Roberta Anastase: Posibila remaniere a lui Sebastian Vladescu si Mihai Seitan este o decizie absolut corecta

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 12:18 Actualitate | Politic

O eventuala remaniere a ministrului de Finante, Sebastian Vladescu, si a ministrului Muncii, Mihai Seitan, ar reprezenta o decizie absolut corecta, a declarat marti presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase. "E in atributia primului ministru sa-si gestioneze politica de comunicare si, pana la urma daca imi permiteti o apreciere pur personala, este o decizie absolut corecta", a precizat Anastase, citata de Agerpres.

"In momentul in care comunici despre un lucru nediscutat, despre o parere personala, nu o faci in calitate oficiala", a continuat presedintele democrat-liberal al Camerei Deputatilor.

Precizarile Robertei Anastase vin dupa ce surse ministeriale au declarat pentru Mediafax ca premierul Emil Boc i-a amenintat cu remanierea pe ministrii care vor mai anunta masuri care nu sunt prevazute in programul de guvernare. Vizati de avertismentul lui Emil Boc: ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, si cel al Muncii, Mihai Seitan.

"Seful Guvernului le-a transmis foarte clar ministrilor ca nu va ezita sa recurga la remaniere in cazul in care vor mai sustine prin declaratii de presa masuri care nu sunt incluse in programul de guvernare, aratand ca astfel de declaratii afecteaza nemeritat imaginea Executivului", sustin sursele citate.

Ministrul Finantelor a vorbit luni despre impozitarea tuturor pensiilor, iar ministrul Muncii a lansat ideea acordarii diferentiate a alocatiilor pentru copii, in functie de veniturile parintilor.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2198 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Absolut corecta (Marţi, 23 februarie 2010, 12:24)

    antonia [anonim]

    Pentru ca opiniile personale ce vizeaza o mare parte din populatia acestei tari nu pot fi prezentate ca fiind oficiale!
  • -2 (6 voturi)    
    Usor cu logica pe scari! (Marţi, 23 februarie 2010, 12:34)

    vio [anonim]

    Cum poate fi o ”posibila” remaniere o ”decizie absolut corecta”??
    Ce-o fi insemnanf ”decizie” in vocabularul Robertei?
    • +1 (3 voturi)    
      Logica pe scari (Marţi, 23 februarie 2010, 13:18)

      blackarrow [anonim] i-a raspuns lui vio

      Daca era "o posibila remaniere AR FI o decizie corecta"-era mai corect decit "este o decizie corecta". Daca si cu parca ... "posibila" nu "este", adica ori e , ori e posibila, clar ... dar se poate trece cu vederea la un politician, macar sa fie ultima lor greseala.
      • 0 (4 voturi)    
        E nepermis (Marţi, 23 februarie 2010, 14:09)

        vio [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

        sa fii ditamai presedintele Camerei si sa faci gafe semantice.
        Indiferent de culoare.
  • -1 (5 voturi)    
    sa se remanieze primesc........... (Marţi, 23 februarie 2010, 12:55)

    capatu` satului [anonim]

    da` sa nu se schimbe nimic.........,

    ceea ce este interesant in ultimul timp, este conducerea luminoasa a pdl si pnl, ce ne-a adus pe langa mult discutatele masuri ciudate, ca sa nu spunem schioape, din punct de vedere legal, si aceste 4 ciudatenii de sex feminim:
    1. robeta anastase ce are ca si principala performanta publica un concurs de miss in urma cu vreo 10 ani - probabil concursu` ia marit capacitatea intelectuale, sau poate este mai importanta la pdl capacitatea toracica, abdominala, cilindrica, etc., ...;
    2. elena udrea - ce a reusit prin performante intelectuale necunoscute sa treaca de la postul de consilier al presedintelui republicii direct in fotoliul de ministru; totusi luand in considerare marile performante in calitate de consilier prezidential devine explicabil bugetul acordat ministerului condus de elena udrea - buget de cateva sute daca nu mii de ori superior celui acordat cercetarii stintifice - la ce ne trebuie cercetare stintifica daca avem pdl, psd, pnl, etc.......,
    3. eba - inainte vreme, presedintii cum este cazul lui emil constantinescu au avut copii ce au stat in umbra, fiind constienti de capacitatile acestora; eba a avut totusi performante legate de cateva prezentari de moda, un contract de juma` de norma cu luxten, tineretu` pd si succesuri.....................
    4. d-na valeanu ce a reusit prin performante intelectuale necunoscute sa ii locu` lui Daniel Daianu in Parlamentu` European.......................

    cel mai bine ar fi sa ne facem toti operatie de schimbare de sex, sa ne prezentam la un concurs de miss, o prezentare de moda si sa ne apropiem de conducerea pdl sau pnl - sigur prindem un post gras.......
    io vreau sa intreb daca trebuie sa ne marim si capu` sau ajunge cu marirea sanilor si a buzelor...............

    pdl`u, pnl`u sa bage minusuri si sa-si faca toti tuning la buze ca sa ii auzim mai bine..........
  • -1 (5 voturi)    
    Tot partidul, in cor (Marţi, 23 februarie 2010, 13:15)

    Frobenius [anonim]

    Daca Seitan a dat-o in bara cu alocatiile atunci Boc, cel care i-a preluat discursul, nu ar trebui sa il insoteasca? Eventual si Sulfina Barbu, cea care nu a fost de acord cu ce urma sa declare Boc. Poate si Anastase care deja vede "decizia absolut corecta". Sau, chiar mai bine, toata ceata cea vestita.
  • -1 (1 vot)    
    Pai si nu era normal (Marţi, 23 februarie 2010, 15:33)

    miky [anonim]

    Nu ar fi avut cum sa nu fie Roberta Anastase de acord cu Boc , pentru ca nu este o masura iesita din comun si ma reppet , nu e normal sa iesi in fata natiuni sa declari ceva ce nu va fi pus in veci in aplicare. Boc a zis destul de clar se discuta , se vor pune de acord si dupa si lumea va sti ce are de facut.
  • -1 (1 vot)    
    nu a facut nimic rau (Marţi, 23 februarie 2010, 15:33)

    lili [anonim]

    Corect tocmai de aceia Boc le-a atras atentia doar si nu a amenintat pe nimeni, asta si vrea Premierul sa se munceasca din greu , vrea o schimbare si o va face.
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred (Marţi, 23 februarie 2010, 17:06)

    mr [anonim]

    Ca sa-l schimbi , trebuie altul ma bun (si dispus) .
    Asa ca nu mai faceti remanieri in ziare.
    Si Vladescu care e de meserie (nu ca ultimii doi) ar trebui sa vorbeasca mai putin si sa faca mai mult.