Catalin Voicu (PSD): Nu ma simt cu nimic vinovat

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 12:06 Actualitate | Politic

"Nu ma simt cu nimic vinovat de ceea ce mi se pune in sarcina", a declarat, miercuri, senatorul PSD Catalin Voicu. Marti, DNA a inaintat ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, solicitarea de sesizare a Senatului pentru a cere arestarea lui Voicu, acuzat de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.

Voicu a afirmat ca acuzatiile formulate de Directia Nationala Anticoruptie "sunt simple speculatii", adaugand ca este acuzat deoarece "l-a suparat pe presedintele Traian Basescu". "Acuzarea mea este o incercare de decredibilizare a PSD", a spus senatorul.

Catalin Voicu a mai afirmat ca le va cere colegilor din Comisa juridica "sa verifice legalitatea probelor" pe care le au procurorii, "sa vada cum au fost confectionate".

In acest caz mai sunt cercetati Alexandru Mazare, fratele primarului Constantei, Florin Costiniu, presedintele Sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie si Cristian Jipa, judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Procurorii i-au audiat pe oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic.

Marti, imediat dupa solicitarea adresata de DNA ministrului Justitiei, Catalin Voicu a afirmat ca nu este vinovat de "absolut nimic" si s-a declarat convins ca "adevarul o sa iasa in final la iveala, motivele in mod cert sunt altele".

"Nu ma simt cu absolut nimic vinovat. Nu am facut absolut nimic care sa justifice o asemenea masura. Nu-mi este teama de absolut nimic pentru ca nu am facut nimic", a spus senatorul PSD.

El spune ca inregistrarile telefonice pe care DNA le-ar detine sunt "scoase din context": "O inregistrare trebuie ascultata intotdeauna cap-coada".


Citeste mai multe despre   






















841 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    vinovatia este o apreciere subiectiva (Miercuri, 10 martie 2010, 12:17)

    alex [anonim]

    Daca nu te simti vinovat cu nimic, inseamna ca nu ai nimic de ascuns, si permiti procuraturii sa te ancheteze...
    Orice delicvent de pe Terra va afirma acelasi lucru, respectiv ca "nu se simte cu nimic vinovat", insa nu este suficient pentru a scapa de justitie.

    Intr-un stat de drept, toti sunt egali in fata legii, insa pentru dumneata dle Voicu, "unii sunt mai egali decat altii".
    Asa cum spunea presedintele PSD - Ponta V, "Justitia trebuie lasata sa isi faca traba", respectiv, Parlamentu NU trebuie sa intervina prin neacceptarea urmarii penale a dlui Voicu.
    • +8 (8 voturi)    
      Parlamentu nici nu trebuia sa fie intrebat (Miercuri, 10 martie 2010, 12:36)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui alex

      NU trebuia sa fie intrebat.

      Exista putere JUDECATOREASCA.

      Nimeni nu vrea sa schimbe legea aia cretina facuta special sa nu poata fi anchetati
  • +7 (7 voturi)    
    Poate sunteti un nesimtit (Miercuri, 10 martie 2010, 12:28)

    Zak [anonim]

    In fata legii nu conteaza ce simti, ci ce scrie in ea.
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT! (Miercuri, 10 martie 2010, 18:09)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Zak

      @ Amu o zas adevarul! Nu se simt! pt.Razas f f f suparat! DDD
  • +5 (5 voturi)    
    Hahahahaha!!!! (Miercuri, 10 martie 2010, 12:44)

    Cristi [anonim]

    Pai ce, doar n-o sa declari cumva ca esti vinovat! Hahahahaha!!! Ce declaratie penibila. Ai o problema de perceptie tov interlop Voicu pentru ca noi te cam simtim ca esti vinovat... Oricum, e irelevant ce spui. Justitia e singura care te poate "simtii" ca esti vinovat desi, trebuie sa remarc, moaca ta spune multe despre ce fel de individ esti. Oare bunul tau preten de cardasii Marean o fii tremurand la ora asta????
  • +3 (3 voturi)    
    daca observati... (Miercuri, 10 martie 2010, 12:59)

    egroeg [anonim]

    senatorul voicu nu contesta veridicitatea probelor ci numai legalitatea lor,respectiv modul cum s-au obtinut.chiar si pentru neavizati este evident ca va incerca sa scape invocand fel de fel de proceduri incorecte,neconstitutionale ,etc.Va fi greu,mai ales ca sunt inculpati si vreo doi magistrati superiori,dar daca nici de data asta justitia nu-si va face datoria asa um trebuie,mai bine si-ar inchide portile si s-ar solicita judecarea cazurilor in orice tara UE
  • +2 (2 voturi)    
    justitia si partidele politice. (Miercuri, 10 martie 2010, 13:09)

    mircea [anonim]

    Partidele politice trebuie sa permita justitiei sa-si faca treaba,daca vor ca societatea romaneasca sa mai fie democratica.Romanii sau saturat de lozinca unor parlamentari care cum sunt anchetati pentru o infractiune,tipa ca sunt lucrati politic.Sprijinul pe care un partid il da unui parlamentar corupt va determina ca partidul respectiv sa dispara de pe scena politica.Bine ar fi ca proprii colegi sa-i ceara parlamentarului corupt sa se autosuspende si sa mearga in justitie pentru clarificare.Daca sustin ca procesele sunt instrumentate politic,cine-i opreste sa adopte o lege care sa nu permita asemenea derapaje-sunt doar puterea legislativa.Partea proasta este ca parlamentul sa transformat,la initiativa unor parlamentari idioti ca Antonescu,Orban,O.Vasilescu,A.Vasile,etc din legiuitor in procuratura(anchetator).Unii parlamentari fac de ras parlamentul Romaniei,prin initiative de comisii de ancheta.Parlamentul sa-si faca datoria dand legi clare si cerand institutiilor abilitatesa-si faca datoria.Cand o lege incurca dezvoltarea democratica a tarii,parlamentul sa intervina pentru modificare si asta nu la"calendele grecesti".
  • 0 (0 voturi)    
    Masochism la DNA (Miercuri, 10 martie 2010, 13:45)

    oilman [anonim]

    Inteleg de la tov. Senator Voicu cum ca intentionat DNA nu a inregistrat totul, pentru ca onorabilul nevinovat sa aiba argumentul suprem: totul este scos din context, inregistrarea nu era cap-coada' . Lipsea capul ? Coada ? pe ici pi colo ? Bineinteles, urmeaza ragetul: 'E facatura politica' si apoi - daca totusi se avanseaza - incep piedicile procedurale - bineinteles alaturi de alte demersuri frauduloase de spaga si intimidare a judecatorilor. Modelul de scenariu - usor de gasit - vezi Nastase, Patriciu.
    Personal, ca si in cazul Patriciu, nu cred ca acesti indivizi sint vinovati - chiar daca au dat spaga, furat, mintit, santajat, etc. Fiindca ei sint convinsi, dupa ce scapa de citeva ori, ca au Dreptul de la Dzeu sa aiba legi aparte, sa faca ce vor. Intr-o democratie juvenila construita pe deseurile bolshevice de mafioti acoperind un spectru foarte larg de la gainarie la manipularea bursei, de la Vanghelie la Patriciu. Deci oricit am incerca sa ne facem ca ii aducem la judecata pierdem vremea. Ori nu se ajunge niciodata la nici o sentinta definitiva, ori, in cel mai bun caz, avem 'Not guilty by reason of insanity ! Cum altfel ar putea fi considerata convingerea unui individ, fie el Nastase, Voiculescu, Patriciu sau chiar Voicu, ca e Dzeu ?
  • +1 (1 vot)    
    Poate nu te simti, dar ai fata (Miercuri, 10 martie 2010, 14:56)

    Cosmin [anonim]

    Bai nene, poate nu te simti tu vinovat ... dar cand ma uit la fata ta, parca ti-as da vreo 40-50 de ani de puscarie sa ai din belsug ...
  • 0 (0 voturi)    
    E cam greu... (Miercuri, 10 martie 2010, 18:29)

    Marian [anonim]

    E cam greu sa te simti vinovat...
    Cum naiba sa te simti vinovat cand ai facut tot ce a trebuit si tot ce ti-a stat in putere sa-ti ajuti familia si prietenii?
    Eu zic ca orice om normal ar vrea sa faca lucrurile astea.
    Problema e... hmm... cati si ce calci in picioare ca sa-ti atingi scopurile, care pot fi nobile, dar CALEA CONTEAZA totusi, si asta e partea pe care o ignori matale, dom' senator.
  • 0 (0 voturi)    
    Dureros (Miercuri, 10 martie 2010, 22:41)

    spanac [utilizator]

    Scursurile societatii au ajuns sa conduca tara. Trist popor.