri, 4 martie 2011, 10:25)

    Bun [utilizator]

    nu a fost nu este si nu v-a fi niciodata de dreapta;dovada masurile pe care le-au luat cind au fost la putere si politica pe care o duce atunci cind este in opozitie,totul merge liniar cei care sustine ca sunt de dreapta sunt ,curat demagogi ,in plus este o aripa a psd.pcr...si in plus,nu este un partid ci mai degraba o gasca.
  • 0 (2 voturi)    
    mo, un pseudo istoric... (Vineri, 4 martie 2011, 11:23)

    surfer [anonim]

    chiar tu trebuie sa demisionezi, caci nu cunosti "resursele umane" ale propriului pnl.
    ce zici de: quintus, mona musca, http://www.evz.ro/detalii/stiri/ducu-bertzi-colaborator-al-securitatii-922627.html, sa chiar f apropiati de eul tau?
  • +2 (2 voturi)    
    eu (Vineri, 4 martie 2011, 12:31)

    ani [anonim]

    sunt de acord cu Marius Oprea. PNL-ul nu trebuia sa se alieze cu PSD-ul. In istorie, nu a fost asa ceva. In istorie, nu s-a intamplat asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu demisionez din PNL (Sâmbătă, 5 martie 2011, 16:07)

    Carmen [anonim]

    Caracteristic oamenilor de dreapta ( considerati de mine a fi PNL si taranistii)este faptul ca se critica intre ei,zicand ca sunt verticali. Ceilalti se lauda unii pe ceilalti si se unesc strangand randurile in interes propiu. Intotdeauna acesti oameni vor castiga conducerea tarii si ceilalti vor ramane cu criticile .
    In concluzie , din cauza lipsei de coeziune intre membrii partidelor PNL, PSD,PC vor castiga din nou PDL care stie sa manipuleze si sa-si vada numai de interesul propriilor membri.....Pdl istii vor deveni foarte bogati, deci vor avea puterea politica, economica si vor face dictatura...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Duminică, 6 martie 2011, 22:43)

    kamaradu [anonim]

    Bravoo!! Periodic, din PNL se aude cate o voce adevarata. Din pacate, mereu aceasta voce este apoi eliminata. Fie ca a fost vorba de Stolojan, fie ca a fost vorba de Mona Musca... Cine a mai ramas pe acolo? Unii gen "Fene"(chiu) cu toata gasca lui de nulitati pe care i-a impins la guvernare sau vlasov&ginerele care viseaza doar cand va pune mana pe Camera de Comert si Registrul Comertului si altii si altii... Tare trist; acest partid nu mai are nici o legatura cu liberalism-ul, ci mai mult cu PeNaLism-ul... Adevarul este insa ca acest lucru nu e recent! Primul a fost Radu Campeanu care a tradat foarte repede partidele istorice pentru a pune mana pe un os de ros la guvervare si i-a vandut pe toti pentru a se arunca in barca lui ilici... A corectat putin traseul Stolo, insa... nu pentru multa vreme... tariceanu cu dorinta lui de a fi mare si tare s-a dus pe calea probabil invatata de la tatal lui vitreg, fost securist... (scuze pentru maniera rautacioasa... insa nu pot sa nu observ influentele!). Rezultatul final? Unde sunteti voi Bratienilor sa faceti curatenie??? Nu exista o regula sa le interzica sa mai foloseasca cuvantul "liberal"???