Rodica Stanoiu: Iliescu a incercat sa se delimiteze de Catalin Voicu, dar nu-l asculta Viorel Hrebenciuc

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:29 Actualitate | Politic

Ion Iliescu a incercat sa se delimiteze de Catalin Voicu, atunci cand era presedintele Romaniei, dar nu a putut sa minimalizeze ascensiunea acestuia in PSD din cauza lui Viorel Hrebenciuc, a afirmat sambata, la Antena 3, fostul ministrul social-democrat al Justitiei Rodica Stanoiu.

"Dl. Iliescu a incercat sa se delimiteze de Voicu, a incercat si pe liste, dar era presedintele Romaniei si nu avea nicio competenta in partid. A incercat, dar nu-l asculta Viorel Hrebenciuc, iar forta lui Viorel Hrebenciuc cred ca nu o puneti la indoiala", a spus ea, la Antena 3.

Fostul ministru al Justitiei a rememorat momentul anterior alegerilor din 2004, cand a constatat ca doi oameni din PSD au ramas in afara listelor. Unul dintre ei era Gheorghe Prisacaru si, la interventia Rodicai Stanoiu, a fost inclus pe liste la Bacau.

Ulterior, povesteste Stanoiu, a constatat cu regret ca a fost inlaturat de Viorel Hrebenciuc, pentru a-i face loc lui Catalin Voicu.

Ea a sustinut ca "un Voicu exista in toate partidele" iar reteaua mafiota, "daca exista", este transpartinica. Un argument in acest sens este faptul ca omul de afaceri Costel Casuneanu, despre care presa a scris ca este apropiat de PDL, a apelat la un senator de opozitie pentru a-l ajuta - Catalin Voicu.

Reteau e transpartinica si a fost construita la prima a tranzitie a puterii, a precizat ea.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5070 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Gura, bolsevic imputzit! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:36)

    Houstonianul [anonim]

    Batranul agent KGB-ist iliescu, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i pute. Zat javra bolshevica, tu ai creat toata coruptia asa cum te-au invatat la Frunze si la Moscova! Tu esti vinovat pentru mortii din Decembrie, tu esti vinovat pentrutoata coruptia pe care ai patronat-o. Tu i-ai creat pe hrebenciuc, nastase, voicu, cozmanca, si toata sleahta de banditi!

    Nu te mai ascunde javra comunista, in istorie vei ramane ca si parintele cancerului Romaniei, bolsevic gorbaciovist expirat! Meriti sa infunzi puscaria pentru crimele care le-ai comis!
    • -5 (7 voturi)    
      Eu vad altfel lucrurile (Duminică, 21 martie 2010, 15:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Houstonianul

      Iliescu a reusit sa faca o Constitutie, sa construiasca un parlament si un sistem legislativ cu politicienii corupti pe care i-a avut la dispozitie.Iliescu nu i-a ales pe acesti politicieni special pentru ca sunt corupti, pur si simplu s-a trezit cu ei pe cap, cei nesimtiti si cu tupeu profitand si umpland spatiul politic de dupa revolutie.

      Toata lumea e de acord ca Iliescu a reusit sa faca sistemul politic pe care l-a dorit in cele doua mandate. Basescu a mostenit aceasta structura. De ce nu poate si el, precum Iliescu, sa se foloseasca de ea si sa indrepte sistemul politic incotro vrea el? Trebuie neaparat sa distruga ce a creat Iliescu?
  • +4 (6 voturi)    
    Vanzari case la suprapret catre CFR (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:45)

    Sanda, nume de cod [anonim]

    A sarit si coana Veta din baie! Saracul Iliescu, ce neputincios era si el...
    Cat despre reteaua transpartinica, eu cred ca are mare dreptate. Cine sa stie mai bine decat un insider?
  • +5 (5 voturi)    
    Mereu securisti (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:47)

    Presetupa [anonim]

    pe toate televiziunile , sa ne explice realitatea . Ghise , Deleanu , Stanoiu , Guse , altii .
  • +4 (4 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:48)

    diddlyjo [utilizator]

    mai asteptam si alte picanterii!
  • +6 (6 voturi)    
    Se darama sandramaua! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:52)

    Ion Bulion [anonim]

    Hai baieti, dati drumul la poveste.
    Merge banda, floricica Philips asculta tot ce aveti de spus. Incepeti si va sfasaiti unii pe altii. Sa'nceapa circul.
    (Sper doar sa nu dispara unele din persoanele implicate: o cazatura pe trepte alunecoase, o ametela de la un balcon mai inalt, o masina care pierde controlul, o arma descarcata din neatentie. Daca se respecta, sistemul mafiot are in arsenal si asa ceva, cred eu in nemernicia mea.
  • 0 (0 voturi)    
    eheeee ! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:57)

    cetateanul [anonim]

    Diferenta mare, intre a fi un posibil candidat int-un partid la ministerul de interne si un apropiat al celuilalt partid, chestie neclara pt. mine, si daca era un apropiat al celuilalt partid de ce nu a solicitat la celalalt partid protectie. Vezi tu? or fi romanii corupti dar nu poti compara pe Monica Macovei de la pdl si Voiu de la psd, daca erati patrioti sustineati si voi oameni corecti in frunte. Chiar si pacatul celor doi nu-i la fel, unul este un simplu tepar iar celalalt are o retea organizata mafioata la nivel inalt.
  • +4 (4 voturi)    
    Dai in Voicu...striga multi! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:03)

    urania [utilizator]

    Au inceput sa scoata capetele 'aplaudacii' si 'pupilele' lui Ilici!! Inseamna ca e 'groasa' si ca noi nu am aflat, prin acele frgmente din stenograme, decat foarte putin din dosarul de la DNA. Si madam Stanoiu acum si-a adus aminte? Cum naiba se face ca saracu Ilici a vrut, dar nu a putut...sa ce? Nu el i-a crescut si i-a tolerat? Sper sa vina o vreme in care nici chiar Ilici sa nu mai aibe nici cuvinte, si nici aparatori, decat cel din oficiu!
  • +4 (4 voturi)    
    de bine ce s-a delimitat (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:05)

    dinu [anonim]

    l-a numit consilier prezidential. Acest scandal pute atat de mult si ne prezinta o lume a retelelor subterane de un mafiotism atat de perfid incat Iliescu, la fel ca Stanoiu si altii, ar face bine sa taca. Ca sa nu ne amintim si de ei, nu de altceva, sa nu ne intre in colimator. De pilda, Iliescu, in calitate de presedinte, a avut toate serviciile secrete pe mana si cu atat mai mult nu ne mai mira acum ca nu a facut absolut nimic ca sa indrepte niste situatii ilegale care ii erau aduse la cunostinta. Tovarasul a acoperit toate mizeriile savarsite de camarazii sai din PDSR si PSD si ar trebui sa manifestam "recunostinta" de a-i "multumi" pentru halul in care arata Romania zilelor noastre, prizoniera a unor retele de tip mafiot care s-au constituit si au inflorit in vremea lui si pentru destructurarea carora unele institutii ale statului sunt nevoite sa faca acum mari eforturi umane si financiare. Pentru ochii pe care i-a inchis atunci, Iliescu ar merita foooarte multe din partea noastra acum. De la scuipaturi si pana la. Dar sa-mi pastrez calmul si civilitatea, chiar si cu ceea ce istoria va cataloga, in curand, drept un ticalos nenorocit.
  • +5 (5 voturi)    
    Uimitor... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:24)

    ddanescu [anonim]

    Deci, un fost ministru al justitiei povesteste cu nonsalanta cum stia foarte bine de reteaua mafiota si mai ales de Voicu, stia cine il ajuta si cine il impinge, dar totusi nu a facut nimic.

    Cum era sa faca ceva cand vorbim de cele mai puternice figuri din PSD?

    O dovada mai clara a complicitatii la coruptie a regimurilor PSD si Iliesciene nu cred ca mai exista.
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:53)

    Alin [anonim]

    Daca nici Iliescu nu avea nimic de spus in partid , tanti Rodica chiar se asteapta sa o creada cineva ?

    Cand a vrut Iliescu sa se delimiteze de Voicu ? Cand la numit consilier prezidential ?
  • +4 (4 voturi)    
    Morala!!!!??? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:06)

    dvribe [anonim]

    Eu sunt mic,nu stiu nimic!Tata-n pod beleste oaia.Ptiu...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:07)

    Aph [anonim]

    Daaaa, saracii de ei! Toti v-ati delimitat de Voicu, sunteti niste ingerasi! Mai ales dumneata, mama judecatorilor corupti din tara asta...

    Mie mi-e destul de clar, comanda ca Voicu sa pice a venit din PSD, iar tintele principale sunt Hrebenciuc si Vanghelie, care au devenit stanjenitori.
  • -3 (3 voturi)    
    Vrem noutati (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:23)

    Costel [anonim]

    Spuneti voi daca noi nu stiam asta. ĂIA fac un singur partid, pe bune...partidul talharilor. Tre sa fii aiurit tare sa crezi in stanga, dreapta nationalisti, sovietici etc....o apa si un pamant.
  • +2 (4 voturi)    
    Hrebe' si Venghe' (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:27)

    GoPo [anonim]

    De ce nu-i dati afara pe HREBENCIUC si VANGHELE?
    Poate asa m-as gandi sa va votez si eu.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:33)

    ampersand [anonim]

    Mi-ar putea spune madam stanoiu de ce 'mneai n-a miscat un degetel in ce-l priveste pe voicu atunci cand a fost ministra a justitiei? probabil deoarece justitia e separata de legislativ.
  • +4 (4 voturi)    
    Dupa razboi ... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:43)

    x [anonim]

    Dupa razboi multi viteji s-arata!

    Dar de ce nu se vorbeste cu o zi, cu o saptamina, cu o luna, cu un an, ...inainte sa se sparga buba?

    Asta se numeste COMPLICITATE.
  • +4 (4 voturi)    
    Interesanta luarea de pozitie (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:52)

    anticomunistu` [anonim]

    Vom asista in viitor si la delimitarea partidului de Hrebenciuc? As vrea sa o vad si pe asta...
  • +3 (3 voturi)    
    nu vad sensul (Sâmbătă, 20 martie 2010, 23:53)

    ady [anonim]

    Dupa cum bine stim bolsevicii n-au rusine..asa ca orice comentariu este de prisos
    • 0 (0 voturi)    
      Să ne aducem aminte (Duminică, 21 martie 2010, 14:29)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui ady

      Dat fiind varsta nu poate fi bolșevic.
      Dar imi aduc aminte de un banc:cineva este prins
      dus la securitate bătut să vorbească după aceia iar
      bătut să tacă.La ce știe și despre cine.....
  • +5 (5 voturi)    
    care e traducerea? (Duminică, 21 martie 2010, 1:02)

    sadwank [anonim]

    Ce naiba vrea sa zica matracuca asta? Ca Iliescu, pe vremea cind era presedintele Romaniei, a incercat fara succes sa-i tempereze ascensiunea lu' Voicu in PSD?

    Pai si atunci de ce l-a mai numit consilier prezidential? Sa-l faca de ris?
  • +1 (3 voturi)    
    Javre (Duminică, 21 martie 2010, 2:17)

    Arhanghelul [anonim]

    Veti trai Apocalipsa in direct, nenorocitilor !
  • +4 (6 voturi)    
    hai nu zau? (Duminică, 21 martie 2010, 4:24)

    romanu' [anonim]

    si pe Hayssam tot asa l-a plimbat cu avionul, la insistentele guzganului, impotriva dorintei lui?
    Iliescu asta e o secatura. Asa cum a facut si cu Miron Cozma, se dezice de cei care i-au facut treburile murdare ca sa iasa tot el drept impaciuitorul, tatucul curat si cinstit al natiunii.
    Lichea KGB-ista, nimic mai mult!
    Cat despre Rodica Stanoiu, ne-am convins de calitatea ei. Daca ne uitam la oamenii numiti de ea prin justitie, vedem numai dinozauri. Pivniceru e doar un exemplu. Mi-e lehamite, nu mai continui sa scriu. Ma duc sa scuip, poate imi trece.
  • +5 (5 voturi)    
    ..e armata (Duminică, 21 martie 2010, 4:40)

    slur [utilizator]

    Whatever you say, Sanda.
  • +4 (6 voturi)    
    fascinante dezvaluiri... (Duminică, 21 martie 2010, 7:30)

    minus [utilizator]

    adica aflam ca PSD nu este de puritate 99.99% iar Iliescu nu este dictatorul care ar putea fi Basescu... iar Rodica se plange ca pila lui Hrebe (Catalin, "viclean copii de casa") a fost mai mare ca a ei....
    Vorba lui Stefan Banica:
    "Si uite-asa - zise Rodica - viata asta pasagera
    M-a rapus de timpuriu, la-nceput de cariera"
  • +2 (4 voturi)    
    Nu e transpartinica - e bolshevica (Duminică, 21 martie 2010, 7:59)

    oilman [anonim]

    Mizeria in Romania isi are originea in continuarea 'traditiei' bolshevice' la care evicent au mai fost cooptati si tineri. Deci din punctul asta de vedere nu e transpartinica. Cum PSD are cele mai multe radacini - nu numai prin Iliescu - in mizeria de 50 ani care se continua glorios si in ultimii 20 - probabil madam Stanoiu ar trebui sa-si mai verifice definitiile. Si daca tot stia ce invirte Hrebe cu voicu si altii - de ce nu a facut nimic cind era ministrul justitiei ? OK - era ocupata sa-si ascunda dosarul de borfas turnator - dar tot ar mai fi avut ceva timp, Si chiar nu stiu cit de jos poate ajunge presa de mai are nevoie de aparitii gen madam stanoiu - un personaj dezgustator chiar pentru un politician roman
  • +5 (5 voturi)    
    reactii cu efect de fasaiala (Duminică, 21 martie 2010, 8:28)

    mihaela [anonim]

    Rodica Stanoiu are reactii de fecioara. Dupa ce scandalul a luat amploare a inceput sa dea din casa.Sufera cumva de amnezie temporara?Ii incrimineaza pe cei care au numit-o ministrul Justitiei!Se apropie cumva latul si de ea dupa familia Costiniu?
  • +3 (3 voturi)    
    complicitatea (Duminică, 21 martie 2010, 8:35)

    pehash [utilizator]

    se pedepseste sau nu?

    toti sa lauda acum ca stiau ce se intampla, dar au lasat lucrurile sa mearga asa 20 de ani. rodica stanoiu aka 'sanda'..
  • +3 (3 voturi)    
    colaboratoarea sanda (Duminică, 21 martie 2010, 8:37)

    mihai dutulescu [anonim]

    psd-ista sanda il apara pe politrucul iliescu!Normal!Cine se aseamana,se aduna!Si cand te gandesti ca aceasta ciudatenie a fost ministru de justitie,ca de altfelsi tovarasul de lupta pe baricadele colaborationismului,liberalul qintus!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu se poate! Complicitate! (Duminică, 21 martie 2010, 8:52)

    Petre [anonim]

    Asadar matusa Rodica stia de marsaviile din partid! Abia acum are "putere" sa vorbeasca. Complicitatea se pedepseste sau se recomenseaza in PSD?

    Doi la mana: - i-a facut un bine lui Voicu deconspiradu-i pe Iliescu si Hrebe, tatii acestui om de isprava!

    Ponta are tema de casa. Dar n-are putere. Mai da si el, saracu, din gura ptr prostime.
  • +6 (6 voturi)    
    Apel disperat, ultra-urgent! (Duminică, 21 martie 2010, 8:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Inalt-Prea-Onorati conducatori ai PSD (sforarii din spate, nu papusile la vedere),
    dati imediat sarcina sefilor de sindicat, celor pe care tocmai i-ati pus in miscare, sa isi completeze lista de revedicari cu cel mai important punct al momentului : eliberarea imediata a inocentului ingeras Catalinut Voiculet si lasarea lui sa se joace in liniste, cat o vrea, pe unde o vrea si cum o vrea, cu acte in regula (un NUP mare cat roata carului, sa il vada si chiorii), sa nu fie agitat copilasul ca nu cumva sa faca pe el, de frica si sa scape din el, Doamne fereste, arma de aparare a sconcsului concentrata 1000 % in acest ingers al Domniilor Voastre, Partid al Siluirii Democratiei.
    Punetideasupra intrarii in sediul central al PSD o inscriptie care sail invite pe trecator, pe care sa fie scris : 'Hrebenciuc-Vanghelie- Catalin Voicu, garantati de Domnul Iliescu'.
  • +4 (4 voturi)    
    Donc... (Duminică, 21 martie 2010, 9:00)

    Alf [anonim]

    In concluzie, Hrapaciuc a condus si conduce PSD!
  • +4 (4 voturi)    
    un escroc (Duminică, 21 martie 2010, 9:08)

    Sopanache [anonim]

    Ilici asta e un escroc smecher, asa a invatat la Moscova.
  • -1 (1 vot)    
    Voicu si legaturile lui (Duminică, 21 martie 2010, 9:09)

    Constantin [anonim]

    au fost debarcati ca n-au facut fata. Sistemul i-a expulzat deoarece vorbesc prea mult si fac prea putin, actiunile lor dand de cateva ori gres, fapt ce reiese clar din inregistrarile publicate.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare? (Duminică, 21 martie 2010, 9:22)

    ioan [anonim]

    Bun, admitem ca Iliescu a vrut sa se delimiteze dar nu a vrut Hrebenciuc. Aceasta inseamna ca presedintele Romaniei a fost Hrebenciuc!. Din aceasta cauza a primit si titlul de general.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai sa fie... (Duminică, 21 martie 2010, 9:57)

    doi si-un sfert [utilizator]

    "Costel Casuneanu, despre care presa a scris ca este apropiat de PDL"
    De cand am auzit de ei Casuneanu, Umbrarescu etc. erau oamenii sprijiniti de Sechelariu primarul si de fratele Sechelariu -secretar de Stat . Sau cumva Sechelariu este apropiat PDL si noi nu stim...
    Bacaul a fost controlat de PSD de cand lumea iar acum primarul este de la PNL. Care presa a scris ceea ce spuneti dv. madam Stanoiu, aia care il ataca continuu de cativa ani pe Basescu si PDL? Aia care a incalcat legea electorala anuntand rezultatele unor sondaje la ora 18.00 in ziua alegerilor? Sunteti o adunatura de manipulatori ordinari !
  • +3 (5 voturi)    
    In PSD se stia de mult de Voicu. (Duminică, 21 martie 2010, 10:13)

    mircea [anonim]

    Conform declaratiilor lui Rodica Stanoiu ,in PSD se stia de mult ce fel de om este Voicu si totusi l-au promovat senator,tocmai pentru a- l feri de justitie,asa ca ce declara acum Ponta cu suspendarea ,sa se vada daca este vinovat,e vrajeala.Cred ca lui Ponta ii este frica de reactia lui Vanghelie.
  • +4 (4 voturi)    
    nu, zãu... (Duminică, 21 martie 2010, 10:18)

    moshu49 [utilizator]

    zice bãtrîna turnãtoare, cu procesul mutat la Oradea (acu' sã te vãz, dle. Danilet!):
    "Dl. Iliescu a incercat sa se delimiteze de Voicu, a incercat si pe liste, dar era presedintele Romaniei si nu avea nicio competenta in partid."
    dar pt. C.Cretu, N.Serban si ceilalti a avut competente?
    Stãnoiu, ia manipuleazã tu la altã masã cã scaunul ãsta e ocupat!
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine. (Duminică, 21 martie 2010, 10:22)

    Rescatorul [anonim]

    Atunci, sa-l supende si pe Hrebenciuc!
  • +5 (5 voturi)    
    Hrebenciuc (Duminică, 21 martie 2010, 10:42)

    sebastian [anonim]

    Fortza violet te paraseshte tot mai mult, guzgan maestru al combinatziilor murdare....
  • +4 (4 voturi)    
    Aiureli de securist informator (Duminică, 21 martie 2010, 11:21)

    Dinu [anonim]

    Doamna Stanoiu vorbeste ca sa nu taca si sa salveze, vezi Doamne, onoarea patata a partidului securistilor. Trebuie sa-i amintesc ca Voicu a fost nici mai mult nici mai putin decit consilierul la Controceni al lui Iliescu in perioada 2000-2004.
    Hai, scoateti alceva mai consistent pe piata, faza asta cu delimitarea n-a tinut.
  • +4 (6 voturi)    
    Bag de seama...... (Duminică, 21 martie 2010, 11:34)

    Ronin [utilizator]

    ....ca Ilici era nevinovat. Asta de 20 de ani e "nevinovat". El s-a intamplat doar sa fie p`acolo....Mai lipseste sa ia si-un premiu pentru pace. Ca el n-a deranjat pe nimeni, de au putut astia sa prade tara nestingheriti.....
  • +3 (3 voturi)    
    bolsevicii (Duminică, 21 martie 2010, 14:07)

    ady [anonim]

    istoria ne-a confirmat ca bolsevicii n-au rusine..
  • +2 (2 voturi)    
    Ce politicieni a crescut domnul Iliescu! (Duminică, 21 martie 2010, 16:33)

    Petre [anonim]

    Imi pare rau ca nu va dau o veste buna. Sa va fie rusine Iliescu. Mi-ati mancat-prin politicieni 20 de ani din viata!
  • +1 (1 vot)    
    Daaa siguurrr... (Duminică, 21 martie 2010, 17:38)

    Cristi [anonim]

    A incercat sa se "delimiteze" tinandu-l sub pulpana sa 14 ani. Dintre care 4 ca si consilier personal la Administratia prezidentiala... Hahahahahaha!!! Penibila turnatoare Stanoiu (zisa si "Sanda") incearca sa-l spele pe bolsevicul Iliescu, taticul tuturor mafiotilor care au pus mana pe Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    De unde a aparut si mumia asta? (Duminică, 21 martie 2010, 18:19)

    ion [anonim]

    Frate, a aparut si mumia asta ,"moartea justitiei" si securista dovedita Paula, sa isi dea cu parerea. Ia uite ce consilieri a avut si Iliescu cel sarac si cinstit: Catalin Voicu (4 ANI!), Rodica Stanoiu, etc Mafia si "justitia" capitalismului de cumetrie