Crin Antonescu invita PDL la intalnirea politica de luni

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 17:49 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat joi, in orasul Hateg, ca si reprezentantii PDL sunt invitati la intalnirea politica de luni propusa de liberali formatiunilor politice parlamentare din opozitie si de la putere, transmite Agerpres. El a aratat ca a primit deja confirmari de participare de la toate partidele si formatiunile politice cu exceptia democrat-liberalilor.

"Vom avea aceasta intalnire. Sper sa vina si PDL si sa discutam cu cartile pe masa chestiunile mari ale Romaniei de astazi. Si sa le dam, daca se poate, o rezolvare", a spus Crin Antonescu.

Liderul liberal a precizat ca PNL nu doreste "sa pozeze" in coordonator al intalnirii, apreciind ca este nevoie de un dialog intre fortele politice. In opinia sa, presedintele Traian Basescu "nu mai poate fi un moderator sau o gazda buna" pentru asemenea intalniri politice.

"Noi nu dorim sa pozam in coordonatori, lideri si asa mai departe. Nici moderatori - ca am vazut ca au sarit imediat in sus prietenii lui Basescu din presa ca ma substitui eu presedintelui Basescu. Nu ma substitui. Pur si simplu cred ca e nevoie de dialog. Presedintele asa cum s-a aratat nu mai poate fi un moderator sau o gazda buna. Ne vom intalni fara moderator. Eu sau PNL nu avem pretentia ca suntem organizatorii acestei intalnirii. Pur si simplu am facut o propunere. Am spus ne intalnim oriunde, la orice ora, in ce formula vor ca sa discutam care sunt problemele functionarii vietii politice din Romania si pe ce putem sa punem pana la urma toti o semnatura. Asta trebuie facut in Romania si asta nu mai trebuie facut niciodata in Romania. Eu spera sa vina si PDL pentru ca este si interesul sau", a spus Crin Antonescu.

Liderul PNL s-a aflat joi la Hateg unde a insotit-o in campanie electorala pe Mariana Campeanu, fost ministru al muncii, candidatul liberalilor la alegerile partiale din Colegiul Hateg-Tinutul Padurenilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1151 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Ce balmajesti acolo bre tovarase Antonescu? (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:03)

    George [anonim]

    Ce ipocrit si fatarnic mizerabil este acest Crin Antonescu. Sistematic a refuzat dialogul propus de Basescu iar acum s-a trezit brusc si a constatat ca "e nevoie de dialog"... Pai orice om cu mintea la locul ei s-ar putea intreba... Ce urmareste tovarasul Crin Antonescu prin acest demers demagogic? Pai exact ceea ce neaga, anume ca ""Noi nu dorim sa pozam in coordonatori, lideri si asa mai departe. Nici moderatori..." Ce nerusinat!!!! Pai cum ar putea PDL sa accepte aceasta propunere propagandistica? Pai daca PDL ar fi propus un astfel de dialog, in mod sigur tovarasul Crin Antonescu si-ar fi inventat motive sa nu-l accepte. Ca doar PDL este condus de un om (Boc) aflat in slujba lui Basescu, nu? Pai cum ar putea sa accepte Boc si PDL un dialog cu un partid al carui lider a declarat ca vrea sa le distruga partidul???? Acest Antonescu trebuie sa faca subiectul, desi cred ca deja este, psihiatriei. Psihanalizei. Ca intreg la minte nu e. PDL ar face bine sa refuze mana fals intinsa de catre Crin Antonescu. Asa ar fi normal. Punct.
    • +4 (4 voturi)    
      Cu nebunul nu te pui (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:43)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui George

      Copil fiind, imi petreceam vacantele la tara. Si acolo era una, nebuna satului, care daca se supara pe tine (din motive numai de ea stiute), te injura cite 2 saptamini de fiecare data cind treceai pe acolo. Si toata lumea incerca sa nu cumva s-o supere cu ceva, de frica sudalmilor.
      Cam asha e si cu Crin. PDL ar face bine sa nu se puna cu nebunul si sa se duca la intilnire. Macar n-o sa poata urla dupa aia ca PDL nu-i partid democratic si refuza dialogul. Pin la urma cu personaje din astea e bine sa nu te certi, ca dupa aia te injura jumate de an cind te vad...
    • -3 (3 voturi)    
      deci, nu vrei dialog! (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:02)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui George

      si atunci de ce clamezi mereu ca numai PD vrea dialog si nimeni nu vrea.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce "dialog" baietel? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 10:07)

        George [anonim] i-a raspuns lui vasile

        La cate dialoguri a fost invitat repetentul asta si nu s-a dus invocand motive care mai de care mai fanteziste? Pai dupa ce afirmi ca scopul PNL este de a distruge PDL, dupa ce ii jignesti pe Boc, Basescu si pe mai toti de la PDL, dupa ce dai cu sutul la orice compromis si invitatie la guvernare, dupa ce demonstreaza sistematic un comportament pentru care ar fi trebuit sa urmeze demult si intensiv un tratament psihiatric, acum, pe tovarasul Crin Antonescu l-a apucat omocul de "dialog". Ciudat, nu? Propaganda electorala ieftina care, te asigur, n-o sa tina. Jignesti niste oameni si apoi ii inviti la "dialog"? Cum naiba vine asta?

        P.S. Cand este sincer si bine intentionat Antonescu? Cand il injura pe Geoana si apoi se imbratiseaza sagalnic cu el? Cand se da frate de cruce cu PSD-ul iar mai apoi, sa-l injure???? Cand este sincer si bine intentionat tovarasul Crin Antonescu????? Cand este liderul chiulurilor din parlament el se da ca lucreaza pentru tara si dialog? Penibil.
  • +4 (4 voturi)    
    Crinutz tu nu reprezinti nimic!!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:03)

    shuly [utilizator]

    Cand vei intelege mai baiatule ca tu in acest moment nu esti important pentru nimeni??Nici macar pentru partidul pe care cica il conduci pentru ca stim cu totii cine face jocurile in PNL.
    1)in parlament ai ajuns de pe locul 3.
    2)pentru ca ai ajuns de pe locul 3 in parlament nici macar nu te duci la sedinte(nu votezi deci nu existi)
    3)ai pierdut lamentabil alegerile pentru presedintie.
    4)ai bagat PNL in troaca PSD(si pentru asta o sa plateasca tot partidul)
    Acestea fiind zise de unde ai tupeul sa te erijezi tu in salvatorul neamului.De aici se vede treaba ca aceasta propunere de imacare este nesincera si este facuta doar ca sa aveti ce urla apoi daca PDL nu vine la intalnire.
    Vrei impacari si rezolvari amiabile mergi mata frumos la presedintele ales de populatie(da stiu ca nu te intereseaza pentru ca nu ai fost ales ci bagat cu forta in parlament).
    Cum sa negociezi cu un anarhist care nu recunoaste constitutia tarii si institutiile democratice ale statului(presedintia si parlamentul)??
  • +4 (4 voturi)    
    Tarziu Londa, tarziu. (Joi, 11 noiembrie 2010, 18:54)

    denvarel [utilizator]

    Au modificat regulamentul camerei, din acest moment nu mai puteti bloca majoritatea prin tertipuri de procedura.
    Si daca ma gandesc un pic asta inseamna ca si zilele tale in scaunul de presedinte PNL sunt numarate.
    Ce-ti mai placea sa te propui prim ministru! Parca te vad, de pe locul 3 in colegiu, cu 1% prezenta la serviciu si cu 20% sustinere in parlament erai miezu'.
    Na' ca s-a terminat cu ifosele, ai grija la aterizare ca pe sotia ta au prins-o cu bani de la Patriciu via off-shore.
    Poate vine un liberal la conducerea PNL in sfarsit!
  • +3 (3 voturi)    
    Cat tupeu si nesimtire?! (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:02)

    Rescatorul [anonim]

    Am citit bine? Antonescu "invita"? A ajuns cumva Antonescu presedintele Romaniei, PNL este la guvernare si are majoritate in parlament si nu am aflat si noi?
  • +2 (2 voturi)    
    CONVOCARE IMPORTANTA! (Joi, 11 noiembrie 2010, 21:12)

    MIHAI [anonim]

    Datorita situatiei dezastruase in care se gaseste Romania am HOTARAT sa CONVOC pe presedintele ROMANIEI si cite un reprezentant al fiecarui partid politic. Sa aduceti cu voi un carntel un creion si o guma de sters.
    Va rog sa scrieti tot ce vorbesc DAR SA STERTETI TOT ceea ce credeti caNU va fi pe placul prietenilor nostri din PDS.
    Cu stima al vostru luptator NEOBOSIT......

    CRINI SOREL!
  • -3 (3 voturi)    
    ups (Joi, 11 noiembrie 2010, 23:11)

    laurentiucat [utilizator]

    a aparut rescatorul..ala de a uitat ca pd-l e primul la categoria prostii prostilor cu votul la tva -ul ptr alimentele de baza,ca basescu odata declara spontan ca avem guvern toxic si pe urma zice ca rectifica,uita de anastase care fura in direct,uita de ridzi care nici acu nu are imunitatea ridicata.are memoria grea ..i-a cazut la picioare si nu se poate ridica sa si-o recupereze...