PNL depune motiune simpla impotriva ministrului Finantelor

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 18:17 Actualitate | Politic

Liberalii vor depune la Camera Deputatilor o motiune simpla impotriva ministrului de Finante, prin care ii vor cere acestuia sa prezinte un proiect de buget rectificat, a anuntat, marti, vicepresedintele PNL Varujan Vosganian.

"Socotim insa, pentru a vedea daca Guvernul, in afara unei solutii dictate de panica, are si o viziune indiferent de modul in care ea afecteaza atatea milioane de oameni, sa ne prezinte un proiect de buget rectificat.

Trebuie sa prevenim Guvernul ca, in urma acestui pachet de masuri, practic legea bugetara aprobata de Parlament devine nefolositoare pentru ca bugetul Romaniei va arata cu totul altfel", a spus Vosganian, citat de Agerpres.

El considera ca nici FMI nu trebuie sa ia in discutie scrisoarea de intentie si nici Parlamentul nu trebuie sa accepte prezenta premierului Emil Boc in fata Camerelor reunite pana in momentul in care Executivul va prezenta un proiect de rectificare bugetara.

"Trebuie sa vedem care este strategia Guvernului in legatura cu reducerea cheltuielilor pentru bunuri si servicii, care va fi impactul acestor reduceri salariale si de pensii si care va fi impactul asupra cheltuielilor de investitii.

Opinia noastra e ca Guvernul a supralicitat in legatura cu scaderile de pensii si salarii, dat fiind ca nu are nicio viziune in legatura cu cresterea veniturilor si economiile in alte cheltuieli", a adaugat Vosganian.


Citeste mai multe despre   






















469 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    care ministru de finante ? (Marţi, 18 mai 2010, 18:33)

    Vlad [anonim]

    Poetul Vosganian ?
  • +5 (5 voturi)    
    vacanta (Marţi, 18 mai 2010, 18:56)

    costica [anonim]

    Cred ca ii plictisim nitel pe baietii astia din pnl de au timp sa puna bete in roate iesirii asteia din criza.
  • +5 (5 voturi)    
    asta e solutia Pnl?? (Marţi, 18 mai 2010, 19:01)

    coty [anonim]

    Probabi lca asta e solutia dvs pt a scapa de criza.multumim.O sa otransmitem si altor state.Ne punem mana la ochi si spunem can u vedem ce ni se intampla.Partid de retarzi ce sunteti si voi si PDSu nu gasiti solutii si veniti cu revolutii... hai ca asa ajungem sa taeim 100 % de la tovarasii bugetari.
  • +3 (3 voturi)    
    doar simpla? (Marţi, 18 mai 2010, 19:32)

    Bazil [anonim]

    PNL - sincer, cred ca sanse mai mari ar avea o motiune compusa.
  • 0 (0 voturi)    
    ce stiti voi in afara de hotie si prostie? (Marţi, 18 mai 2010, 20:03)

    oana [anonim]

    Cat de impertenent trebuie sa fi incat sa sustii ca tu ai o solutie pentru ceea ce se intampla acum cand esti total pe langa subiect? Lasati-l pe Base sa ne conduca si o sa fie bine! Se baga toti prostii in fata zicand ca o sa faca dar cand colo tara o sa ajunga de rapa!
  • 0 (0 voturi)    
    spalari de creier? (Marţi, 18 mai 2010, 21:29)

    Marius [anonim]

    Este usor amuzant sa vezi ca mai toate comentariile de pe hotnews sunt pline de atacuri / injurii la adresa opozitiei, cum e si normal dealtfel, doar opozitia conduce...
    Acum, asta poate insemna fie ca hotnews nu mai e citit decat de fanii hard-core ai pedeleilor (ceilalti de alte pareri fiind probabil sictiriti de tendentiozitatea exagerata a site-ului), fie ca e citit de mai toti romanii cu internet si toti sunt extrem de suparati pe opozitie, neavand ce reprosa puterii. Ma intreb care varianta o fi mai probabila.... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Motiunea "Usturoiul chinezesc" (Marţi, 18 mai 2010, 22:25)

    Justin Puscasu [anonim]

    Cum opozitia ne-a obisnuit in ultima vreme cu nume poetice pentru motiunile de diverse feluri, propun ca viitoarea motiune contra lui Vladescu sa se numeasca "Consecintele usturoiului chinezesc asupra bugetului consolidat".
  • 0 (0 voturi)    
    PNL nu da dovada de intalegere deloc!!! (Miercuri, 19 mai 2010, 15:37)

    maya [anonim]

    Asa cum ne-au obisnuit PNL-istii cred de cuvinta sa depuna motiuni pe orice lege propusa de catre conducatori si nu dau dovada de solidaritate deloc!!!