Iasi: Deputatul PDL Daniel Oajdea, care s-a opus reducerii pensiilor si salariilor, risca excluderea din partid

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 17:53 Actualitate | Politic

Atitudinea parlamentarului iesean, Daniel Oajdea, care a organizat saptamana trecuta o dezbatere publica impotriva masurilor propuse de Guvernul Boc, va fi discutata in forumul de conducere a partidului. "Astazi s-a votat in unanimitate, cu exceptia lui Daniel Oajdea, sustinerea neconditionata a Guvernului. Vom prezenta hotarirea Biroului Politic National(BPN), acesta urmind sa se pronunte si fata de atitudinea de opozitie manifestata de Oajdea", a declarat Mihaela Popa, sefa interimara a organizatiei, citata de Ziarul de Iasi.

Ea a precizat ca BPN poate doar propune Consiliului National de Coordonare a PDL eventuale sanctiuni impotriva lui Oajdea, printre care si excluderea din partid.

Deputatul PDL a organizat joi in fata Palatului Culturii din Iasi, o dezbatere publica in care a spus "un NU hotarat reducerii pensiilor si salariilor". “Nu cred ca actul meu poate fi vazut ca o razvratire impotriva masurilor prevazute de actualul Guvern si de partidul din care fac parte. Este cunoscut faptul ca eu sunt impotriva masurii reducerii pensiilor sub 10 milioane de lei vechi, pe care o consider gresita si Guvernul trebuie sa revina asupra acestei masuri, pentru ca sub aceasta suma se intra in nivelul minim de subsistenta", a declarat Daniel Oajdea.

"Cred ca inainte de toate aceste reduceri, ar trebuie sa se aiba in vedere scaderea tuturor acelor salarii ale celor privilegiati de sistem. Cred ca masura pe care eu o sustin este una corecta si va fi adoptata in final si de catre guvern”, a explicat democrat-liberalul.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1302 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    un cretin mai putin in PSD (Luni, 24 mai 2010, 18:00)

    Eneas [anonim]

    dar mai aveti fratilor de scos pe alte Cezar Preda,Hoara,Sulfina Barbu,Cotoi Voinescu ,etc
    faceti curatenie ,cu scule bagate dee PNL si PSD in partid ,nu aveti zile !de un cristian preda si de un cotoi chiar nu aveati nevoie...
  • +5 (7 voturi)    
    Tutea (Luni, 24 mai 2010, 18:15)

    HESS [anonim]

    Zicea.,Romanii au schimbat un comunist patriot(Ceausescu) cu niste comunisti talhari la drumul mare.Nu esti de acord cu partidul EXPULZAT scrie pe fundul tau.PDl Partidul DEMOCRAT LIBERAL.Un cacat e democrat si liberal.
  • +4 (10 voturi)    
    brava Daniel! (Luni, 24 mai 2010, 18:16)

    Bolsevicus [anonim]

    Daca formezi un nou partid sa stii ca o sa te urmam si ma refer aici la mai multi tineri cu adevarat de dreapta!
    Cat despre tampitii de pedelisti au si ei un om onest in partid si vor sa-l dea afara!
    • +4 (10 voturi)    
      Bravo, felicitari (Luni, 24 mai 2010, 18:54)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Bolsevicus

      Felicitari, pt gestul dvs. Inseamna ca sunteti un om cu capul pe umeri si ganditi cum trebuie. Restul sunt niste lingai, sa pupe picioarele stapanului.
      Chiar, aici s-a ajuns in PD-L, oameni nu au voie sa-si expuna parerile si punctul lot de vedere?
      Gandeste, numai unul pt. toti.
      Avem dovada, unde sa ajuns. Premierul ne arata cum se coseste si se da randeaua. crede ca asa se conduce un guvern. Se inseala.
      Mai are putin, si va pleca. Sigur va sta dupa gratii, avand in vedere unde a dus aceasta tara.
      V-a trebui sa explice ce a facut cu bani de la FMI si cu restul.

      Multumim domnule pt. curajul dvs.
      • +3 (5 voturi)    
        @Andrei (Luni, 24 mai 2010, 19:20)

        Vladst [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Nici "va" si nici PDL nu se scriu cu cratima. Prima chiar niciodata n-a avut cratima. Esti surprins? Dar e mai usor sa fii polemist decat gramatic
        • +3 (3 voturi)    
          ti-am dat un plus... (Luni, 24 mai 2010, 19:55)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Vladst

          ...pentru partea de gramatica, la urma urmei e cea mai importanta. Cat despre PD-L, dupa cunostintele mele, nu s-a renuntat inca la cratima. Nu formal. Intereseaza-te si da-ne de stire, asa ca fapt divers, la urma urmei nu cred ca au ascuns ceva masuri inteligente in cratima aia... De exemplu Udrea n-are cratima si vorba bancului: ”nici cratima n-avea nimic impotriva!”.
  • -1 (5 voturi)    
    Si ce rezolvatI??!! (Luni, 24 mai 2010, 18:21)

    lili [anonim]

    Impotriva masurilor anuntate de Dl Basescu s-a pronuntat o tara intreaga, mai nou si patronatele. Problema grva este ca neluarea masurilor cat mai repede, adica orice intarziere deja poate sa duca cine stie la ce consecinte neprevazute si dezastruoase. Ca masura reducerii cheltuielilor bugetare este URGENTA, in ce forma si cum nici nu stiu daca mai conteza, este absolut evident, numai ca credibilitatea guvernantilor este ZERO si reactia oamenilor va fi in mare parte emotionala. Sindicatele si ele inteleg gravitatea momentului, numai ca echipa Dlui Boc care n-a facut ce trebuia la momentul potrivit, fara nici un pic de credibilitate este greu de crezut ca mai are vreo sansa sa duca lucrurile la sfarsit. Asta este in opinia mea drama Romaniei. LIPSA DE INCREDERE, dincolo de situatia grava a economiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Credibilitate? (Luni, 24 mai 2010, 22:34)

      fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ti-as da eu niste credibilitate, de sa ma tii minte.
      Atata va faceti griji de credibilitatea guvernului de mi se rupe inima.

      Aud numai intrebari insinuante, de genul:
      - "Il credeti pe domnul ministru X?"
      - "Ce credibilitate mai are Y?"
      - "Ce ne facem cu acest guvern, lipsit de credibilitate?"
      - "Ascultatorii trebuie sa se decida, daca Z este credibil sau NU ..."

      ... si asta in special din partea unor renumiti mancatori de kakao cu lopata de la TV.

      Astia ar trebui dati in judecata pentru subminarea autoritatii publice, dar nu se poate, pentru ca se vrea media libera, cica pentru a se curata singura. Pana una alta sper sa nu ne curate ea pe noi, sa iasa lumea in strada si sa isi sparga capetele.

      Sunt multi care nu au multa minte, si dupa 2 ani de campanie incep alti 2 fara pauza, incat ma tem ca se va umple paharul.
      • +1 (1 vot)    
        Eu va dau o sugestie.... (Marţi, 25 mai 2010, 9:11)

        lili [anonim] i-a raspuns lui fulgerika

        Lasati-o mai usor cu culoarea portocalie, dupa alegerile din 2012, fara locomotova electorala pentru PDL care este Traian Basescu, sa va ganditi cum veti disparea de pe harta politica a Romaniei. Nici in parlament nu o sa mai intrati, daca nu va scadea pana atunci Dl Basescu pragul electoral la 1%, asa preventiv !!!! Si nu pentru ceea ce faceti acum, asta e musai si ar trebui sa facet ceva cat mai repede, ci pentru ceea ce nu ati facut la rimp, adica anul 2009 a fost an pierdut. PDL a venit la guvernare la sfarsit de 2008 si pana azi, mai 2010, a lalait-o si a adus Romania in prag de a nu putea plati salarii si pensii, asa cum ne anunta cu mandrie PDL-ista Dl Boc. Asta se numeste INCAPACITATE DE PLATA, maine-poimaine, asa ze zice nu ??!! Sau FALIMENT, mai pe romaneste !!!!! Asta a reusit guvernarea portocalie sa aduca Romaniei in anul de gratie 2010 !!!
        • 0 (0 voturi)    
          Discutam lucruri diferite ... (Marţi, 25 mai 2010, 17:26)

          fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Eu ma intreb de ce tu, ca si multi altii, insisti atata pe lipsa de credibilitate a guvernului?

          Daca esti de buna credinta, spune ca guvernantii sunt incompetenti, excroci, idioti, sau ce crezi tu, dar las-o mai moale cu lipsa de credibilitate. Asta este o chestie indusa de o anumita parte din media - care are ca efect indirect slabirea autoritatii statului, mai apoi o sa te miri de ce creste evaziunea fiscala; pentru ca oamenii percep statul ca fiind din ce in ce mai slab. Parerea mea.

          Apoi tu ma bagi in aceiasi oala cu PDL. Ce am eu cu ei, si in tot cazul de unde si pana unde sunt ei singurii vinovati de toata situatia actuala?

          De criza se aude din 2007-2008 si masuri mai de loc. Poate ca nu s-a putut mai mult, nu i-a dus capul, au avut alte interese, sau pur si simplu au anticipat gresit gravitatea situatia. Nu stiu care este adevarul. Probabil ca a fost cate un pic din fiecare. In mod sigur campaniile electorale au avut un rol major, si urmatoarea imi pare ca deja a inceput pentru unii.
  • 0 (8 voturi)    
    da (Luni, 24 mai 2010, 18:37)

    andrei [anonim]

    aici nu comentati lingaii potocalii .Nu aveti parei cu subiectul asta .Sau mai bine il criticati pe membru de partid nesimtit care a indraznit sa i se opuna lui zeus.
    • 0 (0 voturi)    
      nu intelegi (Marţi, 25 mai 2010, 11:00)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Au ordin sa taca si sa puncteze pozitiv.
      Inseamna ca de la Cotroceni a inceput sacrificarea PDL..
      Era in plan, asa face Basescu: se foloseste de oricine, oricum si cand ii convine ii arunca la gunoi.
      Nu o sa plang dupa ei...
  • -2 (4 voturi)    
    despre Dl. Daniel Oajdea (Luni, 24 mai 2010, 19:19)

    ovidiu [anonim]

    era 1995, sfarsit de septembrie si ploua mocaneste in Iasi... ma aflam, proaspat intrat in anul 1 la facultate, in campusul Tudor Vladimirescu, afara, langa geamul de la parterul unui camint sa-mi primesc cazarea. Atunci am auzit prima data de stimabilul Domn Daniel Oajdea, un stalp al societatii studentzeshti: un sharlatan, care conducea mafia cazarilor, un veshinic student (Hotnews: intrebati-l incati ani a terminat facultatea) aciuat prin Tudor pt cat vreme era nevoie sa mai faca un ban.

    1999 (daca nu era '98), vara: studentii facutatii de Automatizari si Calculatoare se aduna sa faca o liga studenteasca... supriza: deja sunt vre-o doo facute de Dl Oajdea. Scopul lor: inmatriculari masini si alte alea.

    Sa mai povestim sau va auto sesizati sa-i investigat putin istoria acestui profitor, aciuat in PDL doar pt ca e partidul la moda?
    • -2 (4 voturi)    
      SUNT CONVINS CA AI DREPTATE (Luni, 24 mai 2010, 19:33)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Are atitudine de excroc, atat. Mizeaza pe situatie ca sa castige increderea fraierilor.. E bun de psd-pnl.
    • +2 (2 voturi)    
      bine, bine (Luni, 24 mai 2010, 19:57)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      dar intre timp cine si de ce a facut ca acest ins sa ajunga in Parlament? O fi el rau dar partidul care i-a dat posibilitatea sa se manifeste e bun?
    • +1 (1 vot)    
      putina istorie... (Luni, 24 mai 2010, 23:53)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      Ziarul de Iasi 09/11/1998

      Daniel Oajdea este student in anul I la Colegiul Tehnic

      Trecut prin mai multe facultati, Daniel Oajdea, momentan student in anul VI la Facultatea de Textile-Pielarie si student in anul I la Colegiul Tehnic 2 este reprezentantul Ligii studentilor de profil tehnic. Pentru ca studentii nu-l cunosc in aceasta calitate, l-am intrebat cind a fost constituita aceasta liga si citi membri cuprinde, problema la care acesta nu a stiut ce sa raspunda. Pe linga functia de sef al unei ligi nereprezentative, Daniel Oajdea mai este membru in comisia de cazare a familistilor si seful caminului T16.


      http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/citiva-aventurieri-s-au-catarat-pe-umerii-studentilor-protestatari~nijrs
  • +1 (1 vot)    
    f. bine spus ovidiu (Luni, 24 mai 2010, 22:44)

    mihai [anonim]

    ai dreptate ovidiu, e un shmenar si un tzaranoi, a fost student pana pe la 40 de ani (daca nu mai este si acum:P), seful ligii studentilor sau nu stiu ce invartea el, are un bar exact in campus si ala pe o chirie de 2 lei... , shpaga pt. cazari ,etc. a aterizat prin politika si vrea sa faca pe interesantul ca sa mai mulga niste bani de pe undeva
  • 0 (0 voturi)    
    Asta spune tot despre PDL! (Marţi, 25 mai 2010, 12:33)

    cittizen [anonim]

    Gutau Mircia, primar PDL arestat pentru fapte de coruptie nu este exclus din PDL, ci facut cetatean de onoare. Oajdea, care are alta parere decat PDL, risca sa fie exclus. Morala: infractorii, daca sunt portocalii, sunt buni pentru PDL, iar parlamentarii, daca nu "canta" cu totii refrenul Paranoicului de la Cotroceni sunt exclusi din PDL.
    • 0 (0 voturi)    
      nesimtirea pdl-ista (Marţi, 1 iunie 2010, 21:02)

      flux dobrina [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      ai dreptate.in loc bovinele pdl-iste sa mai fi analizat idioatele lor decizii au dat ca prostii cu bita in balta,asa cum au facut de multe ori
  • 0 (0 voturi)    
    tricolor (Marţi, 25 mai 2010, 18:07)

    popescu [anonim]

    Cred ca risca sa fie dat afara din partid pentru altceva nu pentru ca si-a dat cu parerea oricat de gresit a facut-o
  • 0 (0 voturi)    
    oameni de nimic si NIMIC e lucru mare (Luni, 31 mai 2010, 13:17)

    ghita [anonim]

    Asta e ce ati votat ROMANI si asa va trebuie....imi doresc sa va jupoaie si mai mult....sa introduca injectia letala pentru cei care au virsta de pensionare si rettroactiv pentru cei care sunt deja la pensie...pentru ca BASE si BOC sa nu mai fie nevoie sa dea pensii....e solutia ideala si atuci vor fi bani de furat pentru toata gasca....TRAIASCA PDL
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO (Luni, 14 iunie 2010, 9:10)

    Ardelean [anonim]

    Toata stima pentru d-nul Daniel Oajdea!!!!!!!